Jak prawidłowo ugotować ryż, aby był kruchy
Jak prawidłowo ugotować ryż, aby był kruchy, „ziarno do ziarnka”? Nawet jeśli ugotujesz wszystko dokładnie według instrukcji na opakowaniu z płatkami, ryż nie zawsze tak wyjdzie. I jest to całkiem zrozumiałe – ryż rośnie w naturze w różnych odmianach i ma różne cele. Z ryżu można zrobić risotto – będzie to określony rodzaj ryżu, albo sushi – i ten ryż ma zupełnie inne właściwości. I potrzebujemy ryżu na kruchą przystawkę. Musisz więc zacząć od wyboru.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Wybór ryżu
- Przygotowanie ryżu do gotowania
- Jak ugotować ryż w rondlu
- Zasada makaronu
- Gotowanie ryżu w torebkach
- Jak ugotować ryż na patelni
- Jak ugotować ryż w powolnej kuchence
- Gotowanie w kuchence mikrofalowej
- Gotowanie ryżu w parowarze
Wybór ryżu
Dlaczego jeden ryż okazuje się kruchą przystawką, a drugi, bez względu na to, jak bardzo się starasz, okazuje się lepką owsianką? To proste – są odmiany o dużej zawartości skrobi i są to głównie odmiany okrągłoziarniste; świetnie nadają się do kaszek mlecznych, paelli, risotto i sushi.
Ale odmiany długoziarniste mają mniej skrobi, nie sklejają się po ugotowaniu i to właśnie je trzeba kupować, żeby przygotować puszysty ryż. Indica to główny rodzaj ryżu długoziarnistego, a jego dwa najbardziej znane i rozpowszechnione podgatunki (odmiany) to basmati i jaśmin. Odmiany te nie mają mocnego smaku, ale mają subtelny aromat, a po prawidłowym ugotowaniu staną się idealnym kruchym dodatkiem do mięsa, drobiu, ryb i warzyw.
Nie musisz zagłębiać się w odmiany ryżu, wystarczy kupić ryż gotowany na parze, na pewno będzie kruchy po ugotowaniu. Ale pod względem smaku będzie znacznie gorszy od zwykłego ryżu.
Przygotowanie ryżu do gotowania
Potrzebujemy więc puszystego ryżu.
Gotowanie dowolnych płatków zaczyna się od tego, że należy je posortować. Obecnie duzi producenci dostarczają do punktów sprzedaży detalicznej pakowany, czysty i bezpłatny ryż. Jeśli jesteś tego pewien, możesz pominąć ten punkt.
Ale sprzedają też ryż na rynkach. Zdecydowanie trzeba to rozwiązać: mogą pojawić się najbardziej nieoczekiwane przedmioty. Nawiasem mówiąc, mycie tego rodzaju ryżu zajmie więcej czasu.
Na każdym ryżu, z wyjątkiem parzonego, cząsteczki skrobi pozostają na powierzchni ziaren. Po ugotowaniu zamieni się w wodę, a ryż sklei się w grudkę: nie otrzymasz kruchego dodatku. Rozwiązanie sugeruje się samo – ryż należy dokładnie wypłukać przed gotowaniem. Co więcej, należy go opłukać w zimnej wodzie i zrobić to ostrożnie.
Nie trzeba myć ryżu pod bieżącą wodą w durszlaku! W ten sposób wypłukuje się aromat, zwłaszcza w przypadku długoziarnistych odmian ryżu. A jeśli strumień wody jest silny, ziarna mogą zostać uszkodzone, a ryż może stać się lepki podczas gotowania.
Kolejna ważna uwaga – nie należy rozcierać płatków rękami w wodzie, gdyż spowoduje to połamanie ziaren ryżu.
- Odmierz potrzebną ilość ryżu i przesyp do miski, 3–Objętość 4 razy większa niż porcja płatków śniadaniowych.
- Napełnij ryż zimną wodą z kranu – 2–3 razy więcej niż płatków i delikatnie wymieszaj rękoma. Czy widzisz, jaka jest mętna woda? To wypłukuje skrobię.
- Trzymając ryż ręką, odcedź wodę i dodaj świeżą. Powtórz tę procedurę kilka razy, aż woda stanie się całkowicie czysta. W zależności od czystości ryżu może to być od 2 do 6 razy.
Teraz ryż jest gotowy do gotowania.
Kolejnym trikiem na smaczny i puszysty ryż jest namoczenie go w wodzie po dokładnym wypłukaniu przed gotowaniem. Idealna temperatura wody 60 °Cczas namaczania wynosi około 30 minut. Po prostu włóż ryż do miski i dodaj dwa razy więcej wody o żądanej temperaturze, niż jest ryżu. Przykryj pokrywką, aby woda dłużej pozostawała gorąca. Następnie odlej wodę i ryż jest gotowy do ugotowania. Ryż ten ugotuje się szybciej niż bez namaczania, a do ugotowania potrzeba około 25% mniej wody.
Jak ugotować ryż w rondlu
Ryż w rondlu można ugotować na 2 sposoby: odcedzając lub odparowując
Ugotuj ryż w rondlu – tak się najczęściej robi. Istnieją 2 sposoby, aby ryż ugotowany na patelni okazał się kruchy, „ziarno po ziarnie”.
Pierwsza metoda nazywana jest również „drenażem”. Jest to wygodne, ponieważ ryżu nie trzeba dokładnie odmierzać. Opłucz płatki przed gotowaniem. Do dużego rondla wlać wodę, 5 razy więcej niż ryżu, zagotować, posolić wodę. Gdy woda się zagotuje, dodać ryż, wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz ogień do średniego i ugotuj ryż 7–8 minut, aż będzie miękki, aby ryż w środku zachował swoją gęstość.
Ugotowany ryż odłożyć na durszlak, poczekać, aż woda odcieknie i przełożyć do rondla. Skropić roztopionym masłem i szczelnie zamknąć. Umieść suchy, czysty ręcznik pod pokrywką. Pozostawić do zaparzenia na 10 minut. Przed podaniem delikatnie zamieszaj puszysty ryż.
Druga metoda wymaga bardziej ostrożnego podejścia; nazywa się ją metodą absorpcji wody lub „odparowaniem”. Najważniejsze jest zachowanie proporcji, aktywnego czasu gotowania, a następnie stopniowe zmniejszanie stopnia wrzenia.
Główny błąd popełnia się, gdy zgodnie z instrukcją na opakowaniu ryż napełnia się wodą w proporcji 1:2. Umyty ryż należy zalać zimną wodą w proporcji 1:1 lub 1,5 palca nad poziomem ryżu.
W przypadku metody odparowania, gotując puszysty ryż w rondlu, należy wziąć szklankę ryżu i zalać ją szklanką zimnej wody. Dodać sól, przykryć patelnię i doprowadzić do energicznego wrzenia. Następnie natychmiast zmniejsz ogień do małego i gotuj przez 10 minut. Następnie zdejmij z ognia, przykryj grubym ręcznikiem i pozostaw na 20 minut.
Zasada makaronu
Szczerze mówiąc, kiedy to usłyszałem, byłem zaskoczony. Tak, okazuje się, że istnieje metoda o tej nazwie. Ale w rzeczywistości jest to prosta metoda gotowania „odpływowa”. W ten sam sposób ugotuj makaron – w dużej ilości osolonej wody, aż będzie ugotowany. Wewnątrz powinien znajdować się gęsty (nie twardy) rdzeń. Następnie odcedź wodę przez sito, wrzuć ryż z powrotem na patelnię i przykrywając pokrywką odstaw ryż na 10 minut – odpocznij.
Gotowanie ryżu w torebkach
Ryż porcjowany w torebkach jest całkowicie gotowy do ugotowania – jest wygodny i praktyczny
Nie ma nic łatwiejszego niż kupowanie ryżu do gotowania w workach. Aby uzyskać ryż puszysty, należy kupić ryż długoziarnisty. Najważniejszą zaletą ryżu w workach jest to, że jest on całkowicie gotowy do ugotowania. Nie ma potrzeby sortowania ani płukania w kilku wodach, aby zapobiec sklejaniu się podczas gotowania; producenci już to zrobili. Wystarczy zagotować i osolić wodę. Weź rondelek, aby móc wlać odpowiednią ilość wody – porcjowane torebki powinny swobodnie pływać podczas gotowania. I trzeba wziąć pod uwagę, że ryż w torebkach po ugotowaniu zwiększy swoją objętość, pęcznieje i zajmie całą torebkę. W workach nie ma konieczności wykonywania otworów, gdyż są one wykonane z bezpiecznego, perforowanego tworzywa sztucznego.
Worki ryżowe należy wrzucić do wrzącej wody, osolić i doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj na średnim ogniu przez czas wskazany na opakowaniu, średnio 15 minut.
Gdy ryż będzie już gotowy, za pomocą łyżki cedzakowej lub widelca (w torebce znajduje się specjalna szczelina) wyjmij torebkę z ugotowanym ryżem na durszlak i poczekaj, aż woda odcieknie. Następnie przełożyć na talerz i otworzyć torebkę nożyczkami lub wzdłuż linii rozdarcia – ryż jest całkowicie gotowy do spożycia.
Jak ugotować ryż na patelni
Ta metoda jest moją ulubioną. Ryż okazuje się nie tylko puszysty, ale także znacznie smaczniejszy niż gotowany zwykłą metodą w rondlu. Przecież jest już usmażone, nasączone pysznym olejem i na pewno kruche.
- Ryż należy umyć i dobrze odsączyć, umieszczając go na durszlaku. Poczekaj, aż nie tylko woda spłynie, ale sam ryż wyschnie.
- Na patelni rozgrzej dowolny olej: roślinny, ghee lub masło. Na 1 szklankę płatków 1,5 łyżki. l. obrazy olejne Dodać ryż i podgrzewać, mieszając, aż olej całkowicie wchłonie się w płatki.
- Zalać gorącą wodą w stosunku 1:1 i doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz ogień do małego i gotuj, aż woda całkowicie się wchłonie. Pokrywa musi być szczelnie zamknięta.
- Gdy ryż będzie gotowy, zdejmij z ognia i pozostaw ryż na patelni na 10 minut. Dopiero potem na talerze wyłóż pyszny, kruchy ryż.
Jak ugotować ryż w powolnej kuchence
Ryż możesz ugotować w multicookerze, wybierając tryb „płatki” lub „ryż”.
Prawie wszystkie multicookery mają funkcję „płatków”, a niektóre mają specjalny tryb „ryżu”. Dla tych, którzy mają ten gadżet i dość aktywnie korzystają z multicookera, jest to bardzo wygodne. Wystarczy opłukać ryż, dodać wodę i ustawić żądany tryb. A jednak puszysty ryż z multicookera będzie smaczniejszy, jeśli zostanie wstępnie podsmażony – multicookery mają również funkcję „smażenia”.
Umyty ryż należy wysuszyć, a w multicookerze podgrzać warzywa lub ghee w funkcji „smażenia”. Mieszając szpatułką, podgrzej ryż, aż każde ziarenko zostanie zanurzone w oleju. Zalać gorącą wodą w proporcji 1 szklanka ryżu na 1,5 szklanki wody. Dodaj sól do smaku, zamknij pokrywę multicookera i naciśnij przycisk „ryż” lub „płatki zbożowe”.
Czas gotowania puszystego ryżu długoziarnistego wynosi 20 minut. Gdy program zasygnalizuje zakończenie procesu gotowania, pozostaw multicooker zamknięty na kolejne 10 minut. I możesz dodać swoją ulubioną przystawkę.
Gotowanie w kuchence mikrofalowej
Ryż gotowany w kuchence mikrofalowej nie różni się od ryżu gotowanego konwencjonalnie.
Dla tych, którzy lubią używać kuchenki mikrofalowej nie tylko do podgrzewania, ale także do przygotowywania potraw, to urządzenie będzie niezbędne, jeśli chcesz szybko ugotować puszysty ryż na dodatek. Wyglądem, smakiem i zapachem nie będzie się różnić od ryżu gotowanego na patelni.
Aby ryż w powolnej kuchence okazał się kruchy, ważne jest zachowanie proporcji: na 1,5 szklanki ryżu 2,25 szklanki wody. To mniej niż 1:2. Więcej wody i ryż będzie rozmoczony. Mniej wody – ryż pozostanie suchy i nie będzie ugotowany.
Naczynie do gotowania powinno mieć dużą objętość, aby płyn nie rozlał się po krawędziach podczas gotowania.
Umieść umyty ryż w misce przeznaczonej do kuchenki mikrofalowej, dodaj wodę i dodaj sól. Możesz od razu dodać kawałek masła.
Włącz kuchenkę mikrofalową na maksymalną moc i gotuj przez 5 minut. Następnie przełącz na średnią moc i kontynuuj gotowanie przez kolejne 15 minut. Gotowy ryż odstaw w kuchence mikrofalowej na 5 minut pod zamkniętą pokrywką, a następnie wymieszaj widelcem. Jeśli ryż wydaje Ci się niedogotowany, przykryj go ponownie pokrywką i włącz maksymalną moc na 1 minutę.
Gotowanie ryżu w parowarze
Gotowanie puszystego ryżu na parze jest dość powszechną metodą, zarówno w kuchni domowej, jak i w restauracjach. I prawie zawsze daje doskonałe rezultaty. Jeśli masz zwykły garnek do gotowania warzyw na parze, gotowanie ryżu na parze może stać się nawykiem. Parowary można wyposażyć w specjalną miskę do gotowania ryżu na parze, a jeśli takiej miski nie ma, to też nie ma to znaczenia – komorę do gotowania na parze wyłóż gazą złożoną w trzech lub czterech warstwach. Gazę należy zwilżyć i dobrze wykręcić.
- Umyty ryż ułożyć równą warstwą w naczyniu do gotowania na parze lub na wilgotnej gazie, posypać szczyptą soli.
- Wlej wodę do zbiornika parowca do wymaganego poziomu zgodnie z instrukcją. Włącz timer: puszysty ryż w parowarze będzie gotowy za 25 minut.
- Gotowy ryż wyjmij z parowaru wraz z miską lub gazą. Przykryć pokrywką…