Pięciominutowy dżem śliwkowy

Pięciominutowy dżem śliwkowy

Pięciominutowy dżem śliwkowy Do przepisu

Ten dżem śliwkowy nazywany jest „pięciominutowym” nie dlatego, że jego przygotowanie zajmuje tak mało czasu, ale dlatego, że gotuje się go w kilku partiach po pięć minut każda, z długim czasem oczekiwania między nimi. To, czy ta nazwa jest poprawna, czy nie, zależy od Ciebie, ale w rzeczywistości nie będziesz musiał długo stać przy kuchence. Jest to szczególnie przyjemne, ponieważ pogoda w okresie dojrzewania śliwek jest często gorąca. Wygodny! Warto również dodać, że owoce w powidłach śliwkowych według naszej receptury nie są gotowane nie do poznania, zachowując przy tym ich naturalny smak i aromat. Wypróbuj, a na pewno Ci się spodoba!

Złożoność: łatwo Kalorie: 236,18 kcal/porcja Porcje: 22 Gotowanie: 12 godz Używany: 0,36 g/0,14 g/58,75GotowanieŚniadaniePopołudniowa przekąskaDeserPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmImpreza, bufetKarnawałSKŁADNIKI NA 22 PORCJIśliwka – 1 kg cukier – 1,2 kg Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Przygotuj śliwki do gotowania. Owoce umyj pod zimną bieżącą wodą, a następnie delikatnie osusz papierowymi ręcznikami. Usuń gałęzie. Zostawiamy kości.

Krok 2

Do dużego rondla o pojemności co najmniej 5 litrów wlej wodę pitną i postaw ją na kuchence. Podgrzewaj na dużym ogniu. Nie doprowadzać do wrzenia: optymalna temperatura wody to 85°C.

Krok 3

Przygotuj dużą miskę i napełnij ją lodowatą wodą. Zdejmij gorącą patelnię z ognia. Ostrożnie, aby się nie poparzyć, włóż do niego śliwki i pozostaw na 5 minut.

Krok 4

Gorącą wodę odlej, zachowując 500 ml: przyda się do przygotowania syropu dżemowego. Włóż blanszowane śliwki do miski z lodowatą wodą. Owoce powinny bardzo szybko ostygnąć.

Krok 5

Schłodzone śliwki nakłuwamy widelcem lub wykałaczką z obu stron lub nacinamy skórkę wzdłuż owocu. Przygotowane śliwki włóż do dużego rondla lub do miski do przygotowania dżemu.

Krok 6

Do garnka wlewamy wodę (500 ml, którą zaoszczędziliśmy w czwartym „kroku”). Dodać 800 g cukru i wstawić na kuchenkę. Mieszając, doprowadzić do wrzenia. Gotuj przez 5 minut na średnim ogniu.

Krok 7

Powstałym wrzącym syropem ostrożnie zalej śliwki w dużym rondlu lub misce. Przykryj czystą gazą i pozostaw w temperaturze pokojowej na 4-5 godzin.

Krok 8

Na kuchence postaw rondelek ze śliwkami w syropie. Zmniejsz ogień do małego i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 5-7 minut, okresowo usuwając pianę (jeśli to konieczne). Nie mieszaj dżemu.

Krok 9

Zdejmij śliwki w syropie z ognia i odstaw na 6-8 godzin. Powtórz powyższy proces ponownie. Z pozostałego cukru i wody zrobić syrop. Dodajemy do rondla (zlewu) ze śliwkami i gotujemy 5 minut.

Krok 10

Dżem śliwkowy jest gotowy. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie przełożyć do suchych, czystych słoików. Korek. Dżem według tego przepisu okazuje się dość płynny, ale bardzo smaczny.

PRZYDATNE RADY

Dżem śliwkowy nabierze oryginalnego smaku, jeśli podczas gotowania do syropu z owocami dodamy laskę cynamonu, anyż gwiazdkowaty lub kilka całych pudełek kardamonu. Przed włożeniem owoców z syropem do słoików należy usunąć przyprawy.

PRZY OKAZJI

Według tego przepisu powidła śliwkowe można przygotować bez nasion. Zwłaszcza jeśli masz do dyspozycji duże owoce! Każdą przekrój na pół i usuń pestki. W takim przypadku nie należy blanszować śliwek.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja