Odkryj tajemnice orzechów nerkowca: nieznane korzyści, potencjalne zagrożenia, sekrety przechowywania i wyjątkowe przepisy!

Orzechy nerkowca: korzyści, możliwe szkody, właściwe przechowywanie i sprawdzone przepisy

Orzechy nerkowca: korzyści, możliwe szkody, właściwe przechowywanie i sprawdzone przepisy

Nerkowce to egzotyczny orzech o przyjemnym słodkim smaku. Głównymi dostawcami na rynki światowe są Brazylia, Wietnam, Indie i Nigeria. Orzechy nerkowca zawierają wiele cennych składników odżywczych, jednak jak każdy zdrowy produkt, spożywane w nadmiarze mogą być szkodliwe. Powiemy Ci, dlaczego warto włączyć ten orzech do swojej diety, jak prawidłowo go spożywać i jaka porcja jest uważana za optymalną.

Orzechy nerkowca: korzyści, możliwe szkody, właściwe przechowywanie i sprawdzone przepisy

O czym porozmawiamy w artykule

  • Korzyści i szkody dla kobiet i mężczyzn
  • Orzechy nerkowca w menu dziecięcym
  • Skład i zawartość kalorii
  • Zastosowanie orzechów nerkowca w medycynie
  • Wykorzystanie orzechów nerkowca w kuchni
  • Jak przechowywać orzechy nerkowca
  • Co ugotować z orzechami nerkowca

Korzyści i możliwe szkody dla kobiet i mężczyzn

Badania wykazały, że jedzenie orzechów nerkowca 4 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
Badania wykazały, że jedzenie orzechów nerkowca 4 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Orzechy nerkowca, zwłaszcza prażone, zawierają go bardzo dużo przeciwutleniaczegłównie polifenole i karotenoidy. Redukują stany zapalne, które często powodują choroby, neutralizują szkodliwe wolne rodniki i chronią komórki organizmu przed uszkodzeniami. Orzechy nerkowca zawierają dużo błonnika, dlatego warto włączyć je do jadłospisu osób potrzebujących normalizacji mikroflory jelitowej.

Orzechy nerkowca poprawiają zdrowie serca – dieta bogata w orzechy może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Jeden z badania wykazało, że osoby, których codzienna dieta zawierała ten orzech, miały niższy poziom „złego” cholesterolu w porównaniu do osób, które w ogóle nie jadły orzechów nerkowca.

Inne badanie sugeruje, że osoby jedzące orzechy nerkowca 4 razy w tygodniu mogą być bardziej narażone na chorobę niedokrwienną serca. spadek o ponad 35%. Orzech ten pomaga również normalizować ciśnienie krwi i służy jako dobra profilaktyka nadciśnienia.

Orzechy nerkowca pomagają uniknąć niedoborów witamin, dlatego są szczególnie przydatne dla kobiet w czasie ciąży. A u silniejszego seksu orzechy te zwiększają testosteron i libido.

Podobnie jak wszystkie orzechy, orzechy nerkowca mogą powodować alergie pokarmowe i są przeciwwskazane w przypadku zapalenia trzustki i wrzodów żołądka. Nie zapominaj również, że wszelkie orzechy są bardzo bogate w kalorie. Dlatego nie dajcie się nabrać na nie, pomimo ich dobroczynnych właściwości, zwłaszcza jeśli macie skłonność do tycia. Dla osoby dorosłej porcja wynosi 30 sztuk dziennie.40 gr.

Orzechy nerkowca w menu dziecięcym

Za pierwszym razem musisz dać dziecku jeden lub dwa orzechy, nie więcej: pomoże to upewnić się, że nie ma alergii na produkt. Jeśli wszystko jest w porządku, pamiętaj o włączeniu orzechów nerkowca do diety swoich dzieci. Jedzenie orzechów korzystnie wpływa na pamięć, wzmacnia tkankę kostną i zapobiega chorobom układu oddechowego, w tym zapaleniu gardła i oskrzeli. Nawiasem mówiąc, w okresie dojrzewania, kiedy wiele osób zaczyna cierpieć na trądzik, orzechy nerkowca w menu pomogą zmniejszyć nadmierną produkcję sebum podskórnego.

Skład i zawartość kalorii

Zaleca się przechowywanie orzechów nerkowca w słoiku z szczelnie zamykaną pokrywką.
Zaleca się przechowywanie orzechów nerkowca w słoiku z szczelnie zamykaną pokrywką.

Orzechy są bogate w magnez, miedź, żelazo, potas, fosfor i wapń. Zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B.

KBJU na 100 g:

  • kalorie – 572
  • białka – 18 g
  • tłuszcze – 43 g
  • węglowodany – 30 g

Zastosowanie w medycynie

Orzechów nerkowca nie można stosować jako leku – żaden produkt nie zastąpi konsultacji z lekarzem i leczenia farmakologicznego. Ale orzechy są doskonałym źródłem witamin i innych korzystnych substancji, a jeśli nie ma indywidualnej nietolerancji pokarmowej, mogą stać się częścią zdrowej diety. Można je stosować profilaktycznie przy chorobach serca, miażdżycy, cukrzycy – jednak to nie wystarczy bez zmiany stylu życia, aktywności fizycznej i ogólnie diety.

I nie zapomnij o maśle z orzechów nerkowca. Pomaga zwalczać oznaki starzenia, poprawia ogólną kondycję skóry i włosów, redukuje zmarszczki mimiczne.

Używaj w gotowaniu

Orzechy nerkowca często pojawiają się w przepisach kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Orzechy te często dodaje się do sałatek, dań głównych z warzyw, mięsa czy drobiu, a także sosów i deserów. I oczywiście orzechy nerkowca są dobre jako przekąska – same lub w połączeniu z innymi orzechami i suszonymi owocami.

Jak przechowywać orzechy nerkowca

Orzechy tak samo nie lubią wilgoci, jak i ekspozycji na ciepło, a to drugie dotyczy zarówno bezpośredniego światła słonecznego, jak i po prostu podwyższonej temperatury powietrza. Dlatego należy je przechowywać w suchym miejscu przy minimalnym oświetleniu – odpowiednia jest odległa szafka w kuchni, z dala od kuchenki i grzejnika lub spiżarnia.

Po wystawieniu na działanie powietrza orzechy zaczną robić się gorzkie. Dlatego jeśli kupiłeś produkt w oryginalnym opakowaniu, pamiętaj o sprawdzeniu jego integralności. Jeśli otworzyłeś opakowanie lub kupiłeś orzechy nerkowca luzem, umieść je w pojemniku lub słoiku z szczelnie przylegającą pokrywką.

Orzechy nerkowca można również zamrozić. Aby to zrobić, owiń szczelnie orzechy kilkoma warstwami folii spożywczej lub włóż je do plastikowej torby, po uprzednim wypuszczeniu z niej całego powietrza. Wygodne jest użycie specjalnych toreb zapinanych na zamek błyskawiczny. Produkt można przechowywać w zamrażarce do sześciu miesięcy.

Co ugotować

Spróbuj zrobić lekką sałatkę z mango i orzechami nerkowca – zwłaszcza, że ​​to połączenie od dawna uważane jest za klasyczne. I nie ma co czekać na sezon świeżych warzyw i owoców – mango już dawno „zarejestrowało się” na półkach krajowych supermarketów i jest dostępne przez cały rok. Sałatkę można podawać samodzielnie lub jako lekki dodatek do mięsa lub kurczaka.

Sałatka z mango i nerkowców

Sałatka z mango i nerkowców
Sałatka z mango i nerkowców

Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:

  • sałata – 1 pęczek
  • kolendra – 1 pęczek
  • nerkowce – 100 g
  • mango – 1 szt.
  • miód – 2 łyżki. l.
  • sos sojowy – 2 łyżki. l.
  • papryczka chili – 1/2 szt.
  • limonka – 1/2 szt.
  • olej sezamowy – 1 łyżka. l.
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Orzechy prażymy na suchej patelni. Rozerwij sałatkę rękami, a kolendrę drobno posiekaj. Włóż warzywa i orzechy nerkowca do salaterki i skrop miodem.
  2. Mango obierz, pokrój w średnią kostkę i dodaj do salaterki. Dodajemy tam również pokrojone w cienkie plasterki papryczki chili.
  3. Do sosu połącz sos sojowy, sok z limonki i olej sezamowy. Polej nim sałatkę, delikatnie wymieszaj i od razu podawaj.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #nerkowiecPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja