Top 5 najlepszych marynat do wołowiny
Oto 5 najlepszych marynat do gotowania wołowiny w piekarniku lub na patelni. A jeśli do tej pory Twój związek z tym mięsem nie układał się, to teraz wszystko na pewno się poprawi! Wołowina okaże się miękka i soczysta, dlatego można ją podawać nie tylko z sosem, ale także w czystej postaci.
Jak gotować wołowinę, aby była delikatna i soczysta
To mięso u wielu wywołuje złożone uczucia. Z jednej strony wołowina jest uniwersalna: z kości i mostka można przygotować doskonały rosół, z ud, ud i ud można dusić, polędwicę można smażyć na cienkiej i grubej patelni lub piec w piekarniku. Z drugiej strony tego rodzaju mięso jest dość drogie, przez co nie każdego stać na jego codzienne gotowanie. Poza tym, nawet jeśli wydasz pieniądze na dobre cięcie, nikt nie może zagwarantować Ci sukcesu. Wiele osób miało gorzkie doświadczenie otrzymania twardego mięsa o niewyraźnym smaku po usmażeniu na patelni lub pieczeniu w piekarniku. Cóż, wołowina budżetowa, tańsze kawałki, wymaga dużo czasu na przygotowanie (długie duszenie lub gotowanie). Dlatego ten rodzaj mięsa w naszym kraju jest znacznie gorszy pod względem spożycia od wieprzowiny i kurczaka.
Ale jeśli mądrze podejdziesz do problemu, wołowinę można ugotować, aby stała się miękka i soczysta. Jest to możliwe, jeśli dobrze rozumiesz cechy tego mięsa i możliwości kulinarne różnych kawałków. Ogólnie rzecz biorąc, wołowina zawiera mniej tłuszczu niż na przykład wieprzowina. Mianowicie tłuste smugi nadają mięsu przyjemną soczystość! Dlatego wołowina, jeśli zostanie nieprawidłowo ugotowana, okaże się sucha. Możesz uniknąć tego problemu, jeśli wybierzesz „właściwą” część tuszy do określonego celu. Warto zwrócić uwagę na sposób obróbki cieplnej. Na przykład steki należy smażyć szybko, ale pieczenie wołowiny w piekarniku lub duszenie jej w sosie zajmuje dużo czasu i nie należy się spieszyć. Wreszcie, wstępne marynowanie wołowiny (szczególnie do grillowania lub grillowania) może poprawić wynik. Ale o tym trochę później.
Które części tuszy wołowej najlepiej piec w piekarniku, a które smażyć?
Do smażenia i pieczenia nadaje się mięso z górnej części grzbietu: polędwica z cienkim i grubym brzegiem (Shutterstock/FOTODOM)
Zacznijmy od prostego logicznego wniosku: najmiększa część tuszy wołowej to ta, która najmniej uczestniczy w ruchu zwierzęcia. Zatem do smażenia i pieczenia w piekarniku nadaje się mięso z górnej części pleców, do duszenia – od środka, do gotowania – od dołu.
Polędwiczkę z cienkimi i grubymi brzegami najlepiej grillować, grillować, smażyć na patelni lub piec w piekarniku. Łopatkę, mostek i wykończenia należy gotować na wolnym ogniu w sosie przez półtorej godziny. Ponadto miąższ z tych kawałków doskonale nadaje się do kotletów mielonych. Cóż, do przygotowania bulionu należy wykorzystać szyję, bok, golonkę: będzie bogaty i bardzo smaczny.
Lifehack dla początkujących kucharzy. Jeśli kupiłeś wołowinę, ale tak naprawdę nie wiesz, jaki to rodzaj kawałka, wykonaj następujące czynności. Weź duży widelec (najlepiej dwuzębny, do mięsa). Użyj go, aby przebić niezidentyfikowany kawałek wołowiny. Jeśli jest to łatwe, możesz usmażyć lub upiec mięso. W przeciwnym razie (widelec z trudem wchodzi w kawałek) wołowinę lepiej udusić, ugotować lub zmielić.
Jakie marynaty są najlepsze do wołowiny?
Jeśli więc wybrałeś „właściwe” mięso, ale chcesz, aby było bardziej miękkie, soczyste i aromatyczne, zamarynuj je przed smażeniem lub pieczeniem w piekarniku. Ponieważ wołowina jest sucha, a jej włókna szorstkie, będziemy zmierzać w kierunku poprawy tych parametrów. Odpowiednio marynata musi zawierać kwaśny składnik, który rozpocznie proces fermentacji: może to być wino, sok cytrusowy lub sok jagodowy, a także cebula, imbir, musztarda. Kefir, oliwa z oliwek i woda mineralna, piwo i sos sojowy również pomagają zmiękczyć włókna. Najlepiej unikać octu stołowego, który często dolewamy do marynaty mięsnej: niszczy smak wołowiny. Ale zdecydowanie dajemy zielone światło ziołom (dowolnym według Twojego gustu) i czosnkowi: te składniki dodadzą potrawie jasnych odcieni smaku i subtelnego aromatu.
Jeśli chodzi o przygotowanie steków wołowych z dobrej marmurkowej wołowiny (z cienkimi smugami tłuszczu), warto zauważyć, że zwolennicy „klasyki” ze złością odrzucają wszelkie marynaty. Wydaje nam się, że odrobina oliwy, świeżo zmielony pieprz i szczypta ziół na 30 minut przed smażeniem na patelni tylko poprawią smak mięsa.
Cóż, teraz przejdźmy do szczegółów i spójrzmy na 5 przepisów na najbardziej oryginalne i skuteczne marynaty do wołowiny.
Marynata z czerwonym winem do miękkiej i soczystej wołowiny w piekarniku
Nie ma znaczenia, jakie wino wybierzesz: merlot, cabernet czy shiraz, byle było wytrawne. Czyli kwaśny. To właśnie to wino zmiękczy włókna mięsa, a po upieczeniu wołowina będzie bardzo delikatna. Otóż czosnek i tymianek nadadzą mięsu wyjątkowego apetycznego aromatu.
Marynata z czerwonego wina do delikatnej, soczystej wołowiny w piekarniku (Shutterstock/FOTODOM)
10 minut
Na jedną polędwicę wołową o wadze 1–1,5 kg
Aby przygotować, potrzebujesz:
• czosnek – 3 ząbki
• tymianek suszony – 1 łyżka. l.
• oliwa z oliwek – 3 łyżki. l.
• wino czerwone wytrawne – 250 ml
• sól – 1 łyżka. l.
• świeżo zmielony czarny pieprz – 1 łyżeczka.
1. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę do miski. Dodać tymianek i oliwę. Zamieszać.
2. Posmaruj mieszanką polędwicę wołową i pozostaw na 40 minut w temperaturze pokojowej.
3. Przełóż polędwicę do dużego pojemnika. Do wina dodać sól i pieprz, wymieszać. Wino wlać do mięsa w pojemniku. Zamknij lub przykryj folią spożywczą. Odstawić w chłodne miejsce na 3–5 godzin.
PRZY OKAZJI
Polędwiczkę wołową można marynować dłużej, np. przez noc. W takim przypadku mięso należy przechowywać w lodówce.
UWAGA DO GOSPODARKI
Przed pieczeniem w piekarniku wyjmij mięso i dokładnie osusz marynatę ręcznikami papierowymi. Następnie polędwicę można najpierw szybko obsmażyć ze wszystkich stron na maśle, a następnie zapiekać w piekarniku w temperaturze 120°C przez godzinę. Inną opcją jest owinięcie marynowanej wołowiny folią, pieczenie przez 1 godzinę, następnie otwarcie folii i pozostawienie mięsa na wierzchu do zarumienienia.
Marynata z cebulą do grillowania na grillu
W tej marynacie nie ma nic zbędnego. I możesz łatwo obejść się bez soku z cytryny! Najważniejsza jest tutaj cebula, a raczej sok z cebuli, który odpowiada zarówno za miękkość wołowiny, jak i jej smak.
Marynata z cebulą do grilla na grillu (Shutterstock/FOTODOM)
10 minut
Na 1 kg pokrojonej w kostkę wołowiny
Aby przygotować, potrzebujesz:
• cebula – 500 g
• czosnek – 2 ząbki
• sok z cytryny – 2 łyżki. l.
• gazowana woda mineralna – 100 ml
• sól
• świeżo zmielony czarny pieprz
1. Cebulę obrać i pokroić na połówki. Przełóż przez maszynę do mięsa do miski.
2. Obierz czosnek i przepuść przez prasę. Dodać do cebuli. Dolać sok z cytryny i wodę mineralną, doprawić solą i pieprzem do smaku.
3. Powstałą marynatą zalej kawałki wołowiny i zamieszaj. Przykryć folią spożywczą i odstawić w chłodne miejsce na 3-5 godzin (można przetrzymać noc w lodówce).
PRZY OKAZJI
Wołowinę na szaszłyk pokroić w drobną kostkę – o boku nie większym niż 4 cm. Dzięki temu mięso będzie lepiej marynowane, a następnie usmażone.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeśli z jakiegoś powodu masz pod ręką tylko cebulę, przygotuj marynatę wyłącznie z tego składnika. Można go po prostu pokroić w krążki, następnie zmielić solą, żeby puścił sok i dopiero wtedy połączyć z mięsem.
Marynata do steku wołowego na patelni
„Właściwy” stek tak naprawdę nie wymaga dużej obróbki wstępnej: sam w sobie jest miękki i soczysty. Ale proponowana przez nas marynata doda jaśniejszych akcentów aromatowi i smakowi mięsa.
Marynata do steku wołowego na patelni (Shutterstock/FOTODOM)
5 minut
Na 2 steki wołowe
Aby przygotować, potrzebujesz:
• oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
• suszony rozmaryn i czosnek – po 1/3 łyżeczki.
• sól – 1/2 łyżeczki.
• świeżo zmielony czarny pieprz – 1 łyżeczka.
1. Do miski wlać oliwę z oliwek. Dodać rozmaryn i czosnek, wymieszać.
2. Dopraw steki solą i pieprzem z obu stron. Nasmaruj powstałym olejkiem aromatycznym. Przykryć folią i pozostawić na 30 minut.
PRZY OKAZJI
Wyjmij steki z lodówki na około 20 minut przed marynowaniem ich do smażenia na patelni.
UWAGA DO GOSPODARKI
Marynowane mięso należy włożyć na dobrze rozgrzaną patelnię z roztopionym masłem i obsmażyć z obu stron do pożądanego stopnia wysmażenia.
Marynata z musztardą do pieczeni wołowej w rękawie
Do przygotowania marynaty można użyć dowolnej musztardy, nawet ostrej rosyjskiej. Jeśli wybierzesz ziarnistą, smak wołowiny będzie bardziej wyrafinowany i delikatny. Jeśli chodzi o miód, idealny będzie aromatyczny miód gryczany, charakteryzujący się przyjemną lekką goryczką.
Marynata z musztardą do pieczenia wołowiny w rękawie (Wydawnictwo Gastronom LLC)
10 minut
Na 1 kg pulpy wołowej (gruby brzeg lub polędwica) w jednym kawałku
Aby przygotować, potrzebujesz:
• czosnek – 3 ząbki
• musztarda – 3 łyżki. l.
• oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
• miód – 1 łyżka. l.
• sok z cytryny – 1 łyżka. l.
• suszony tymianek
• świeżo zmielony czarny pieprz
• sól
1. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę do miski. Dodać musztardę, oliwę, miód i sok z cytryny. Doprawić tymiankiem, solą i pieprzem. Zamieszać.
2. Umieść mięso w misce. Wlać marynatę i równomiernie ją rozprowadzić.
3. Zamknąć miskę i odstawić w chłodne miejsce na 2-4 godziny.
PRZY OKAZJI
W razie potrzeby marynatę można zaostrzyć, dodając odrobinę papryczki chili i/lub startego imbiru.
UWAGA DO GOSPODARKI
Wołowinę można upiec bezpośrednio w marynacie. Wystarczy przełożyć mięso do rękawa, wlać do niego masę musztardową, zakleić końcówki i nakłuć powierzchnię tak, aby podczas gotowania nie pękało od pary. Włóż wołowinę do piekarnika nagrzanego do 190°C na około godzinę. Następnie odetnij rękaw i pozwól, aby mięso z wierzchu się zarumieniło.
Marynata śródziemnomorska do wołowiny na patelni
Oprócz steku na patelni można usmażyć antrykot wołowy. Jeśli nie wiesz o czym mówimy, powiemy Ci! Antrykot to kawałek mięsa przecięty pomiędzy 9. a 11. żebrem. Nawiasem mówiąc, opuszczają kość! Samo mięso jest miękkie, z cienkimi smugami tłuszczu. Cóż, po szybkim marynowaniu w aromatycznych śródziemnomorskich ziołach zamienia się w prawdziwy rarytas!
Marynata śródziemnomorska do wołowiny na patelni (Wydawnictwo Gastronom LLC)
10 minut
Na 2 antrykoty
Aby przygotować, potrzebujesz:
• oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
• sok z cytryny – 2 łyżki. l.
• mieszanka suszonych ziół prowansalskich – 1 łyżeczka.
• pieprz czarny, różowy i zielony – po 1/2 łyżeczki.
• sól – 1/2 łyżeczki.
1. Ziarna pieprzu rozetrzeć w moździerzu. Dodać sól, zioła prowansalskie i wymieszać.
2. W misce delikatnie wymieszaj oliwę i sok z cytryny. Dodać mieszankę pieprzową, wymieszać.
3. Powstałą marynatą posmaruj antrykot z obu stron. Przykryć folią i pozostawić na 30 minut w temperaturze pokojowej.
PRZY OKAZJI