Odkrywamy tajemnice zupy buraczanej: Czym różni się od chołodnika, okroshki i zimnego barszczu?

Czym jest zupa buraczana i czym różni się od chołodnika, okroshki, zimnego barszczu?

Czym jest zupa buraczana i czym różni się od chołodnika, okroshki, zimnego barszczu?

Jedna z popularnych letnich zup, barszcz, przypomina barszcz i holodnik jednocześnie. A jednak jest to samodzielne danie, które ma swoje tajemnice i rozpoznawalne znaki. Rozumiemy niuanse.

BurakO czym porozmawiamy w artykule:Czym jest barszczKto wynalazł barszcz Jak jeść barszcz Czym różni się barszcz od innych chłodnikówPrzepis na prosty barszcz

Co to jest burak

Zupa buraczana to jeden z popularnych letnich chłodników, który może ustępuje okroszce popularnością, ale na pewno nie smakiem. Jest jasne, eleganckie, aromatyczne i umiarkowanie satysfakcjonujące. W sam raz na dni, kiedy zamiast zwykłych dodatków i mięsa masz ochotę na lekkie jedzenie.

Głównym składnikiem zupy buraczanej są oczywiście buraki. Nadaje zupie wszystko – kolor, smak, lekko słodki zapach. Ponadto prawie wszystkie jego przepisy będą zawierać świeże ogórki, jajka na twardo i zioła. A potem, podobnie jak w przypadku okroshki, dozwolone są różnice. Niektórzy lubią, gdy zupa buraczana jest bardziej sycąca, dlatego zdecydowanie kroją do niej chudą wołowinę i ziemniaki. Niektórzy nie widzą nic złego w dodaniu kilku plasterków ulubionej notatki lekarskiej. Przepis zależy od kraju, w którym przygotowywana jest zupa buraczana oraz od upodobań danej rodziny.

Klasyczną bazą tej zupy jest bulion z buraków. Można go mieszać z sokiem z cytryny i kwasem chlebowym lub zastąpić fermentowanymi napojami mlecznymi. Na przykład kefir lub ayran.

Buraki są również przygotowywane na różne sposoby. Dla uproszczenia gotuje się go, a bulion wykorzystuje się następnie do dressingu. Można też długo dusić na patelni z przecierem pomidorowym, ciągle dodając wodę. Świetną opcją jest upieczenie jednego lub dwóch warzyw korzeniowych w piekarniku i wybranie dressingu z fermentowanego mleka. Jeśli przygotujesz wywar z pieczonych buraków, będzie on szczególnie aromatyczny i słodki.

Kto wynalazł zupę buraczaną

Nazwisko autora zupy buraczanej oczywiście nie zachowało się – jest to raczej zupa ludowa, która zresztą znajduje się w książkach kucharskich nie tylko w Rosji, ale także na Ukrainie, w Polsce, Białorusi i Litwie . A w każdym kraju zupa buraczana jest uważana za część tradycyjnej kuchni. Przepisy będą się jednak różnić w zależności od regionu. Na Białorusi np. do buraków dodaje się ziemniaki, ale na Litwie podaje się je osobno i zawsze gorące. W Polsce zupa buraczana nazywa się chlodnik, ale zasada gotowania jest bardzo podobna.

Jak jeść buraki

Zupę należy podawać na zimno. Najpierw na talerzu ułóż warzywa i zioła, następnie polej dressingiem. Do zupy buraczanej można podać śmietanę i chleb. Zupa ma delikatny, słodkawy smak, przypominający chudy barszcz. Cechą charakterystyczną jest lekka kwaskowatość, którą można uzyskać za pomocą kwasu chlebowego lub soku z cytryny.

Czym zupa buraczana różni się od innych zimnych zup?

Z okroshki. Tak, prawie wszyscy! Barszczowi wciąż bliżej do barszczu – zarówno kolorem, jak i zestawieniem składników. Okroshki nigdy nie doprawia się bulionem z buraków. Ale do przygotowania obu zimnych zup używa się kwasu chlebowego i kefiru.

Z zimnego barszczu. Tak naprawdę barszcz na zimno jest najbliższy zwykłemu barszczowi. Bliżej niż burak. Barszcz na zimno często przygotowuje się na bulionie mięsnym, najczęściej wołowym, możliwie jak najbardziej chudym (w razie potrzeby po wystudzeniu nadmiar tłuszczu usunąć łyżką). Bazuje nie tylko na burakach, ale także na ich wierzchołkach i marchwi. Dopuszczalny jest cukier, aby podkreślić słodycz marchwi, a ocet, aby buraki nie straciły koloru. Nie wkładaj kapusty do zimnego barszczu.

Od zimna. W tej zupie nie ma mięsa. Tym różni się chołodnik od zimnego barszczu. A jeśli porównasz to z burakami, mogą rozpocząć się spory. Istnieje opinia, że ​​u200bu200bkholodnik jest wypełniony wyłącznie bulionem z buraków. A zupa buraczana to mieszanka z kwasem, po prostu kwasem lub produktem z fermentowanego mleka. Inni uważają, że barszcz, chłodnik i barszcz na zimno to trzy nazwy jednej zupy. Na szczęście gotowanie pozwala na różne opinie.

Prosty przepis na buraki

Wybraliśmy klasyczny przepis, który przypadnie do gustu zarówno tym, którzy wiedzą, jak przygotować zupę, jak i tym, którzy dopiero na nią patrzą. Naszą zupę buraczaną przygotowujemy szybko i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Idealny na lato!

Klasyczna zupa buraczana
Klasyczna zupa buraczana

35 minut + 1 godzina

6 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • duże buraki – 2 szt.
  • ogórki średniej wielkości – 3 szt.
  • koperek – 1 pęczek
  • zielona cebula – 1 pęczek
  • sok z cytryny – 1 łyżka. l.
  • cukier – 1 łyżka. l.
  • sól

Aby przesłać:

  • jaja przepiórcze – 12 szt.
  • śmietana
  • musztarda
  1. Buraki obrać i pokroić w cienkie, długie paski. W rondlu zagotuj 1,5 litra wody pitnej, dodaj sól, sok z cytryny, cukier i przygotowane buraki. Doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować na małym ogniu przez 20 minut. Zdjąć z ognia i całkowicie ostudzić.
  2. Ogórki i koperek pokroić w cienkie paski, a cebulę drobno posiekać. Ogórki wymieszać z ziołami i zalać bulionem buraczanym. Wstawić do lodówki na 1 godzinę.
  3. Jajka przepiórcze ugotować na twardo, obrać i przekroić na pół. Wymieszaj śmietanę i musztardę do smaku. Zupę buraczaną rozlać do talerzy, do każdego włożyć łyżkę kwaśnej śmietany i połowę jajek.

PRZY OKAZJI

Buraki okażą się smaczniejsze, jeśli upieczesz je zamiast gotować. Każde warzywo korzeniowe umyj pędzelkiem, zawiń w folię i włóż do piekarnika na półtorej godziny w temperaturze 190°C.

UWAGA DLA GOSPODARKI

Do buraków idealne są średniej wielkości ogórki. Jeśli nie możesz ich znaleźć, weź duże, obierz je z nasion i obierz.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jak gotować #zupa buraczana #warunki kulinarnePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja