Świeży szpinak: co z nim ugotować i jak nie popełnić błędu
Młody, świeży szpinak to niewątpliwy znak początku lata. Jedz je na surowo lub gotuj na parze, zwłaszcza jeśli chcesz wchłonąć więcej zawartego w nim wapnia i żelaza. Faktem jest, że szpinak zawiera dużo kwasu szczawiowego, który blokuje wchłanianie tych dobroczynnych substancji. W wysokich temperaturach kwas ulega zniszczeniu i nic nie przeszkodzi w cieszeniu się smakiem i zaletami szpinaku.
O czym porozmawiamy w artykule:Jak zrobić naprawdę pyszny szpinak 17 przepisów kulinarnych z użyciem świeżego szpinaku Sałatka ze świeżego szpinaku z ciepłym dressingiem z bekonu Sałatka ze szpinaku, ogórka i orzeszków ziemnych Ciepła sałatka z boczniaków ze świeżym szpinakiem Ciepła sałatka z mini kalmarów, jabłka i szpinaku Sałatka wieniec caprese z grillowanym serem Jajecznica ze szpinakiem Jajka smażone ze szpinakiem i brokułami Porcje omlety z kolorową salsą i szpinakiem Roladki omletowe ze szpinakiem i łososiem po azjatycku Zapiekanka szpinakowa z twarogiem i otrębami pszennymi Ziemniaki faszerowane szpinakiem w kremowym sosie z suszonymi pomidorami Palak kofta, szpinakiem i kulkami serowymi Zapiekanka szpinakowa z boczkiem i grzybami Szpinak pasztet jajeczny chleb pita ze szpinakiem i serem placek ziemniaczany nadziewany szpinakiem i innymi warzywami szpinak z orzeszkami piniowymi i rodzynkami
Młody świeży szpinak można stosować na surowo, ale nie tylko. Poddane obróbce cieplnej warzywa liściaste nadają się do wielu potraw. Szpinak można szybko usmażyć, duszić lub gotować.
Jak sprawić, by szpinak był naprawdę smaczny
7 sekretów szpinaku, którego ugotowanie zajmie nie więcej niż 10 minut.
- Jeśli zdecydujesz się podsmażyć szpinak, nie używaj dużej ilości oleju. Wystarczy łyżeczka lub można się bez niej obejść. Szpinak składa się w 90% z wody i podczas smażenia uwalnia dość dużo płynu, w którym dobrze się gotuje.
- Szpinak można ugotować nie tylko w wodzie, ale także w lekkim bulionie warzywnym lub niewielkiej ilości soku warzywnego rozcieńczonego wodą.
- Nie przesadzaj z czasem pieczenia świeżego szpinaku! 3–5 minut – i natychmiast zdejmij z ognia, aby zachować piękny zielony kolor.
- Zwolennicy smażenia na ostro mogą dodać do szpinaku drobno posiekany czosnek lub papryczkę chili. Szpinak ten dobrze komponuje się z kuskusem, komosą ryżową, kaszą bulgur i brązowym ryżem.
- Pod koniec gotowania szpinaku dodaj sok z 1 cytryny, aby wzmocnić smak zielonych liści.
- Przed zdjęciem szpinaku z ognia należy go doprawić solą. Poprawi to smak zieleniny.
- Bazą może być gotowany szpinak, który dobrze komponuje się z twardym serem i orzeszkami piniowymi. Lub ugotuj swój ulubiony makaron i wymieszaj z przygotowanym szpinakiem i serkiem śmietankowym. Nie zapomnij o oliwie z oliwek i świeżo zmielonym czarnym pieprzu.
WAŻNY! Świeży szpinak można nie tylko gotować, ale także gotować na parze. W każdym razie czas obróbki cieplnej powinien być krótki, aby liście nie ściemniały i nie zamieniły się w papkę.
17 przepisów na świeży szpinak
Sałatka ze świeżego szpinaku z ciepłym dressingiem z bekonu
To szalenie pyszna sałatka! W tym celu możesz wziąć liście szpinaku, które nie są najdelikatniejsze, i dodać bogaty w smaku dressing.
Sałatka Szpinakowa Z Ciepłym Sosem Bekonowym
Do gotowania 4–Potrzebne 6 porcji:
Do tankowania:
- cebulka szalotki mała – 1 szt.
- ząbek czosnku – 1 szt.
- boczek – 100 g
- brązowy cukier – 50 g
- ocet jabłkowy – 40 ml
- oliwa z oliwek – 100 ml
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Do sałatki:
- jajka – 2 szt.
- czerwona słodka cebula – 1 szt.
- mocne pieczarki – 100 g
- biały chleb wiejski – 1 duża sztuka
- świeży szpinak – 300 g
- oliwa z oliwek
- Do sosu obierz i drobno posiekaj szalotki. Zmiażdżyć, obrać i drobno posiekać czosnek. Plasterki boczku pokroić w paski o szerokości 1 cm. Umieścić boczek na patelni i smażyć na średnim ogniu przez 10 minut.
- Wyjmij boczek łyżką cedzakową, a na pozostały tłuszcz dodaj szalotkę i czosnek. Dodać brązowy cukier, dobrze wymieszać. Zdjąć z ognia. Wymieszaj ocet i oliwę z oliwek. Doprawić solą i pieprzem.
- Do małego rondla lub rondelka wlej zimną wodę i dodaj jajka. Doprowadź wodę do wrzenia na małym ogniu, wyłącz ogień i przykryj patelnię pokrywką. Za 10 minut jajka będą gotowe. Obierz je i pokrój na ćwiartki.
- Cebulę pokroić w cienkie półpióra. Z pieczarek odetnij łodygi (wykorzystaj je do innego dania), a kapelusze pokrój w cienkie plasterki.
- Usuń skórkę z chleba, pokrój miękisz w kostkę i szybko smaż na złoty kolor na tej samej patelni, na której smażony był boczek, dodając odrobinę oliwy z oliwek.
- W razie potrzeby opłukać liście szpinaku, osuszyć na papierowym ręczniku i przełożyć do miski, dodać cebulę i grzyby, polać ciepłym dressingiem i ułożyć na talerzach. Na szpinaku ułożyć jajka i grzanki i posypać podsmażonym boczkiem. Podawaj sałatkę ze świeżego szpinaku na ciepło.
Sałatka ze szpinakiem, ogórkiem i orzeszkami ziemnymi
Lekka i chrupiąca sałatka ze świeżego szpinaku w stylu azjatyckim, która urozmaici Twoją codzienną dietę. Można podawać jako przystawkę lub jako dodatek do ryby lub kurczaka.
Sałatka ze szpinakiem, ogórkiem i orzeszkami ziemnymi
Do gotowania 3–Potrzebne 4 porcje:
- ogórki – 1 długi lub 3 średnie
- kolendra – 1 pęczek
- świeży szpinak – 200 g
- płatki kokosowe – 2 łyżki. l.
- orzeszki ziemne – 2 garści
- korzeń imbiru – ok. 2 cm kawałek
- miód – 1 łyżka. l.
- sos sojowy – 1 łyżka. l.
- mleko kokosowe (lub oliwa z oliwek) – 2 łyżki. l.
- sok z 1 cytryny
- Ogórka przekrój wzdłuż na pół, a następnie pokrój w plasterki. Grubo posiekaj kolendrę i szpinak. W misce umieść ogórek i zioła.
- Rozgrzewamy suchą patelnię i mieszając smażymy płatki kokosowe na złoty kolor. Ułożyć na talerzu i odstawić.
- Na patelnię dodaj orzeszki ziemne i smaż przez 5 minut. Ułożyć na ręczniku i pocierać dłońmi, aby usunąć skórkę. Orzeszki ziemne włóż do moździerza lub blendera i zmiel na grubą okruchy. Dodaj orzeszki ziemne do salaterki.
- Imbir obrać i drobno zetrzeć, umieścić w małym słoiczku z zakręcaną pokrywką. Dodać miód, sos sojowy, mleko kokosowe i sok z cytryny. Dobrze wstrząśnij sosem i polej nim sałatkę. Mieszamy i posypujemy wiórkami kokosowymi.
Ciepła sałatka z boczniaków ze świeżym szpinakiem
Do przepisu na tę sałatkę koniecznie znajdź delikatne liście młodego szpinaku (można je wymieszać z innymi gęstymi liśćmi). Układając ciepłe składniki, staraj się ułożyć je wokół krawędzi, aby nie „ugotowały” liści.
Ciepła sałatka z boczniaków ze szpinakiem
Do przygotowania 4-6 porcji potrzebne będą:
- młode ziemniaki – 4–5 małych bulw
- boczniaki – 400 g
- por (biała część i 2 cm zielona) – 1 średnia łodyga
- czosnek – 1 ząbek
- oliwa z oliwek – 100 ml
- sok z cytryny – 1 łyżka. l.
- masło – 1 łyżka. l.
- świeży szpinak – 200 g
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Ziemniaki ugotuj w skórkach. Z boczniaków usuń twarde łodygi, a kapelusze grubo posiekaj.
- Por i czosnek pokroić, wrzucić na patelnię, dodać oliwę i dusić na małym ogniu do miękkości, 7–10 minut. Zdjąć z ognia i zmiksować blenderem na puree z sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
- Na tej samej patelni smaż na maśle boczniaki i pokrojone w ćwiartki ziemniaki przez 2–3 minuty. Rozłóż szpinak do misek, połóż na nim pieczarki i ziemniaki, polej sosem cebulowym i podawaj.
Ciepła sałatka z mini kalmarów, jabłek i szpinaku
Niezwykła zdrowa sałatka o jasnym, bogatym smaku.
Ciepła sałatka z mini kalmarów, jabłek i szpinaku
Do przygotowania 4-6 porcji potrzebne będą:
- jabłka słodko-kwaśne – 1–2 szt.
- sok z cytryny – 1–2 łyżeczki.
- ogórki – 4 średnie
- pietruszka – 1 mała pęczek
- czosnek – 4 ząbki
- skórka z 1 cytryny
- świeży szpinak – 120 g
- mini kalmary – 500 g
- oliwa z oliwek
Do tankowania:
- musztarda z ziarnami – 2 łyżki. l.
- miód – 1 łyżka. l.
- sok z cytryny – 3 łyżki. l.
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l.
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Jabłka obierz, pokrój w duże paski, polej sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Ogórki pokrój w tę samą kostkę, skrop sokiem z cytryny i pieprzem.
- Pietruszkę i czosnek posiekać bardzo drobno, dodać do tej mieszanki skórkę z cytryny.
- Na talerzach ułożyć szpinak z jabłkami i ogórkami.
- Aby przygotować dressing, wszystkie składniki należy umieścić w słoiczku z szczelnie zamykaną pokrywką i wymieszać.
- Rozgrzej dużą patelnię z oliwą z oliwek na dużym ogniu. Dodać kalmary, smażyć 1 minutę. Posyp natką pietruszki, czosnkiem i cytryną, smaż przez 20-60 sekund, w zależności od wielkości. Połóż kalmary na talerzach.
- Energicznie wstrząśnij słoiczkiem, aby zemulgować dressing, polej sałatkę i od razu podawaj.
Sałatka wiankowa caprese z grillowanym serem
Mozzarellę rzadko się smaży, jak suluguni czy ser Halloumi, a już na pewno nie do sałatki caprese. Ale nikt nie przeszkadza ci wypróbować tej metody przygotowania. Sałatkę szpinakową koniecznie ułóż w formie wianku – będzie bardziej elegancko.
Sałatka wiankowa caprese ze szpinakiem i grillowanym serem
Do przygotowania 6 porcji potrzebne będą:
Dla sera:
- jajka – 2 szt.
- mąka
- mielona papryka
- pyszne bułki tarte
- mini mozzarella – 500 g
- olej roślinny do głębokiego smażenia
Do sałatki:
- pomidory koktajlowe – 200 g
- Pomidory Baku – 3–4 szt.
- bazylia – 1 duża pęczek
- świeży szpinak – 200 g
Do tankowania:
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l.
- krem balsamiczny – 3 łyżki. l.
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- W szerokiej misce lub misce ubij jajka na gładką masę. Do drugiego pojemnika wsyp mąkę, dopraw papryką i solą, a do trzeciego bułki tartej.
- Osuszyć mozzarellę na ręcznikach papierowych. Każdą kulkę obtaczamy najpierw w mące, następnie w jajku, a na koniec w bułce tartej, dociskając je do powierzchni. Umieścić na tacy.
- Pomidorki koktajlowe przekrój na pół. Pomidory Baku pokroić w plasterki o grubości 7–9 mm.
- Usuń łodygi z bazylii i wymieszaj liście ze szpinakiem.
- Na dressing masło ubić z kremem balsamicznym, wymieszać 1/3 z pomidorkami koktajlowymi, kolejną 1/3 z liśćmi. Liście ułóż na talerzu w formie wianku, pomiędzy liście rozłóż pomidorki Baku i pomidorki koktajlowe. Sól i pieprz do smaku.
- Rozgrzej olej do smażenia do 180°C. Smażyć panierowaną mozzarellę na złoty kolor, odsączyć na ręcznikach papierowych i ułożyć na wianku. Podawać z dressingiem.
Jajecznica ze szpinakiem
Jajecznica ze szpinakiem to świetna alternatywa dla banalnej jajecznicy. Opcja pierwsza. Przygotuj wcześniej bazę ze świeżego szpinaku, a następnie podziel ją na małe, żaroodporne kokilki. Do każdej foremki wbijamy jajko i pieczemy jajecznicę w piekarniku. Opcja druga. Gdy szpinak będzie już gotowy, na patelnię dodajemy drobno pokruszony ser feta lub ser, starty ser lub pokrojone w kostkę pomidory.
Jajecznica ze szpinakiem
Do przygotowania 2-4 porcji potrzebne będą:
- cebula – 1 średnia
- czosnek – 2 ząbki
- świeży szpinak – 300 g
- masło – 30 g
- jajka – 4 szt.
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Drobno posiekaj cebulę i czosnek. Przygotuj szpinak, usuwając twarde łodygi. Duże liście pokroić w duże paski, małe pozostawić w całości.
- Rozgrzej patelnię z powłoką nieprzywierającą na średnim ogniu i rozpuść masło. Dodać cebulę i czosnek i smażyć, często mieszając, aż zmiękną i nie zmienią koloru.
- Dodajemy szpinak na patelnię…