Jak zrobić alkoholowe mojito w domu
Koktajl Mojito nazywany jest królem letnich imprez i serwowany jest nie tylko na plażach słonecznej Kuby, ale także na tarasach letnich kawiarni i wiejskich domków. Napój jest łatwy i prosty w przygotowaniu, a jednocześnie doskonale orzeźwia, orzeźwia i chroni przed pragnieniem – minimum składników i zawsze doskonały efekt!
O czym porozmawiamy w artykule:
- Kto i kiedy wynalazł mojito
- Składniki koktajlu
- Klasyczne mojito i nie tylko
- Alkoholik truskawkowy mojito
- Mojito z zielonej herbaty
- Mojito morelowe
- Koktajl alkoholowy Mojito
- Mojito z sorbetem ogórkowym
- Mojito z malinami
- Mojito arbuzowe
Kto i kiedy wynalazł mojito
Mojito zostało wynalezione na początku XX stulecia w jednym z barów w stolicy Kuby – Hawanie. Od ponad 100 lat klasyczny przepis pozostaje niezmieniony. Jednak cztery wieki wcześniej piraci morscy mieszali rum z cukrem, miętą i limonką, aby zagłuszyć nieprzyjemny posmak alkoholu niskiej jakości. Według jednej wersji poprzednikiem mojito był koktajl Draquecito, wynaleziony przez samego Francisa Drake’a. Słowo „mojito” najprawdopodobniej pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza „lekko wilgotny”.
Składniki koktajlu
Klasyczne mojito robi się z białego rumu. Marka nie ma większego znaczenia, najważniejsze, że alkohol jest pozbawiony przypraw i starzenia. Niektóre bary serwują mojito z wódką. Smak tego koktajlu jest zupełnie inny, dlatego zaczęto go nazywać „Dzikim Mojito”.
Jeśli chodzi o miętę, musi być świeża. Idealnie sprawdzi się pieprz, ale jeśli nie masz go pod ręką, wystarczy łąka lub nawet melisa. Do koktajlu potrzebne są jedynie liście. Gałązki mogą powodować nieprzyjemną gorycz i zepsuć smak.
Klasyczny przepis wymaga dodatku świeżej limonki. Można go zastąpić cytryną, nikt Ci tego nie zabrania, ale smak będzie nieco inny. W końcu cytryna i limonka to różne owoce cytrusowe.
Wskazane jest spożywanie cukru trzcinowego; znacznie lepiej komponuje się z sokiem z limonki. Jeśli go nie masz, warto zastąpić go syropem cukrowym, a nie białym burakiem. Wystarczy go wcześniej ugotować z wody i cukru w proporcji 1:1.
Soda, która jest wymieniona w składnikach klasycznej receptury, to zasadniczo wysokogazowana woda mineralna (woda stołowa, nie lecznicza). W domu często zastępuje się go lemoniadą, słodkim napojem gazowanym, a nawet tonikiem. To drugie rozwiązanie uważane jest za kontrowersyjne, gdyż w smaku koktajlu pojawi się utrzymująca się goryczka.
Lód nie tylko chłodzi koktajl, ale także osłabia jego moc. Dlatego jeśli chcesz posmakować alkoholu, dodaj tylko 1–2 kostki. Miłośnicy mocno rozcieńczonych koktajli mogą sięgnąć po frappe – lód pokruszony do ziarenek o wielkości 1 mm.
Klasyczne mojito i nie tylko
Proporcje klasycznego mojito różnią się nieznacznie w zależności od źródła. Rosyjskie bary zwykle oferują następującą opcję.
Klasyczne mojito
Aby przygotować, potrzebujesz:
- rum – 40 ml
- limonka – 3/4 szt.
- cukier trzcinowy – 2 łyżeczki.
- liście mięty – 5–6 szt.
- woda mineralna, lemoniada itp. – 100 ml
- lód do smaku
I wtedy wszystko jest niezwykle proste: do wysokiej szklanki typu highball lub collins wsyp cukier, dodaj sok z limonki i miętę. Lekko rozetrzyj tłuczkiem, wlej rum, dodaj lód i uzupełnij sodą. Udekoruj plasterkiem limonki i gałązką mięty – mojito gotowe!
Obecnie istnieją dziesiątki, a nawet setki przepisów na mojito. Na przykład w Ameryce Łacińskiej przygotowywane jest z grejpfruta (Mojito de toronja) lub marakui (Mojito de maracuyá). W USA i Europie często dodaje się pomarańczę i gruszkę, a rum zastępuje gin. W naszym kraju dużą popularnością cieszy się mojito z truskawkami, arbuzem i świeżym ogórkiem. Jednym słowem nie bójcie się eksperymentować, bo czasami najlepsze rezultaty dają nietypowe, a nawet dziwne połączenia.
Alkoholik truskawkowy mojito
Truskawkowe mojito z bazylią to idealny napój na leniwy letni wieczór, kiedy upał już opadł, ale do chłodu nocy jeszcze daleko. Truskawki i bazylia orzeźwią Cię tak samo, jak mięta i limonka.
Alkoholik truskawkowy mojito
Do gotowania na 2 porcje potrzebować:
- gazowana woda mineralna – 500 ml
- truskawki – 300 g
- rum – 150 ml
- cukier – 50 g
- woda pitna – 50 ml
- cytryna (sok) – 1 szt.
- zielona bazylia – 4 gałązki
- lód
1. Truskawki opłucz, obierz, osusz i rozłóż na ręcznikach papierowych. Kroimy w plastry o dowolnym kształcie. Odłóż około połowy do podania. Pozostałe truskawki włóż do chochli.
2. Do kadzi z truskawkami wlać 100 ml wody. Dodać cukier i mieszając doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejsz ogień do niskiego. Gotuj przez 10 minut, następnie zmiksuj blenderem zanurzeniowym i ostudź.
3. Do dzbanka włóż pozostałe truskawki. Oderwij listki od gałązek bazylii i delikatnie rozetrzyj je w dłoniach. Dodać do dzbanka z truskawkami.
4. Dodać sok z cytryny, rum, schłodzony syrop truskawkowy i wodę gazowaną. Mieszamy i odstawiamy do lodówki na około 1 godzinę. Podawać z kostkami lodu.
Uwaga dla gospodyni
Jakich truskawek użyć do tego mojito? Idealnie sezonowe, a nie to, co sprzedaje się w dużych supermarketach przez cały rok. Jeśli tak się stanie, że zimą będziesz mieć ochotę na mojito, lepiej sięgnąć po mrożone truskawki.
Przy okazji
Strawberry Mojito można przygotować także w wersji bezalkoholowej. Po prostu pomiń rum lub zastąp go kilkoma łyżkami świeżo wyciśniętego soku z limonki.
Mojito z zielonej herbaty
Mięta pieprzowa najlepiej nadaje się do mojito z zielonej herbaty ze względu na jej jasny, lekko pikantny smak. Ale jeśli nie masz takiego pod ręką, nie ma to znaczenia, zastąp go zwykłym pachnącym lub melisą.
Mojito z zielonej herbaty
Do gotowania na 1 porcję potrzebować:
- mocna zielona herbata sencha – 100 ml
- biały rum – 30 ml
- mięta – 15 g
- limonka – 15 g
- brązowy cukier – 2 łyżeczki.
- woda mineralna – do smaku
- lód – do smaku
1. W wysokiej szklance umieść liście mięty i limonkę. Dodajemy cukier i dokładnie rozgniatamy tłuczkiem.
2. Wlać zimną zieloną herbatę i wymieszać. Dodaj lód, rum i wodę mineralną do smaku.
3. W razie potrzeby udekoruj koktajl gałązką mięty i natychmiast podawaj.
Uwaga dla gospodyni
Herbatę Sencha można w zasadzie zastąpić dowolną inną zieloną herbatą. Teraz sprzedawana jest nawet w smaku mojito, gdzie do liści herbaty dodaje się suszoną skórkę z limonki.
Przy okazji
Aby podkreślić miętowy smak, można wcześniej przygotować lód z rozdrobnionej w moździerzu mięty.
Mojito morelowe
Mojito przygotowane według naszej receptury łączy w sobie świeżość klasycznego koktajlu i delikatną słodycz moreli. Właśnie tego potrzebujesz po ciężkim dniu w pracy!
Mojito morelowe
Do gotowania na 1 porcję potrzebować:
- biały rum – 50 ml
- Woda mineralna Sprite lub gazowana – 50 ml
- puree z moreli – 1/4 szklanki
- limonka – 1/2 szt.
- liście świeżej mięty – 6 szt.
Na puree morelowe:
- cukier trzcinowy – 1/2 szklanki
- świeże morele – 4 szt.
- sól – 1 szczypta
1. Usuń pestki z moreli i posiekaj miąższ według uznania. Morele włóż do małego rondelka, dodaj cukier i szczyptę soli, zalej 1,5 szklanki wody. Postaw patelnię na ogniu, zagotuj i gotuj przez 5 minut.
2. Morele wraz z syropem umieścić w misie blendera i zmiksować na gładkie puree. Fajny.
3. Limonkę pokroić w ćwiartki, włożyć do wysokiej szklanki, dodać listki mięty i lekko rozgnieść tłuczkiem. Dolać 1/4 szklanki puree z moreli, rumu, Sprite’a lub wody mineralnej i wymieszać. Dodaj lód i natychmiast podawaj.
Uwaga dla gospodyni
W ten sam sposób możesz zrobić mojito z brzoskwiniami lub nektarynkami.
Przy okazji
Jeśli morele mają szorstką skórkę, lepiej ją wcześniej usunąć.
Koktajl alkoholowy Mojito
Mojito alkoholowe — prawdziwy król letnich imprez. Podawaj koktajl w wysokich szklankach z dużą ilością lodu.
Koktajl alkoholowy Mojito
Do gotowania na 1 porcję potrzebować:
- gazowana woda mineralna – 60 ml
- limonka (sok) – 1 szt.
- jasny rum – 45 ml
- cukier trzcinowy – 1 łyżka. l.
- mięta (liście) – 8 szt.
Aby przesłać:
- liście mięty
- wapno
1. Rozpuść cukier w 1 łyżce. l. wrząca woda, ostudzić. Na dnie wysokiej szklanki ułóż liście mięty, wlej syrop i lekko rozgnieć tłuczkiem.
2. Napełnij szklankę mniej więcej do połowy kruszonym lodem. Wlać rum.
3. Do szklanki wlej wodę mineralną, udekoruj miętą i plasterkiem limonki. Podawać.
Uwaga dla gospodyni
Wybierając wodę mineralną do mojito, zwróć uwagę, aby nie miała ona żadnego dodatkowego smaku. Zwykły napój gazowany będzie w porządku.
Przy okazji
Jeśli przygotowujesz mojito dla dużej grupy i zostanie Ci dużo wyciśniętych limonek, nie wyrzucaj go. Zrób lemoniadę na skórkach.
Mojito z sorbetem ogórkowym
Mojito z sorbetem ogórkowym to super orzeźwiający koktajl, który potrafi wprawić w dobry humor nawet w największe upały.
Mojito z sorbetem ogórkowym
Do gotowania na 4 porcje potrzebować:
Dla sorbetu:
- ogórki – 500 g
- cukier – 120 g
- sok z cytryny – 2 łyżki. l.
Na koktajl:
- soda – 100 ml
- biały rum – 50 ml
- syrop cukrowy – 15 ml
- limonka – 10 g
Dla zgłoszenia:
- ogórek – 20 g
- mięta – 1 gałązka
1. Ogórki na sorbet obierz, przekrój wzdłuż, usuń rdzeń i nasiona. Miąższ pokroić na małe kawałki, dodać cukier i sok z cytryny. Zmiel blenderem zanurzeniowym na gładką masę.
2. Mieszankę ogórkową przełóż do pojemnika z hermetyczną pokrywką i włóż do zamrażarki na 1 godzinę. Następnie zamieszaj mieszaninę widelcem, rozbijając kryształki lodu i włóż ponownie do zamrażarki. Kontynuuj mieszanie sorbetu co 30 minut przez 4–6:00.
3. Do szklanki typu highball włóż plasterki limonki, zalej syropem cukrowym i lekko rozgnieć długą łyżką. Wlać rum i sodę, wymieszać, usunąć limonkę. Za pomocą specjalnej łyżki formuj z sorbetu ogórkowego niewielkie kulki i wypełniaj szklankę po brzegi. Udekoruj plasterkiem ogórka i listkami mięty. Podawaj natychmiast.
Uwaga dla gospodyni
Sorbet można również przygotować w maszynie do lodów zgodnie z instrukcją.
Przy okazji
Do przygotowania sorbetu nadają się absolutnie wszystkie ogórki, nawet te gorzkie. Cała goryczka jest w skórce i zgodnie z przepisem zostaje usunięta.
Mojito z malinami
Odkrywanie nowych smaków znanego koktajlu jest zawsze świetne. Spróbuj zrobić mojito z malinami, świeżymi lub mrożonymi.
Mojito z malinami
Do gotowania na 4 porcje potrzebować:
- gazowana woda mineralna – 700 ml
- lemoniada gazowana – 200 ml
- rum – 200 ml
- maliny (świeże lub mrożone) – 200 g
- lód – 200 g
- syrop malinowy – 100 ml
- limonka – 1 szt.
- mięta – 80 g
- cukier trzcinowy – do smaku
Aby przesłać:
- limonka – 1/2 szt.
- średni arbuz – 1/4 szt. (około 700 g)
- rum – 300 ml
- klarowany sok jabłkowy – 1 szklanka
- limonka – 1 szt.
- mięta – 1 mały pęczek
- cukier trzcinowy
1. Maliny opłucz pod bieżącą wodą i osusz. 4 gałązki mięty zostaw w całości, od reszty odetnij łodyżki, a listki grubo posiekaj. Limonkę pokroić na 8 równych części
2. W misie blendera umieść 3/4 malin, miętę, połowę lodu i 4 cząstki limonki. Zalać 100 ml wody mineralnej. Jeśli chcesz, możesz dodać cukier trzcinowy. Mielić.
3. Do szklanek wlać syrop malinowy i rum, dodać plasterek limonki i wcisnąć łyżką. Rozłóż puree. Dodaj pozostały lód. Zalać lemoniadą i wodą mineralną
4. Udekoruj koktajl zarezerwowanymi gałązkami mięty, całymi malinami i…