Odkryj sekrety tworzenia domowego miodu pitnego: Najlepsze i najbardziej sprawdzone przepisy!

Jak zrobić miód pitny w domu: najlepsze, najbardziej sprawdzone przepisy

Jak zrobić miód pitny w domu: najlepsze, najbardziej sprawdzone przepisy

Napoje niskoalkoholowe są obecnie u szczytu popularności. Coraz częściej w menu modnych barów i na sklepowych półkach można znaleźć cydr, jasne piwo i oczywiście miód pitny – napój o tysiącletniej historii wytwarzany na bazie miodu, wody i drożdży. Możesz być zaskoczony, ale zrobienie miodu pitnego w domu wcale nie jest trudne. Nie są potrzebne żadne specjalne urządzenia ani specjalne składniki. Przepis jest prosty i przejrzysty, więc gotujmy!

Jak zrobić miód pitny w domu: najlepsze, najbardziej sprawdzone przepisyO czym porozmawiamy w artykule:Czym jest miód pitny? Bez jakiego miodu nie da się zrobić Jak zrobić miód pitny w domu Przepisy Nowoczesny przepis na miód pitny w domu Miód jagodowy Prosty przepis na miód pitny bez drożdży Poncz miodowy

Co to jest miód pitny

Archeolodzy uważają, że napoje miodowe pojawiły się kilka tysięcy lat przed naszą erą. Na przykład na terenie współczesnych Niemiec odkryto małe kieliszki ze śladami miodu i alkoholu. Znalezisko to datuje się na europejską epokę brązu, czyli lata 2800 i 1800. PRZED CHRYSTUSEM Starożytni Normanowie wierzyli, że na poległych wojowników w Walhalli czekają rzeki miodu, a oratorium było niczym innym jak Miodem poezji podarowanym przez bogów. Starożytni Żydzi, rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej i plemiona afrykańskie mieli własne napoje sporządzane z miodu i alkoholu.

Na starożytnej Rusi był też specjalny napój dostarczony miód Nasi dalecy przodkowie zmieszali 2/3 naturalnego miodu z sokiem jagodowym i pozostawili go do fermentacji w dębowych beczkach zakopanych w ziemi na okres od 10 do 60 lat. Powstały produkt uznawano za rytualny i podawano go jedynie przy specjalnych okazjach na wesela, urodziny, święta pogańskie.

Nowoczesny miód pitny pojawił się w XVIII V. Jest uważany za niezależny napój, ponieważ praktycznie nie przypomina starożytnego, odżywczego miodu. Obecnie jest to napój niskoalkoholowy o mocy zwykle 1,29% udział objętościowy alkoholu etylowego. W sklepach można znaleźć miody pitne tradycyjne (słodkie, półsłodkie, wytrawne), jagodowo-owocowe, wzbogacane i oryginalne, z dodatkiem ziół i przypraw.

Tradycyjny miód pitny składa się przede wszystkim z 3 składników miód, woda i drożdże. W smaku przypomina bardzo lekkie białe wino z subtelnymi nutami miodu.

Do wzbogaconego miodu pitnego dodaje się alkohol lub wódkę, zwiększając w ten sposób jego moc do 4050°.

Miód owocowy miesza się ze świeżo wyciśniętym sokiem, na przykład winogronowym, jabłkowym, morwowym itp.

Miód pitny korzenny od dawna uważany jest za lek. Obecnie do napoju dodaje się imbir, szałwię, goździki, czarny pieprz, cynamon itp.

Niektóre miody pitne oferują także miody pitne eksperymentalne, będące raczej fantazją na temat tego trunku. Na przykład miód pitny o smaku wędzonego mięsa, syropu klonowego lub grzybów. Nie ma jednego, prawidłowego przepisu, dlatego każdy może wymyślić swój własny, oryginalny miód pitny.

Bez jakiego miodu pitnego nie jest to możliwe

Jak zrobić miód pitny w domu: najlepsze, najbardziej sprawdzone przepisy
Jak zrobić miód pitny w domu: najlepsze, najbardziej sprawdzone przepisy ()

Najważniejsza i podstawowa rzecz w produkcji miodu pitnego To oczywiście miód. Od tego będzie zależeć smak i jakość gotowego napoju. Istnieje opinia, że ​​można użyć starego lub kandyzowanego produktu, ale ze świeżym miodem na pewno będzie smakował lepiej. Świetnie sprawdzają się tu gryka, wierzbówka czy lipa, jednak staraj się kupować ją tylko od zaufanego dostawcy. Pozbawieni skrupułów producenci często oferują surogat z cukru i miodu najniższej jakości.

Bardzo ważna jest także jakość wody. Idealnie lepiej jest wziąć wodę artezyjską lub źródlaną. W ostateczności filtrowana woda pitna.

Drożdże do miodu pitnego muszą być żywe, dlatego wybierajcie zakwas prasowany lub żytni.

Chmiel nadaje napojowi lekką goryczkę i charakterystyczny aromat. W postaci suchej sprzedawany jest w aptekach lub na targowiskach. Ale cynamon, imbir, pieprz i gałkę muszkatołową można kupić w każdym sklepie spożywczym.

Jak zrobić miód pitny w domu

Najpierw należy rozpuścić miód w wodzie i doprowadzić powstały płyn do wrzenia, stale mieszając i usuwając powstałą pianę. Tutaj musisz zachować ostrożność i ostrożność, ponieważ miód pali się bardzo szybko. Jeśli używasz przypraw, dodaj je do gorącego roztworu, aby mogły się zaparzyć.

Po ostygnięciu płynu do temperatury około 40°C należy dodać do niego rozcieńczone drożdże. Pamiętaj, aby przestrzegać reżimu temperaturowego, w przeciwnym razie drożdże mogą umrzeć, a miód pitny nie wyjdzie.

Proces fermentacji trwa zwykle 57 dni. Temperatura otoczenia powinna wynosić około 25°C. Pojemnik należy zamknąć pokrywką (nie szczelnie, aby ulatniał się nadmiar gazów), którą można owinąć folią lub, jeżeli posiada się butelkę z korkiem, zamontować uszczelkę wodną. A potem po prostu codziennie sprawdzaj miód pod kątem piany.

Gdy tylko piana zacznie się zmniejszać, napój należy odcedzić, przelać do szklanych lub plastikowych butelek ze szczelnymi korkami i wstawić do lodówki na kilka dni. Po tym można już pić miód pitny!

Przepisy

Nowoczesny przepis na miód pitny w domu

Spróbuj zrobić miód pitny w domu, uwierz mi to prostsze niż się wydaje! Wystarczy miód, woda, drożdże i odrobina cierpliwości. Jeśli chodzi o chmiel, jest on sprzedawany w prawie każdej aptece.

Nowoczesny przepis na miód pitny w domu
Nowoczesny przepis na miód pitny w domu ()

Czas gotowania: 2 godziny 30 minutn + 7 dni

Do gotowania na 4 porcje potrzebować:

  • miód – 300 g
  • drożdże prasowane – 10 g
  • chmiel suchy – 3 g
  • woda artezyjska – 1 l

1. Połącz miód i wodę, podgrzewaj na małym ogniu, aż miód całkowicie się rozpuści, nie doprowadzając mieszaniny do wrzenia. Oddzielić część płynu (około 150200 ml), ostudzić do 40°C.

2. Do ostudzonego płynu dodać drożdże, dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godziny.

3. Pozostały płyn zagotować, od czasu do czasu mieszając i usuwając pianę. Ostudzić do 60°C, dodać chmiel.

4. Ochłodzić płyn do 40°C, wlać sfermentowane drożdże, wymieszać, przykryć pokrywką i odstawić w ciepłe miejsce na około 7 dni.

5. Gotowy miód odcedź, przelej do butelkiRiterta korek. Przechowywać w lodówce nie dłużej niż 30 dni.

Uwaga dla gospodyni

Zamiast drożdży można użyć zakwasu żytniego, wcześniej przygotowanego i dobrze dojrzałego.

Przy okazji

Aby zmniejszyć ilość drożdży przy sporządzaniu miodu pitnego, można dodać rodzynki.

Miód jagodowy

Miód jagodowy prawdziwa magia w Twoim kieliszku! Oprócz pysznego słodko-kwaśnego smaku, napój ten zapewni Ci potężny zastrzyk energii i witamin. A to oznacza odporność i dobre zdrowie.

Miód jagodowy
Miód jagodowy ()

Czas gotowania: 40 minut + 45 dni

Do gotowania do 68 porcji potrzebować:

  • jagody (żurawina, maliny, wiśnie itp.) – 2 kg
  • miód – 1 kg
  • woda pitna – 1 l

1. Obierz jagody „ogony”gruz i gałązki, usuń nasiona, jeśli występują. Uwaga nie trzeba myć jagód!

2. Umieść jagody na dnie dużej butelki lub patelni. Rozcieńczyć miód zimną wodą, zalać powstałym płynem jagody. Zawiąż mocno górną część patelni lub szyjkę butelki gazą i pozostaw w ciepłym miejscu na 4 godziny5 dni.

3. Podczas procesu fermentacji na powierzchni przyszłego miodu pojawi się piana, którą należy usunąć. Po 4Miód pitny odcedź przez 5 dni, a następnie rozlej do butelek ze szczelnym korkiem.

4. Przechowywać w lodówce lub piwnicy przez 2 osoby3 miesiące, następnie podawać.

Uwaga dla gospodyni

Jakie inne jagody nadają się na miód pitny? Na przykład porzeczkiA, morwyA a nawet agrest.

Przy okazji

Do miodu pitnego najlepiej wykorzystać sezonowe jagody, dzięki czemu z pewnością wydobędziesz z napoju maksimum smaku i aromatu.

Prosty przepis na miód pitny bez drożdży

To chyba najszybszy przepis na miód pitny w domu. Aby mieć pewność, że napój okaże się pyszny, spróbuj kupić rodzynki, które podczas produkcji nie zostały poddane działaniu dwutlenku siarki. Pamiętaj, że suszone owoce, które są zbyt błyszczące i jasne, wcale nie są najlepsze.

Prosty przepis na miód pitny bez drożdży
Prosty przepis na miód pitny bez drożdży ()

Czas gotowania: 15 minut + 34 dni

Do gotowania o 46 porcji potrzebować:

  • płynny miód – 100 g
  • rodzynki – 100 g
  • woda artezyjska – 1,5 l

1. Szybko spłucz rodzynki ciepłą wodą. Uwaga Nie ma potrzeby spłukiwania pod bieżącą wodą i moczenia rodzynek we wrzącej wodzie.

2. Miód rozpuścić w 1,5 litra wody artezyjskiej, dodać rodzynki, przykryć pokrywką, odstawić w ciepłe miejsce na 3 godziny4 dni.

3. Zbierz pianę, przecedź przez gazę i płyn przelej do pojemnika zamykanego szczelnym korkiem.

4. Miód do dojrzewania odstawiamy w chłodne miejsce na około 2 godziny3 miesiące.

Uwaga dla gospodyni

Do miodu pitnego możesz użyć dowolnej odmiany rodzynek. Każdy z nich ma swój indywidualny smak i aromat.

Przy okazji

Aby wzbogacić smak tego miodu pitnego, dodaj odrobinę cynamonu.

Poncz z miodem pitnym

Koktajle zawierające owoce lub sok owocowy nazywane są zwykle ponczami. Aby napój nie był zbyt słodki, dodaj lekką kwaskowatość. Na przykład zielone jabłka, gęste gruszki lub, jak w naszym przypadku, rokitnik.

Poncz z miodem pitnym
Poncz z miodem pitnym ()

Czas gotowania: 20 minut

Do gotowania na 2 porcje potrzebować:

  • miód pitny – 300 ml
  • sok pomarańczowy – 150 ml
  • pomarańczowy – 1/2 szt.
  • rokitnik zwyczajny – 1 garść
  • dżem pomarańczowy – 2 łyżki. l.
  • goździki – 2 pąki
  • liść laurowy – 1 szt.

1. Do rondla wlać sok pomarańczowy, dodać goździki i liść laurowy. Doprowadź prawie do wrzenia, ale nie gotuj. Dodać dżem, wymieszać

2. Rokitnika włóż do prasy francuskiej i lekko zmiażdż. Wlać gorący sok pomarańczowy i miód pitny. Mieszaj i odstaw na 7-10 minut. Oddziel osad, opuszczając tłok.

3. Wytnij pomarańczę filet bez białych folii. Umieść je w 2 porcelanowych filiżankach. Polać ciepłym ponczem i podawać.

Uwaga dla gospodyni

Ten poncz możesz przygotować z innymi owocami cytrusowymi.owsmi: mandarynki, grejpfruty itp.

Przy okazji

W upalne dni można podawać ten poncz zimno a nawet dodać do niego trochę lodu.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #miódPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja