Pastylka owocowa

Pastylka owocowa

Mój magnes 10 września 2024 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0KomentarzMój magnes Do przepisu

Na całym świecie nie można znaleźć bardziej rosyjskiego deseru niż owocowe pianki marshmallow. Istnieją analogie w innych krajach, ale pierwsze wzmianki o tym znajdują się w naszym kraju: w książce Domostroy i statucie klasztoru Kirillo-Belozersky, opracowanej ręką Iwana Groźnego w XVI wieku. Przysmak z soku jagodowego, jak to wówczas opisywano, przygotowywany był z 2-3 składników: musu jabłkowego, mielonego z cukrem lub miodem oraz miąższu żurawiny, borówki brusznicy, rokitnika zwyczajnego, jarzębiny, porzeczek lub malin. W późniejszych latach do mieszanki czasami dodawano białko jaja, aby nadać jej białość. To, co pozostało niezmienione w technologii do naszych czasów, to wiejski piec, w którym suszone są „ciasta” owocowo-jagodowe. Dziś nie jest już tak jak dawniej: piec w mieście już dawno zastąpiony został piekarnikiem, w którym będziemy piec przysmak. Przygotowanie „łóżka” nie zajmuje dużo czasu, ale trzeba je uważnie obserwować. Jabłka pod żadnym pozorem nie powinny się przypalić podczas wstępnego smażenia (zepsuje to smak słodyczy), dlatego reguluj ogień i dodawaj do garnka po trochu wodę, według potrzeby. Dokładny czas suszenia w piekarniku będzie zależał od rodzaju jabłka. Zalecamy wybór tych, które są bardziej kwaśne – Antonovka, Semerenko lub „Chwała zwycięzcom”.

Złożoność: przeciętny Kalorie: 93,18 kcal/porcję Porcje: 10 Gotowanie: 1 godzina 40 minut Używany: 0,77 g/0,55 g/20,44DeserPustySKŁADNIKI NA 10 PORCJI1,1 kg jabłek350 g jagód (truskawki, porzeczki, wiśnie)70 g cukru1–2 łyżki. l. sok z cytryny Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Jabłka obierz, wypestkuj, pokrój w duże plasterki i włóż do garnka o grubych ściankach.

Krok 2

Dodajemy trochę wody (tak, aby przykryła dno na kilka centymetrów), przykrywamy patelnię pokrywką i smażymy na małym ogniu, aż plastry będą całkowicie miękkie i prawie zamienią się w puree. Zajmie to 20–40 minut, w zależności od rodzaju jabłka. Uważaj, aby jabłka w żadnym wypadku się nie przypaliły, w trakcie procesu możesz dodać do nich trochę wody.

Krok 3

Przetrzyj jagody przez drobne sito.

Krok 4

Jabłka włóż do miski blendera, dodaj puree z jagód, cukier i wszystko razem zmiksuj. Jeśli objętość blendera nie jest wystarczająca, wystarczy dokładnie rozgnieść masę owocową tłuczkiem, tak aby nie pozostały duże kawałki.

Krok 5

Włóż patelnię z musem jabłkowym z powrotem do pieca. Gotować bez przykrycia i mieszając, aż do uzyskania konsystencji przypominającej marmoladę. Zajmie to około 40 minut.

Krok 6

5 minut przed gotowaniem spróbuj puree i dodaj sok z cytryny do smaku. Należy pamiętać, że po wysuszeniu w piekarniku pianka stanie się zauważalnie słodsza.

Krok 7

Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj bezwonnym olejem roślinnym. Można także użyć maty silikonowej – nie trzeba jej smarować.

Krok 8

Ugotowaną masę owocową lekko przestudzić i rozprowadzić na pergaminie warstwą o grubości 7 mm, wygładzając szpatułką cukierniczą lub szpatułką silikonową.

Krok 9

Suszyć piankę w piekarniku w temperaturze nie wyższej niż 100°C (lub wyższej 70–80°C) przez 3–4 godziny. Dokładny czas zależy od rodzaju jabłka i zagotowania masy. Suszona pianka nie powinna kleić się do dłoni, być gęsta i elastyczna – zginać się i zwijać.

Krok 10

Gotową piankę wyjmij z papieru, pokrój w szerokie paski (najłatwiej zrobić to nożyczkami) i zwiń paski w ruloniki.

UWAGA DO GOSPODARKI

Jak przechowywać piankę marshmallow Usuń cienką piankę z blachy do pieczenia, gdy jest jeszcze ciepła. Następnie zwiń w tubę i pozostaw do ostygnięcia. Białka i figi można pokroić i zawinąć w papier do pieczenia. Pastylę doskonale przechowuje się w kartonowych pudełkach lub puszkach wyłożonych pergaminem. Odpowiednie są również szklane słoiki, ale niedosuszone pianki w nich mogą się udusić. Dlatego nie należy zamykać pojemników hermetycznie, przynajmniej do czasu zapełnienia rąk. Każdą piankę można przechowywać w lodówce znacznie dłużej niż w temperaturze pokojowej – 3-4 miesiące.

PRZYDATNE RADY

Jak stosować pianki Pianki cienkie, kwaśne, przygotowane bez cukru (ze śliwek, żurawiny, borówek) można dodawać do zup zamiast koncentratu pomidorowego. Cienką piankę marshmallow napełnij gorącą wodą w stosunku 1:1, pozwól jej się rozpuścić, a otrzymasz doskonałą bazę do sosu: pianka śliwkowa nadaje się do sosu tkemali, a pianka granatowa nadaje się do narsharaba. Łatwo jest zamienić piankę marshmallow w dżem bez dodatku białka: w tym celu wystarczy zalać 3 części pianki marshmallow 1 częścią wrzącej wody i gotować, aż zgęstnieje. Kawałki bezbiałkowych pianek ozdobią talerz serów. Dowolną piankę marshmallow można ubić mikserem z ciepłym mlekiem, wymieszać z lodami i przygotować w formie koktajlu mlecznego. Pastila może być nie tylko samodzielnym przysmakiem, ale także ozdobą ciast i wypieków.

PRZY OKAZJI

W 100 g: białka 1,54 g (1,93% wartości dziennej) • tłuszcze 0,84 g (0,93%) • węglowodany 65,42 g (38,94%) • kcal 253,68 (14,09%) • sód 6,89 mg (0,48%) • cukier ogółem 19,14 g ( 38,28%) • NNKT 0,12 g (0,60%) • błonnik pokarmowy 1,84 g (6,13%)

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja