Dżem wiśniowy z orzechami
Do przepisu
Dżem wiśniowy z orzechami ma nie tylko niesamowity smak, ale także bardzo ciekawą konsystencję. Generalnie zakochujesz się w nim od pierwszego spróbowania i uzależniasz niezmiennie! Dżem ten warto podawać osobno do herbaty, w pięknym przezroczystym wazonie, bo też wygląda bardzo efektownie. Tym samym degustacja zamienia się w prawdziwą ceremonię! Uwaga: w tym przepisie sugerujemy użycie orzechów laskowych, ale można je łatwo zastąpić dobrymi, świeżymi orzechami włoskimi. Kolejność i istota przygotowania nie zmienią się od tego, ale doznania smakowe będą nieco inne, na pewno przyjemne.
Złożoność: trudny Kalorie: 278,01 kcal/porcję Porcje: 3 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 2,32 g/7,97 g/49,57GotowaniePustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 3 PORCJEduże wiśnie – 2 kg cukier – 1,7 kg cynamon – 3–4 laski anyżu – 2 „gwiazdki” obrane surowe orzechy laskowe – 500 g Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj wiśnie na dżem. Jagody umyj, osusz na ręczniku papierowym i odetnij łodygi. Za pomocą specjalnego narzędzia usuń nasiona.
Krok 2
Przygotowane wiśnie włóż do emaliowanej miski lub szerokiej patelni. Dodać cukier, cynamon i anyż gwiazdkowaty. Przykryć podwójnie złożoną gazą i pozostawić na 2-3 godziny. Od czasu do czasu potrząsaj, aby cukier równomiernie się rozprowadził.
Krok 3
Rozłóż orzechy laskowe na blasze do pieczenia równą warstwą i włóż do piekarnika nagrzanego do 160°C na 10 minut. W tym czasie kilka razy zamieszaj. Gdy orzechy laskowe się zarumienią, połóż je na lekko wilgotnym ręczniku kuchennym i zawiń. Pozostaw na 5 minut.
Krok 4
Orzechy laskowe energicznie przetrzyj ręcznikiem, aby usunąć pestki ze skórki. Przenieś orzechy na deskę. Podziel każde jądro orzecha laskowego na połówki.
Krok 5
Pojemnik z wiśniami postaw na średnim ogniu i zagotuj. Gotuj około 10 minut, okresowo usuwając pianę. Następnie za pomocą łyżki cedzakowej przełóż owoce do czystej miski (przyprawy zostaw w syropie).
Krok 6
Syrop wiśniowy zostaw w misce lub rondlu na ogniu. Włóż do niego orzechy i zagotuj. Gotować na małym ogniu aż syrop zgęstnieje (około 20 minut). Włóż wiśnie do syropu i gotuj przez kolejne 5 minut. Gorący dżem włóż do wyparzonych słoików i zamknij pokrywkami.
PRZYDATNE RADY
Jeśli nie masz specjalnego narzędzia do usuwania pestek z wiśni, użyj spinki do włosów. Bardzo łatwo się z nim pracuje! Szpilką przekłuj miąższ owocu (zaokrąglonym końcem), podważ nasionko i ostrożnie je wyjmij.
PRZY OKAZJI
Odpowiednio przygotowany i hermetycznie zamknięty konfitura wiśniowo-orzechowa można przechowywać poza lodówką – wystarczy w suchym, ciemnym miejscu, np. w spiżarni.