Odkryj sekrety przygotowania najsmaczniejszej ryby z frytkami w piekarniku!

Ryba z frytkami w piekarniku: najlepsze przepisy

Ryba z frytkami w piekarniku: najlepsze przepisy

Dietetycy radzą, aby koniecznie włączyć do swojej diety ryby, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Aby uzyskać maksymalne korzyści i smak tego produktu, należy go gotować w piekarniku w niskich temperaturach. A co z przystawką? Wszystko genialne jest proste – rybę można upiec z ziemniakami, które wszyscy uwielbiamy. Jest smacznie, satysfakcjonująco, szybko, prosto i całkowicie nieszkodliwie dla domowego budżetu.

Ryba z frytkami w piekarniku: najlepsze przepisyO czym porozmawiamy w artykule:Która ryba jest najlepsza do pieczenia Jak przygotować rybę do pieczenia Dobór przypraw A co z ziemniakami Jak w innych krajach przygotowuje się ryby i ziemniaki w piekarniku? Sandacz z ziemniakami i porem w piekarniku Morszczuk z ziemniakami i serkiem w piekarniku Plamiak w piekarniku z ziemniakami Flądra w piekarniku z młodymi ziemniakami Ryba a la „po kapitańsku” w piekarniku z ziemniakami Karp w kawałkach w piekarniku z ziemniakami Ryba w piekarniku w folii z ziemniakami i warzywami

Która ryba jest najlepsza do pieczenia?

Do pieczenia w piekarniku z ziemniakami (i innymi warzywami) najlepiej nadają się odmiany tłuste – łosoś, morszczuk, flądra, sum, okoń, halibut itp. Jednak mniej tłuste plamiak, dorsz lub mintaja są również całkiem odpowiednie, szczególnie jeśli używaj marynat lub dodatkowych sosów. Aby ryba nie wyschła, użyj rękawa do pieczenia, folii lub domowych „kopertek” z papieru pergaminowego. Ponieważ wilgoć zamieniona w parę nie może uciec, produkty duszone są niemal we własnym soku, dzięki czemu na pewno wychodzą delikatne i aromatyczne.

Jak przygotować rybę do pieczenia

Cięcie ryb
Cięcie ryb (Shutterstock/FOTODOM)

Oczywiście lepiej jest kupować jak najświeższe ryby, jeśli jednak posiadamy zamrożone tusze, pamiętajmy o ich wcześniejszym rozmrożeniu. Należy to robić delikatnie – na samej górnej półce lodówki, a w żadnym wypadku w pobliżu kaloryfera lub pod bieżącą gorącą wodą. Pamiętaj, że ryba psuje się bardzo szybko, dlatego przechowuj ją w lodówce do momentu ugotowania.

To, czy filetować rybę, jest kwestią gustu. Z ziemniakami można piec całe tusze, po ich wypatroszeniu i usunięciu łusek i skrzeli. W takim przypadku dokładnie opłucz rybę z zewnątrz, a wnętrze (po wypatroszeniu) czystą gąbką do naczyń (szorstka strona). W razie potrzeby można pokroić tuszę na duże kawałki i ugotować razem z kośćmi. Lub opcjonalnie użyj gotowego filetu/mięsa mielonego.

Następnie przygotowaną rybę osusz ręcznikiem papierowym (podczas pieczenia nie ma potrzeby nadmiernego nawilżania), posól i posyp przyprawami według uznania. Jeśli przygotowujesz całe tusze, możesz zrobić nacięcia po bokach i włożyć do brzucha świeże zioła, oliwki, kapary i plasterki cytryny. Jeśli masz chudą rybę, dodatkowo posmaruj ją olejem.

Rybę należy piec w temperaturze nie wyższej niż 150°C. Takie podejście nieznacznie wydłuży czas, ale sprawi, że produkt upiecze się bardziej równomiernie, będzie lepiej nasycony przyprawami, nie wyschnie i zachowa więcej korzyści. To tylko zalecenie, można gotować w standardowej temperaturze 180-200°C.

Wybór przypraw

Bardzo świeża i wysokiej jakości ryba nie potrzebuje dużej ilości przypraw – wystarczy gruboziarnista sól morska i świeżo zmielony biały lub różowy pieprz. Jednak odrobina przypraw lub aromatycznych ziół wcale nie zaszkodzi, a jedynie doda blasku smakowi. Jeśli pieczesz czerwoną rybę z ziemniakami, użyj kopru włoskiego, tymianku, papryki, bazylii, imbiru itp. W przypadku białych ryb bardziej odpowiednie są majeranek, mięta, rozmaryn, czosnek, oregano, koper i skórka z cytryny.

A co z ziemniakami?

Przygotowanie ziemniaków jako dodatku do ryb
Przygotowanie ziemniaków jako dodatku do ryb (Shutterstock/FOTODOM)

Ziemniaki są uważane za idealny dodatek do każdej ryby – białej, czerwonej, morskiej, rzecznej. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie tego warzywa zajmuje dość dużo czasu, dlatego należy je albo pokroić bardzo drobno (na przykład w półprzezroczyste plastry lub kostkę o boku nie większym niż 1 cm), albo doprowadzić do półgotowania wcześniej (ugotować w osolonej wodzie, smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor, piec w piekarniku).

Najłatwiej jest pokroić ziemniaki w duże plasterki, ułożyć je w naczyniu do pieczenia, posolić, posypać przyprawami, skropić olejem, wymieszać i wstawić do nagrzanego piekarnika na 20-30 minut. Następnie ułóż na wierzchu kawałki ryby, ponownie posmaruj olejem i piecz w niskiej temperaturze aż do ugotowania.

Ziemniaki a la gratin dobrze komponują się także z rybami. Warzywa pokroić w cienkie plasterki (najłatwiej użyć tarki mandoliny), ułożyć je w naczyniu do pieczenia lekko nachodząc na siebie, smarując każdą warstwę soloną śmietaną lub mlekiem za pomocą pędzla i wstawić do nagrzanego piekarnika na 20 minut. Następnie połóż rybę na ziemniakach i piecz, aż będzie gotowa.

Można też małe ziemniaki w skórkach ugotować do połowy ugotowane, pokroić w kostkę i blanszować, upiec lub usmażyć na głębokim tłuszczu – możliwości jest mnóstwo. Nawiasem mówiąc, aby ziemniaki i ryby w piekarniku były szczególnie smaczne, do potrawy można dodać cebulę, marchewkę, paprykę, grzyby, oliwki, boczek itp.

Jak gotują rybę z frytkami w piekarniku w innych krajach?

Słynny szef kuchni i popularyzator nowej kuchni francuskiej Paul Bocuse wpadł na pomysł pieczenia ryby pod cieniutkimi plasterkami ziemniaków przypominającymi łuski. Bardzo szybko danie stało się modne i zaczęto je podawać na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednocześnie nie ma w tym nic skomplikowanego – wystarczą bardzo świeże, wysokiej jakości ryby (dorsz, łosoś, okoń morski itp.), ziemniaki i masło. Tak przygotowany filet ułożyć w naczyniu do pieczenia wyłożonym papierem do pieczenia, posolić, posmarować olejem, na wierzchu ułożyć bardzo cienkie, dosłownie przezroczyste plasterki ziemniaków i ponownie posmarować olejem. Piec naczynie w dobrze nagrzanym piekarniku z włączonym trybem konwekcji. Podczas smażenia posmaruj wierzch roztopionym masłem. Rybę tę podaje się najczęściej ze szpinakiem gotowanym w śmietanie, zieloną sałatą lub sosem cytrynowym.

Nawiasem mówiąc, słynne brytyjskie danie z rybą i frytkami, które pierwotnie było sprzedawane na ulicznych straganach w robotniczych dzielnicach Londynu i innych dużych angielskich miastach, jest teraz podawane nawet na królewskim stole. Wolą pieczone potrawy, dlatego nadworni szefowie kuchni najpierw filetują rybę, następnie lekko ją oprószają solą i pieprzem, panierują w bułce tartej panko, posypują roztopionym masłem i wsadzają do nagrzanego piekarnika. Jednocześnie na tej samej blasze do pieczenia można przygotować wstępnie blanszowane, idealnie gładkie chipsy ziemniaczane. Rybę królewską z frytkami najczęściej podaje się z sosem holenderskim – uważa się, że jest to najlepsze uzupełnienie dania.

Pieczone ryby i ziemniaki są popularne także w Niemczech (tak, je się tam nie tylko wieprzowinę!), Austrii, Czechach, Polsce i wszystkich krajach bałtyckich. Stosując od czasu do czasu nowe techniki, przyprawy i przyprawy, można codziennie wyruszać w kulinarne podróże!

Sandacz z ziemniakami i porem w piekarniku

Czasami nie trzeba wymyślać koła na nowo – wystarczy wziąć dostępną rybę, np. sandacza i upiec ją w piekarniku z ziemniakami. Proste i bardzo smaczne! Nawiasem mówiąc, zamiast całej tuszy można użyć filetu rybnego.

Sandacz z ziemniakami i porem w piekarniku
Sandacz z ziemniakami i porem w piekarniku ()

40 minut

3 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

• sandacz patroszony o masie ok. 600 g – 2 szt.

• małe ziemniaki – 6 szt.

• cytryna – 1 szt.

• por (część biała i jasnozielona) – 1/2 łodygi

• masło – 3 łyżki. l.

• śmietana 33% tłuszczu – 3 łyżki. l.

• tarty parmezan – 2–3 łyżki. l.

• tymianek – 5 gałązek

• pietruszka – 2 gałązki

• cukier – 1 łyżeczka.

• świeżo zmielony czarny pieprz

• sól

1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Ziemniaki umyj szczoteczką, pokrój w krążki o grubości 1 cm i włóż do rondla. Zalać wrzącą wodą, dodać sól i gotować, aż ziemniaki będą lekko miękkie, od 5 do 7 minut.

2. Zrób ukośne nacięcia na rybie, soli i pieprzu. Umieść pietruszkę w brzuchu. Nasmaruj skórę 1 łyżką. l. masło i włóż rybę do dużego naczynia do pieczenia.

3. Odcedź ziemniaki i dodaj resztę masła. Przełóż do ryby i posyp parmezanem.

4. Pory bardzo dokładnie umyć z piasku, pokroić w krążki. Wymieszaj ze śmietaną i solą.

5. Połóż kremowe pory na rybie. W pobliżu ułóż połówki cytryny i posyp cukrem. Ułożyć gałązki tymianku.

6. Włóż blachę do piekarnika i piecz, aż ryba i ziemniaki będą ugotowane, około 20-25 minut.

UWAGA DO GOSPODARKI

Por w tym daniu można zastąpić cebulą czerwoną lub białą sałatą.

PRZY OKAZJI

Dla smaku i aromatu można włożyć 2-3 ząbki czosnku do brzucha ryby.

Morszczuk z ziemniakami i twarogiem w piekarniku

Przygotowaliśmy ten przepis dla tych, którzy lubią jeść obfite i smaczne jedzenie, nie poświęcając dużo czasu na przygotowanie. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w lodówce lub w najbliższym sklepie – ryby, twarożek, masło, ziemniaki i cebulę.

Morszczuk z ziemniakami i twarogiem w piekarniku
Morszczuk z ziemniakami i twarogiem w piekarniku (Mój Magnit)

1 godzina

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

• ziemniaki – 500 g

• filet z morszczuka – 300 g

• ser twarogowy – 200 g

• cebula – 1 szt.

• masło – 50 g

• sól

• świeżo zmielony czarny pieprz

1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Nasmaruj naczynie do pieczenia masłem.

2. Pokrój ziemniaki w cienkie koła, cebulę w półpierścienie. Filet z morszczuka pokrój w mieloną kostkę za pomocą dużego noża, odciśnij nadmiar wilgoci i połącz z twarogiem.

3. Na dnie patelni ułóż połowę ziemniaków i cebuli. Rozłóż nadzienie rybne i pozostałe ziemniaki. Dodać sól, doprawić świeżo zmielonym pieprzem, posmarować resztą masła, pokroić w cienkie plasterki.

4. Umieścić blachę na środku piekarnika i piec przez 50 minut. Sprawdź, czy jest gotowe; jeśli to konieczne, pozostaw w piekarniku na kolejne 5-10 minut.

UWAGA DO GOSPODARKI

Zapiekankę ziemniaczaną z twarogiem i nadzieniem rybnym podawać na ciepło, ewentualnie z kwaśną śmietaną lub jogurtem naturalnym jako sosem.

PRZY OKAZJI

Zamiast morszczuka możesz wziąć swoje ulubione konserwy, na przykład różowego łososia, makrelę lub śledzia.

Plamiak w piekarniku z ziemniakami

Ryba gotowana w „kopercie” zawsze okazuje się jak najbardziej soczysta i smaczna. No oczywiście, bo gruby pergamin zatrzymuje w środku wszystkie aromaty, dzięki czemu nie tracicie ani jednej cząsteczki!

Plamiak w piekarniku z ziemniakami
Plamiak w piekarniku z ziemniakami (Mój Magnes)

25 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

• filet z plamiaka – 4 szt. 150 gr każdy

• ziemniaki – 4 szt. (500 g)

• ghee – 3 łyżki. l. (60g)

• pietruszka – 1 mała pęczek (20 g)

• czosnek – 3 ząbki (15 g)

• świeżo zmielony czarny pieprz

• sól

1. Pietruszkę bardzo drobno posiekać. Zmiażdż i posiekaj czosnek. Na pietruszkę połóż czosnek, dodaj trochę soli i posiekaj wszystko razem prawie na pastę.

2. Posmaruj jedną stronę fileta z plamiaka pastą z pietruszki i czosnku. Pieprz i pozostaw do lekkiego marynowania.

3. Ziemniaki pokroić w plastry o grubości 1 cm. Smażyć na połowie oleju na dużej patelni, na średnim ogniu. Ziemniaki powinny być złocistobrązowe, ale wciąż lekko wilgotne.

4. Na blacie układamy 4 arkusze papieru do pieczenia o wymiarach około 30×40 cm.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja