Odkryj tajniki robienia dżemu figowego: 8 najlepszych przepisów do wypróbowania!

Jak zrobić dżem figowy. 8 najlepszych przepisów

Jak zrobić dżem figowy. 8 najlepszych przepisów

Dżem figowy to oryginalny i bardzo smaczny przysmak, który można przygotować na zimę lub po prostu ugotować na deser w zaledwie pół godziny. Ta orientalna jagoda rośnie obficie na południu, dojrzewa 3 razy w roku i według niektórych źródeł jest najstarszą rośliną uprawną. Figi nie mają własnego smaku, są po prostu mdlące. Nie ma też aromatu, jak na przykład truskawki czy porzeczki. Dlatego pole wyobraźni jest naprawdę nieograniczone!

Jak zrobić dżem figowy, 8 najlepszych przepisów

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Dżem figowy
  • Dżem figowy z cytryną
  • Dżem figowy
  • Dżem figowy z cynamonem i gałką muszkatołową
  • Figi gotowane w miodzie
  • Dżem rabarbarowy z figami
  • Dżem figowy w powolnej kuchence
  • Dżem figowo-brzoskwiniowy z cytryną i różowym pieprzem

Dżem figowy robi się z wielu składników – z pieprzem, miodem, cynamonem, kardamonem, pomarańczą, orzechami włoskimi, cytryną, jabłkiem i rabarbarem! Skoncentruj się na swoich preferencjach smakowych, bo z figami bardzo łatwo uzyskać deser, który przypadnie Ci do gustu.

Bardzo dojrzałe owoce mogą stracić swoją integralność po ugotowaniu, dlatego staraj się wybierać na dżem lekko zielonkawe figi. Wiele zależy również od wielkości – dużych lub zbyt soczystych jagód prawie nigdy nie można ugotować w całości. W tym przypadku gotowy dżem jest ubijany blenderem, aby uzyskać gładką, a nie papkowatą konsystencję. Ponadto duże figi można pokroić na kilka kawałków lub ugotować po usunięciu skóry.

W naszej ofercie znajdziesz przepisy i zalecenia dotyczące przygotowania dżemu figowego, a także 8 najlepszych przepisów.

Dżem figowy

Spróbuj zrobić dżem figowy według klasycznego przepisu – nie z cukrem, ale z miodem. A jeśli obawiasz się, że okaże się zbyt mdły, to wcale tak nie jest, nie martw się. Najpierw weź miód, który lubisz. Na przykład lipa, żurawina czy wierzbówka – to odmiany uważane za najmniej słodkie. Po drugie, wybieraj gęste figi z nienaruszoną, niepękaną skórką – dzięki temu owoc ma większą szansę zachować integralność i wchłonąć mniej syropu miodowego.

Dżem figowy
Dżem figowy

Aby zrobić dżem, potrzebujesz:

  • 1 kg dojrzałych fig
  • 500 g miodu
  • 2 szklanki wody
  1. Połącz miód i wodę w rondlu o grubym dnie i postaw na małym ogniu. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, 15 minut.
  2. Figi umyj, osusz ręcznikiem papierowym i nakłuj w kilku miejscach widelcem lub drewnianym szpikulcem.
  3. Owoce zalać wrzącym syropem miodowym, gotować na małym ogniu, usuwając pianę, przez 2 godziny, ostudzić, przełożyć do sterylnych słoików i zamknąć. Przechowuj dżem figowy w chłodnym miejscu.

Uwaga dla właściciela: Za pomocą kuchenki mikrofalowej możesz w prosty i szybki sposób sterylizować słoiki po dowolnym przygotowaniu. Rozlać do słoików 1,52 cm wody i ustawić na 35 minut przy maksymalnej mocy. Następnie odlej wodę, przewróć słoiki do góry dnem na czysty, suchy ręcznik i pozostaw do wyschnięcia.

Przy okazji: Duże figi przed gotowaniem zwykle nakłuwa się w kilku miejscach, aby syrop miodowy szybciej i równomierniej wchłonął owoce. Jeśli masz małe jagody, nie musisz ich nakłuwać.

Dżem figowy z cytryną

Dżem figowy z cytryną zawsze okazuje się szczególnie smaczny ze względu na swoją kwaskowatość, a skórka z cytryny nadaje delikatności smaku. Staraj się wybierać cytryny najświeższe i o cienkiej skórce – zawierają najwięcej olejków eterycznych i prawie nie ma twardych przegród dających gorycz i nasiona.

Dżem figowy z cytryną
Dżem figowy z cytryną

Aby zrobić dżem, potrzebujesz:

  • 1 kg fig w kolorze zielonym lub zielonofioletowym
  • 600 g cukru
  • 2 małe cytryny o cienkiej skórce
  • 2 łyżeczki ocet balsamiczny
  • 4 pąki goździków
  1. Za pomocą nożyczek kuchennych odetnij łodygi fig (nie całkowicie). Przetnij podstawę w poprzek, głębokość cięcia wynosi około 56 mm. Weź 4 dowolne owoce i wbij w nie pączek goździka.
  2. Cytryny dokładnie umyj pędzelkiem, pokrój w koła, usuń wszystkie nasiona, aby gotowy dżem nie miał gorzkiego smaku. Zachowaj sok powstały podczas krojenia.
  3. W dużym rondlu lub misce do gotowania na parze połącz ocet balsamiczny, sok z cytryn i 100 ml zimnej wody. Dodać cukier, dodać cytryny, postawić na średnim ogniu, doprowadzić do wrzenia i zebrać pianę. Gotuj na małym ogniu przez 10 minut.
  4. Do syropu z cytrynami dodać figi, delikatnie wymieszać. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, zmniejszyć ogień do małego, gotować na wolnym ogniu przez 3 minuty, następnie zdjąć z ognia i całkowicie ostudzić przez 3 godziny.
  5. Wymieszać, postawić na dużym ogniu i ponownie zagotować, zmniejszyć ogień, gotować 3 minuty, ostudzić. Czynność powtarzamy jeszcze dwukrotnie co 3 godziny, następnie przekładamy do wysterylizowanych słoików i zamykamy.

Uwaga dla właściciela: Dżem figowy można przygotować nie z całych cytryn, ale z kwaskiem cytrynowym. Równoważy smak i działa jako dodatkowy środek konserwujący, zapewniając dłuższy okres przydatności do spożycia.

Przy okazji: Jeżeli wątpisz w figi i chcesz sprawdzić, czy w owocach nie ma owadów, pokrój je i włóż przekrojoną stroną do dołu na kilka minut w przezroczystym spodku z wodą. Jeśli znajdziesz w wodzie małe robaki, nie powinieneś jeść takich fig.

Dżem figowy

Dżem figowy to gęsty, słodko-kwaśny deser o wyraźnym aromacie. Przygotowanie nie jest trudne, nadają się do niego lekko przejrzałe owoce i te z popękaną skórką. Dżem ten może być zarówno doskonałym nadzieniem do ciast, jak i jednym z sosów na talerz serów.

Dżem figowy
Dżem figowy

Aby zrobić dżem, potrzebujesz:

  • 2 kg świeżych fig
  • 4 szklanki cukru
  • 1 kieliszek brandy
  • 2 cytryny
  • szczypta soli
  1. Cytryny myjemy, zalewamy wrzącą wodą, usuwamy skórkę i kroimy w cienkie paski. Figi umyj i pokrój w kostkę o boku 11,5cm.
  2. W dużym rondlu wymieszaj figi, skórkę z cytryny, cukier, brandy i sól. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 1 godzinę, od czasu do czasu mieszając.
  3. Na średnim ogniu doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 30–35 minut, od czasu do czasu mieszając i ugniatając mieszaninę na jednorodną masę. Zdjąć z ognia i gorący dżem wlać do wysterylizowanych słoików tak, aby nie sięgały 1 cm od góry. Zamknąć pokrywkami i sterylizować we wrzącej wodzie przez 10 minut. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Uwaga dla właściciela: Jeśli uważasz, że konfitura figowa jest zbyt rzadka, dodaj kilka drobno posiekanych jabłek. Zawarta w nich pektyna sprawi, że masa będzie bardziej lepka, a sam aromat jabłka nie będzie wyczuwalny.

Przy okazji: Zamiast cytryny do dżemu figowego można dodać świeżą pomarańczę lub nawet mały grejpfrut. W takim przypadku użyj zarówno skórki, jak i soku.

Dżem figowy z cynamonem i gałką muszkatołową

Dżem figowy z cynamonem i gałką muszkatołową jest cierpki, rozgrzewający i bardzo aromatyczny. Jeśli chcesz, dodaj także kardamon i odrobinę ostrej papryki. Najlepiej smakuje ze świeżą, gorącą bagietką, tostami lub solonymi krakersami – z pewnością będziesz zadowolony z efektu.

Dżem figowy
Dżem figowy

Aby zrobić dżem, potrzebujesz:

  • 1 kg fig
  • 500 g cukru
  • 1 laska cynamonu
  • 46 g gałki muszkatołowej
  1. Figi myjemy, każdy owoc nakłuwamy patykiem, wkładamy do grubego garnka i zasypujemy cukrem. Pozostaw na kilka godzin, aż figi puszczą sok.
  2. Postaw patelnię na średnim ogniu, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 5 minut. Zdjąć z ognia, przykryć ręcznikiem i odstawić na 810:00
  3. Ponownie zagotuj mieszaninę i gotuj przez 5 minut, dodaj cynamon i gałkę muszkatołową. Zostaw to ponownie na 810:00
  4. Doprowadzić do wrzenia po raz trzeci, gotować 10 minut, gorące przelać do czystych, wysterylizowanych słoików, odwrócić, przykryć ręcznikiem i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Pomocna wskazówka: Do tego dżemu idealnie nadają się najmniejsze figi. Takie owoce lepiej zachowują swój kształt po ugotowaniu, a także łatwiej je umieścić w słoikach.

Przy okazji: Dżem figowy można przygotować nie tylko z cukrem, ale także z fruktozą, miodem, syropem klonowym czy syropem z topinamburu. W ten sposób możesz nieco zmniejszyć kaloryczność tego deseru.

Figi gotowane w miodzie

Figi gotowane w miodzie to narodowy deser ludów Kaukazu. Nie tylko wygląda bardzo pięknie i apetycznie, ale jest także niezwykle korzystna dla zdrowia, ponieważ figi są bogate w witaminy A, E, C, PP, aminokwasy, a także żelazo, magnez i potas.

Figi gotowane w miodzie
Figi gotowane w miodzie

Do przygotowania fig potrzebujesz:

  • 1 kg świeżych fig
  • 500 g miodu
  1. Do dużego rondla o grubym dnie wlej 2 szklanki wody i miodu. Gotuj na średnim ogniu, mieszając, aż miód całkowicie się rozpuści.
  2. Figi umyj pod zimną bieżącą wodą i osusz. Wlać do gorącego bulionu miodowego i gotować na małym ogniu przez 2 godziny. Odstawić do całkowitego ostygnięcia, następnie przełożyć do słoików i przechowywać w lodówce. Podawać na zimno.

Uwaga dla właściciela: Figi gotowane w miodzie podawać z herbatą, niesłodzoną kawą lub lekkim białym winem. Lub jako pełnowartościowy deser, udekorowany gałką lodów i bitą śmietaną.

Przy okazji: Gorące figi ugotowane w miodzie włóż do wysterylizowanych słoików, zamknij gotowanymi pokrywkami i zawiń w coś ciepłego, aż całkowicie ostygną. W ten sposób figi zachowają trwałość przez cały rok.

Dżem rabarbarowy z figami

Rabarbar i figi to połączenie niemal idealne. Pierwszy ma bogaty słodko-kwaśny smak, dzięki czemu doskonale równoważy smak drugiego, w wyniku czego powstaje bardzo smaczny i łatwy w przygotowaniu dżem, idealny zarówno na kanapki, jak i ciasto bez ciasta.

Dżem rabarbarowy z figami
Dżem rabarbarowy z figami

Aby zrobić dżem, potrzebujesz:

  • 1 kg cukru
  • 600 g rabarbaru
  • 500 g fig
  1. Rabarbar obierz i pokrój łodygi na małe kawałki. Figi pokroić w plasterki. Wszystko włożyć do rondla, dodać cukier i odstawić na 23 godziny
  2. Postaw patelnię na dużym ogniu i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż dżem zgęstnieje, około 25 minut.
  3. Ostudź dżem, przełóż go do czystych, suchych słoików, zamknij pokrywki i przechowuj w chłodnym miejscu.

Uwaga dla właściciela: Łodygi rabarbaru są bardzo zdrowe, gdyż zawierają dużą ilość witamin i błonnika (w przeciwieństwie do liści, które są trujące). Aby przygotować łodygi na zimę, pokrój je na małe kawałki i zamroź. Dodaj do nadzienia do ciast i zielonych koktajli.

Przy okazji: Pomarańczowy smak dobrze komponuje się z rabarbarem i konfiturą figową. Wystarczy podczas gotowania dodać odrobinę skórki i soku z jednej pomarańczy i zobaczyć, jak danie mieni się nowymi aromatami.

Dżem figowy w powolnej kuchence

Postęp nie stoi w miejscu, a teraz garnki i miski na dżemy zostały zastąpione multicookerem – nowoczesnym urządzeniem z nieprzywierającą powłoką na misie. Dzięki temu nie musisz się martwić, że dżem przylgnie do ścianek i nabierze nieprzyjemnego, spalonego smaku. Nie musisz przez cały czas stać przy kuchence – świetnie, zgodzisz się!

Dżem figowy w powolnej kuchence
Dżem figowy w powolnej kuchence

Aby zrobić dżem, potrzebujesz:

  • 1 kg fig
  • 500 g jasnego miodu
  • 2 szklanki wody
  1. Figi myjemy i każdy owoc nakłuwamy wykałaczką w kilku miejscach. Włącz multicooker w tryb „multi-cook”, ustaw temperaturę na 160°C,…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja