Jak gotować wieprzowinę: od polędwicy i karku po szynkę i żeberka
Świnia różni się od świni. Albo raczej łopatka nie jest twoją szynką. Podpowiadamy, jak prawidłowo pracować z kawałkami wieprzowiny i która część wieprzowiny trafia do kebabów, a która idealnie nadaje się do gulaszu. W końcu wszystko na świecie ma swój cel.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Polędwica
- Szpachelka
- Szyja
- Szynka
- Żeberka
Polędwica
Najbardziej „elegancka” i najmniej wieprzowa część tuszy. Po przygotowaniu można go łatwo pomylić np. z cielęciną. Polędwiczkę można smażyć lub upiec – jedno i drugie bardzo szybko, nie dłużej niż 15 minut na cały kawałek na patelni i 20 minut w temperaturze 160-170°C w piekarniku. Ponieważ w tym kawałku mięsa nie ma tłuszczu, łatwo go wysuszyć. Przesuszone mięso można „poprawić” jedynie poprzez cienkie plasterki i zanurzenie w sosie maślanym lub śmietanowym, najlepiej z ziołami lub delikatnymi przyprawami, aby nie przyćmić delikatnego smaku polędwicy.
Polędwiczkę można smażyć lub piec
Szpachelka
Jeśli chcesz wydobyć z tego kawałka maksimum smaku, szukaj łopatki z kością i skórą, a nawet całej – ugotowane mięso można łatwo podzielić na porcje i zamrozić. Skórkę na takiej łopatce należy naciąć i natrzeć mieszanką soli, brązowego cukru i jasnych przypraw (mięso również zetrzeć), następnie ułożyć łopatkę na blasze do pieczenia i piec w temperaturze 130–140°C przez 6 godziny. W efekcie skórka zamieni się w chrupiące chipsy, a mięso rozpadnie się na delikatne włókna, które dosłownie rozpływają się w ustach.
Łopatka z kością i skórką – idealna do pieczenia
Szyja
Kawałek, którego prawie nie da się zepsuć: w mięsie często występują „ścieżki” tłuszczu, dzięki czemu mięso jest soczyste zarówno na ciepło, jak i na zimno. Karkówkę dobrze upiec w jednym dużym kawałku, natrzeć przyprawami i nadziewać czosnkiem, imbirem lub jasnymi warzywami (marchew, papryka), aby „obrazek” po przekrojeniu wyglądał pięknie. Optymalny wynik osiąga się w temperaturze 160°C w tempie 30 minut na każde 500 g masy kawałka. Karkówkę można również pokroić w steki o grubości 2–2,5 cm i usmażyć na patelni, po uprzednim obficie natarciu przyprawami.
Karkówkę dobrze upiec w jednym kawałku lub pokroić w steki i usmażyć na patelni.
Szynka
Podobnie jak łopatka, szynka z kością ze skórką jest zawsze bardziej soczysta i smaczniejsza niż filet; można ją posolić i wysuszyć lub upiec. Duże kawałki surowej szynki również dobrze się piecze, ale lepiej najpierw przetrzymać je przez kilka godzin w solinadzie (na 1 litr wody – 1,5 łyżki soli średnio mielonej i 2 łyżki brązowego cukru + przyprawy do smaku) – to ok. dokładnie taki, jaki będzie smakował, nie wyschnie. Szynka pokrojona w drobne kawałki doskonale nadaje się na frytki – także z siekanymi warzywami, imbirem, czosnkiem i makaronem.
Szynkę można solić i suszyć lub piec
Żeberka
Ze wszystkich rodzajów żeberek te są najsmaczniejsze i najszybciej w przygotowaniu, a wszystko dzięki warstwie tłuszczu. Nie kroj go przed gotowaniem. Jeśli nie chcesz jeść tłuszczu, odetnij go z ugotowanego mięsa przed jedzeniem. Żeberka najlepiej przyrządzać z ostrymi i wyrazistymi przyprawami wspomagającymi trawienie: imbirem, czosnkiem i chili (świeżymi lub w proszku), papryką, nasionami anyżu gwiazdkowatego lub kopru włoskiego, goździkami, cynamonem, gałką muszkatołową itp.
Ze wszystkich rodzajów żeberek, żeberka wieprzowe są najsmaczniejsze i najszybciej przyrządzane.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #wieprzowina #tajemnice gotowania #łopatka wieprzowa #szynka #polędwiczka wieprzowa #żeberka wieprzowe #karkówkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych