Odkryj tajniki przygotowania pysznej zupy szczawiowej!

Jak zrobić zupę szczawiową

Jak zrobić zupę szczawiową

Zupa szczawiowa to królowa letniego wiejskiego stołu. Znaczenie żywności rosnącej pod stopami to jej niewątpliwa świeżość, przydatność i co najważniejsze, darmowa. Marianna Orlinkova opowiada, jak przygotować gorącą, zimną i najbardziej zieloną zupę z kapusty szczawiowej.

Jak zrobić zupę szczawiową

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Gorąca zupa
  • Zimna zupa
  • Niebezpieczny?
  • Sztuczki i porady

Wcześniej mięsa nie było w nadmiarze, a świeże, sezonowe warzywa rosnące pod stopami łączono z innymi, równie prostymi potrawami, aby po prostu lepiej nakarmić siódemkę na ławkach. W przypadku dzikich warzyw – na przykład z ziemniakami i cebulą. Kiedyś przeprowadziłem wywiad z Larisą Guzeevą dla magazynu Gastronom. Jej babcia miała cudowne zdanie, które zapamiętałam na pamięć: „Aby dzieci były zdrowe, trzeba je karmić tak, jakbyś był biedny”. O zupie z zielonej kapusty na mostku wołowym porozmawiamy więc innym razem.

Gorąca zupa

Istnieją około 4 źródła szczawiu.

  • W supermarketach sprzedawana jest w doniczkach, ale jest to dość drogie, ponieważ na zupę na cztery takie garnki potrzeba co najmniej 6 takich garnków.
  • Drugim źródłem są babcie i ich substytuty na targowiskach kołchozów. Wybieraj najjaśniejsze i najmniejsze listki: im są młodsze, tym zupa jest delikatniejsza i zawiera mniej kwasu.
  • Trzecim źródłem są własne grządki lub skraj ekologicznie czystego lasu. Szczaw ten należy dokładnie umyć, parametry selekcji są takie same.
  • Szczaw dobrze rośnie na parapecie (czwarte źródło), ale od nasion do zupy potrzeba około półtora miesiąca. Do sadzenia wybierz odmiany szerokolistne, takie jak „Odessa”, posadź w nawożonej glebie, przerzedź, regularnie podlewaj – a będziesz miał szczaw.

Układ na gorącą zupę szczawiową
Układ na gorącą zupę szczawiową

1. Weź ostrzejszą cebulę i dobrze ugotowane ziemniaki. Nie żałuj Łukasza. Drobno posiekaj, włóż na rozgrzany olej (ghee lub oliwa z oliwek) i smaż na małym ogniu (im dłużej, tym lepiej) przez co najmniej 15 minut. Dzięki temu Twój bulion warzywny będzie miał smak i kolor.

2. W tym samym czasie pokrój ziemniaki na 4-8 kawałków i ugotuj je w dobrej, smacznej wodzie pitnej. Wodę z kranu zostawiamy wyłącznie do mycia naczyń!

3. Gdy ziemniaki po ugotowaniu będą się gotować przez 5-7 minut, na patelnię wrzucamy cebulę wraz z olejem, na którym się smażyła i razem smażymy. Ogień jest mały, pokrywa jest zamknięta, pozwól mu bulgotać przez około 20 minut.

Do ziemniaków dodajemy podsmażoną do miękkości cebulę
Do ziemniaków dodajemy podsmażoną do miękkości cebulę

4. Już na tym etapie warto dodać to, co zwykle dodajemy podczas gotowania bulionu mięsnego: marchewkę, kilka łodyg selera, łodygi i korzenie ziół, ziarna pieprzu. Tylko nie surowa cebula i liście laurowe. A co do dalszych losów marchewki: wydaje mi się, że jej obecność w zupie szczawiowej stanowi pewnego rodzaju naruszenie gatunku. Zupa z zielonej kapusty jest zielona, ​​no cóż, z białą lub żółtą, ale na pewno nie pomarańczową lub czerwoną. Zdecydowanie nie dawaj pomidorów, tam jest wystarczająco dużo kwasu nawet bez pomidorów. Jest to jednak kwestia gustu. Ale zostawiłbym seler, po prostu drobno posiekany.

5. Gdy ziemniaki już się zagotują, a zupa nabierze koloru i aromatu, dodajemy drobno posiekany szczaw – jego łodygi są najtwardsze i najbardziej kwaśne, należy je siekać ostrożnie. W zasadzie zupę można od razu zdjąć z ognia i podać, ale można ją też ugotować, jeśli nie boi się kwasu szczawiowego (patrz niżej). Jajka są niemal koniecznością do zupy!

Gorąca zupa szczawiowa jest gotowa!
Gorąca zupa szczawiowa jest gotowa!

Zimna zupa

Chłodnik szczawiowy doskonale przyrządza się na maślance. Niech maślanka będzie bardzo zimna.

1. Ziemniaki ugotować osobno, pokroić na małe kawałki i ostudzić bezpośrednio w bulionie: niech będzie trochę, ale skoncentrowane, dosłownie 1 szklanka.

2. Szczaw przełożyć na sito i gotować na parze w czasie gotowania ziemniaków, na tej samej patelni, szczelnie zamykając pokrywkę. Następnie szczaw będzie musiał zostać drobno posiekany.

Układ składników na zimną zupę maślanką szczawiową
Układ składników na zimną zupę maślanką szczawiową

3. Jajka ugotuj osobno: minimum 3 jajka na 4–6 porcji zupy. Bardzo drobno posiekaj ulubione warzywa, preferując zieloną cebulę i dziki czosnek, i nie zapomnij o koperku.

4. Żółtka i wszystkie zioła umieścić w moździerzu, dodać sporą szczyptę średnio mielonej soli morskiej i wszystko razem rozdrobnić tak drobno, jak to możliwe.

5. Jeśli nie chcesz gotować szczawiu, włóż go do moździerza razem z resztą ziół i dodaj szczyptę cukru.

Dodanie świeżego szczawiu do zupy
Dodanie świeżego szczawiu do zupy

6. Posiekaj białka według własnego uznania. Ogórki świeże lub lekko solone pokroić w drobną kostkę lub długie paski.

7. Rozcieńczyć warzywa bulionem ziemniaczanym i wlać na patelnię. Wymieszaj z maślanką, następnie dodaj pozostałe przygotowane składniki, sól, pieprz i włóż do lodówki do zastygnięcia na co najmniej pół godziny. Podawać ze śmietaną lub jogurtem.

Gotowy chłodnik szczawiowy z maślanką
Gotowy chłodnik szczawiowy z maślanką

Niebezpieczny?

Jeśli niepokoją Cię problemy zdrowotne, prawdopodobnie przynajmniej raz słuchałeś dyskusji na temat zagrożeń związanych z kwasem szczawiowym. Niszczy nerki, sprzyja odkładaniu się soli i jest szkodliwy dla żołądka. A jeśli masz zapalenie stawów, zapomnij całkowicie o kwasie szczawiowym. To właśnie trzeba tutaj powiedzieć.

  • Po pierwsze, kwas szczawiowy występuje nie tylko w szczawiu, ale także w pomidorach, winogronach, owocach cytrusowych, szpinaku i kilkuset innych produktach.
  • Po drugie, powoduje to całe to straszne zniszczenie ciała tylko w postaci gotowanej. Lub smażone. Krótko mówiąc, po ekspozycji termicznej.
  • Jeśli więc jesteś osobą ogólnie zdrową, po prostu nie jedz zbyt często zupy szczawiowej i staraj się nie gotować szczawiu.

Czy szczaw jest niebezpieczny? On jest cudowny!
Czy szczaw jest niebezpieczny? On jest cudowny!

Sztuczki i porady

Jak przygotować jajka:

  • Ugotować na twardo, bez rozgotowania: wrzucić do wrzątku, po ponownym zagotowaniu gotować 8 minut. Wyjąć z wrzącej wody, rozbić łyżką, włożyć na 5 minut do zimnej wody. Ostrożnie obrać i dodać połówki do zupy.
  • Gotuj w torbie. Scenariusz jest prawie jak ugotowany na twardo, wystarczy gotować przez 4-5 minut.
  • Przygotowujemy mięso gotowane: małą miskę przykrywamy naoliwioną folią, ostrożnie wbijamy do niej jajko, folię przekręcamy do woreczka, zawiązując lub ciągnąc końce nitką. Worek z jajami włóż do zagotowanej wody, gotuj przez 1 minutę, zdejmij z ognia i pozwól mu pływać we wrzącej wodzie na 4 do 7 minut, w zależności od pożądanej konsystencji.

3 możliwości przygotowania jajek na zupę szczawiową
3 możliwości przygotowania jajek na zupę szczawiową

Jak wzbogacić smak zupy szczawiowej bez mięsa, nie zabijając jej:

  • Gotuj na bulionie z pastą miso lub japońskim bulionie dashi.
  • Przed użyciem zamiast kwaśnej śmietany (lub razem ze śmietaną) dodaj do zupy łyżkę przygotowanego pesto z dowolnych ziół.
  • Kierując się zasadą zup chińskich, w ostatnich 2 minutach gotowania na małym ogniu zupę zagęścić jajkiem ubitym z niewielką ilością lekko przestudzonego płynu, wlewając bardzo cienkim strumieniem i ciągle mieszając. W takim przypadku nie jest już konieczne wkładanie gotowanego jajka do zupy (ale możesz, ze względu na uczucie sytości).
  • Do szczawiu o neutralnym smaku dodaj pikantne warzywa: rzeżuchę lub rukolę, około jednej trzeciej objętości szczawiu.

Zagęszczająca zupa szczawiowa z jajkiem ubitym z bulionem
Zagęszczająca zupa szczawiowa z jajkiem ubitym z bulionem

Jak sprawić, by zupa szczawiowa była bardziej sycąca:

  • Używając grzanek z białego lub białego chleba otrębowego, pokroić w kostkę, skropić oliwą lub olejem słonecznikowym z czosnkiem i zapiekać w piekarniku, aż się zarumienią.
  • Używając oddzielnie gotowanego lub smażonego kurczaka lub filetu z indyka. Należy go pokroić w plasterki i dodać bezpośrednio na talerz.
  • Używając sera Adyghe – można go dodać do zupy na zimno lub na gorąco, obtoczyć w skrobi kukurydzianej i smażyć w głębokim tłuszczu.
  • Używanie krewetek. Krewetki, bardzo szybko smażone na oliwie i posypane w trakcie smażenia drobno posiekanym czosnkiem, doskonale komponują się, po prostu doskonale, z zupą szczawiową, zwłaszcza na zimno. Tylko nie dodawaj śmietany!

Układ dodatkowych składników na sytość zupy szczawiowej
Układ dodatkowych składników na sytość zupy szczawiowej

Jak sprawić, by zupa szczawiowa była bardziej dietetyczna i zdrowa:

  • Śmietanę pełnotłustą zastąp zwykłym jogurtem lub suzmą, czyli odważonym jogurtem naturalnym, jogurtem lub katykiem – wystarczą 3-4 godziny w woreczku z gazy. Do suzmy można dodać mieloną paprykę, suszoną miętę i ostrą paprykę.
  • Kierując się zasadami odrębnego żywienia, z zupy należy wykluczyć jajka ze śmietaną lub ziemniaki. Ziemniaki można zastąpić selerem lub ogórkami (do chłodników). Przeciwnie, wyłączając jajka, dodaj więcej ziemniaków, aby nie było smutno. I dopraw zupę pysznym nierafinowanym olejem.
  • Nie gotuj szczawiu. Zupę gotujemy według przepisu bez szczawiu, a szczaw osobno ubijamy w blenderze z niewielką ilością ostudzonego bulionu i kwaśnej śmietany na puree i wlewamy do gorącej zupy tuż przed podaniem.

Przygotowanie zupy szczawiowej bez gotowania szczawiu, ale poprzez zmielenie go w misie blendera
Przygotowanie zupy szczawiowej bez gotowania szczawiu, ale poprzez zmielenie go w misie blendera
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #zielone #zielona cebula #szczaw #jak gotować #klasa mistrzowska #zupa #Marianna Orlinkova #Zupa SzczawiowaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja