Oszczędna gospodyni domowa: 5 pysznych dań z pomidorów
Olga Zacharowa 25 sierpnia 2021 r4,78 (9)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Wszyscy staramy się nie przegapić zbiorów pomidorów. Przed gotowaniem starannie je selekcjonujemy, zwracając uwagę na różnorodność, mięsność i aromat. A teraz, jeśli już wybrałeś, kupiłeś i przyniosłeś do domu – co z nimi teraz zrobić? Dla oszczędnych i oszczędnych radzimy smażyć, nadziewać, gotować, suszyć i piec! 5 naszych przepisów z pomidorami plus jeden bonus jest dla Ciebie.
O czym porozmawiamy w artykule:Bardzo sycąca jajecznica z pomidorami na śniadanie Pomidory suszone w stylu śródziemnomorskim w zwykłym piekarniku Zupa pomidorowa z kaukaskim akcentem Ciasto z bakłażanem i pomidorami na przekąskę Pomidory faszerowane szynką i grzybami jako alternatywa dla sałatki Pomidory marynowane faszerowane ziołami zima – bonusowy przepis
Bardzo satysfakcjonująca jajecznica z pomidorami na śniadanie
Bardzo satysfakcjonująca jajecznica – i nic więcej! Taka jajecznica cieszy zarówno oczy, jak i usta. I nasza wiecznie spokojna i niespokojna dusza. W końcu nie musisz przygotowywać niczego więcej na śniadanie lub kolację. Zrób większe porcje, a wszyscy będą najedzeni.
Bardzo satysfakcjonująca jajecznica
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
- jajka – 6 szt.
- smalec (około 80 g) – 4–6 plasterków
- kiełbaski myśliwskie – 3 szt.
- pomidory – 2 szt.
- żółta papryka – 1 szt.
- cebula – 1 szt.
- ciężki krem - 4 łyżki l.
- pietruszka – 1 pęczek
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Boczek pokroić w drobną kostkę, włożyć na ledwie ciepłą, dużą patelnię z grubym dnem i postawić na małym ogniu, tak aby tłuszcz stopniowo się wytopił – powinno to zająć co najmniej 5 minut.
- Kiełbasę myśliwską pokroić w cienkie plasterki, dodać do boczku, dalej dusić na małym ogniu w czasie przygotowywania warzyw.
- Obierz cebulę i słodką żółtą paprykę. Cebulę pokroić w cienkie ćwiartki, a paprykę w krótkie paski. Pomidory przekrój na pół, a następnie w średniej grubości plasterki. Drobno posiekaj natkę pietruszki.
- Zwiększ ogień do średniego, dodaj cebulę i paprykę na patelnię, smaż, mieszając, aż warzywa będą miękkie, 3-4 minuty.
- Dodać pomidory, smażyć, ostrożnie obracając pomidory szeroką szpatułką, 3 minuty.
- Jajka ubić widelcem ze śmietaną, solą i pieprzem. Wlać na patelnię, smażyć, przesuwając masę jajeczną z nadzieniem w miejscach, gdzie jajka się stężały. Gdy wierzch jajecznicy będzie jeszcze lekko wilgotny, posyp ją natką pietruszki, zdejmij z ognia i przykryj pokrywką. Podawać po 3 minutach.
Suszone pomidory w stylu śródziemnomorskim w zwykłym piekarniku
Suszone pomidory są ważnym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej. Dodawane są do dań mięsnych i rybnych, do różnych sosów i sosów, a także dodawane do ciasta podczas wypieku niektórych rodzajów białego chleba. Najlepsze suszone pomidory to te suszone na słońcu. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne naszego kraju, sugerujemy zrobić to w tradycyjnym piekarniku.
Suszone pomidory
Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:
- pomidory – 1 kg
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l. + do wypełnienia
- pieprz
- mieszanka suszonych ziół (pietruszka, rozmaryn, oregano, koper, tymianek)
- sól
- Rozgrzej piekarnik do 100°C. Połóż arkusz pergaminu na blasze do pieczenia, natłuszczonej 1 łyżką. l. oliwa z oliwek. Pomidory umyć, osuszyć i przekroić na pół.
- Łyżeczką ostrożnie usuń część nasion, pozostawiając mięsisty rdzeń.
- Pomidory ułożyć na blasze do pieczenia, przecięciem do góry. Sól, pieprz, posyp mieszanką suszonych ziół i skrop pozostałą oliwą. Wstawić do piekarnika na co najmniej 24 godziny. Suszone pomidory włożyć do słoika z pokrywką i zalać oliwą.
Zupa pomidorowa z kaukaskim akcentem
Ta zupa pomidorowa ma coś w sobie z kuchni kaukaskiej. Może Adżyka? Tak, ale nie tylko. Przyjemna kwaskowatość, odpowiednie użycie pikantnych ziół oraz harmonijne połączenie warzyw i fermentowanych przetworów mlecznych upodabniają to danie do tradycyjnej kuchni mieszkańców Północnego Kaukazu.
Zupa pomidorowa z cytryną
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- pomidory – 500 g
- bulion warzywny – 600 ml
- cebula – 1 szt.
- marchewki – 1 szt.
- adjika – 3 łyżeczki.
- otarta skórka i sok z 1 cytryny
- cukier – 1 łyżka. l.
- jogurt naturalny – 4 łyżki. l.
- oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
- sól
- Pomidory umyć, pokroić w plasterki. Marchewkę i cebulę obierz i posiekaj.
- Na patelni z rozgrzanym olejem smaż cebulę i marchewkę przez 5 minut. Dodać pomidory, smażyć kolejne 5 minut.
- Wlać bulion, dodać 1 łyżkę. adjika, skórka i sok z cytryny, cukier, sól i pieprz. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem przez 15 minut. Podczas serwowania nałóż po 1 łyżce na każdy talerz. l. jogurt naturalny, 0,5 łyżeczki. adjika i zalać gorącą zupą. Można posypać listkami mięty.
Muffin z bakłażanem i pomidorami na przekąskę
Teraz zabawnie jest nawet pomyśleć, że kiedyś bakłażany uważano za trujące. Lekarze twierdzili, że jedzenie bakłażanów może doprowadzić do szaleństwa! Brak bakłażanów zapewne doprowadziłby nas do szaleństwa. Kochamy je tak bardzo, że jesteśmy gotowi jeść je codziennie i w najróżniejszej postaci. Ta muffinka z bakłażanem i pomidorami jest uosobieniem naszego pomysłu na jedzenie doskonałe. Wszystkie Twoje ulubione produkty zebrane są w jednym naczyniu i możesz je zabrać ze sobą do pracy!
Ciasto przekąskowe z bakłażanem i pomidorami
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- bakłażan – 1 szt.
- Pomidory wiśniowe – 10 szt.
- jajka – 2 szt.
- oliwa z oliwek – 8 łyżek l.
- mąka – 2/3 szklanki
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
- suszone oregano
- sól
- Bakłażana pokroić w plastry o grubości 0,5 cm, posypać solą i odstawić na 20 minut, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci i ewentualnej goryczy. Następnie opłucz sól i wyciśnij bakłażany. Rozgrzej połowę oleju na patelni i smaż plastry bakłażana po obu stronach na złoty kolor, 5 minut. Osuszyć na serwetkach i pokroić w cienkie paski.
- Jajka ubić z solą, szczyptą oregano i pozostałym olejem. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać do masy jajecznej. Pomidory przekrój na pół i usuń nasiona. Małą tortownicę wysmaruj masłem. Ciasto wymieszać z warzywami i wypełnić formę do 2/3 wysokości. Jeżeli ciasto jest zbyt gęste można dolać do niego 1-2 łyżki. l. woda lub mleko. Posypujemy wierzch oregano i pieczemy w temperaturze 180°C przez 30–35 minut.
Pomidory faszerowane szynką i grzybami jako alternatywa dla sałatki
W przypadku nadziewanych pomidorów najważniejsze jest, aby pamiętać, że takie danie można przygotować z dostępnych produktów. Nie krojmy od razu pomidorów, szynki i grzybów na sałatkę, ale zatrzymajmy się na chwilę, pomyślmy i zacznijmy działać w zupełnie innym kierunku. W stronę faszerowanych pomidorów.
Pomidory faszerowane szynką i grzybami
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- pomidory – 4 szt.
- słodka papryka – 1 szt.
- pieczarki – 100 gr
- szynka (można prasować) – 100 gr
- gruba musztarda – 1 łyżka. l.
- cebula – 1 szt.
- olej roślinny do smażenia
- sól
- Szynkę pokroić w kostkę. Pieczarki i paprykę myjemy. Usuń rdzeń z papryki. Obierz cebulę. Warzywa i grzyby pokroić w kostkę wielkości szynki.
- Rozgrzej olej roślinny na patelni, smaż grzyby przez 5 minut. Dodać cebulę, smażyć 3 minuty. Dodać paprykę, szynkę i musztardę. Smaż przez kolejne 3 minuty. Zdejmij z ognia, dodaj sól do smaku. Pozwól ostygnąć.
- Przygotowanym farszem napełnij pomidory. Włożyć do lodówki na 30 minut.
Marynowane pomidory nadziewane ziołami na zimę – przepis bonusowy
Szkoda oczywiście, że takich pomidorów nadziewanych ziołami nie można od razu postawić na stole. Musi upłynąć czas, aby pomidory się zaparzyły i aby w marynacie zaszły wszystkie niezbędne procesy. A potem możesz spróbować, zjeść i leczyć.
Marynowane pomidory nadziewane ziołami
Do przygotowania 1 porcji potrzebujesz:
- sól – 3 łyżki l.
- ocet 9% – 300 ml
- młody czosnek
- brązowe pomidory – 2,5 kg
- cukier
- pietruszka
- papryczka chili
- korzeń chrzanu – 3 szt.
- koperek
- Do nadzienia drobno posiekać koperek, natkę pietruszki, czosnek i 1 papryczkę chili, wszystko wymieszać. Pomidory pokroić i wypełnić farszem.
- Na dnie wysterylizowanego słoika umieść korzeń chrzanu o długości nie większej niż 20 cm, a na wierzch ułóż pomidory z nadzieniem.
- Pomidory zalać ostrym sosem, przygotowanym według poniższego obliczenia: na 1 litr wody – 100 g cukru, 1 łyżka. l. sól i 100 ml octu. Sterylizuj słoiki z pomidorami (do 1 litra – 7-10 minut, 2 litry – 15 minut, 3 litry – 30 minut) i zamknij.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #pomidory #pomidory #oszczędna gospodyni domowaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga Zacharowa27 sierpnia 2021 r
Konstanty, w Moskwie bardzo rzadko można znaleźć dobre pomidory, więc zawsze okazuję im miłość podczas podróży), a w stolicy najczęściej jem pomidorki koktajlowe, łatwiej je kupić dobrej jakości.
00OdpowiedźKonstanca27 sierpnia 2021 r
Większość pomidorów jemy na surowo w postaci sałatek warzywnych i kanapek. Gotuję także jajecznicę, omlety, pizzę, zapiekanki, gulasze, słone wypieki i zupy z pomidorami. Pomidorów nigdy za dużo!)) Uwielbiam te wielokolorowe – pomarańczowe, żółte.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych