Pieczona wieprzowina: 5 przepisów na święta
Tatiana Sotnikowa 23 listopada 2023 r(3)Dodaj do ulubionychUdział
Czy przygotowujesz gotowaną wieprzowinę na stół noworoczny? A może kupujecie gotowe, bo uważacie, że zrobienie ich w domu jest zbyt czasochłonne i trudne? Jeśli druga opcja jest Ci bliższa, jesteśmy gotowi rozwiać taki mit! Już teraz poznasz ogólne zasady gotowania gotowanej wieprzowiny i otrzymasz 5 doskonałych przepisów ze szczegółowymi instrukcjami, które pozwolą Ci osiągnąć idealny wynik.
Treść artykułu:
- Co to jest gotowana wieprzowina? Historia i współczesne spojrzenie na to danie
- Zasady gotowania gotowanej wieprzowiny. Opcje serwowania
- Klasyczna gotowana wieprzowina
- Wieprzowina gotowana w piwie według Mołochowca
- Gotowana wieprzowina faszerowana czosnkiem i marchewką
- Schab zapiekany z suszonymi owocami i glazurą miodową
- Pieczona pikantna szynka
Co to jest gotowana wieprzowina? Historia i współczesne spojrzenie na to danie
Pieczona wieprzowina jest przygotowywana w Rosji od dawna, o czym świadczy XVI-wieczny Domostroy, gdzie na świąteczny stół na cześć Wielkanocy lub Bożego Narodzenia zaleca się podawanie szynki wieprzowej „pieczonej” w piekarniku. Trwa dyskusja na temat pochodzenia samej nazwy. Niektórzy badacze uważają, że „buzhenina” jest spokrewniona z rosyjskim słowem „vodit” (palić, suszyć). Mówią, że pierwotnie pieczony kawałek mięsa nazywał się „vuzhenina”. Inni kojarzą nazwę potrawy z mieszkańcami Zachodniego Bugu, którzy jedli głównie mięso dzikich zwierząt (pieczyli je na rożnie nad ogniskiem). Nawiasem mówiąc, moglibyśmy mówić nie tylko o mięsie dzika, ale także o mięsie niedźwiedzia, dziczyzny i tak dalej.
W dzisiejszych czasach, gdy mowa o gotowanej wieprzowinie, najczęściej mają na myśli duży kawałek wieprzowiny pieczony w piekarniku. Dlaczego „najczęściej”? Bo „buzhenina” to nie tyle nazwa potrawy, ile sposób jej przygotowania! Bazą może być absolutnie wszystko – mięso, drób, a nawet duże ryby.
Jeśli mówimy o wieprzowinie, to tradycyjnie gotowaną wieprzowinę przygotowuje się z tylnej części tuszy (szynki). Ale odpowiednie są również karkówka, polędwica, a nawet suche mięso gazowane. Najważniejsze, że mięso jest świeże i możliwie młode. To drugie oczywiście nie jest łatwe do zweryfikowania. Ale zapewnienie tego pierwszego jest łatwe, jeśli kupisz schłodzone mięso, które wygląda apetycznie. Jeśli chodzi o mrożone, lepiej nie używać go do gotowanej wieprzowiny: nawet przy ostrożnym rozmrażaniu straci zbyt dużo wilgoci.
Zasady gotowania gotowanej wieprzowiny. Opcje serwowania
A teraz dochodzimy do sedna – szczegółów procesu idealnego pieczenia gotowanej wieprzowiny. Przede wszystkim zauważamy, że skoro mówimy o ugotowaniu bardzo dużego kawałka wieprzowiny (2-3 kg), na jego przygotowanie należy przeznaczyć co najmniej dwa dni. Aby mięso było naprawdę soczyste, miękkie i aromatyczne, należy je marynować. Najlepiej używać zwykłego wytrawnego czerwonego wina z dodatkiem soli, cebuli-czosnku i dowolnych przypraw. Ale jeśli masz dobry, domowy kwas chlebowy (a nie „napój” ze sklepu), spróbuj go użyć. Nie bądź chciwy: płynu powinno być dużo, aby całkowicie zakrył mięso. Na których, swoją drogą, należy najpierw zrobić głębokie nakłucia (w ten sposób marynata lepiej wniknie w głąb kawałka) i ewentualnie nafaszerować je czosnkiem, przyprawami lub nawet długimi kawałkami smalcu, jeśli wieprzowina jest chuda. Tak więc włóż tę wieprzowinę do dużego rondla, napełnij ją marynatą, zamknij i włóż do lodówki na 2-3 dni.
Aby mięso było soczyste i aromatyczne, należy je marynować przez co najmniej 2 dni.
Po tym czasie wyjąć mięso, osuszyć papierowymi ręcznikami i włożyć do głębokiej blachy lub formy. Zalać niewielką ilością marynaty i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piec 15 minut. Następnie obniżamy temperaturę do 160°C i gotujemy na wolnym ogniu wieprzowinę, okresowo wlewając marynatę z blachy i dodatkowo pozostając (w tempie 1 godziny na 1 kg masy). Tryb ten imituje gotowanie mięsa w rosyjskim piecu, który najpierw został maksymalnie nagrzany, a następnie powoli ostygł wraz z zawartością.
Chcesz kilka lifehacków, które pomogą zapobiec problemom z pieczeniem? Przyjąć! Jeśli wierzch wieprzowiny zacznie się zbytnio rumienić, przykryj ją folią. Jeśli martwisz się o spód, połóż na dnie blachy lub formy drewniane patyczki używane do sushi i połóż na nich kawałek mięsa. W każdym razie nie zapomnij posmarować wieprzowiny marynatą: dzięki temu będzie soczysta i aromatyczna.
Gotową gotowaną wieprzowinę ostrożnie zawiń w folię i odstaw w ciepłe miejsce na około pół godziny. Po czym można podawać mięso. Nawiasem mówiąc, gotowana wieprzowina jest dobra zarówno na ciepło, jak i na zimno. W pierwszym przypadku pokroić na grube kawałki (w przeciwnym razie się rozpadnie) i podawać z dowolnym dodatkiem, ziołami itp. Chcesz zaproponować swoim gościom domową gotowaną wieprzowinę jako zimną przekąskę? Następnie pozwól mięsu całkowicie ostygnąć i włóż do lodówki na kilka godzin. W takim przypadku zaleca się umieszczenie ładunku (na przykład kilku puszek konserw) na mięsie zawiniętym w folię lub folię. Dzięki temu gotowana wieprzowina będzie bardziej gęsta i będzie można ją pokroić w cienkie plasterki. Ułóż je na dużym talerzu i podawaj z solonymi lub marynowanymi ogórkami, musztardą lub chrzanem.
Klasyczna gotowana wieprzowina
Dość prosta opcja pieczenia mięsa, ale nadal gwarantuje pyszność. Pozostałą gotowaną wieprzowinę można wykorzystać na kanapki, będą one o wiele smaczniejsze i zdrowsze niż zwykłe z kiełbasą.
Wieprzowina gotowana
Do przygotowania 10-12 porcji potrzebne będą:
- Szynka wieprzowa bez kości – 2,5-3,2 kg
- czosnek – 5-6 ząbków
- świeży korzeń imbiru – kawałek o długości 3-4 cm
- sól – 1 łyżka. l.
- świeżo zmielony czarny pieprz – 2 łyżeczki.
- brązowy cukier – 1 łyżeczka.
- olej roślinny – 1-2 łyżki. l.
- musztarda – 1 łyżka. l.
- Przygotuj wieprzowinę. Szynkę myjemy, obieramy (można zostawić cienką warstwę tłuszczu) i osuszamy papierowymi ręcznikami. Obierz ząbki czosnku. Obierz i umyj korzeń imbiru. Czosnek i imbir pokroić w cienkie paski o długości około 1 cm.
- W małej misce połącz sól, świeżo zmielony czarny pieprz i brązowy cukier. Dodaj olej roślinny i dokładnie wymieszaj łyżką, aż powstanie pasta.
- Czubkiem cienkiego, ostrego noża nakłuj głęboko wieprzowinę i obróć ją. Do otworu włóż odrobinę oliwy, a następnie kawałek czosnku lub imbiru. W ten sam sposób nadziewamy całą szynkę. Jeśli na wieprzowinie znajduje się warstwa tłuszczu, pokrój ją w romby. Pozostałą mieszaninę olejów wymieszaj z musztardą i natrzyj całą powierzchnię kawałka, ostrożnie wcierając w nacięcia.
- Zawiąż tyłek wieprzowy sznurkiem kuchennym, tworząc zgrabny kawałek. Na dnie dużej miski umieść ruszt lub skrzyżowane pałeczki, włóż mięso, przykryj ściereczką i wstaw do lodówki na 24-48 godzin.
- Rozgrzej piekarnik do 220°C. Umieść ruszt w dolnej jednej trzeciej części piekarnika. Na dnie głębokiej brytfanny połóż kilka skrzyżowanych pałeczek, a na wierzch ułóż mięso. Piec 15 minut. Zmniejsz temperaturę piekarnika do 180°C. Kontynuuj pieczenie gotowanej wieprzowiny w tempie 30 minut na każde 500 g mięsa plus kolejne 30 minut na sztukę. Podczas pieczenia kilka razy polej wieprzowinę płynem z dna brytfanny.
- Wyjmij wieprzowinę z piekarnika i przykryj folią. Pozostaw na 20 minut. Usuń folię i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Gotową wieprzowinę pokrojoną w cienkie plasterki podawać z musztardą, chrzanem, chutneyem lub sosem owocowym.
