Opanuj sztukę przechowywania szczawu na zimę: Odkryj 5 niezawodnych technik!

Jak przygotować szczaw na zimę: 5 niezawodnych sposobów

Jak przygotować szczaw na zimę: 5 niezawodnych sposobów

Szczaw to jeden z niewielu prawdziwie sezonowych składników. Latem chętnie gotujemy z niej zupę z zielonej kapusty i barszcz oraz pieczemy ciasta z nadzieniem szczawiowym. Najważniejsze, aby nie przegapić momentu, gdy szczaw jest jeszcze bardzo wczesny, delikatny, a nie przejrzały łopian. Czerwiec to odpowiedni czas na przygotowanie szczawiu na zimę. A potem używaj go w swoich ulubionych przepisach przez cały rok, bo szczaw w słoiczku zachowuje witaminy i jasny, letni smak.

Jak przygotować szczaw na zimę

Jak przygotować szczaw do konserw

  • Ostrożnie posortuj pocięty szczaw, usuń wszystkie pożółkłe, uszkodzone lub zwiędłe liście.
  • Szczaw dokładnie opłucz: liście włóż do dużej miski z wodą i pozostaw na kilka minut, następnie spłucz pod zimną bieżącą wodą.
  • Osuszyć szczaw na ręczniku kuchennym lub w suszarce do sałatek. Na liściach nie powinna pozostać ani kropla wody.
  • Ostrożnie zbierz warzywa w pęczek i odetnij łodygi; i tak ich nie użyjesz.

Lifehack: przycięte ogonki można rozdrobnić w blenderze i zamrozić; zimą jedna łyżka takiego puree doda ciekawej letniej kwaskowatości barszczowi, kapuśniakowi czy sosowi.

Przede wszystkim należy dokładnie przepłukać szczaw.
Przede wszystkim należy dokładnie przepłukać szczaw.

Szczaw zamrożony na zimę

Przygotowany szczaw włóż do osobnych torebek. Oblicz tak, aby jeden worek wystarczył na dokładnie 1 danie, bo inaczej trzeba będzie się głowić, co zrobić z resztek, bo rozmrożony szczaw szybko się psuje. Na przykład do zupy potrzeba około 200 g szczawiu. Szczelnie zamknij torebki, spuszczając powietrze, i włóż do zamrażarki. Do zamrażania wygodnie jest używać torebek strunowych ze specjalnym zapięciem wielokrotnego użytku.

Lifehack: wyciągając szczaw z zamrażarki, nie trzeba go rozmrażać, ale od razu wrzucić do garnka z zupą na 57 minut do gotowości – żeby zdążyło się zagotować w gorącym bulionie.

Szczaw na zimę w słoikach bez soli

Metoda ta jest dobra ze względu na swoją naturalność: do preparatu nie dodajemy soli, pieprzu ani octu. Szczaw ten można stosować nie tylko do zup i gulaszu, ale także do słodkich ciast i innych wypieków, jeśli zmiesza się go z cukrem.

Szczaw drobno posiekaj (w przybliżeniu jak zupa z zielonej kapusty) i włóż do słoika, mocno zagęszczając każdą porcję. Aby to zrobić, możesz użyć drewnianego tłuczka, łyżki lub po prostu zmiażdżyć liście ręką. Do słoika cienkim strumieniem wlać przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej, jednocześnie naciskając liście (jest to konieczne, aby usunąć powietrze spomiędzy liści, co może spowodować zepsucie się konserwy). Do słoika naleje się trochę wody – powinna być zlicowana z brzegami (nie do wieszaków słoika!). Natychmiast zamknij szczelnie słoik pokrywką.

Nie siekaj szczawiu zbyt drobno – dzięki temu zachowa on większą świeżość.
Nie siekaj szczawiu zbyt drobno – dzięki temu zachowa on większą świeżość.

Szczaw na zimę w słoikach z solą

Metoda prawie nie różni się od poprzedniej. Ubij szczaw w słoiku, zalej 1 łyżką na wierzch. sól w słoiczku 300 ml (zwykła, nie gruba, bez żadnych dodatków). Wciskając szczaw, wlewaj do słoika wodę cienkim strumieniem po brzegi. Zamknij szczelnie pokrywkę.

Life hack: weź małe słoiki – 300500 ml, aby zużyć całą zawartość na raz – w przeciwnym razie szczaw w otwartym słoiczku szybko się zepsuje.

Szczaw na zimę w marynacie

Szczaw marynowany to pikantny dodatek nie tylko do zup, ale także do dań głównych: na przykład pieczonych buraków czy dyni. Można z niego przygotować doskonałą przekąskę do mocnych napojów: drobno posiekać, wymieszać z majonezem, czosnkiem i nadziewać jajkami lub pomidorami.

Szczaw zblanszuj: włóż do rondelka z wrzącą wodą, poczekaj, aż zmieni kolor z zielonego na oliwkowy, następnie odlej wodę i dokładnie odciśnij szczaw. Szczaw włóż do słoika i szczelnie zaciśnij. Przygotuj marynatę: do wody, w której gotował się szczaw, dodaj 50 g soli, 125 g octu (na 1 litr wody). Wszystko wymieszać w rondlu, chwilę zagotować i ostudzić. Wlej marynatę do słoików i zamknij je pokrywkami. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Szczaw kiszony to doskonała baza nie tylko do zup, ale także przekąsek
Szczaw kiszony to doskonała baza nie tylko do zup, ale także przekąsek

Szczaw marynowany na zimę

Opcja dla miłośników kiszonej kapusty i marynowanych jabłek. Szczaw marynowany ma bardzo ciekawy smak, będzie doskonałym dodatkiem do sałatek. Przed podaniem dopraw olejem roślinnym i cebulą – i od razu podawaj!

Aby przygotować szczaw kiszony, zagotuj wodę z solą (10 łyżek soli na 1 litr wody). Przygotowane liście szczawiu zanurzamy na kilka minut we wrzącej zalewie, odciskamy i siekamy. Umieść je w słoiku lub wannie, napełnij schłodzoną solanką i umieść pod ciśnieniem. Gdy wanna lub słoik będzie pusty, dodaj trochę przegotowanej wody.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #zielone #przetwory #szczaw #przetworydomowe #konserwyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja