Owsianka na śniadanie, dokładne obliczenia i niezbędne produkty: sekrety profesjonalnych kucharzy

Owsianka na śniadanie, dokładne obliczenia i niezbędne produkty: sekrety profesjonalnych kucharzy

Owsianka na śniadanie, dokładne obliczenia i niezbędne produkty: sekrety profesjonalnych kucharzy

gastronomia 09 października 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4Komentarz

10 października to Międzynarodowy Dzień Owsianki. Może się wydawać, że owsianka jest bardzo łatwa w przygotowaniu, ale to wrażenie jest błędne, ponieważ w czasach starożytnych nie bez powodu istniała osobna specjalność kulinarna – kucharz. Znaleźliśmy kilku ekspertów kulinarnych, którzy w przeszłości mogli być lepszymi kucharzami. Podzielili się z nami swoimi tajnikami przygotowania owsianki na śniadanie.

Owsianka na śniadanie z punktu widzenia kucharza, dokładne obliczenia i niezbędne produkty

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Jak wcześniej przygotowywano owsiankę: czym jest owsianka z zabawą i jak przygotowywano owsiankę chrzcielną
  • Sekrety owsianki z semoliny
  • Sekrety kaszy gryczanej
  • Kaszki zagraniczne, od polenty po ryż mleczny
  • Szybkie kaszki to także pyszne kaszki

Do przygotowania owsianki w zasadzie potrzebne są tylko dwa główne składniki: same płatki i płyn, w którym będą ugotowane. Dlaczego więc jedna gospodyni robi kaszki, które są smaczne, aromatyczne i mają przyjemną konsystencję, a inna okazuje się daniem, do którego jedzenia musi się zmuszać?

Jak wcześniej przygotowywano owsiankę: czym jest owsianka z zabawą i jak przygotowywano owsiankę chrzcielną

Na Rusi od dawna gotuje się trzy rodzaje kaszek: kaszki płynne, które często zastępują zupy, kaszki lepkie i najbardziej lubiane – kaszki strome lub kruche. Wyrabiano je z prosa, owsa, gryki, jęczmienia, a nawet niedojrzałego żyta. W przypadku kruchej owsianki weź 400 ml wody pitnej lub mleka na 1 fasetowaną szklankę płatków zbożowych w staromodny sposób; w przypadku płynnej owsianki – od 800 ml. Zboża wlewa się do wrzącej osolonej wody lub mleka.

Na chrzciny przygotowano specjalną owsiankę – owsiankę chrzcielną. Nie szczędzono na to czasu ani pieniędzy: płatki wcześniej moczono w mleku, gotowano w śmietanie, obficie doprawiano masłem, dżemem i cukrem. Dla ojca dziecka owsiankę gotowano osobno – z „zabawą”: pieprzem, musztardą, chrzanem, solą. Trzeba przyznać, że ten napar był prawdziwym sprawdzianem dla żołądka. Wierzono, że mężczyzna, który to zjadł, powinien choć w części poczuć, jak to jest, gdy jego żona rodzi i rodzi dziecko.

W XIX wieku modne stały się kaszki ze specjalnych rodzajów „zbóż” – sago (produkt otrzymywany z pnia palmy) I różowe zboże. Ponieważ jednak produkty te zostały importowane do Rosji z zagranicy, ich koszt był wysoki i nie zakorzeniły się.

Nawiasem mówiąc, ci, którzy chcą spróbować różowej owsianki, mogą przygotować ją w domu. Wypróbuj, rezultaty są tego warte. Najpierw przygotowuje się płatki zbożowe.

  1. Do tego trzeba wziąć płatki dwóch pachnących róż ogrodowych (i tylko pachnących – holenderskie piękno nie zadziała), zmielić je w blenderze z białkiem z 1 jajka i dodać skrobię ziemniaczaną – tyle, aby uzyskać gęste ciasto.
  2. Następnie przetrzyj go przez sito na drewnianą deskę i osusz. Najlepiej na słońcu, ale można też upiec w piekarniku w temperaturze 50°C.
  3. Powstałe płatki gotuje się ze śmietaną w stosunku 1:2, słodzi do smaku.

Nowoczesne podejście do starożytnej owsianki Guryev, zobacz przepis tutaj
Nowoczesne podejście do starożytnej owsianki Guryev, zobacz przepis tutaj

Sekrety owsianki z semoliny

Kasza manna ma swoje tajemnice. Na szklankę płatków potrzebujemy 600 ml mleka. Wydaje się, że mogłoby być prościej: zagotuj mleko, cienkim strumieniem wsyp płatki, wymieszaj, pozostaw pod pokrywką na 8-10 minut – i gotowe. Ale lepiej wypróbować jedną starą, sprawdzoną metodę.

  1. Najpierw semolinę gotuje się w rondlu na maśle na złoty kolor, następnie zalewa mlekiem (lub mieszanką wody i mleka), doprawia cukrem i szczyptą soli.
  2. Wszystko szybko się miesza i bulgocze na małym ogniu przez około trzy minuty (przy ciągłym mieszaniu).
  3. Następnie półprodukt przykrywamy pokrywką, którą z kolei owijamy ręcznikiem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C na 10-15 minut – aż kasza całkowicie spęcznieje.
  4. Nalewając owsiankę do misek, pamiętajmy o posypaniu jej cynamonem – tylko odrobiną – lub kawałkami czekolady. Marzenie!

Przeczytaj, jak gotować owsiankę z semoliny tutaj
Przeczytaj, jak gotować owsiankę z semoliny tutaj

Sekrety kaszy gryczanej

Najprostszy sposób na przygotowanie kaszy gryczanej. Należy zagotować 2 szklanki osolonej wody, dodać do niej szklankę kaszy gryczanej i gotować przez 15-20 minut na małym ogniu z zamkniętą pokrywką. Bardzo ważne jest, aby nie „dręczyć” owsianki: po przykryciu patelni owsianką pokrywką nie otwieraj jej czterdzieści razy i nie mieszaj.

Istnieje wiele przepisów na owsiankę gryczaną, jeden lepszy od drugiego, ale my chcielibyśmy wyróżnić ten, który jest szczególnie lubiany ze względu na swoją prostotę i wszechstronność. Owsiankę przygotowaną według tego przepisu można stosować jako dodatek lub samodzielne danie.

  1. Najpierw na maśle smażymy kostki boczku, następnie dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i grzyby (białe lub pieczarki).
  2. Wszystko duszone jest przez około pięć minut, po czym zalewa się osoloną wodą lub bulionem, doprowadza do wrzenia, po czym dodaje się kaszę gryczaną.
  3. Owsiankę gotuje się na najniższym ogniu. Po 20–25 minutach owsianka jest gotowa.
  4. Teraz pozostało tylko doprawić olejem, odstawić na kolejne pięć minut i dobrze wymieszać przed podaniem.

7 produktów, dzięki którym kasza gryczana będzie smaczniejsza, zobacz tutaj
7 produktów, dzięki którym kasza gryczana będzie smaczniejsza, zobacz tutaj

Z kaszy gryczanej można zrobić pyszny krupenik.

  • W tym celu w dużej misce wymieszaj 4 szklanki kruchej kaszy gryczanej, 2 szklanki startego na sitku twarogu, 2 jajka, 50 g miękkiego masła, sól, cukier (do smaku).
  • Masę układamy w okrągłej formie żaroodpornej, smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą, posmarujemy kwaśną śmietaną (1/2 szklanki) i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C na złoty kolor.

Krupenik gryczany z twarogiem, przepis znajdziesz tutaj
Krupenik gryczany z twarogiem, przepis znajdziesz tutaj

Kaszki zagraniczne, od polenty po ryż mleczny

Krewnych owsianki można znaleźć zarówno w Europie, jak i Ameryce. We Włoszech przygotowuje się polentę – owsiankę z kaszy kukurydzianej, a w USA podaje się ją ze stekiem krem kukurydziany – owsianka z ziaren kukurydzy. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii gotują Milchreisa – dosłownie tłumaczone jako „ryż mleczny”. Smakiem i wyglądem nie różni się od naszej mlecznej owsianki ryżowej, chociaż jej przygotowanie ma swoje własne niuanse.

  1. Ryż (100 g) wsypać do rondla, dodać szczyptę soli, zalać szklanką wody (250 ml) i doprowadzić do wrzenia.
  2. Następnie zmniejsz ogień i gotuj ryż na małym ogniu, aż woda całkowicie się wchłonie.
  3. W tym czasie na innej patelni podgrzej mleko (150–200 ml), do którego dodaj 3 łyżki. l. miód, 1/2 łyżeczki. skórka z jednej cytryny i miąższ oskrobany z jednej laski wanilii.
  4. Gdy ryż wchłonie całą wodę, dodajemy do niego mleko smakowe. Wszystko dokładnie wymieszaj i podawaj po 5-7 minutach – w tym czasie ryż będzie miał czas wchłonąć aromaty miodu i wanilii.

Polenta Instant Pot z Serem, zobacz przepis tutaj
Polenta Instant Pot z Serem, zobacz przepis tutaj

Szybkie kaszki to także pyszne kaszki

W latach 80-tych XIX wieku wielcy miłośnicy płatków owsianych – Brytyjczycy – wynaleźli specjalną technologię przetwarzania ziaren, która pozwoliła przyspieszyć proces jej przygotowania. Wszystkie ziarna, od płatków owsianych po ryż, wstępnie poddane obróbce parą, są spłaszczane w cienkie okrągłe płatki – płatki. Im cieńszy płatek, tym szybciej gotuje się owsianka. Płatki lepiej wchłaniają wilgoć niż ziarna i gotują się szybciej.

Bardzo ważnym punktem w produkcji „szybkich” zbóż jest suszenie płatków w wysokich temperaturach. Od tego w dużej mierze zależy, jaką konsystencję będzie miało gotowe danie – czy owsianka będzie wyglądać jak pasta, płynna galaretka z pływającymi w niej twardymi płatkami, czy też będzie średnio gęsta.

Obecnie w wielu krajach popularne są błyskawiczne płatki owsiane, jaglane, gryczane, kasza manna i ryżowe. Są bardzo wygodne – nawet dziecko może powierzyć ich przygotowanie, a poza tym pozwala zaoszczędzić czas, którego tak bardzo brakuje rano. Nie musisz gotować „minuty”, wystarczy zalać ją wrzącą wodą lub włożyć do kuchenki mikrofalowej – i gotowe. Zazwyczaj takie płatki sprzedawane są w pojedynczych porcjowanych torebkach. Są inne, pakowane w duże opakowania, które należy gotować przez 3-5 minut.

Owsianka owsiana, szczegółowy przepis znajdziesz tutaj
Owsianka owsiana, szczegółowy przepis znajdziesz tutaj
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #płatki #owsianka #owsianka na śniadaniePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga ZacharowaOlga Zacharowa7 lipca 2021 r

Konstanta, jako dziecko uwielbiałam kaszę gryczaną z roztopionym masłem i cukrem, a teraz uwielbiam też kaszę gryczaną, ale bez cukru) Nigdy nie próbowałam też Połtawskiej i pełnoziarnistych płatków owsianych. Obecnie bardziej niż cokolwiek innego jestem fanką kaszy perłowej i polenty.

00OdpowiedźKonstancaKonstanca7 lipca 2021 r

Olga, tak, jestem kucharką i zjadaczką owsianek.)) Uwielbiam prawie wszystkie kaszki, ale moimi ulubionymi są pszenica jasna („Połtawa”) i pełnoziarniste płatki owsiane.

00OdpowiedźOlga ZacharowaOlga Zacharowa6 lipca 2021 r

Konstanta, proszę. Czy jesteś kucharzem? Który najbardziej Ci się podoba?

00OdpowiedźKonstancaKonstanca6 lipca 2021 r

Dziękuję za ciekawe informacje i tajemnice gotowania owsianki.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja