Jak zrobić glazurowany twaróg serowy w domu: przepisy z nadzieniem i bez
Dawno, dawno temu, w czasach całkowitego niedoboru, glazurowany twaróg serowy był rzadką bestią, na którą trzeba było polować. Obecnie w witrynach supermarketów prezentowane są w tak różnorodnej formie, że łatwo się w nich pogubić. Ale jeśli przygotujemy w domu glazurowany twaróg, okażą się nie mniej smaczne, a jednocześnie zdrowsze.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak w produkcji powstają glazurowane skrzepy serowe
- Twaróg glazurowany: zdrowy czy szkodliwy?
- Jaki twaróg jest potrzebny do glazurowanego twarogu?
- Jak uformować glazurowany twaróg serowy
- Jak zrobić glazurowany twarożek z nadzieniem
- Jakie nadzienia można przygotować do glazurowanych twarogów?
- Jakiej czekolady użyć do polewy
- Co można dodać do polewy czekoladowej?
- Jak gotować glazurowany twaróg serowy
- Przepisy
- Twarożek serowy glazurowany kokosem i olejem kokosowym
- Serniki twarogowe z czerwonymi jagodami, w polewie z ciemnej czekolady
- Wielkopostne glazurowane twarogi tofu
Jak w produkcji powstają glazurowane skrzepy serowe
Oprócz twarogu i polewy czekoladowej, w skład sera klasycznego według GOST bez nadzienia wchodzi cukier, masło i aromat, najczęściej wanilia, a czasem także dodatki dozwolone przez GOST. Twarożek ugniata się z masłem, cukrem, /dodatkami/ i wanilią na gładką masę, studzi przez kilka godzin, a następnie przenosi do maszyny formierskiej, która wyciska na przenośnik cylindry o żądanym formacie. Jeżeli serniki mają mieć nadzienie – dżem lub gotowane mleko skondensowane – to umieszcza się je w specjalnym mechanizmie, który pompuje nadzienie do wnętrza cylindra. Do kąpieli glazurującej wlewa się polewę czekoladową (już podgrzaną i wymieszaną, złożoną z czekolady i tłuszczu). Jadąc wzdłuż przenośnika taśmowego, skrzep zostaje oszklony z obu stron jednocześnie: polewą wylewa się na nie od góry, a od spodu rozprowadza za pomocą wałków. Teraz pozostało już tylko schłodzić i zapakować gotowe serniki.
Przeczytaj także
Jak wybrać
Delikatny i gładki: jak odróżnić prawdziwy twaróg od podróbki
Mały twaróg może kryć wiele tajemnic! Więc jaki powinien być? Mówią eksperci z Roskaczestwa.
Anna Kuklina
Twaróg glazurowany – zdrowy czy szkodliwy?
Z jednej strony serniki są wygodną opcją na szybkie śniadanie przed pracą, przedszkolem czy szkołą, albo przekąskę w ciągu dnia w biegu między zajęciami, gdy nie ma czasu na normalny posiłek. Produkowane są ze zdrowego produktu – twarogu. Z drugiej strony w twarogu nadal jest dużo cukru, a dietetycy twierdzą, że śniadanie na słodko i dużo słodyczy, zwłaszcza dla dzieci, jest niewłaściwe.
Jeśli regularnie podajesz dzieciom twaróg serowy lub często sam je podjadasz, warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany. Często zawierają dodatki, których dziecko (a także osoba dorosła) w ogóle nie potrzebuje. Wtedy lepiej przejść na opcję domową: precyzyjnie ją kontrolujesz i zmieniasz w zależności od upodobań Twoich i Twojej rodziny, alergii itp.
Jaki twaróg jest potrzebny do glazurowanego twarogu?
Jeśli mówimy o zawartości tłuszczu, to dowolna. Ponieważ do masy twarogowej będziesz dodawać masło, śmietanę lub śmietanę (lub wszystkiego po trochu), możesz wyrównać smak i konsystencję według własnego uznania.
Jeśli chodzi o konsystencję, miękki twaróg w tubkach (jest zbyt płynny) i „twaróg domowy”: twaróg w śmietanie nie nadaje się. Można użyć twarożku targowego lub domowego, ale nadmiar płynu należy z niego odcisnąć pod odważnikiem. Odpowiednie są wszystkie inne rodzaje twarogu. Twarożek na skrzep serowy musi być całkowicie jednorodny przy użyciu robota kuchennego, blendera zanurzeniowego lub poprzez przetarcie przez sito.
Gotową masę twarogową (z nadzieniem lub bez) z pewnością trzeba będzie podzielić na porcje, nadając każdej porcji kształt walca lub bloku i zamrozić. Dopiero po zamrożeniu kawałki zanurza się w ciepłej glazurze, która niemal natychmiast twardnieje, tworząc na nich cienką warstwę.
Jak uformować glazurowany twaróg serowy
Masę twarogową na skrzepy serowe formuje się ręcznie w kiełbasę, którą najpierw zamraża się, a następnie kroi na kawałki o wymaganej długości.
5 opcji:
– przełożyć masę twarogową do formy silikonowej z wgłębieniami w postaci wydłużonych cylindrów;
– rozsmaruj masę na pergaminie lub blasze silikonowej za pomocą gotowych cylindrów z rękawa cukierniczego;
– masę nałożyć na duży kawałek folii w formie kiełbasy, owinąć folią i natychmiast przekręcając oba otwarte końce folii w przeciwne strony, nadać kiełbasie równomierny okrągły kształt;
– ręcznie uformować kiełbaski (przypominamy, że do tego potrzebna jest masa twarogowa, która nie została rozbita blenderem); po zamrożeniu kiełbasę należy pokroić na kawałki o wymaganej długości za pomocą gorącej i mokrej kucharki nóż;
– masę twarogową włożyć do pojemnika przeznaczonego do zamrażania równą warstwą o grubości około 3 cm i wstawić do zamrażarki na 1,5–2 godziny. Następnie zagęszczoną warstwę należy pociąć gorącym, mokrym nożem na batony o pożądanej wielkości, przenieść na deskę lub tacę przykrytą pergaminem lub blachą silikonową i zamrozić do całkowitego stwardnienia, kolejne 1,5–2 godziny. Sery przygotowane w ten sposób będą równie smaczne – jedynie „o nieregularnym kształcie”.
Właściwie istnieje również szósty sposób: włóż mieszaninę do silikonowych foremek na muffiny. Wygląd wcale nie będzie „tandetny”, a takie przetwory będą wymagały znacznie więcej czekolady, ale smak będzie w porządku.
Standardowa waga sera wynosi 45–50 g.
Jak zrobić glazurowany twarożek z nadzieniem
Forma silikonowa nadaje się do przygotowania serników z nadzieniem.
Jeśli używasz formy silikonowej do formowania twarogu lub robisz „kiełbasę” w folii, to „wykonanie” nadzienia nie jest trudne. Wystarczy najpierw rozsmarować połowę masy twarogowej i czubkiem noża stołowego zrobić w środku wgłębienie. Następnie do wnęki włóż nadzienie (z rękawa cukierniczego lub gotowych kawałków) i przykryj drugą połową masy twarogowej. Wszystko!
Jeśli nie ma pleśni i formujesz twaróg z worka lub rękami, będziesz musiał trochę majstrować: najpierw wyłóż połowę masy twarogowej, na nią nadzienie, a na wierzch więcej masy twarogowej. Jeśli masz formę silikonową, wszystko to jest znacznie łatwiejsze.
Jakie nadzienia można przygotować do glazurowanych twarogów?
Nadzienie jagodowe do twarogu przygotowywane jest ze świeżych lub mrożonych jagód przy użyciu skrobi, żelatyny lub agaru
Klasyką gatunku jest oczywiście gotowane mleko skondensowane. Nie trzeba z nim nic robić, jest już dość gęsty i samowystarczalny, nie potrzeba żadnych dodatków.
Bardzo dobre jest także nadzienie jagodowe, dzięki któremu serniki (po wgryzieniu się) wyglądają wyjątkowo apetycznie. Można go przygotować ze świeżych lub mrożonych jagód zmieszanych ze skrobią (bardzo gęstą galaretką), żelatyną lub agarem. Nadzienie żelatynowe należy przygotować wcześniej, aby miało czas na związanie. Jeśli masz silikonową foremkę do lodu w postaci małych prostokątów, możesz jej użyć – taką mrożoną galaretkę bardzo wygodnie rozprowadza się na masie twarogowej.
Nadzienie możesz zrobić z gotowego gęstego dżemu – jabłkowego, gruszkowego, pigwowego lub jagodowego: jeśli jest bardzo gęsty, po prostu przecina się go nożem, a cieńszy rozprowadza się przez rękaw cukierniczy.
Można też do masy twarogowej wsypać ulubione suszone owoce: suszone morele, suszone śliwki, rodzynki, żurawinę, wiśnie, ananasy, papaję – powinny być miękkie. Rozmiar kawałków zależy od Twojego gustu, ale lepiej nie robić ich zbyt dużych.
Dodatkowo do masy twarogowej można dodać kakao, mak parzony, pokruszoną chałwę, pyszne okruchy ciasteczek itp.
Jakiej czekolady użyć do polewy
Każdy! Najważniejsze, że to prawdziwa czekolada, a nie podróbka. Ciemna (gorzka) polewa czekoladowa o zawartości kakao przekraczającej 60% doskonale kontrastuje ze słodką masą twarogową. W przypadku twarogu serowego z polewą z mlecznej czekolady twaróg może być znacznie mniej słodki. Biała czekolada nadaje się do twarogów serowych z nadzieniem z kwaśnych jagód, zwłaszcza malinowych.
Kolejnym składnikiem glazury jest masło. A żeby lukier był lśniący i chrupiący, należy zastosować olej roślinny – także dowolny, o słodkim zapachu (masło kakaowe, olej z orzechów włoskich, orzeszki piniowe, orzechy laskowe, kokos) lub bez zapachu, rafinowany dezodoryzowany.
Co można dodać do polewy czekoladowej?
Do polewy czekoladowej na twaróg można dodać pokruszone orzechy, pokruszone ciasteczka, gofry czy pierniki.
Po pierwsze, przyprawy. Odrobina mielonego cynamonu lub kardamonu sprawi, że twaróg będzie miał jasny smak i bardzo różni się od wersji sklepowej, nie mówiąc już o lekko zmiażdżonych, świeżych (tj. miękkich) różowych ziarnach pieprzu. W „dorosłych” twarogach, przeznaczonych dla miłośników egzotycznych połączeń, do czekolady można dodać ostre płatki czerwonej papryki.
Bardzo miło jest też, gdy w polewie jest coś chrupiącego. Opcji jest tu wiele: pokruszone orzechy, prażony sezam, wiórki kokosowe, kruszone pierniki, czerstwe pierniki czy gofry – to wszystko świetnie komponuje się z czekoladą! Tylko nie przesadzaj z ilością, lukier w stanie ciepłym (nie niższym niż 40°C i nie wyższym niż 50°C), nawet z dodatkami, powinien pozostać płynny.
Jak gotować glazurowany twaróg serowy
Jeśli zdecydowałeś się na wszystkie składniki i wszystko jest gotowe, przelicz proces w czasie, krok po kroku.
1. Jeśli chcesz twaróg z nadzieniem, najpierw przygotuj i ostudź nadzienie.
2. Przygotować masę twarogową mieszając twarożek z masłem, śmietaną lub kwaśną śmietaną (jeśli przepis tego wymaga), z cukrem lub jeszcze lepiej z cukrem pudrem: cukier może nie rozpuścić się całkowicie w twarogu i wtedy nie pęknąć. na zębach. Zmiksuj tę mieszaninę w robocie kuchennym lub blenderze zanurzeniowym, aż będzie całkowicie gładka. Jeśli będziesz wyrabiać ciasto ręcznie, twarożek od samego początku przetrzyj przez sito, a następnie dodaj resztę składników.
3. Masę twarogową wymieszać z aromatem lub innymi dodatkami według uznania.
4. Gotową masę podzielić na porcje, w razie potrzeby napełnić i zamrozić do stwardnienia.
5. Do posmarowania czekoladę należy rozdrobnić (choć dużo wygodniej jest w tym celu użyć czekolady cukierniczej w postaci tzw. „dropów”, czyli małych półkul) niż batoników). Następnie czekoladę należy roztopić w kuchence mikrofalowej lub w kąpieli wodnej, wymieszać z niezbędnymi dodatkami, jeśli wymaga tego przepis i wlać do wysokiej wąskiej szklanki lub do szklanki do blendera zanurzeniowego – taka jest forma w którym idealnie nadaje się do maczania sera.
6. Podczas powlekania glazura musi pozostać ciepła. Jeżeli zacznie twardnieć, należy umieścić szklankę w naczyniu z wodą podgrzaną do temperatury 45–48°C. Ale przetwory z twarogu muszą być całkowicie lodowate. Aby to zrobić, usuń wykroje z folii lub formy, jeśli zostały wykonane w ten sposób, i umieść je na talerzu w zamrażarce i trzymaj tam.
7. Przygotuj silikonową blachę, tacę lub deskę (przykryj ją pergaminem). Wyjmując 2-3 sery z zamrażarki, przyklejamy je pionowo na małej…