Przy okazji: W dawnych czasach „bużeniną” nazywano nie tylko pieczoną szynkę wieprzową, ale także filet z indyka czy nawet jesiotra. Oznacza to, że kiedyś słowo to nie oznaczało samego dania, ale metodę kulinarnego przetwarzania produktu.
Uwaga dla właściciela: Jeśli masz wątpliwości, czy wieprzowina jest gotowa, użyj czujnika temperatury (specjalnego termometru). Wbij go w najgrubsze miejsce na środku kawałka mięsa i obserwuj odczyty na urządzeniu. Gotowana wieprzowina jest gotowa, jeśli termometr wskazuje 77-85°C.
Wieprzowina gotowana w piwie według Mołochowca
Bardzo oryginalna wersja słynnej książki kucharskiej z początku XX wieku. Trudno powiedzieć, czy znajdziesz siano, ale to ono nadaje potrawie wyjątkowe nuty smaku i aromatu.
Wieprzowina gotowana w piwie według Mołochowca
Do przygotowania 8-10 porcji potrzebne będą:
- szynka wieprzowa w jednym kawałku – 1,5–2 kg
- piwo ciemne – 1 l
- siano – 2 duże garście
- cebula średnia – 1 szt.
- marchew średnia – 1 szt.
- korzeń pietruszki średniej – 1 szt.
- główka czosnku – 1 szt.
- ziele angielskie i pieprz czarny – 8–10 szt.
- liść laurowy – 2 szt.
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
- Mięso natrzyj solą ze wszystkich stron i odstaw na 1-2 godziny w temperaturze pokojowej. Następnie owinąć gazą lub innym materiałem. Na patelnię wlać 3 litry zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować 2-3 minuty. Dodać mięso i siano, ponownie zagotować i gotować 20 minut. Wyjmij to. Odwar z siana nie będzie już potrzebny.
- Umyj patelnię, wlej piwo, dodaj grubo posiekaną cebulę, marchewkę i korzeń pietruszki, a także zmiażdżone ząbki czosnku, ziarna pieprzu i liście laurowe.
- Włożyć mięso (można to zrobić bez ściereczki), zalać wodą tak, aby mięso było przykryte przynajmniej w 2/3, doprowadzić do wrzenia, dodać odrobinę soli, gotować pod przykryciem na małym ogniu do miękkości mięsa , około 1,5 godziny (po 10-15 minutach gotowania wyjąć liść laurowy).
Przy okazji: Rosół pozostały po ugotowaniu gotowanej wieprzowiny można przetrzeć przez sito, gotować do momentu, aż sos zgęstnieje i podawać z mięsem.
Uwaga dla właściciela: postaraj się znaleźć piwo jak najbardziej naturalne, bez barwników i innych sztucznych dodatków.
Gotowana wieprzowina faszerowana czosnkiem i marchewką
Główną „sztuczką” przepisu jest to, że kawałek wieprzowiny nadziewany jest nie tylko czosnkiem, jak to zwykle bywa, ale także marchewką. Dzięki temu gotowana wieprzowina ma przyjemną słodkawą nutę, a krój wygląda piękniej.
Gotowana wieprzowina faszerowana czosnkiem i marchewką
Do przygotowania 10-12 porcji potrzebne będą:
- karkówka w jednym kawałku – 1,2–1,5 kg
- soczysta marchewka średnia – 1 szt.
- główka czosnku – 1 szt.
- oliwa z oliwek, sól, świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
- Rozgrzej piekarnik do 240°C. Czosnek i marchewkę obieramy, kroimy w cienkie plasterki, lekko solimy i pieprzymy.
- Kawałek mięsa osusz ręcznikiem papierowym, dopraw solą i pieprzem.
- Nafaszeruj mięso: wbij w mięso ostry, cienki, długi nóż i nie wyjmuj go, obróć o 90°. W powstały otwór włóż kawałek czosnku i marchewki, a następnie ostrożnie wyjmij nóż.
- Połóż szyję na drucianej kratce w blasze do pieczenia i posmaruj oliwą z oliwek. Całą konstrukcję możliwie najściślej zawiń w folię i włóż do piekarnika.
- Natychmiast zmniejsz temperaturę piekarnika do 130°C i piecz karkówkę przez 3 godziny. Całkowicie ostudzić przed podaniem.
Przy okazji: Mięso przeznaczone do przygotowania takiej gotowanej wieprzowiny można wstępnie marynować w wytrawnym czerwonym winie z dodatkiem soli i przypraw do smaku.
Uwaga dla właściciela: Zamiast karku można wziąć szynkę wieprzową z tłuszczem: okaże się również bardzo smaczna. Jeśli na początku pieczenia zacznie się zbytnio rumienić, przykryć folią.
Schab zapiekany z suszonymi owocami i glazurą miodową
Połączenie złocistobrązowej miodowej skórki z subtelnymi nutami wina i suszonych owoców zachwyci nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy. Ta gotowana wieprzowina po prostu potrzebuje…