Osetiańskie ciasto dyniowe (nasjin)
gastronomia 22 stycznia 2024 r(2)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Osetyjskie ciasto z dynią (nasjin) sprawia, że zakochasz się w nim od pierwszego spróbowania! Cienkie ciasto, soczyste nadzienie, niepowtarzalny aromat dają naprawdę niezapomniane doznania kulinarne. Swoją drogą, możesz to wszystko łatwo sprawdzić na własnym doświadczeniu, ponieważ przygotowaliśmy doskonały przepis i szczegółowo opisaliśmy proces przygotowania nasjin. Jego ciasto to proste ciasto drożdżowe, które zagniata się bardzo szybko. W ciągu godziny jest odpowiedni i możesz zacząć z nim pracować. Wystarczy zagnieść ciasto na płaskie placuszki, posmarować je nadzieniem serowo-dyniowym i wstawić na kilka minut do nagrzanego piekarnika. Następnie wystarczy posmarować osetyjskie placki masłem i podawać ku uciesze wszystkich obecnych.
Złożoność: trudny Kalorie: 448,32 kcal/porcję Porcje: 12 Gotowanie: 50 minut Dodać. czas: 1 godzina Używany: 14,84 g/18,94 g/58,14Produkt z ciasta: WypiekiWegetarianizm: laktoWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 12 PORCJIroztopione masło do smarowania patelni i ciast – do smakuDo wypełnienia: miąższ dyniowy – 1 kgsuluguni – 400 gcebula – 150 golej roślinny – 2 łyżki. l.papryka mielona (najlepiej wędzona) – 1 łyżeczka.sól, cukier, świeżo zmielony czarny pieprz – do smakuDo testu:mąka – 750 g + trochę więcej do formowania ciastdrożdże suche – 1 łyżeczka.cukier – 1 łyżka. l.sól – 1 łyżeczka.mleko – 300 mlwoda pitna – 550 mlolej roślinny – 3 łyżki. l. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj ciasto drożdżowe na placki osetyjskie. Mąkę przesiać do dużej miski przez sito. Dodać suche drożdże, cukier i sól. Dokładnie wymieszaj trzepaczką.
Krok 2
Połączyć mleko z wodą pitną i podgrzać do 35°C. Wlać do miski z mieszanką mączną i zagnieść ciasto. Dodaj olej roślinny. Ponownie dokładnie ugniataj. Ciasto powinno być miękkie i lepkie.
Krok 3
Wierzch miski przykrywamy ciastem na placki osetyjskie owiniętym folią spożywczą. Przykryj czystym ręcznikiem. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 1 godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Krok 4
W czasie gdy ciasto rośnie przygotuj nadzienie do placków osetyjskich. Zetrzyj miąższ dyni i suluguni na grubej tarce do jednej dużej miski. Obierz cebulę i drobno posiekaj.
Krok 5
Na małej patelni rozgrzej olej roślinny. Dodaj posiekaną cebulę i smaż mieszając na średnim ogniu, aż uzyskasz złoty kolor. Całkowicie ostudzić.
Krok 6
Przełóż smażoną cebulę na dynię i suluguni. Doprawić do smaku mieloną papryką, solą, cukrem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Dokładnie wymieszaj składniki nadzienia.
Krok 7
Wyłóż ciasto na posypaną mąką powierzchnię roboczą. Posypać po wierzchu i uformować gruby wałek, zawijając brzegi do środka. Podziel na 3 równe części. Zaokrąglij każdy z nich, w razie potrzeby dodając więcej mąki.
Krok 8
Powstałe kulki ciasta przykryj czystym ręcznikiem. Pozostawić na 15 minut w temperaturze pokojowej. Przygotuj piekarnik do pieczenia ciast: rozgrzej go do 240°C.
Krok 9
Z jednej kulki ciasta uformuj gruby placek o średnicy około 24 cm. Oddziel jedną trzecią nadzienia i uformuj kulę. Ułożyć na podpłomyku. Podnieś brzegi ciasta do góry i ostrożnie dociśnij nadzienie.
Krok 10
Ostrożnie zagniataj na stole kawałek ciasta z nadzieniem dyniowym w różnych kierunkach. Odwróć się i kontynuuj czynność, upewniając się, że nadzienie w środku jest równomiernie rozłożone.
Krok 11
Ciasto włóż do natłuszczonej formy o średnicy 30 cm, rozciągając je do tego rozmiaru. Zrób dziurę na środku kawałka ciasta, aby umożliwić ujście pary.
Krok 12
Piec ciasto osetyjskie przez około 8 minut, aż uzyska złoty kolor. Przełożyć na talerz i posmarować roztopionym masłem. Przykryć papierem do pieczenia i grubym ręcznikiem. W ten sam sposób przygotuj jeszcze 2 ciasta.
UWAGA DO GOSPODARKI
Osetyjskie ciasto nasiin można przygotować bez sera, dodając do dyni jedynie smażoną cebulę. Jeśli ciasto wyrobisz na wodzie i posmarujesz gotowe produkty nie masłem, a olejem roślinnym, otrzymasz wersję absolutnie chudą (lub wegańską).
PRZY OKAZJI
Zgodnie z tradycją w Osetii na stół przygotowywane są ściśle trzy okrągłe ciasta: jeden poświęcony jest Bogu, drugi Słońcu i Niebu, a trzeci Matce Ziemi. Dwa ciasta podaje się tylko na pogrzebach.