Odkryj sekrety przygotowania idealnego ryżu w torebkach

Jak gotować ryż w torebkach

Jak gotować ryż w torebkach

Gotowanie ryżu, pomimo pozornej prostoty, nie należy do najbardziej podstawowych zadań. Nawet doświadczeni kucharze wiedzą, że jeśli nieznacznie zmienisz proporcje lub odwrócisz uwagę na chwilę, płatki na pewno się skleją, spalą lub zagotują na puree. Aby uniknąć tych wszystkich problemów, oszczędzając energię i czas, możesz użyć ryżu w torebkach. To proste i wygodne – poradzi sobie z tym nawet dziecko!

Jak gotować ryż w torebkachO czym porozmawiamy w artykule:Cechy ryżu w workach – dlaczego jest taki dobry? Jak gotować ryż w workach w rondlu? Czy można bezpiecznie gotować ryż w workach? Jak sprawić, by ryż w workach był smaczniejszy – triki i triki Jak przechowywać ugotowany ryż Przepisy Miska z brązowym ryżem ryba i wodorosty Zielony ryż z dressingiem z awokado

Cechy ryżu workowanego – dlaczego jest taki dobry?

Ryż w torebkach jest bardzo wygodny! Oceńcie sami – nie trzeba tego sortować i myć pod bieżącą wodą, aż woda będzie całkowicie przezroczysta. Nie trzeba go moczyć ani smażyć na oleju na gorącej patelni. Ryż ten jest całkowicie gotowy do użycia i to jest jego główna zaleta.

Ryż w torebkach po ugotowaniu pobiera dokładnie tyle wody, ile potrzebuje, dlatego nie ma potrzeby obliczania dokładnych proporcji ziaren i płynu ani stosowania sztuczki z ręcznikiem.

Ponadto podczas produkcji ryż taki często poddawany jest mieleniu lub gotowaniu na parze, dzięki czemu czas jego gotowania ulega znacznemu skróceniu.

Również ryż w workach nie wymaga specjalnych warunków przechowywania. Dzięki oryginalnemu opakowaniu nie pochłania obcych zapachów i nie ulega zawilgoceniu.

Teraz na półkach sklepowych można znaleźć ryż krótkoziarnisty w torebkach oraz odmiany długoziarniste, takie jak jaśminowy czy basmati. A także parzony ryż brązowy, a nawet mieszanka z północnoamerykańskim ziarnem Zizania palustris, które znamy jako „dziki ryż”.

Jak gotować ryż w workach w rondlu?

Czas gotowania ryżu w workach zależy nie tylko od rodzaju zboża, ale także od właściwości jego mielenia i obróbki wstępnej
Czas gotowania ryżu w workach zależy nie tylko od rodzaju ziarna, ale także od właściwości jego rozdrobnienia i obróbki wstępnej (Shutterstock/FOTODOM)

Aby zapewnić doskonałe rezultaty, koniecznie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu ryżu. Pamiętaj, że czas gotowania zależy nie tylko od rodzaju płatków, ale także od cech jego mielenia i obróbki wstępnej, dlatego tylko producent może ujawnić absolutnie wszystkie subtelności przygotowania.

Równie ważne jest, aby z góry zdecydować, jakie danie planujesz ugotować i na tej podstawie wybrać ryż krótkoziarnisty lub długoziarnisty, brązowy lub gotowany na parze. Na dodatek idealnie nadają się np. odmiany jaśminowe lub basmati, do zapiekanek i puddingów – Krasnodar, a do modnej obecnie azjatyckiej miski – ryż brązowy lub mieszanka z ryżem dzikim.

Ryż najlepiej gotować w workach, na grubej patelni z dużą ilością wody. Zwykle na 1 saszetkę (100 g ryżu) należy przyjmować minimum 1 litr płynu. W przeciwnym razie płatki mogą wchłonąć całą wodę i spalić.

Pamiętaj, aby posolić wodę, w której będzie gotowany ryż, a następnie doprowadzić ją do wrzenia. Nawiasem mówiąc, zamiast zwykłej soli kuchennej można użyć soli smakowej – Svan, czosnku, kurczaka itp.

Przed włożeniem torebek płatków śniadaniowych do wrzącej wody lekko je potrząśnij. Pomoże to równomiernie rozprowadzić ryż w torbie, dzięki czemu będzie gotował się szybciej i lepiej. Upewnij się, że woda całkowicie zakrywa wszystkie torby.

Po ponownym zagotowaniu wody należy nieco zmniejszyć ogień i ugotować płatki zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zwykle zajmuje to 15–25 minut, w zależności od konkretnego rodzaju ryżu.

Gdy ryż będzie gotowy, należy go natychmiast wyjąć z wrzącej wody, zaczepić na specjalnej pętli i umieścić na durszlaku lub na metalowej kratce. Nie spiesz się z przecięciem opakowania; poczekaj, aż torebki lekko ostygną, co najmniej 3–5 minut.

Nie ma potrzeby płukania ugotowanego ryżu. W razie potrzeby można dodatkowo skropić olejem lub posypać ulubionymi przyprawami, a następnie dokładnie wymieszać.

Czy gotowanie ryżu w torebkach jest bezpieczne?

Czasem można spotkać się z opinią, że ryż w torebkach jest niebezpieczny dla zdrowia, gdyż już w opakowaniu narażony jest na działanie wysokich temperatur. Ale nie ma się czym martwić: torebki do gotowania płatków śniadaniowych wykonane są z żaroodpornego polipropylenu przeznaczonego do kontaktu z żywnością, który jest oznaczony literami PP lub cyfrą 5 w trójkącie. Jest to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej obojętnych materiałów, który nie może Ci w żaden sposób zaszkodzić. Służy do produkcji pojemników do przechowywania żywności, butelek do karmienia niemowląt, folii spożywczej itp. Jak każdy materiał organiczny, polipropylen topi się pod wpływem bardzo wysokich temperatur, jednak proces ten zachodzi już w temperaturze 300℃ lub wyższej, co w żadnym wypadku nie jest możliwe w zwykłym rondlu z wrzącą wodą.

Jak sprawić, by ryż w torebkach był smaczniejszy: życiowe triki i triki

Przyprawy i olej smakowy dodadzą dodatkowego smaku ryżowi w torebkach.
Przyprawy i olej smakowy dodają dodatkowego smaku ryżowi w workach (Shutterstock/FOTODOM)

Jeśli chcesz dodać dodatkowego smaku ryżowi w workach, użyj przypraw lub oleju smakowego. Na przykład szafran, przyprawa o kwiatowym aromacie, sprawi, że gotowany ryż będzie lekko pikantny w smaku i elegancko żółty. Tańszy szafran imeretyjski, czyli suszone kwiaty nagietka, poradzi sobie z tym zadaniem nie gorzej. Można jednak wziąć nawet najzwyklejszą kurkumę lub curry w proszku, dodać ją do wrzącej wody, dokładnie wymieszać i ugotować torebkę ryżu. Okaże się smacznie, pięknie i aromatycznie.

Nawiasem mówiąc, aby ryż był śnieżnobiały, podczas gotowania użyj plasterka cytryny lub kilku kropel soku z cytryny.

Jeśli chodzi o olej, świetnie sprawdza się czosnek, bazylia, sezam lub inny wybrany olej. Wystarczy dodać 1-2 łyżeczki do wrzącej wody. tego oleju i ugotuj ryż w workach zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jeśli planujesz dodać ryż do mięsa mielonego (do gołąbków, jeży itp.) lub do zapiekanki, nie musisz doprowadzać płatków do pełnej gotowości. W takim przypadku po prostu podziel czas gotowania na pół.

Jak przechowywać ugotowany ryż

Ryż ugotowany w torebkach należy zjeść natychmiast lub przechowywać w lodówce w ciągu 1 godziny od ugotowania. Zboże to ma tendencję do szybkiego psucia się w temperaturze pokojowej, co wynika przede wszystkim z wilgotnego środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii i grzybów. Jeśli ugotowany ryż pozostawi się na stole na kilka godzin, może nabrać nieprzyjemnego zapachu, a nawet spleśniać.

W lodówce, w pojemniku ze szczelną pokrywką, ugotowany ryż można przechowywać do 3-4 dni, a w zamrażarce do sześciu miesięcy.

Przepisy

Miska brązowego ryżu z rybami i wodorostami

Istnieje legenda, że ​​Budda każdego ranka chodził po mieście z miską, aby ludzie dzielili się z nim tym, czym mogli. Miejscowi nie byli bogaci, więc jedzenie w misce okazało się proste i pożywne. Tak pojawiło się modne obecnie naczynie typu misa, co w tłumaczeniu oznacza „miskę”.

Miska brązowego ryżu z rybami i wodorostami
Miska brązowego ryżu z rybą i wodorostami ()

Gotowanie 30 minut

2 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • filet z łososia – 200 g
  • ryż brązowy – 1 torebka (80–100 g)
  • sałatka z wodorostów lub chukka – 70–90 g
  • dowolne kiełki – 30–40 g
  • masło – 2 łyżki. l.
  • orzeszki ziemne – 1-2 łyżki. l.
  • olej sezamowy – 1-2 łyżeczki.
  • prażone nasiona sezamu – 1 łyżeczka.
  • sos sojowy – 1 łyżeczka.
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • płatki ostrej papryki – opcjonalnie

1. Ugotuj brązowy ryż w torebce zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Można to zrobić wcześniej.

2. Filet z łososia podzielić na 2 części, doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Gotuj na parze przez 7-8 minut.

3. Jeśli kiełki są długie, posiekaj je trochę nożem. Lekko posiekaj także orzeszki ziemne.

4. Do głębokiej lub szerokiej miski włóż ciepły (ale nie gorący) ryż, na wierzchu połóż w sektorach kiełki, wodorosty, ryby i orzeszki ziemne.

5. Posypać sosem sojowym, posypać sezamem i polać olejem sezamowym. W razie potrzeby posypać płatkami ostrej papryki i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

PRZYDATNE RADY

Aby podkreślić smak i aromat orzeszków ziemnych, lepiej je wcześniej lekko podsmażyć na suchej patelni bez oleju.

Zielony ryż z dressingiem z awokado

Zwykły ryż workowany w połączeniu z dojrzałym awokado zabłyśnie zupełnie nowymi kolorami, dosłownie i w przenośni! Gładki i delikatny, jakby kremowy sos sprawi, że danie będzie prawdziwie restauracyjne: spróbuj.

Zielony ryż z dressingiem z awokado
Zielony ryż z dressingiem z awokado

Gotowanie 30 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • ryż biały długoziarnisty – 2 torebki (80-100 g każda)
  • awokado – 1 szt.
  • warzywa (cebula, pietruszka, kolendra, koper, bazylia) – 100 g
  • limonka – 1 szt.
  • masło – 50 g
  • czosnek – 2 ząbki
  • mieszanka świeżo zmielonego pieprzu
  • sól

1. Ugotuj torebki ryżowe we wrzącej, osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

2. Drobno posiekaj warzywa, dodaj obrany czosnek, dodaj sól i ponownie posiekaj.

3. Usuń skórkę z limonki za pomocą drobnej tarki. Wyciśnij sok.

4. Pokrój miąższ awokado według uznania i umieść go w misie blendera. Zalać sokiem z limonki, dodać 50–70 ml zimnej wody i dodać trochę soli. Awokado zmiksuj na gładkie puree, w razie potrzeby dodając trochę więcej wody. Powinieneś otrzymać płynny sos. Doprawiamy skórką i świeżo zmielonym pieprzem.

5. Do gorącego ryżu wmieszaj posiekane zioła i masło. Podzielić na talerze i polać sosem z awokado. Podawać.

PRZYDATNE RADY

Ryż ten może stanowić osobne danie lub dodatek do czegoś lekkiego i niezbyt tłustego. Idealna jest ryba gotowana na parze lub pierś z kurczaka.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #ryżPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja