Pelmeni i ich duża rodzina

Pelmeni i ich duża rodzina

Pelmeni i ich duża rodzina

Roman Ryżow 03 kwietnia 2024 r

Małe nadziewane produkty z ciasta gotowane w wodzie lub na parze nazywane są w kuchni angielskiej kluskami. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do nazywania ich kluskami, kluskami, chinkali, gyoza, ravioli. Wszystkie te potrawy są znane i lubiane na całym świecie, pożywne, smaczne, szybkie i różnorodne. Czym więc są pierogi i czym się od siebie różnią? Porozmawiajmy o wszystkim w porządku.

Pierogi

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Gdzie i kiedy pojawiły się pierogi?
  • Ilu braci mają pierogi?
  • Trochę o cieście
  • O nadzieniu
  • Kundubi gryczany z bulionem grzybowym
  • Pierogi ruskie
  • Pierogi Z Wiśniami
  • Wontony z krewetek
  • Dim sum z krewetkami i kapustą pekińską
  • Shumai z kurczakiem i warzywami
  • Japońskie pierożki gyoza z krewetkami
  • Pierogi Z Kurczakiem I Warzywami
  • Ravioli z łososiem i szpinakiem
  • Tortellini z okoniem morskim
  • Maultaschen: niemieckie pierogi
  • Kurze Dagestańskie z Wołowiną
  • Chinkali z wołowiną i jagnięciną
  • Uzbeckie manti z jagnięciną i pigwą
  • Chuchvara: uzbeckie pierożki
  • Duszbara

Gdzie i kiedy pojawiły się pierogi?

Uważa się, że pierwsze pierogi pojawiły się w Chinach około 2,5 tysiąca lat temu. Według jednej z legend nadworny kucharz wymyślił i stworzył potrawę w kształcie sztabki złota – yuanbao. Według innej nadzienie miało być kojarzone z głowami wrogów pokonanych przez cesarza Qin Shi Huanga. Oczywiście nikt nie wie, jak to się właściwie stało, ale pierogi do dziś są w Chinach uważane za symbol dobrobytu. Jest ich około stu rodzajów – wontony, shumai, baozi i wiele innych. Pierogi są zawsze umieszczane na stole noworocznym, a zwyczajowo robi się je z całą rodziną. Chińczycy wierzą, że w ten sposób przyciągają bogactwo i szczęście.

Na Syberii i Uralu też tak robią od setek lat – mężczyźni robią mięso, kobiety przygotowują ciasto, a potem wszyscy, młodsi i starsi, biorą się do wspólnej pracy.

Ilu braci mają pierogi?

Pierogi, czyli knedle, można spotkać niemal w każdej kuchni narodowej.
Pierogi, czyli knedle, można spotkać niemal w każdej kuchni narodowej.

Na świecie istnieje ogromna liczba rodzajów pierogów. Być może liczba jest już w tysiącach! Niektóre z nich, jak np. chinkali czy knedle, znamy dobrze, inne, jak Momo czy kropkakor, są charakterystyczne tylko dla określonego regionu. Ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: nadzienie jest zawijane w ciasto.

W Mongolii i Buriacji narodowe pierogi nazywane są buuz lub pozą. Zwyczajowo dodaje się mleko do mięsa mielonego, więc danie okazuje się szczególnie soczyste. Nadzienie zawija się w ciasto tak, aby na górze powstała dziura, a następnie gotuje na parze. Jedzą buuzy rękami.

W Szwecji lokalne pierogi nazywane są kropkakorami. Mają dość gęste ciasto składające się z mąki, ziemniaków i żółtek, a do nadzienia zwyczajowo dodaje się szynkę, smalec i smażoną cebulę. Kropkakor gotuje się i podaje z sosem z borówek lub żurawiny i gęstą śmietaną.

W Indiach bardzo popularna jest lokalna wersja pierogów zwana modakiem. Danie kształtem przypomina chinkali, jednak ciasto wyrabiane jest z mąki ryżowej, a nadzienie wypełnione jest płatkami kokosowymi, orzechami i dużą ilością przypraw. Modak jest smażony w głębokim tłuszczu lub gotowany na parze, a następnie posypany ghee.

Momos to tradycyjne nepalskie knedle. Mięso mielone dla nich przygotowuje się z mięsa lub drobiu z dodatkiem sera, warzyw i dużej ilości czosnku, cebuli i kolendry. Momos gotuje się i podaje wraz z narodowymi napojami.

W Kałmucji pierogi nazywane są berik. Wyróżniają się bardzo gęstym ciastem wymieszanym z jajkami i siekanym nadzieniem z boczkiem i przyprawami. To soczyste i bardzo smaczne danie jada się najczęściej po ugotowaniu, z masłem i ziołami.

Tradycyjnie na święta podawane są kluski żydowskie, kreplach. Mogą mieć kształt ucha lub trójkąta. Oprócz mięsa do nadzienia często dodaje się kapustę i puree ziemniaczane. Podawać kreplach w bulionie drobiowym lub warzywnym.

Trochę o cieście

Ciasto na kluski przygotowywane jest głównie z mąki pszennej, czasem z dodatkiem ryżu lub skrobi. Główny wymóg można sformułować w następujący sposób: ciasto musi być gęste i elastyczne, aby można je było cienko rozwałkować i nie rozrywać się podczas modelowania i gotowania. Istnieje opinia, że ​​​​ciasto należy przygotować wyłącznie z mąki, wody i soli. Dokładnie tak robią w Gruzji, robiąc chinkali – biorą mąkę o wysokiej zawartości białka, wodę z lodem i długo ugniatają. Ta praca jest uważana za ciężką i testują ją głównie mężczyźni. Trzeba jednak powiedzieć, że jeśli ciasto pozostawi się w lodówce na dzień lub dwa, stanie się znacznie bardziej elastyczne.

Przygotowanie ciasta stanie się znacznie łatwiejsze, jeśli dodasz do niego jajka, odrobinę masła lub jakiś sfermentowany produkt mleczny (kefir, śmietana itp.). Innym sposobem na uproszczenie zadania jest zagniatanie ciasta we wrzącej wodzie.

O nadzieniu

Nadzienie może być gotowe (pierogi, tortellini itp.) lub surowe (pierogi, knedle z krewetkami itp.). Aby uzyskać soczystość, do mięsa mielonego dodaje się tłustą wieprzowinę, jagnięcinę, smalec, masło, tłuszcz z ogona itp. Przyprawy mogą być dowolne, ale lepiej lekko podsmażyć cebulę na roztopionym maśle i dopiero wtedy dodać ją do nadzienia.

Nadzienie z warzyw, zbóż, roślin strączkowych i większości grzybów musi być już przygotowane, w przeciwnym razie po prostu nie będzie czasu na gotowanie. Krewetki i przegrzebki dodaje się zwykle na surowo, ale ryby można dodać po obróbce cieplnej.

Dziś do najpopularniejszych pierogów na świecie zaliczają się chinkali, pierogi, gyoza, ravioli, pierogi, wontony, chuchvara i maultashen. Powiemy Ci o nich więcej.

Kundyubiego

Kundyuby to stare rosyjskie danie, znane już w XVI wieku. Tradycyjnym nadzieniem są świeże lub suszone grzyby, zboża i przyprawy, a do ciasta zwyczajowo dodaje się olej roślinny i gorącą wodę. Główną cechą kundubów jest to, że nie gotuje się ich, ale piecze lub smaży, a następnie zalewa bulionem i kwaśną śmietaną i gotuje na wolnym ogniu aż do ugotowania. W takim przypadku ciasto przykrywa się gorącą patelnią i pozostawia na pół godziny.

Kundubi gryczany z bulionem grzybowym

Kundubi gryczany z bulionem grzybowym
Kundubi gryczany z bulionem grzybowym

Kunduby, zwane także kundumami, kundubki, kundumtsy, przygotowane według naszego przepisu, to pyszne danie wielkopostne w nowym wydaniu.

1 godzina 30 minut

2 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

Do testu:

mąka pszenna premium – 600 g

woda – 1 szklanka

olej roślinny – 20 ml

skrobia kukurydziana – 15 g

sól – 10 g

W przypadku mięsa mielonego:

kasza gryczana gotowana – 1300 g

smażona cebula – 200 g

smażone pieczarki – 200 g

ogórki kiszone – 150 g

olej roślinny – 20 ml

sól – 15 g

pietruszka – 10 g

Aby przesłać:

bulion warzywny

śmietana sojowa

olej roślinny

mielony czarny pieprz

zielona bazylia

1. Mąkę na ciasto przesiać na kupę, zrobić w niej „studzienkę”, dodać resztę składników i dodając wodę, zagnieść ciasto. Zwiń w kulkę, przykryj serwetką i odstaw na pół godziny.

2. W przypadku mięsa mielonego podsmaż gotowaną kaszę gryczaną, dodaj drobno posiekane pikle i lekko podsmaż. Dodać podsmażoną cebulę, podsmażone pieczarki i drobno posiekaną natkę pietruszki. Dodać sól i pieprz, dobrze wymieszać, zdjąć z ognia.

3. Ciasto rozwałkowujemy jak kluski, wycinamy kółka (około 5 g każde). Uformuj kunduby, biorąc około 15 g mięsa mielonego na sztukę. Podnieś brzegi ciasta i zsuń je, tworząc wzór krzyża.

4. Podsmaż kunduby na oleju roślinnym, włóż do rondla, dodaj bulion grzybowy i gotuj na wolnym ogniu do miękkości. Podawać z drobno posiekaną bazylią i śmietaną sojową.

UWAGA DO GOSPODARKI

W sezonie letnim koniecznie spróbuj ugotować kundub z posiekanymi jajkami i pokrzywą. To bardzo smaczne!

PRZY OKAZJI

Do mięsa mielonego do kundum można użyć grzybów leśnych zamiast prostych pieczarek. Mrożone też świetnie się sprawdzają.

Pierogi

Pierogi w Rosji uważane są za jeden z najbardziej lubianych i popularnych przysmaków. Co więcej, w każdym regionie danie przygotowywane jest inaczej. Rodzinnych przepisów na pierogi z grzybami, rybami, drobiem, warzywami, a nawet ryżem jest wiele. Podaje się je najczęściej z bulionem lub po prostu z różnymi sosami. Ocet, musztarda i oczywiście śmietana są uważane za tradycyjne.

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie
Pierogi ruskie

Obecnie pierogi można kupić w każdym sklepie, ale tylko te, które własnoręcznie przyrządzisz, mają prawdziwie rodzimy i domowy smak.

1 godzina 30 minut

34 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

mąka pszenna – 600 g

woda – 200 ml

jajka – 1 szt.

sól – 1 łyżeczka.

Do wypełnienia:

mielona wołowina – 250 g

mielona wieprzowina – 250 g

cebula (duża) – 1 szt.

czosnek – 1 ząbek

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

1. Przesiej mąkę na kupę. Zrób na wierzchu wgłębienie, wlej jajko i 1 łyżkę. l. woda. Dodaj szczyptę soli.

2. Zbierając mąkę od brzegów do środka, aby woda i jajko nie wylały się z wgłębienia, zagniatamy ciasto, małymi porcjami dodając pozostałą wodę. Wyrabiać, aż ciasto stanie się elastyczne i jednolite, około 10 minut. Następnie przykryj wilgotnym ręcznikiem i pozostaw na 30 minut. Woda na ciasto kluskowe powinna być lodowata. Aby to zrobić, należy wcześniej włożyć go do lodówki lub zamrażarki.

3. Do nadzienia bardzo drobno posiekaj cebulę i czosnek. Mieloną wołowinę i wieprzowinę wymieszać, dodać cebulę i czosnek, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj, aż będzie gładkie.

4. Podziel gotowe ciasto na 4 części. Przykryj 3 części wilgotnym ręcznikiem i odłóż na bok. Z pozostałego ciasta uformuj wałek o grubości 2 cm. Pokrój go na kawałki o szerokości 1,5 cm. Na posypanej mąką powierzchni każdy kawałek ciasta rozwałkuj na cienki płaski placek.

5. Umieść 1,5 łyżeczki na środku każdego podpłomyka. nadzieniem, złóż okrąg z nadzieniem na pół, tak aby powstał półksiężyc. Połącz końce półksiężyca i zamknij je. Dociśnij mocno palcami, aby kluski nie rozpadły się podczas smażenia.

6. Gotowe kluski układamy na blaszce lub płaskim naczyniu posypanym mąką. Stosując ten sam algorytm, z pozostałego ciasta przygotuj knedle.

UWAGA DO GOSPODARKI

Przygotowując pierogi ruskie należy pamiętać o dokładnym sklejeniu końcówek ciasta, aby nie otworzyły się podczas pieczenia.

PRZY OKAZJI

Do napełniania pierogów ruskich lepiej jest posiekać cebulę, niż zmielić ją z mięsem – w tym przypadku może to nadać potrawie nieprzyjemną gorycz.

Pierogi

Knedle ukraińskie to przaśne wyroby ciasta nadziewane wszelkiego rodzaju nadzieniami. Może to być twarożek, jagody, warzywa, grzyby lub mięso. Cechą charakterystyczną pierogów jest ich kształt, a także to, że nadzienie jest już przygotowane. Chyba najbardziej znane na świecie są kluski z ziemniakami i grzybami. Podaje się je najczęściej z kwaśną śmietaną i smażoną cebulą ze skwarkami. Nawiasem mówiąc, leniwe kluski można również uznać za jedną z odmian tego dania. Nadzienie w nich po prostu miesza się z ciastem, następnie zwija w linę i kroi na małe kawałki. W Polsce istnieje danie podobne do klusek – są to placki (pierogi) z naciskiem na głoskę „o”.

Pierogi Z Wiśniami

Pierogi Z Wiśniami
Pierogi Z Wiśniami

Knedle z wiśniami przygotuj na śniadanie, podwieczorek lub podawaj po talerzu bogatego kapuśniaku. I wtedy zrozumiesz, że życie jest dobre!

przygotowanie: 40 min., gotowanie: 45 min.

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

Do wypełnienia:

mrożone wiśnie – 300 g

cukier – 3 łyżki. l.

skrobia kukurydziana – 1 łyżka. l.

Do testu:

mąka – 400 g + do posypania powierzchni roboczej

olej roślinny – 2 łyżki…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja