Pięć kroków do doskonałych naleśników w domu
Olga Zacharowa 12 marca 2024 r
Czym jest Maslenitsa bez naleśników? Ale jak je ugotować, aby nie było grudek ani grudek? Oto 5 prostych kroków, aby zostać renomowanym producentem naleśników. Idąc tą ścieżką, dowiesz się „Słuchać» naleśniki i nie rwij ich podczas salta na gorącej patelni. A co najważniejsze, poznasz tajną formułę „sześć na jednego”.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Krok pierwszy. Idealna patelnia
- Krok drugi. Ciasto naleśnikowe
- Krok trzeci. Ciasto naleśnikowe
- Krok czwarty. Pieczenie naleśników
- Krok piąty. Porcja i dodatki
Krok pierwszy. Idealna patelnia
Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, aby ukończyć praktykę naleśnikową, jest — prawą patelnię. Najlepiej używać żeliwa z grubym dnem, aby dłoń mogła wyczuć — trzymając Rzecz. Tak, u babci. Tak, nie błyszczące i nie kolorowe. Tak, nagrzewa się powoli. Ale gdy ciepło się nagrzeje, nie można go zatrzymać i wydaje się, że sama patelnia już osadza się w dłoni. Jak smakowicie wyglądają rumiane naleśniki na czarnym tle! Ponadto takiej patelni nie trzeba myć. Wystarczy ostudzić i przetrzeć miękką szmatką lub papierową serwetką.
Niuans: z biegiem czasu nawyk pieczenia naleśników na żeliwnej patelni rozwinie się w umiejętność „słuchania” naleśników: ostrego i głośnego syczenia — patelnia jest bardzo gorąca, ledwo słyszalna — jest jeszcze miejsce na ciepło.
Jeśli ciasto przykleiło się do żeliwnej patelni, należy je rozpalić solą i oczyścić miękką szmatką (nie myć!). A jeśli nadal ulegasz trendom mody i używasz teflonu, spróbuj „zaparzyć” gotowe ciasto, dodając do niego odrobinę wrzącej wody lub mleka, — to pomaga. Sprawdzony!
A tak przy okazji, jeśli nie jest to żeliwo, zwróć uwagę na patelnie bez boków — Teraz też jest ich trochę w sprzedaży. Ułatwiają podnoszenie naleśników i obracanie ich.
Naleśniki na żeliwnej patelni
Krok drugi. Ciasto naleśnikowe
Będą to naleśniki z ciasta bezdrożdżowego. Najprostszy schemat ich przygotowania to 6 na 1: 1 szklanka mąki pszennej, 1 duża szczypta skrobi ziemniaczanej, 1 duża szczypta proszku do pieczenia, 1 jajko, 1 szklanka mleka, 1 łyżka. l. cukier granulowany i mała szczypta drobnej soli. W dużej misce ubić jajko z solą, dodać mleko i cukier. Do powstałej masy przesiej mąkę, skrobię i proszek do pieczenia. Ubij ciasto, aż będzie gładkie. Pozostawiamy na blacie na 15 minut i smażymy do woli, od czasu do czasu mieszając ciasto. 6 składników — 6 średniej wielkości naleśników. Koniecznie podawaj na ciepło ze śmietaną i/lub miodem.
To podstawowy przepis, ale oto podobny, autorstwa samego Władimira Mukhina, szefa kuchni Białego Królika:
Na litr mleka należy wziąć 5 dużych jaj, cukier i sól do smaku, dodać mąkę do pożądanej konsystencji. Wymieszaj trzepaczką. Dla puszystości dodać kefir lub wodę mineralną. Naleśniki można przygotować z serwatki lub mleka. Kiedy jest cukier i mąka, fermentacja nadal będzie zachodzić. Mieszamy do konsystencji płynnej śmietany, odstawiamy na 20 minut i pieczemy.
Dla większej subtelności szef kuchni zaleca dodanie większej ilości jaj: 5 jaj na 1 litr mleka. I nie potrzebujesz dużo mąki: ciasto powinno być płynne, wtedy naleśniki okażą się cienkie.
- Aby naleśniki lepiej się obracały (a mogą być z tym problemy) dodaj do ciasta 2 łyżki na 1 litr płynu. l. olej roślinny plus trochę oleju dodać na patelnię podczas smażenia.
- Jeśli naleśniki się rozerwą, oznacza to, że należy nieco zagęścić ciasto przesianą mąką. W małych porcjach, bez fanatyzmu. Jeśli naleśnik pęka na patelni, nie trzyma kształtu i nie brązowieje, oznacza to, że nie ma wystarczającej ilości cukru i jajek. 1–Dobrze ubij 2 jajka trzepaczką z 1 łyżką. l. cukru i wszystko będzie dobrze.
Możesz poszerzyć temat mleczarstwa, używając mieszaniny skondensowanego mleka i wody. 2–3 łyżki l. Mleko skondensowane rozcieńczyć wodą, mlekiem i śmietaną.
Naleśniki z mlekiem
Krok trzeci. Ciasto naleśnikowe
Porozmawiajmy o naleśnikach z ciasta drożdżowego. Dążymy do perfekcji, to nasz wybór — naleśniki na zakwasie.
Weź świeżo prasowane drożdże w ilości 15–20 g na 1 litr płynu. W razie potrzeby zamień świeże na suche (1 g suchego = 3 g świeżego).
Na ciasto podgrzej mleko o minimalnej zawartości tłuszczu do temperatury nieco wyższej od temperatury pokojowej. Przelać do miski i rozpuścić w niej drożdże, wymieszać trzepaczką. Aby drożdże zadziałały należy dodać trochę cukru i mąki i odstawić do wyrośnięcia na 30–45 minut, przykrywając naczynia ręcznikiem. Nie dodawaj jajek: utrudniają wyrastanie. Gdy ciasto wyrośnie dodać resztę składników.
Na 1 litr mleka dodać 3 jajka, cukier i sól do smaku, a następnie dodać przesianą mąkę do konsystencji płynnej śmietany. Jajka dzielimy na białka i żółtka. Żółtka ubić na biało z cukrem. Białka ubić oddzielnie ze szczyptą soli, tak aby naleśniki były puszyste. Dodać mąkę i delikatnie wymieszać, odstawić ciasto na półtorej godziny w ciepłe miejsce. Aby przyspieszyć wyrastanie, włóż patelnię do dużego pojemnika i zalej gorącą wodą. Ciasto prawie podwoiło swoją objętość. Bez mieszania upiecz naleśniki.
Niuans: wyrobić ciasto, odstawić do wyrośnięcia na 40 minut, a następnie od razu włożyć do lodówki, zachowując wyrośnięcie ciasta. Następnie można wyjąć ciasto i dodać mleko, ubite żółtka i białka oraz pozostałą mąkę. Ciasto to można wykorzystać wielokrotnie. Łapie ją za 2–3 dni.
Naleśniki drożdżowe
Krok czwarty. Pieczenie naleśników
Aby ułatwić przewracanie puszystych naleśników:
1. Nie rób ich zbyt dużych.
2. Dokładnie rozgrzej patelnię, a następnie lekko zmniejsz ogień — W całej kuchni nie powinno być dymu. Jak sprawdzić gotowość patelni: łyżeczka oleju roślinnego wlana na patelnię natychmiast się nagrzewa, łatwo się rozprowadza, ale jeszcze nie dymi.
3. Nasmaruj dno patelni połową surowego ziemniaka lub cebuli, zanurzając ją w oleju roślinnym. Dzięki temu na pewno nie będzie nadmiaru oleju.
Niuans: doświadczeni towarzysze z przyzwyczajenia nabierają wymaganą ilość ciasta do chochli przed pieczeniem — na oko. Jest to trudne dla początkujących. Jeśli chochla jest klasyczna — mniej więcej wielkości dużego jabłka, napełnij je do około 2/3 wysokości. Taka ilość ciasta wystarczy na upieczenie naleśników na patelni o średnicy około 22 cm.
Naleśniki i naleśniki zostawiamy na chwilę w spokoju na rozgrzanej patelni. Smaż je od spodu, aż górna strona będzie sucha.
Pieczenie naleśników
Krok piąty. Porcja i dodatki
Cóż, nadchodzi piąty krok. A koniec jest już blisko.
Gotowe naleśniki układamy w stosy i smarujemy je roztopionym masłem, maczając w nim pędzel. Tę ważną operację można powierzyć jednemu z członków rodziny — Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku dzieci.
Niuans: Jeśli chcesz doprowadzić proces gotowania do absolutnego poziomu, podgrzej talerz, na którym ułożysz naleśniki.
Rozsądniej jest używać sezonowego nadzienia do naleśników na Maslenicy: miód, dżem, cukier, kwaśna śmietana, kawior, lekko solony pstrąg, śledź, pieczone jabłka lub gruszki. Do pieczenia lepiej jest wziąć marchewkę, rzepę i dynię. W tym celu na patelnię wlewamy ciasto, pieczemy na nim, odwracamy naleśnik na drugą stronę i lekko podsmażamy. Niektórzy rzemieślnicy nie odwracają naleśnika, ale osiągają jego gotowość, smażąc tylko jedną stronę. Klasyczne pieczenie — zielona cebula i jajka na twardo lub pieczarki smażone z cebulą.
Do naleśników dobre są sosy i prawie sosy owocowo-jagodowe, na przykład świeżo mrożone jagody, szybko gotowane z niewielką ilością cukru lub miodu: borówki i żurawiny, przecierane przez sito z cukrem pudrem.
Posmaruj naleśniki roztopionym masłem
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jak gotować #Olga Zakharova #Maslenitsa #naleśniki #naleśniki #ciasto naleśnikowePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstanca26 lutego 2020 r
Przydatny artykuł. Naleśniki piekę zawsze na starej, sprawdzonej patelni żeliwnej.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych