Owoce, warzywa, a nawet orzechy: jakie są rodzaje naleśników i jakie jest na nie najlepsze ciasto

Owoce, warzywa, a nawet orzechy: jakie są rodzaje naleśników i jakie jest na nie najlepsze ciasto

Owoce, warzywa, a nawet orzechy: jakie są rodzaje naleśników i jakie jest na nie najlepsze ciasto

Gdyby 150 lat temu zapytać mieszkańca Petersburga, czym są naleśniki, odpowiedziałby: gruba bułka, przekładana konfiturą i smażona na oleju. No cóż, nadal smażymy je na oleju, ale cała reszta…

Owoce, warzywa, a nawet orzechy: jakie są rodzaje naleśników i jakie jest na nie najlepsze ciasto

Bardzo lubię naleśniki. Od dzieciństwa. Dziwnie byłoby ich nie kochać: są gorące przez cały rok, z jabłkami i dżemem. Lub dynię w sierpniu ze śmietaną. Lub ziemniaki z sosem grzybowym. To prawda, że ​​w dzieciństwie nie gotowano placków ziemniaczanych.|Główna kucharka w naszej firmie, babcia mojej koleżanki, mówiła, że ​​nawet na ich widok nie mogła znieść – od razu przypomniała jej się wojna, kiedy robiono placki ziemniaczane obierzyny. Wtedy wydawało mi się to okropne: jedzenie z resztek! Ale teraz, kiedy smażę naleśniki z ziemniakami, zawsze wybieram czerwony i nacieram go razem ze skórką – wychodzi piękniejszy.

Placki warzywne to wspaniała rzecz. Odkąd na rynku pojawiła się besan, czyli mąka z ciecierzycy, jej przygotowanie stało się bardzo proste. I w porównaniu do innych naleśników, nadal mniej więcej twierdzą, że są dietetyczne. Chociaż nadal trzeba je smażyć na oleju. Ale nie da się tego obejść – wydaje się, że sama nazwa „naleśniki” pochodzi od greckiego „oleum” – masło. Placki z ciecierzycy są dobre, bo w 80% składają się z warzyw: potrzeba trochę mąki i wcale nie potrzeba jajek. Najpiękniejsze pochodzą z ziemniaków, marchwi i cukinii. Dla urozmaicenia można dodać indyjskie przyprawy: prażoną gorczycę, kminek, curry, kolendrę… Cóż, cebula, czosnek czy imbir nigdy nie kłóciły się z warzywnymi naleśnikami.

Placki fasolowe z czosnkiem i ziołami okazują się bardzo satysfakcjonujące – trzeba je usmażyć na patelni, aż będą chrupiące, a następnie wykończyć w piekarniku. Rośliny strączkowe dobrze wyrastają, jeśli połączymy je ze zwykłym ciastem mleczno-drożdżowym, dlatego potrzeba bardzo mało mąki.

Ciekawą opcją byłoby upieczenie naleśników z „wczorajszym” makaronem. Lub z wermiszelem. Ale najlepiej wygląda spaghetti, zwłaszcza kolorowe. Trzeba je pokroić i dodać trochę ciasta (mleko + jajka + mąka), proszek do pieczenia i zioła. Smażyć jak zwykle. Podawać z warzywami.

Do ciasta naleśnikowego dodajemy owoce w kawałkach, nie starte, nie obieramy ich ze skórki. W przeciwnym razie kawałki się rozpadną
Do ciasta naleśnikowego dodajemy owoce w kawałkach, nie starte, nie obieramy ich ze skórki. W przeciwnym razie kawałki się rozpadną

Słodkie naleśniki nie muszą być owocowe. Istnieją na przykład opcje orzechowe. Robi się je w ten sam sposób, co proste, tylko jedną trzecią mąki zastępuje się pokruszonymi lub zmielonymi orzechami w robocie kuchennym. Jeśli wybierzesz orzechy włoskie, idealny będzie syrop klonowy lub kukurydziany. Lody migdałowe można podawać z lodami migdałowymi, polanymi likierem Amaretto. Naleśniki pistacjowe też są smaczne, jednak ich kolor wcale nie jest tak piękny, jak można by się spodziewać.

Ale zwykłe naleśniki owocowe lub jagodowe trzymają dłoń. Jabłko, gruszka, żurawina, porzeczka, borówka, agrest, truskawka, malina… Swoją drogą, z mrożonych jagód świetnie się gotuje (z wypływającego z nich soku można zrobić sos do naleśników – po rosyjsku tradycyjnie ma postać galaretki). Dopiero gdy do ciasta włożysz owoce w kawałkach, a nie starte, nie obieraj ich. W przeciwnym razie kawałki się rozsypią i nie będzie to zbyt imponujące.

Nawiasem mówiąc, wszystkie powyższe opcje z łatwością przyjmą w swoje szeregi twarożek, zwłaszcza miękki twarożek. Do naleśników z twarogiem zawsze dodaję dodatkowe jajko, a białka ubijam z cukrem na bardzo gęstą pianę. Okazuje się piękno! Tak, o ubitych białkach jaj. Podobnie jak naleśniki, naleśniki można wyrastać na kilka sposobów: przy użyciu drożdży, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia i białka jaja. W tym drugim przypadku naleśniki powinny być proste, prawie bez dodatków, w przeciwnym razie żadna ilość białka nie pokona ich wzrostu.

Placki drożdżowe dobrze komponują się z przecierami warzywnymi i owocowymi – wychodzą puszyste i gąbczaste. I nie można obejść się bez drożdży podczas pieczenia chudych naleśników owsianych. Owsianka może być dowolna: kasza perłowa, proso, kasza manna, płatki owsiane. Możesz użyć kilku na raz. Najpierw należy zalać ciasto ciepłą wodą (lub mlekiem, jeśli nikt nie pości) i pozostawić do wyrośnięcia, a następnie ostrożnie dodać je do owsianki wraz z cukrem lub miodem, np. solą i cynamonem. Lub z proszkiem imbirowym. Smażymy na bardzo gorącej patelni i w dość dużej ilości oleju – tak, aby się nie rozpadły. W przypadku wszystkich innych opcji odpowiednia jest soda oczyszczona lub proszek do pieczenia, znany również jako proszek do pieczenia. Najważniejsze to zachować proporcje. Naleśniki o zapachu sody wcale nie są smaczne.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #śniadanie #naleśnikiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja