Odkryj sekrety sukcesu i 5 najskuteczniejszych przepisów na pięciominutowy dżem!

Dżem pięciominutowy: sekrety sukcesu i 5 najskuteczniejszych przepisów

Dżem pięciominutowy: sekrety sukcesu i 5 najskuteczniejszych przepisów

Wiele osób nie podejmuje się robienia dżemu tylko dlatego, że proces ten zajmuje dużo czasu. Cóż, latem nikt nie chce stać przy nagrzanym piecu. Ale jest wyjście: pięć minut! Co to jest i jak zrobić taki szybki dżem?

Dżem pięciominutowy: sekrety sukcesu i 5 najskuteczniejszych przepisówO czym porozmawiamy w artykule:Co to jest dżem pięciominutowy? Z jakich owoców można zrobić dżem pięciominutowy? Technologia robienia dżemu pięciominutowego: jakich zasad należy przestrzegać? dżem z czarnej porzeczki Pięciominutowy dżem malinowy

Co to jest pięciominutowy dżem?

Jak sama nazwa wskazuje, mówimy o dżemie, którego przygotowanie zajmuje zaledwie 5 minut. Nie należy się jednak relaksować: po pierwsze jagody i owoce wymagają wstępnego przygotowania, a po drugie, w niektórych przypadkach wytworzenie soku zajmuje kilka godzin – podstawa jest ta sama (twój udział tutaj jest oczywiście minimalny). Po trzecie, należy wziąć pod uwagę czas, w którym jagody lub owoce w podobny sposób osiągają punkty równowagi. I dopiero potem możesz zacząć liczyć te 5 minut.

Czy dżem pięciominutowy różni się smakiem i konsystencją od dżemu tradycyjnego? Bez wątpienia! Pięć minut jest bardziej płynne, smak jagód lub owoców jest bliższy świeżemu. Wielu uważa ten preparat za bardziej przydatny: szybka obróbka cieplna, co oznacza, że ​​w dżemie pozostaje więcej „żywych” witamin. Jest to tylko częściowo prawdą, ponieważ część z nich (na przykład witamina C) ulega niemal całkowitemu zniszczeniu. Niemniej jednak więcej korzyści jest lepszych niż mniej!

A w Internecie można natknąć się na „fałszywy” pięciominutowy dżem. Dlatego zanim zaczniesz cieszyć się nadchodzącym szybkim przygotowaniem, przeczytaj uważnie przepis. Faktem jest, że możemy mówić o gotowaniu jagód w podobny sposób w kilku etapach po 5 minut każdy. Ogólnie rzecz biorąc, gotowanie dżemu zajmuje około 2 dni. Oczywiście ta metoda gotowania jest bardzo wygodna: za każdym razem, gdy stoisz przy kuchence nie dłużej niż 10 minut (ogrzewanie plus gotowanie). Ale rezultatem jest klasyczny gęsty dżem, a nie płynny dżem pięciominutowy.

Jakie owoce można gotować przez pięć minut?

Dżem pięciominutowy sporządza się z jagód i niektórych owoców (moreli, brzoskwiń i śliwek) po usunięciu nasion
Pięciominutowy dżem sporządza się z jagód i niektórych owoców (moreli, brzoskwiń i śliwek) po usunięciu nasion (Shutterstock/FOTODOM)

Najlepiej zrobić go z jagód: szybciej się gotują, bo mają delikatną skórkę. Nadają się także morele, brzoskwinie i śliwki (należy je pokroić w plasterki, po usunięciu nasion). W przypadku jabłek i gruszek sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana: skórka jest dość gęsta, więc trzeba się jej pozbyć.

Technologia robienia pięciominutowego dżemu: jakich zasad należy przestrzegać

Ponieważ obróbka cieplna jagód lub owoców w tym przypadku jest minimalna, ich wstępne przygotowanie odgrywa decydującą rolę: od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pięciominutowego posiłku. Przede wszystkim posortuj jagody/owoce, usuwając te pomarszczone lub uszkodzone. Następnie dokładnie spłucz bieżącą wodą. Następnie rozłóż kilka warstw ręczników papierowych i poczekaj, aż jagody/owoce dobrze wyschną.

Słoiki, w których planujesz wlać dżem, a także pokrywki, również powinny być starannie przetworzone. Umyj je środkiem odtłuszczającym, następnie wysterylizuj w dowolny dogodny sposób i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Należy zwrócić szczególną uwagę na ścisłe przestrzeganie proporcji składników. Nie zmniejszaj ilości cukru: w przypadku pięciu minut działa on nie tylko jako źródło słodkiego smaku, ale także jako środek konserwujący.

Gotowy pięciominutowy dżem należy natychmiast wlać do słoików. Zrób to ostrożnie: najpierw włóż do każdej po kilka łyżek, przechyl w różnych kierunkach, aby ścianki się rozgrzały, a następnie wypełnij do samej góry i zwiń. Następnie odwróć słoiki z dżemem na ręcznik i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Lepiej przechowywać pięć minut w lodówce. Jeśli jednak owiniesz świeżo zwinięte słoiki w ciepły koc i pozwolisz im ostygnąć w tej formie, dżem zostanie poddany dodatkowej obróbce cieplnej. Oznacza to, że można go po prostu przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

Oczywiście proces przygotowywania różnych rodzajów pięciominutowej zupy ma swoje subtelności. Cóż, znaleźliśmy dla Ciebie 5 ciekawych przepisów na taki dżem, w których cały proces jest opisany możliwie szczegółowo.

Pięciominutowy dżem truskawkowy

Dżem ten jest przyjemny w przygotowaniu i jeszcze przyjemniejszy w jedzeniu. Okazuje się, że jest słodko-kwaśny, niezbyt mdły i bardzo aromatyczny, dlatego wielu osobom smakuje bardziej niż zwykle. Cóż, same jagody doskonale zachowują swój kształt i dają poczucie lata w najzimniejszy zimowy dzień.

Pięciominutowy dżem truskawkowy
Pięciominutowy dżem truskawkowy

4 godziny 10 minut

Na 3 puszki po 350 ml

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • świeże truskawki – 1 kg
  • cukier – 400 g

1. Przygotuj słoiki na pięciominutowy dżem truskawkowy. Umyj je sodą lub detergentem, a następnie wysterylizuj w dogodny dla Ciebie sposób. Pozostaw do wyschnięcia.

2. Umyj truskawki pod bieżącą wodą i osusz je, kładąc je na papierowym ręczniku. Usuń łodygi i umieść je w dużej, głębokiej żaroodpornej misce lub rondlu.

3. Wlać cukier do pojemnika z truskawkami równą warstwą. Włóż jagody do lodówki na 4 godziny. Sprawdź, czy temperatura w lodówce wynosi co najmniej 4°C.

4. Kandyzowane truskawki z powstałym sokiem zagotować na małym ogniu i usunąć piankę łyżką cedzakową. Gotuj przez 5 minut, następnie rozlej do słoików i zamknij pokrywkami. Wyłożyć na podwójnie złożony ręcznik i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

PRZY OKAZJI

Pamiętaj, że gotowy produkt należy przechowywać w lodówce.

UWAGA DO GOSPODARKI

Pięciominutowy dżem najlepiej przygotować ze średniej wielkości truskawek mniej więcej tej samej wielkości. Idealnie będzie, jeśli zbierzesz je bezpośrednio przed rozpoczęciem gotowania!

Pięciominutowy dżem brzoskwiniowy

Proces gotowania w tym przypadku zajmuje tak naprawdę tylko 5 minut, ale przygotowanie brzoskwiń i „odpoczynek” pod ciepłym kocem zajmie kilka godzin. Ale widzisz, łatwo się z tym pogodzić, ponieważ jesteś tylko obserwatorem tego procesu, a nie uczestnikiem.

Pięciominutowy dżem brzoskwiniowy
Pięciominutowy dżem brzoskwiniowy

4 godziny 25 minut + 24 godziny

Na 3 puszki po 400 ml

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • brzoskwinie – 1,5 kg
  • cukier – 900 g
  • sok z 1/4 cytryny

1. Umyj i osusz brzoskwinie. Każdy owoc przekrój na pół i usuń nasiona. Miąższ brzoskwiniowy pokroić w cienkie plasterki.

2. Przełóż brzoskwinie do szerokiej emaliowanej patelni lub miski. Dodaj cukier i delikatnie potrząśnij kilka razy, aby równomiernie rozłożył się pomiędzy plasterkami owoców.

3. Przykryj pojemnik z brzoskwiniami w cukrze podwójnie złożoną gazą lub czystym ręcznikiem. Pozostawić na 4-6 godzin w temperaturze pokojowej: brzoskwinie powinny puścić sok.

4. Przygotuj słoiki z dżemem. Dokładnie umyj je środkiem odtłuszczającym. Napełnij 2/3 wodą i sterylizuj w kuchence mikrofalowej przy pełnej mocy. Umyj pokrywki i gotuj przez 5 minut. Pozostaw słoiki i pokrywki do wyschnięcia.

5. Postaw patelnię z brzoskwiniami na małym ogniu i delikatnie mieszając, zagotuj. Usuń piankę. Gotuj dokładnie 5 minut na dużym ogniu.

6. Gorący dżem brzoskwiniowy wlać do suchych, wysterylizowanych słoików i zwinąć pokrywki. Przełóż go na złożony ręcznik, zawiń w ciepły koc i zostaw na jeden dzień.

PRZY OKAZJI

Pięciominutowy dżem brzoskwiniowy należy wlewać wyłącznie do całkowicie suchych, wysterylizowanych słoików: w tym przypadku będzie doskonale przechowywany nawet poza lodówką.

UWAGA DO GOSPODARKI

Zgodnie z pięciominutowym przepisem na dżem można przygotować nie tylko brzoskwinie, ale także inne duże owoce pestkowe, na przykład nektarynki, morele czy śliwki (mocne, ale w pełni dojrzałe).

Pięciominutowy dżem żurawinowy

Ten dżem nie jest letni, ale raczej jesienny, ale uznaliśmy, że przepis można podać już teraz, aby móc go później mieć pod ręką. To pięciominutowe danie można podawać na deser, ale można je również wykorzystać jako sos do smażonego kurczaka lub indyka.

Pięciominutowy dżem żurawinowy
Pięciominutowy dżem żurawinowy

8 godzin 20 minut

Na 3 puszki po 400 ml

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • żurawina – 1 kg
  • cukier – 1 kg

1. Posortuj żurawinę, opłucz pod bieżącą wodą i osusz na ręcznikach papierowych. Przelać do miseczki po dżemu lub szerokiego rondla lub rondla z grubym dnem. Do żurawiny dodać cukier, delikatnie wymieszać i odstawić na 8 godzin. W tym czasie żurawinę i cukier można kilkakrotnie wymieszać.

2. Miskę, rondelek lub rondelek z żurawiną postawić na dużym ogniu i delikatnie mieszając doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz nieznacznie ogień i gotuj na wolnym ogniu, delikatnie mieszając od czasu do czasu, 5 minut. Usuń piankę.

3. Gorący dżem natychmiast przelać do wyparzonych słoików i zakręcić. Wyłożyć na podwójnie złożony ręcznik i pozostawić do ostygnięcia.

PRZY OKAZJI

W zasadzie nie jest konieczne pozostawianie żurawiny z cukrem na kilka godzin. Możesz po prostu doprowadzić go do wrzenia na małym ogniu, a następnie gotować przez te same 5 minut.

UWAGA DO GOSPODARKI

Aby zapobiec rozpryskiwaniu się żurawiny podczas gotowania, przykryj patelnię zmiętą folią lub pergaminem zwilżonym wodą. Po bokach powinny znajdować się lekko otwarte części, aby para mogła uciec.

Pięciominutowy dżem z czarnej porzeczki

Schłodzony pięciominutowy dżem z czarnej porzeczki ma bardzo ciekawą konsystencję – galaretowatą. Dlaczego tak jest? Ponieważ porzeczki są bogate w pektynę, która zapewnia taki efekt. Rezultatem jest wykwintny deser o niezwykłej konsystencji i przyjemnym słodko-kwaśnym smaku.

Pięciominutowy dżem z czarnej porzeczki
Pięciominutowy dżem z czarnej porzeczki

30 minut

Na 2 puszki po 400 ml

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • czarna porzeczka – 500 g
  • cukier – 500 g

1. Dokładnie umyj i wysterylizuj słoiki oraz pokrywki. Dobrze wysusz.

2. Posortuj jagody, umyj je, odcedź na durszlaku i poczekaj, aż woda spuści. Odsączyć na ręcznikach papierowych i pozostawić do wyschnięcia.

3. Jagody włóż do rondla lub miski z grubym dnem i zasyp cukrem. Lekko wstrząśnij, aby równomiernie rozprowadzić.

4. Postaw na małym ogniu. Jagody się nagrzeją, wypuszczą sok, a cukier stopniowo się rozpuści. Powstanie dużo soku, w którym jagody będą pływać. To wystarczy, aby dżem się ugotował i nie był płynny.

5. Zagotuj dżem i zwiększ temperaturę ogrzewania. Gotuj dokładnie 5 minut. Delikatnie wymieszaj szpatułką lub łyżką, uważając, aby dżem nie przywarł do dna. Usuń powstałą pianę.

6. Zdejmij dżem z ognia i wlej do słoików. Zwiń, odwróć i pozostaw do ostygnięcia.

PRZY OKAZJI

Dżem ten bardzo smakuje ze świeżym białym pieczywem, zwłaszcza, że ​​dzięki swojej galaretowatej konsystencji dobrze przylega do plasterków – prawie jak dżem.

UWAGA DO GOSPODARKI

Podczas gotowania do pięciominutowego dżemu można dodać pączki goździków, laski cynamonu, skórkę z cytryny lub drobno posiekane liście mięty. Skórka z cytryny i mięta mogą pozostać w dżemie, ale goździki i cynamon należy usunąć. Łatwiej to zrobić, jeśli zanurzysz je w syropie, owinięte w czystą gazę.

Pięciominutowy dżem malinowy

Nawet zwykły dżem malinowy uważa się za leczniczy: dodaje się go do herbaty i pije w stanach gorączkowych. Dobrze…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja