8 przepisów na ciasta ze śliwkami na co dzień i na specjalne okazje
– Jestem fioletową, dojrzałą śliwką ogrodową! -dawno temu w każdej telewizji były reklamy. No cóż, co mogę powiedzieć o śliwce? Krótko mówiąc, jest to bardzo pospolite drzewo, które można spotkać niemal na każdej działce ogrodowej i które ma smaczne i aromatyczne owoce. A jeśli się temu przyjrzeć dokładnie, śliwka jest owocem naprawdę uniwersalnym. Wykorzystuje się go do przygotowywania wypieków, pieczenia mięsa i drobiu, przyrządzania deserów, konfitur, dżemów, kompotów i różnych sosów, także tych bardzo pikantnych, na zimę. Śliwka doskonale komponuje się nie tylko z innymi owocami i jagodami, ale także z warzywami, ale także z orzechami, czekoladą i aromatycznymi przyprawami korzennymi.
Śliwka jest bardzo przydatna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest pożywny, bogaty w błonnik, zawiera rekordową ilość potrzebnego sercu potasu, witaminy B, C, E, PP, wapń dla kości i kumarynę, która zapobiega zakrzepom krwi. Kwasy owocowe pomagają oczyścić i poprawić funkcjonowanie wszystkich układów organizmu, w tym żołądka, a także normalizują pracę przewodu pokarmowego. Śliwka chroni wątrobę przed negatywnymi wpływami, spowalnia proces utraty masy kostnej i zatrzymuje rozwój niektórych chorób. Jest również bogaty w żelazo, które jest bardzo ważne dla osób z niskim poziomem hemoglobiny lub anemią.
O czym porozmawiamy w artykule:Quiche ze śliwkami Ciasto ze śliwkami z sherry Ciasto ze śliwkami Kruche ciasto ze śliwkami Ciasto ze śliwkami w piekarniku Ciasto ze śliwkami, kremem i bezą Galette ze śliwkami Ciasto ze śliwkami migdałowymi
W tej kolekcji przedstawiamy Państwu przepisy na placki ze śliwkami, które można przygotować codziennie, póki trwa sezon na świeże, aromatyczne owoce. Ale nie zapominaj, że w prawie każdym przepisie świeże śliwki można zastąpić mrożonymi lub nawet puszkowanymi. Najważniejsze jest, aby usunąć nadmiar płynu z owoców, umieszczając je na durszlaku na kilka minut.
Quiche ze śliwkami
To taki apetyczny, zachęcający i pyszny ten sam quiche ze śliwkami. I jak szybko się gotuje – zwłaszcza jeśli wcześniej rozmrozisz ciasto.
Quiche ze śliwkami
Do przygotowania ciasta potrzebujesz:
- ciasto francuskie drożdżowe – 200 gr
- orzech włoski – 30 gr
- lody waniliowe – 200 gr
Na krem:
- mleko – 100 ml
- żółtko – 2 szt.
- cukier – 50 gr
- cukier waniliowy – 2 gr
- mąka – 10 gr
- masło – 30 gr
W przypadku syropu cukrowego:
- cukier – 30 gr
- woda – 30 gr
Na śliwki w karmelu:
- cukier – 50 gr
- masło – 10 gr
- śliwka, można zamrozić – 100 gr
- koniak – 10 ml
- Ciasto rozmrozić, rozwałkować kwadrat o wymiarach 20×20 cm, podzielić na 4 części i położyć na środku ciężarek (kulkę foliową). Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 10 minut.
- Na śmietankę podgrzej mleko i wymieszaj z roztrzepanym wcześniej żółtkiem z cukrem, cukrem waniliowym i mąką. Gotować przez 1 minutę, dodać olej, wymieszać i całkowicie ostudzić.
- Karmelizować cukier, dodać masło, przekrojone na połówki śliwki i dusić na małym ogniu przez 15 minut, pod koniec dodać koniak.
- Na upieczone ciasto francuskie wyłożyć krem, posypać karmelizowanymi śliwkami i posmarować brzegi syropem cukrowym (ugotować z cukru i wody). Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 8 minut. Wyłożyć na talerz, posypać gałką lodów waniliowych i posypać orzechami włoskimi.
Uwaga dla właściciela: Orzechy włoskie w tym przepisie na ciasto ze śliwkami można zastąpić dowolnymi innymi orzechami: migdałami, orzeszkami piniowymi, orzechami laskowymi. Można także użyć pestek dyni.
Przy okazji: Jeśli przygotowujesz takie ciasto dla dzieci, możesz po prostu usunąć koniak z karmelu w przepisie. Alkohol można zastąpić dowolnym aromatycznym syropem, najlepiej o smaku orzechowym.
Tarta śliwkowa z sherry
Sherry to wzmocnione wino produkowane z białych odmian winogron, które pochodzi z Hiszpanii. Obecnie takie wino produkowane jest w wielu częściach świata. Sherry jest uważane za jeden z najlepszych napojów stosowanych w kuchni. Dlaczego nie upieczemy z nim ciasta ze śliwkami?
Tarta śliwkowa z sherry
Do przygotowania ciasta potrzebujesz:
- mąka – 1,5 filiżanki
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
- sól – 1 łyżeczka
- soda – 0,25 łyżeczki
- gałka muszkatołowa – 1 szczypta
- sherry – 0,5 szklanki
- Sok pomarańczowy – 0,25 szklanki
- masło – 230 gr
- cukier – 1 szklanka
- jajka – 2 szt.
- śliwki – 8 szt.
- cukier puder – 4 łyżki l.
- śmietana – 2 szklanki
- Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i solą. Sodę ugasić octem, dodać do mąki wraz z gałką muszkatołową, wymieszać.
- W misce wymieszaj sherry i sok pomarańczowy. W osobnej misce ubić 200 g miękkiego masła z cukrem. Do masy dodać jajka i wymieszać. W 2 dodatkach, ciągle mieszając, wlać mieszankę sherry i soku. Następnie w 3 dodaniach, nie przerywając mieszania, dodać mąkę. Zagnieść ciasto.
- Rozgrzej piekarnik do 200°C. Okrągłą formę do pieczenia natłuszczamy tłuszczem i wykładamy dno pergaminem. Rozłóż ciasto.
- Umyj śliwki, przekrój je na pół, usuń pestki. Miąższ pokroić w plasterki, kilka plasterków zostawić do dekoracji, a resztę położyć na cieście. Włóż ciasto do piekarnika i piecz przez 20 minut.
- Zmniejsz temperaturę piekarnika do 170°C. Wyjmij ciasto z piekarnika, posmaruj powierzchnię pozostałym masłem i posyp 2 łyżkami. l. cukier puder. Wróć do piekarnika na 15 minut. Wyjmij ciasto z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
- Śmietanę ubić z pozostałym cukrem pudrem. Nasmaruj wierzch ciasta masłem i włóż do lodówki na 2 godziny.
Przed podaniem udekoruj pozostałymi jagodami.
Uwaga dla właściciela: To ciasto z sherry można przygotować nie tylko ze śliwkami, doskonale sprawdzą się także inne jagody i owoce: jabłka, gruszki, brzoskwinie, jędrne morele i wiele innych.
Przy okazji: Ciasto śliwkowe z sherry można przygotować także z mrożonych śliwek. Po prostu rozmroź jagody na durszlaku, aby odsączyć nadmiar płynu i użyj zgodnie z przepisem.
Ciasto galaretkowe ze śliwkami
Pomysłu na ciasto galaretkowe ze śliwkami nie można nazwać superoryginalnym, ale sprawdza się znakomicie! Nawiasem mówiąc, nie tylko z tymi owocami, ale na przykład z wiśniami, morelami, brzoskwiniami, gruszkami, jabłkami. Galaretkowe ciasto jest przyjemnie wilgotne i delikatne. Nie jest też za słodkie, co znowu jest bardzo dobre. Jeśli komuś wypieki wydają się trochę kwaśne, nie ma to znaczenia: można temu zaradzić posypując gotowy produkt cukrem pudrem lub dodając do niego lody. W każdym razie ciasto ze śliwkami warto zrobić, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś czegoś takiego.
Ciasto galaretkowe ze śliwkami
Do przygotowania ciasta potrzebujesz:
- jajka – 3 szt.
- cukier – 180 gr
- kwaśna śmietana o zawartości tłuszczu co najmniej 40% – 300 gr
- mąka – 130 g + trochę więcej do posypania
- proszek do pieczenia – 1/2 łyżeczki
- sól – na czubku noża
- mielony cynamon – 1 łyżeczka
- śliwki – 12 szt.
- cukier trzcinowy – 1 łyżka. l.
- sok z 1/2 cytryny
- cukier puder – 2 łyżki l.
- Przygotuj ciasto na ciasto ze śliwkami. W głębokiej misce ubijaj jajka z cukrem mikserem, aż uzyskasz puszystą masę o jednorodnej konsystencji.
- Następnie, nie przerywając ubijania mikserem, małymi porcjami dodawaj śmietanę. Mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i mielonym cynamonem przesiać do osobnego pojemnika przez drobne sito.
- Połącz mieszaninę jajek i mąki. Aby to zrobić, stopniowo 2-3 łyżki. l. wlać drugi do pierwszego, mieszając szpatułką. Ciasto na ciasto ze śliwkami jest gotowe.
- Przygotować śliwki na nadzienie z galaretką. Umyj je i wysusz. Następnie przekrój każdą na pół i usuń nasiona. Miąższ pokroić w schludne plasterki.
- Umieścić kliny w kształcie okręgu lub spirali na dnie dobrze oprószonej mąką patelni o średnicy 22.–24 cm Posypać cukrem trzcinowym i sokiem z cytryny.
- Przygotowanym wcześniej ciastem napełnij śliwki. Staraj się działać bardzo ostrożnie, aby zachować ułożony „wzór” śliwek, a przyszłe ciasto wyglądało pięknie.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Ciasto ze śliwkami w galaretce włożyć do formy na środkową półkę piekarnika i piec około 40 minut. Wierzch powinien być złocistobrązowy.
- Ciasto śliwkowe ostudzić na patelni (około 30 minut). Następnie przykryj dużym talerzem i odwróć. Całkowicie ostudź. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
Pomocna wskazówka: Jeśli wątpisz w gotowość ciasta ze śliwkami, włóż w niego cienki drewniany szpikulec, starając się wbić go bezpośrednio w ciasto, i wyjmij go. Czy sztyft jest suchy? Zachęcamy do wyjęcia wypieków z piekarnika!
Przy okazji: Zamiast cynamonu do ciasta ze śliwkami można użyć innych mielonych przypraw: na przykład goździków, imbiru lub kardamonu. Tarta skórka również nie będzie zbędna.
Ciasto piaskowe ze śliwkami
Czy żniwa w ogrodzie są przyjemniejsze niż kiedykolwiek? Przygotuj ciasto kruche ze śliwkami według naszego przepisu i ciesz się prawdziwą przyjemnością z zaskakująco harmonijnego połączenia chrupiącego spodu z delikatnym nadzieniem owocowym. Śliwki do niego są wstępnie marynowane z dodatkiem alkoholu, co nadaje wypiekom szczególny aromat i pikantny smak. Jakiego rodzaju owoców najlepiej użyć? Ten, który jest dostępny! Do zrobienia naszego kruchego ciasta nadają się dowolne śliwki! Najważniejsze, że nie są przejrzałe, w przeciwnym razie owoce staną się zbyt miękkie podczas marynowania.
Ciasto piaskowe ze śliwkami
Do przygotowania ciasta potrzebujesz:
- śliwki – 800 gr
- cukier – 150 gr
- wódka śliwkowa lub rum – 50 ml
- masło – 20 gr
- gotowe ciasto kruche – 200 gr
- zmielone migdały – 40 gr
- mielone pistacje – 40 gr
- skrobia kukurydziana – 2 łyżki l.
- kategoria jaj C0 – 1 sztuka
- śmietanka 20% tłuszczu – 250 ml
- Przygotuj śliwki do nadzienia ciasta. Owoce umyj, osusz je i przekrój każdy na pół. Usuń nasiona. Do głębokiej miski włóż połówki śliwek.
- Posyp śliwki w misce cukrem. Wlać wódkę (rum). Delikatnie wymieszaj, aby cukier i alkohol równomiernie rozłożyły się pomiędzy owocami. Wstawić do lodówki na 1 godzinę.
- Rozgrzej piekarnik do 210°C. Okrągłą formę do pieczenia ciasta o średnicy około 24 cm wysmaruj masłem. Można wyłożyć go wysokiej jakości papierem do pieczenia.
- Ciasto kruche na placek rozwałkować na cienki placek. Ułożyć na przygotowanej patelni i często nakłuwać widelcem. Wymieszaj migdały i pistacje. Posyp podstawę przyszłego ciasta.
- Wyjmij marynowane śliwki z lodówki. Połóż sito nad miską. Włóż do niego śliwki i pozostaw na 10 minut. Sok, który zebrał się w misce, zachowaj.
- Na cieście ułożyć połówki śliwek w formie, na wierzchu warstwy pistacji i migdałów, przekrojoną stroną do dołu. Do miski wsypać skrobię kukurydzianą, wlać sok śliwkowy i wymieszać trzepaczką.
- Dodaj jajka do mieszanki skrobiowej i ubij mikserem. Następnie stopniowo, nie przerywając ubijania, wlewaj śmietanę. Wlać powstałą mieszaninę do formy.
- Włóż blachę do piekarnika i piecz kruche ciasto przez 35 minut. Ciasto powinno zmienić kolor na złocisty, a śliwki zacząć się karmelizować. Pozostaw ciasto do ostygnięcia na blasze, a następnie przełóż je na talerz. Całkowicie ostudź i podawaj.
Pomocna wskazówka: Na ciasto ze śliwkami można przygotować własne ciasto kruche. 500 g mąki posiekać z 200 g zimnego masła, dodać szczyptę soli, 150 g cukru, 1 jajko i 1 żółtko. Zagnieść ciasto i wstawić do lodówki na 30 minut.
Przy okazji: Ciasto kruche ze śliwkami można przygotować dzień przed planowaną porcją….