Odkrywając tajemnice szakshuki: jej pochodzenie i unikalne interpretacje w różnych krajach

Skąd pochodzi szakshuka i jak potrawę przygotowuje się w różnych krajach

Skąd pochodzi szakshuka i jak potrawę przygotowuje się w różnych krajach

Ten, kto wymyślił niesamowite połączenie jajek i pomidorów, jest geniuszem. To znaczy szakshuka. Mówimy Ci, jak pojawiło się to danie i gdzie jest teraz przygotowywane ze smakiem.

Shakshuka, jajecznica z pomidorami na patelniO czym porozmawiamy w artykule:Co to jest shakshukaHistoria potrawyJak różnią się przepisy na shakshukę w różnych krajachIzraelska shakshuka. Przepis

Czym jest szakshuka

Wraz z nadejściem lata na nasze stoły w końcu wracają słodkie i aromatyczne pomidory. Gotowanie z nimi to przyjemność. Mamy nadzieję, że na Waszej liście ulubionych dań znajduje się szakshuka – doskonała jajecznica z pomidorami i innymi warzywami.

Tak naprawdę jajecznica z pomidorami nikogo nie dziwi. Podobnych przepisów jest wiele: ze smażoną cebulą, z ketchupem, z drobno posiekanym młodym koperkiem. Ale Shakshuka nie jest taka prosta. Jego istota w gęstym, aksamitnym sosie pomidorowym, przyprawach i oczywiście jajkach. Nie wystarczy wziąć skoncentrowany koncentrat pomidorowy, rozcieńczyć go wodą i wlać na patelnię. Bazę warzywną należy gotować dłużej i bardziej kreatywnie.

Do dania potrzebne będą sezonowe aromatyczne pomidory lub pomidory we własnym soku, słodka papryka, cebula, oliwa z oliwek, jajka, papryczki chili, czosnek oraz przyprawy – papryka, kminek, kurkuma, pieprz. Najpierw na oliwie z oliwek podgrzewa się pokrojoną w plasterki paprykę, cebulę i czosnek. Następnie dodać pomidory (najlepiej bez skórki), opcjonalnie sos lub pastę pomidorową. Do tego przyprawy i sól. W ciągu najbliższych 10Sos gotuj na średnim ogniu przez 15 minut i zgęstnij. Teraz możesz dodać jajka i dusić, aż będą gotowe. Najważniejsze to nie przesuszać. Białko powinno stężać, ale pozostać miękkie, a żółtko powinno się rozpływać po nakłuciu widelcem. Chociaż tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Shakshukę podaje się bezpośrednio na patelni. Przed położeniem potrawy na stole można ją udekorować drobno posiekanymi świeżymi ziołami. Miękki biały chleb z chrupiącą skórką idealnie pasuje do szakszuki. Lub pita – można ją maczać lub nadziewać ostrym sosem pomidorowym.

Historia potrawy

W tłumaczeniu z arabskiego shakshuka oznacza po prostu „zacier” lub „mieszanina” – cokolwiek wydaje się komuś bardziej harmonijne. Obie wersje oddają istotę – kilka składników połączonych i zmieszanych, aby stworzyć nowy, złożony smak.

Istnieje wiele kontrowersji wokół pochodzenia szakszuki – w końcu przygotowywana jest ona na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jednak większość źródeł mówi o tunezyjskim pochodzeniu potrawy. Inna popularna wersja głosi, że szakshuka została wynaleziona w Jemenie. W każdym kraju, w którym przetrwała jajecznica, pojawiły się własne tradycje i połączenia kulinarne.

Na przykład w Imperium Osmańskim było zapotrzebowanie na obfite danie zwane saksuk, przyrządzane z duszonych warzyw z mięsem mielonym. Shakshuka przybyła do Izraela w XX wieku podczas imigracji Żydów z Afryki Północnej. Tutaj zrobiło się tak, jak dobrze je znamy – z pieprzem, dużą ilością pomidorów i przypraw.

Zielona szakshuka to jedna z opcji popularnego dania
Zielona szakshuka to jedno z popularnych dań (Shutterstock/FOTODOM)

Czym różnią się przepisy na szakshukę w różnych krajach?

Izraelska szaksuka

Żydowska wersja szakshuki jest obecnie chyba najpopularniejsza. Przygotowywany jest zarówno w domowych kuchniach, jak i w restauracjach w innych krajach. Nawiasem mówiąc, w Izraelu robią nie tylko klasyczną szakshukę z pomidorów i mnóstwo przypraw. Jest jeszcze jedna fajna opcja – zielona jajecznica z warzywami, ziołami i marynowanym serem. Najważniejsze jest to, że jaja są zakopane w pachnącej bazie warzywnej. A jaki to będzie kolor, nie jest tak ważny.

tunezyjska szaksuka

W Tunezji przygotowują także szakshukę z pomidorami i słodką papryką, ale są też inne opcje. Zestaw składników może się różnić w zależności od pory roku. Jest shakshuka mięsna i shakshuka fasolowa. W niektórych przepisach można zobaczyć dynię i szpinak.

Turecka Shakshuka

W Turcji jajecznica z pomidorami bardziej przypomina omlet i nazywa się menemen. Shakshuka to przekąska przyrządzana z bakłażana zamiast jajek. Warzywa do dania są zwykle krojone w kostkę.

bułgarska szaksuka

Wersja bułgarska zawiera dużo papryki, tymianku i cebuli. Jest pikantne i sycące. Niektóre przepisy zalecają także dodanie miękkiego sera do jajecznicy.

algierska szakshuka

Tutaj raczej szakshukę nie nazywa się konkretnym daniem, ale stylem przygotowywania określonych składników. Danie podawane jest jako dodatek. I gotują na różne sposoby – istnieje wiele przepisów.

Izraelska szaksuka. Przepis

30 minut

2 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • jajka – 4 szt.
  • pomidory – 250 g
  • słodka papryka – 1 szt.
  • cebula – 70 g
  • warzywa – 10 g
  • ostra papryka – 5 g
  • czosnek – 1 ząbek
  • olej roślinny – 2 łyżki. l.
  • mielona papryka – 0,5 łyżeczki.
  • mielony czarny pieprz – do smaku
  • mielona kolendra – do smaku
  • mielony kminek – do smaku
  • sól – do smaku
  1. Obierz cebulę. Pokrój go w małe kostki lub ćwiartki pierścieni. Rozgrzej patelnię z olejem roślinnym, dodaj cebulę i smaż, mieszając, aż uzyska złoty kolor.
  2. Paprykę słodką obierz z nasion i błon, pokrój w krótkie paski. Ze strąka ostrej papryki odetnij kawałek odpowiedniej wielkości, usuń nasiona i drobno posiekaj miąższ. Na patelnię dodaj oba rodzaje papryki.
  3. Podczas gdy papryka i cebula smażą się na średnim ogniu, obierz czosnek i rozgnieć goździki płaską stroną noża. Drobno posiekaj i dodaj czosnek na patelnię z papryką. Dodaj paprykę. Od czasu do czasu mieszaj.
  4. W tym samym czasie pracuj nad pomidorami. Nie ma potrzeby usuwania z nich skóry. Pomidory przekrój na pół, usuń „tyłki” i ewentualne szorstkie żyłki, a pomidory pokrój w drobną kostkę.
  5. Na patelnię wrzucamy pokrojone pomidory, dodajemy sól, kminek i kolendrę. Gdy sok wypuszczony z pomidorów się zagotuje, zmniejsz ogień, przykryj patelnię pokrywką i gotuj warzywa przez 10 minut.
  6. Za pomocą szpatułki wykonaj wgłębienia w mieszance warzywnej i ostrożnie wbij jajko w każde wgłębienie. Posolić jajka, ponownie przykryć patelnię i pozostawić na małym ogniu przez 4 minuty. Białko powinno całkowicie się zestalić, a żółtko powinno pozostać płynne.
  7. Posyp szakszukę świeżo zmielonym czarnym pieprzem i posiekanymi świeżymi ziołami. Wyłącz ogień i podawaj natychmiast, gdy jest gorące. Najlepszym sposobem na zjedzenie szakshuki jest podgrzana pita.

PRZY OKAZJI

Ostrość szakshuki można dostosować do smaku. Jak eksperymentować z przyprawami. Świeżą czerwoną paprykę można łatwo zastąpić suszoną mieloną, kminkiem i kminkiem. Jeśli do bazy pomidorowej dodamy odrobinę śmietany, otrzymamy delikatną różową szakszukę.

UWAGA DO GOSPODARKI

Bazę warzywną do szakszuki można przygotować wieczorem. Następnie rano wystarczy tylko podgrzać i ugotować jajka.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #śniadanie #jajka sadzone #dania jajeczne #szakshukaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja