Odkryj sekrety tworzenia idealnej zapiekanki twarogowej w piekarniku i odkrywaj najlepsze dodatki, które ją ulepszą!

Przepisy na zapiekankę twarogową w piekarniku i idealne dodatki do niej

Przepisy na zapiekankę twarogową w piekarniku i idealne dodatki do niej

Niektórzy przygotowują zapiekankę tylko wtedy, gdy muszą użyć twarogu, którego termin przydatności do spożycia wkrótce się skończy. Całkowicie na próżno! Zapiekanka z twarogu zasługuje na najlepsze składniki. A wtedy będzie tak dobry, że żaden zagraniczny sernik nie będzie się z nim równał.

Przepisy na zapiekankę twarogową w piekarniku i idealne dodatki do niejO czym porozmawiamy w artykule:Twarożek Dobra alternatywa Jajka Inne produkty mleczne Cukier Spoiwa Proszek do pieczenia Dodatki Wspaniałe nieoczywiste Zapomniane opcje Jak upiec

Zapiekanka twarogowa składem bardzo przypomina serniki, ma jednak kilka zalet. Po pierwsze, nie musisz stać nad patelnią i kontrolować stopień gotowości. Po drugie, zdaniem ekspertów pieczenie jest zdrowszą metodą gotowania niż smażenie na oleju. Po trzecie, jedna zapiekanka wystarczy, aby nakarmić kilka osób, a zrobienie większej zapiekanki nie oznacza spędzenia większej ilości czasu. Wreszcie zapiekanka pozwala na wykorzystanie różnorodnych składników, co oznacza, że ​​można tworzyć niemal bez końca!

Twaróg

Twarożek niskotłuszczowy zachowaj na inną okazję i kup twaróg 5-9%. Jeśli chcesz, żeby było grubsze, proszę, będzie tylko lepiej smakować. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących spójności, wszystko zależy od twoich preferencji i narzędzi. Niektórzy lubią miękki twarożek w formie pasty, który można po prostu rozgnieść widelcem (swoją drogą nie nadaje się do serników: jest za płynny, ale za to doskonale stabilizuje się w piekarniku). Inni wolą, żeby w zapiekance znajdowały się ziarna, chociaż ziarnisty twarożek można łatwo rozdrobnić blenderem.

Przy okazji: Jeśli twarożek będzie zbyt mokry z serwatką, przełóż go na sitko i odstaw na około godzinę. Jeśli nie masz czasu, nie ma problemu: dodatkowa łyżka mąki lub jajko uratuje sytuację.

Dobra alternatywa

Do zapiekanek nadaje się nie tylko twarożek. Świetną opcją jest ricotta. W odróżnieniu od twarogu nie jest to produkt mleczny fermentowany, lecz produkt podpuszczkowy. Ma to wpływ zarówno na smak (jest mdły, bez charakterystycznej kwaskowatości twarogu), jak i na obróbkę cieplną: bez jajek ricotta nie staje się gumowata, jak to często bywa w przypadku twarogu.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Jeśli zostały Ci w lodówce resztki serka śmietankowego lub sera feta, śmiało możesz wykorzystać je do zapiekanek. Wystarczy wybrać odpowiednie składniki.

Jajka

Jajka to kolejny ważny składnik zapiekanek. To one wiążą masę twarogową, nadając jej plastyczność i stabilność. Konsystencja zależy także od ilości jaj: im więcej jaj, tym gęstsza zapiekanka. Standardowa proporcja: 1 jajko na 150 g twarogu. Najlepiej używać całych jaj. Białko jaja to prawie 90% wody, a pozostałe 10% to cała masa białek. Żółtko zawiera tłuszcze, trochę białka i naturalny emulgator lecytynę. Zastępując całe jajko samym białkiem lub żółtkiem lub uzupełniając je białkiem/żółtkiem, zmieniamy nie tylko wartość odżywczą, ale także konsystencję, a nawet smak zapiekanki.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Zapiekanka zawierająca więcej białka będzie mniej tłusta, będzie miała gęstą konsystencję i wyraźniejszy jajeczny smak. Natomiast jeśli ubić białka z cukrem na zwiewną (ale nie gęstą!) pianę, a następnie dokładnie wymieszać z bazą twarogową, otrzymamy delikatną zapiekankę sufletową. Jednakże, jak każdy suflet, po ostygnięciu opadnie i straci swoją objętość.

Dodatkowa ilość żółtek sprawi, że zapiekanka będzie bogatsza, delikatniejsza i będzie miała konsystencję zbliżoną do zapiekanej śmietanki.

Przy okazji: Zmieniając ilość białek i żółtek, można przygotować zapiekanki z twarogu o różnej konsystencji.

Inne produkty mleczne

Do zapiekanek z twarogu często dodaje się śmietanę, jogurt naturalny, jogurt, kefir, a nawet sfermentowane mleko pieczone. Nadają smakowi dodatkowego mlecznego odcienia i sprawiają, że zapiekanka jest delikatniejsza. Nikt też nie odwołał kremu. Przydadzą się szczególnie, gdy trzeba złagodzić kwasowość twarogu bez dodatku cukru.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

W niektórych przepisach masa kwaśnej śmietany i/lub innych produktów mlecznych zbliża się do masy twarogu, natomiast inni miłośnicy twarogu odrzucają sam pomysł dodania do zapiekanki czegoś jeszcze. Wszystko jest kwestią gustu. Jeśli jednak twarożek okaże się zbyt suchy i kruchy, naprawdę potrzebna będzie śmietana lub śmietana.

W każdym razie produkty te są dodatkowym płynem, który należy „związać” jajkiem, mąką lub skrobią.

Cukier

Najbardziej znana jest zapiekanka ze słodkiego twarogu. Cukier dodaje się do smaku, nie ma tu żadnych zasad. Radzimy na każde 100 g twarogu spożywać około 10 g cukru, a następnie sam zdecydować, na ile masz ochotę na słodycze, czy używasz twarogu kwaśnego czy łagodnego, jakie suszone owoce planujesz dodać, co do serwowania.

Cukier biały, brązowy czy kokosowy, cukier puder – w przypadku zapiekanek wybór nie ma znaczenia. Co więcej, można do niego bezpiecznie dodać niemal każdy słodzik.

Środki wiążące

Głównym składnikiem wiążącym zapiekanki z twarogu jest jajka. Cała reszta (mąka, kasza manna, skrobia) ma charakter pomocniczy. Można się bez nich obejść, ale z nimi jest bezpieczniej. Ich zadaniem jest wchłonięcie wilgoci i utworzenie czegoś w rodzaju ciasta. Chociaż ilość dowolnego składnika w stosunku do masy twarogu jest tak mała, że ​​o cieście nie ma co mówić. Jednak zapiekanka nie jest twarogiem.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Mąka pszenna – najprostszy i najbardziej oczywisty wybór. Zwykle mówi się o „kilku łyżkach stołowych” na 500 g twarogu. Jeśli dodasz więcej, zapiekanka okaże się szorstka.

Grysikchoć zrobiona z tego samego ziarna co mąka, inaczej sprawdza się w zapiekankach, zwłaszcza jeśli jest to semolina z pszenicy durum. Ziarna suche chłoną wodę z twarogu, produktów mlecznych, jaj i pęcznieją. Zapiekanka okazuje się bardziej luźna i miękka niż z mąką.

Skrobia (ziemniaki, kukurydza, ryż czy tapioka) tworzy zupełnie inną konsystencję zapiekanki niż mąka czy kasza manna. Granulki skrobi zwiększają swoją wielkość i żelatynizują się podczas gotowania. Każdy rodzaj skrobi daje inną konsystencję, po prostu spróbuj i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. W każdym razie zapiekanka na bazie skrobi okaże się delikatna i delikatna, lekko galaretowata. Ponadto nie będzie zawierał glutenu, co dla wielu jest dziś ważne.

Mąka bezglutenowa – ryż, kukurydza, ciecierzyca, soja – nadaje się również do zapiekanek. Będzie działać podobnie jak semolina. Lepiej jest wcześniej wymieszać taką mąkę z płynnym składnikiem (jajka, śmietana, jogurt), a gdy spęcznieje, dodać resztę składników.

Przy okazji: Przepisy często zawierają zarówno semolinę, jak i skrobię. To połączenie naprawdę tworzy przyjemną konsystencję, sypką i miękką.

Proszek do pieczenia

Ściśle mówiąc, proszek do pieczenia w zapiekance z twarogu nie jest tak naprawdę potrzebny. Oczywiście podczas pieczenia będzie sumiennie luzował masę serową i ta wyrośnie. Ponieważ jednak mąki jest za mało, obiecująco wyrośnięta zapiekanka opadnie po wyjęciu z piekarnika.

Soda również rozluźni zapiekankę, ale niestety także chwilowo. Ale jeśli twaróg jest zbyt kwaśny, może to być korzystne: soda zareaguje z kwasem i zneutralizuje jego smak. Poświęć trochę czasu, aby przesiać sodę z innymi suchymi składnikami (solą, mąką lub skrobią), tak aby równomiernie rozłożyła się w cieście, tylko nie dodawaj za dużo: nikt nie lubi smaku sody.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Suplementy

  • Najczęściej do zapiekanek dodaje się rodzynki i inne suszone jagody: żurawinę, wiśnie, porzeczki. Jeśli są wysuszone i nie przesuszone, nie ma potrzeby ich moczenia. Wystarczy spłukać ciepłą wodą i wysuszyć.
  • To samo dotyczy suszonych moreli, śliwek, suszonych jabłek i innych suszonych owoców. Przy okazji warto pokroić je na mniejsze kawałki, aby równomiernie rozłożyły się w naczyniu żaroodpornym.
  • Kandyzowane owoce i czekoladę wystarczy pokroić lub złamać.
  • Jagody – porzeczki, borówki, żurawina – dodają świeżości i jasnego smaku. Umyte i dokładnie osuszone jagody można ostrożnie wymieszać z masą twarogową za pomocą szpatułki lub ułożyć na dnie naczynia do pieczenia. Inną opcją jest umieszczenie ich pomiędzy warstwą twarogu i śmietany. Podczas pieczenia jagody pękną, a sok lekko nasyci zapiekankę, dzięki czemu będzie jeszcze bardziej kusząca.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Przy okazji: zwykła zapiekanka po prostu aromatyzowana wanilią lub skórką cytrusową jest również bardzo dobra, zwłaszcza jeśli użyłeś pysznego twarożku.

Piękne nieoczywiste

Kto powiedział, że zapiekanka z twarogu musi być słodka? Spróbuj zrezygnować ze cukru i przygotować zapiekankę na przekąskę. Twarożek wymieszać z serem feta, fetą lub dowolnym tartym serem, dodać suszone pomidory lub pokrojone w kawałki oliwki, podsmażone pieczarki lub garść młodych listków szpinaku, posiekane zioła pikantne: koperek, pietruszka, estragon, bazylia, mięta, rzeżucha. Doprawiamy solą, pieprzem i przyprawami do smaku. I będziesz miał zupełnie nowe danie, zdrowe i smaczne, które możesz podać od razu po przygotowaniu lub przechowywać w lodówce.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Zapomniane opcje

A co jeśli do zapiekanki z twarogu dodamy ugotowany wermiszel lub mały makaron? A może ryż na wpół ugotowany? Zapiekanka pozostanie twarogiem, ale stanie się jeszcze bardziej satysfakcjonująca i pożywna. Świetnie sprawdza się zarówno w wersji na słodko, jak i na słono.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Jak upiec

Już sama nazwa potrawy mówi nam o sposobie jej przygotowania – pieczeniu. Idealnie nadają się do tego formy z ceramiki, szkła, żeliwa, w których przygotowuje się i podaje potrawę. Formy takie długo akumulują ciepło, a następnie ostrożnie i równomiernie przekazują je do masy twarogowej.

Nasmaruj dno i boki patelni masłem. Można je posypać mąką, kaszą manną lub cukrem, aby ułatwić wyjmowanie porcjowanych kawałków. Możesz też dodać kruszonkę – kruszonkę zrobioną z mąki, masła i cukru – na dno patelni.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Zapiekankę twarogową przygotowujemy w umiarkowanej temperaturze 160–170°C przez około godzinę. W tym trybie okazuje się, że nie jest zbyt różowy, ale miękki i soczysty.

Jeśli chcesz bardziej przyrumienić zapiekankę, rozgrzej piekarnik do 180–200°C. W takim przypadku czas gotowania zostanie skrócony do 40 minut.

Sprawdzenie gotowości zapiekanki jest bardzo proste. Lekko dociśnij powierzchnię: jeśli jest twarda i lekko sprężysta, to czas wyjąć patelnię z piekarnika. Jeśli zapiekanka pokryta jest warstwą kwaśnej śmietany, przesuń patelnię na ruszt: gotowa zapiekanka będzie nieruchoma wzdłuż krawędzi i pośrodku.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Wyjmij naczynie żaroodporne z piekarnika i umieść je na metalowej kratce. Jeśli to możliwe, przenieś go do chłodnego miejsca, aby jak najszybciej ostygł do temperatury pokojowej. I pamiętaj, aby przechowywać go w lodówce: twarożek, nawet poddany obróbce cieplnej, szybko się psuje.

Twaróg kreatywności
Twaróg kreatywności

Przy okazji: Resztę zapiekanki można zawinąć w folię i zamrozić. Rozmrażaj powoli w lodówce, aby zachować maksymalną jakość.

Przepisy na zapiekanki z twarogu:Klasyczna zapiekanka z twarogu z rodzynkamiDieta…

Share to friends
Rating
( 1 assessment, average 5 from 5 )
ArtData Konferencja