Klasyczny przepis na dżem rabarbarowy
Do przepisu
Dżem rabarbarowy, gotowany według klasycznej receptury, to pierwszy dżem, który możemy przygotować na początku lata, ponieważ ogonki rabarbarowe zaczynają się już pod koniec maja! Istnieje kilka przepisów na przygotowanie tego wspaniałego słodko-kwaśnego deseru. Można go przygotować w pięć minut i podać z herbatą tego samego dnia, można też ugotować w trzech etapach, a na koniec otrzymamy gęsty i smaczny dżem, który przez całą zimę swoim aromatem będzie przypominał o wspaniałe chwile minionego lata. W tym przepisie zastosowano dokładnie tę technologię gotowania i nie daj się zwieść czasowi gotowania – w rzeczywistości Twój udział ograniczy się do zaledwie pół godziny aktywnego działania.
Złożoność: łatwo Kalorie: 185,60 kcal/porcja Porcje: 20 Gotowanie: 25 minut Dodać. czas: 3 godziny Używany: 0,35 g/0,05 g/46.11DeserPustySKŁADNIKI NA 20 PORCJIrabarbar – 1 kg cukier – 900 g Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Umyj i osusz ogonki rabarbaru. Zaczynając od dołu, za pomocą małego, ostrego noża usuń zewnętrzną skórkę. Obrane łodygi pokroić w poprzek na kawałki o długości 0,5-1 cm.
Krok 2
Kawałki rabarbaru włóż do dużego rondla, dodaj cukier i wymieszaj. Przykryj pokrywką i odstaw na 3 godziny, aby rabarbar puścił sok. Rabarbar i cukier można układać warstwami, w tym przypadku nie ma potrzeby mieszania.
Krok 3
Rondel z rabarbarem postaw na kuchence, ustaw ogień na duży i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień do małego i gotuj na wolnym ogniu przez 5-6 minut. Ostrożnie usuń powstałą pianę łyżką cedzakową.
Krok 4
Włóż rondelek z dżemem do pieca i zagotuj na dużym ogniu. W razie potrzeby ponownie usuń piankę. Zmniejsz ogień do średniego i kontynuuj gotowanie przez kolejne 5 do 7 minut.
Krok 5
Gorący dżem włóż do słoików i szczelnie zamknij pokrywki. Słoiki ustawiamy do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia. Dopóki dżem nie ostygnie całkowicie, nie odwracaj słoików.
PRZYDATNE RADY
Można przygotować rabarbar do wykorzystania w przyszłości, a zimą ugotować doskonałe kompoty lub zupy deserowe, przygotować pięciominutowy dżem bogaty w witaminy z grupy B lub wykorzystać go do nadzienia pysznych ciast. Obrane łodygi pokroić jak na dżem, blanszować przez 1 minutę i wyrzucić na durszlak. Po odsączeniu całego płynu rabarbar umieszcza się w pojemnikach lub woreczkach strunowych i umieszcza w zamrażarce.
PRZY OKAZJI
Kolor dżemu może różnić się od zielonkawego do jasnoróżowego – wszystko zależy od oryginalnego koloru ogonków. Mogą mieć kolor intensywnie bordowy lub jasnozielony – zależy to od warunków uprawy i odmiany rabarbaru. Kolor dżemu nie ma wpływu na smak.