Odkryj 8 najlepszych przepisów na wyśmienity sos słodko-kwaśny

8 najlepszych przepisów na sos słodko-kwaśny

8 najlepszych przepisów na sos słodko-kwaśny

Wielu jest przyzwyczajonych uważać sos słodko-kwaśny za atrybut wyłącznie kuchni chińskiej, co, ściśle rzecz biorąc, nie jest do końca prawdą. Po pierwsze, nie jest to konkretny sos, ale cała grupa, w której każdy przedstawiciel różni się zarówno składem, jak i sposobem przygotowania. Po drugie, słodko-kwaśne smaki są obecne w kuchniach narodowych całej Azji, Kaukazu i Bliskiego Wschodu. Chcesz, żeby Twoje zwykłe jedzenie nabrało bardziej oryginalnego charakteru? Wystarczy dodać trochę sosu słodko-kwaśnego, który, nawiasem mówiąc, wcale nie jest trudny do przygotowania w domu.

8 najlepszych przepisów na sos słodko-kwaśnyO czym porozmawiamy w artykule:Gdzie i dlaczego pojawił się sos słodko-kwaśny Dlaczego lubimy smaki słodko-kwaśne Czym jest sos słodko-kwaśny Domowy sos słodko-kwaśny Chiński sos słodko-kwaśny Sos słodko-kwaśny Gorący sos słodko-kwaśny Sos słodko-kwaśny z pomidorami Sos słodko-kwaśny z ananasami Sos słodko-kwaśny sos wiśniowy Sos słodko-kwaśny sos mango słodko-kwaśny sos żurawinowy

Gdzie i dlaczego pojawił się sos słodko-kwaśny?

Uważa się, że sos słodko-kwaśny został po raz pierwszy przygotowany w Chinach, w prowincji Kanton (współczesny Kanton). To właśnie w te miejsca uciekał dwór dynastii Ming podczas powstania chłopskiego. Kucharze zmuszeni byli podawać lokalne ryby i dziczyznę, które miały specyficzny bagienny zapach. Wtedy właśnie wpadli na pomysł, aby przełamać nieprzyjemny posmak słodzonym octem ryżowym. Później do tego sosu dodano imbir, czosnek, soki owocowe i różne przyprawy. A kiedy w XVIII wieku papryczka chili pojawiła się w Chinach, stała się także składnikiem sosów słodko-kwaśnych.

Dlaczego lubimy smaki słodko-kwaśne

Sos słodko-kwaśny stosowany jest w wielu daniach azjatyckich.
Sos słodko-kwaśny stosowany jest w wielu daniach azjatyckich (Shutterstock/FOTODOM)

Sos słodko-kwaśny oddziałuje na kubki smakowe zlokalizowane na języku, podniebieniu i gardle, natychmiast poprawiając nastrój i wywołując apetyt. Jednocześnie nasz mózg odbiera wiele sygnałów jednocześnie i od razu rozpoczyna proces trawienia – dlatego większość ludzi tak bardzo lubi jasne smaki. Ustępuje zmęczenie, pojawia się wigor i wzrasta odporność. Z umiarem sos słodko-kwaśny pomaga również oczyścić naczynia krwionośne. Nie należy jednak go nadużywać, zwłaszcza jeśli masz problemy z przewodem pokarmowym.

Teraz sos słodko-kwaśny jest popularny na całym świecie. Dodaje się go do potraw z wieprzowiny, wołowiny, królika i drobiu. Podawane z ryżem, roślinami strączkowymi, grzybami i ulubionymi przez wszystkich frytkami. Gotują z nim ryby i owoce morza, dodają do hot dogów i burgerów, zajadają się nim z grillem, stekami i wszelkiego rodzaju warzywami.

Z czego robi się sos słodko-kwaśny?

Sos słodko-kwaśny w domu zwykle przygotowuje się z dodatkiem naturalnego octu lub kwaśnych soków owocowych, warzywnych i jagodowych. Za słodycz odpowiada miód, dżem lub cukier, a gęstą konsystencję zapewniają skrobia, mąka i ketchup. Bardzo często stosuje się także sos sojowy, cebulę, świeży czosnek, wytrawne wino lub mirin oraz wszelkiego rodzaju przyprawy.

Zawartość kalorii w sosie słodko-kwaśnym wynosi 150180 kcal na 100 g To dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że 95% z nich to węglowodany proste – sacharoza, fruktoza, skrobia. Warto pamiętać, że sos (dowolny, nie tylko słodko-kwaśny) służy jako dodatek do potrawy, dlatego 12 łyżki l. To wystarczy na porcję.

Domowy sos słodko-kwaśny

Zrobienie sosu słodko-kwaśnego w domu może nie jest łatwiejsze niż kupno gotowego, ale z pewnością jest szybsze: podczas ubierania się, gdy idziesz do sklepu i wszystko tam przeglądasz, gdy wracasz … a potem jeden lub dwa – i gotowe! Nie wierzysz mi? Sprawdź to sam!

Domowy sos słodko-kwaśny
Domowy sos słodko-kwaśny ()

Gotowanie: 15 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • ketchup – 100 ml
  • mus jabłkowy – 100 ml
  • sos sojowy – 4 łyżki. l.
  • cukier – 2 łyżki. l.
  • skrobia kukurydziana – 3 łyżeczki.
  • suszone płatki chili – 1 łyżeczka.

1. W rondelku wymieszaj ketchup, mus jabłkowy i sos sojowy, dodaj cukier i dokładnie wymieszaj. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu i zmniejszyć ogień do średniego.

2. Do skrobi wlać 60 ml zimnej wody i wymieszać. Wlać do rondla i kontynuować gotowanie, ciągle mieszając, przez 2 minuty. Sos powinien zgęstnieć. Doprawić płatkami chili i ostudzić. Sos można przechowywać w lodówce 2-3 dni.

UWAGA DO GOSPODARKI

Należy pamiętać, że skrobię należy najpierw rozcieńczyć zimną wodą, a dopiero potem dodać do sosu. Pomoże to uniknąć tworzenia się grudek.

PRZY OKAZJI

Sos ten okaże się bardzo ciekawy, jeśli jako bazę wykorzystamy przecier śliwkowy. Dobrym dodatkiem do tego sosu będzie drobno posiekana zielona cebula lub szczypiorek, a także posiekane liście kolendry.

Chiński sos słodko-kwaśny

W Chinach mawiają: „Nawet złe danie można poprawić pysznym sosem!”… Właściwie tam tak nie mówią, a jeśli tak, to nie tylko tam. Jednak ten sos jest naprawdę dobry i potrafi przemienić najprostsze danie w wyraziste i zapadające w pamięć.

Chiński sos słodko-kwaśny
Chiński sos słodko-kwaśny (Shutterstock/FOTODOM)

Gotowanie: 15 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • sok pomarańczowy – 120 ml
  • jasny sos sojowy – 2 łyżki. l.
  • olej roślinny – 2 łyżki. l.
  • ocet ryżowy – 1,5 łyżki. l.
  • brązowy cukier – 1 łyżka. l.
  • pasta pomidorowa – 1 łyżka. l.
  • drobno zmielona mąka ryżowa – 2 łyżeczki.
  • posiekany świeży imbir – 1 łyżeczka.

1. Rozgrzej olej roślinny w woku i szybko usmaż w nim imbir.

2. Wymieszaj sok, sos sojowy, ocet ryżowy i koncentrat pomidorowy z cukrem. Wlać na patelnię. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez 5 minut.

3. Rozcieńczyć mąkę ryżową w 30 ml zimnej wody, aż będzie gładka. Stopniowo dodawaj do sosu. Szybko wymieszaj i ponownie zagotuj. Gotuj, aż zgęstnieje, mieszając. Ostudzić i podawać.

UWAGA DO GOSPODARKI

Jeśli odejdziecie od tradycyjnego przepisu, sos sojowy możecie zastąpić teriyaki.

PRZY OKAZJI

Do przygotowania sosu używaj wyłącznie wysokiej jakości koncentratu pomidorowego. Dobry produkt powinien zawierać tylko pomidory; dozwolona jest niewielka ilość wody.

Pikantny sos słodko-kwaśny

Pyszny sos dla miłośników pikantnego, słodkiego i kwaśnego jednocześnie. Ostrość w tym przypadku będzie oczywiście zależeć od Twoich preferencji. Jeśli chcesz, dodaj więcej ostrej papryki lub odwrotnie.

Pikantny sos słodko-kwaśny
Pikantny sos słodko-kwaśny (Zdjęcie autora przepisu)

Gotowanie: 50 minut

4 porcje x 180 ml

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • słodka papryka – 300 g
  • cukier – 120 g
  • ocet ryżowy – 100 ml
  • ostra papryka – 70 g
  • sos rybny – 3 łyżki. l.
  • czosnek – 30 g
  • sól – 1/2 łyżeczki.

1. Paprykę słodką i ostrą pokroić, przełożyć do miski blendera, dodać czosnek, cukier, sól i 300 ml wody. Dokładnie zmielić. Następnie dodać ocet ryżowy, wymieszać, wlać mieszaninę do rondla i doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejsz nieznacznie ogień i gotuj przez kolejne 15 minut.

2. Zdjąć z ognia, ponownie zmiksować blenderem – sos stanie się bardziej jednorodny i gęsty. Dodaj sos rybny, wróć do pieca i gotuj przez kolejne 5 minut. Fajny.

UWAGA DO GOSPODARKI

Przygotowując sos zimą, jeśli nie masz pod ręką świeżej ostrej papryki, możesz użyć suszonej. Lepiej jest, jeśli są suszone w całości lub kruszone na duże płatki.

PRZY OKAZJI

Aby uzyskać gładszą konsystencję sosu, możesz najpierw upiec paprykę i zawinąć ją w torebkę na 10 minut. Następnie usuń skórę i dopiero wtedy posiekaj. Po tym procesie sos można ugotować znacznie szybciej.

Sos słodko-kwaśny z pomidorami

Sos z pomidorami i konfiturą morelową ma przyjemny łagodny smak i szczególnie dobrze komponuje się z daniami mięsnymi. Spróbujcie na przykład zrobić z niego klopsiki – Wasi bliscy będą zachwyceni!

Sos słodko-kwaśny z pomidorami
Sos słodko-kwaśny z pomidorami

Gotowanie: 25 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • posiekane pomidory w puszkach – 450 ml
  • dżem morelowy – 150 ml
  • cebula – 1 szt.
  • brązowy cukier – 2 łyżki. l.
  • olej roślinny – 1 łyżka. l.
  • Sos Worcestershire – 1 łyżka. l.
  • musztarda – 1 łyżka. l.
  • płatki ostrej czerwonej papryki – 1 szczypta

1. Drobno posiekaj cebulę. Rozgrzej olej w woku lub głębokim rondlu i smaż cebulę na umiarkowanym ogniu, aż będzie miękka, około 5 minut.

2. Dodać pomidory, konfiturę morelową, cukier, sos Worcestershire, musztardę i ostrą paprykę.

3. Sos zagotować, zmniejszyć ogień i gotować aż zgęstnieje, około 15 minut. Fajny.

UWAGA DO GOSPODARKI

Zamiast cebuli można zrobić sos z jałty, szalotki, a nawet porów.

PRZY OKAZJI

Przygotowany sos można przełożyć do pojemników i zamrozić – sos można przechowywać w zamrażarce do 30 dni.

Sos słodko-kwaśny z ananasami

Słodko-kwaśny sos z ananasami może być hitem Twojej uczty. Tak, tak, to sos, a nie samo danie, może odegrać wiodącą rolę. Przygotowany według tej receptury podkreśli smak potraw, a jednocześnie będzie oryginalnym akcentem.

Sos słodko-kwaśny z ananasami
Sos słodko-kwaśny z ananasami (Wydawnictwo LLC Gastronom)

Gotowanie: 20 minut

8 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • ananasy świeże lub z puszki – 200 g
  • sos sojowy – 60 ml
  • ocet ryżowy – 45 ml
  • sok ananasowy – 40 ml
  • ketchup – 40 ml
  • skrobia kukurydziana – 30–35 g
  • cukier – 20 g
  • sok pomarańczowy – 20 ml

1. Ananasy pokroić w drobną kostkę. W rondlu wymieszaj ketchup, sok pomarańczowy, sos sojowy, ocet ryżowy i cukier. Gotuj na umiarkowanym ogniu aż do wrzenia. Dodać ananasy i smażyć około 2 minut, od czasu do czasu mieszając.

2. Rozcieńczyć skrobię sokiem ananasowym do uzyskania gładkości. Wlać cienkim strumieniem do sosu, ciągle mieszając, doprowadzić do wrzenia i gotować dosłownie kolejne 20-30 sekund. Fajny.

UWAGA DO GOSPODARKI

Dodając przyprawy do słodko-kwaśnego sosu z ananasami, przede wszystkim skup się na swoim smaku. Jeśli lubisz ostrzejsze dania, dodaj ostrą paprykę. Najważniejsze w tej kwestii to nie przesadzić!

PRZY OKAZJI

Potrzebujesz gęstego sosu? Następnie gotuj jeszcze trochę, do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeżeli potrzebujesz czegoś bardziej płynnego, po prostu rozcieńcz je sokiem ananasowym.

Słodko-kwaśny sos wiśniowy

Sos wiśniowy, przygotowany z dużą ilością przypraw i ziół, okazuje się nie tylko słodko-kwaśny, ale także znakomicie pikantny. Przepis wymaga użycia świeżych jagód, ale zimą można gotować z mrożonych. Lepiej w sezonie ugotować na raz dużą ilość sosu i przygotować go do wykorzystania w przyszłości – warto.

Słodko-kwaśny sos wiśniowy
Sos słodko-kwaśny wiśniowy ()

Gotowanie: 50 minut

8 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • wiśnia – 500 g
  • wino czerwone wytrawne – 250 ml
  • cukier granulowany – 100 g
  • masło – 30 g
  • skrobia kukurydziana – 30 g
  • sól – 10 g
  • groszek ziele angielskie – 8 szt.
  • kolendra – 8 szt.
  • cynamon – 1 kij
  • mielona gałka muszkatołowa – 3 g
  • goździki – 1 pączek

1. Do małego rondla wlać wino, dodać ziele angielskie, goździki, gałkę muszkatołową, kolendrę, cynamon, cukier i sól. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego i gotować około 5 minut.

2. Wypestkowane wiśnie zmiel w blenderze, włóż do rondelka z winem i przyprawami, zagotuj i gotuj, mieszając, przez 2-3 minuty. Zdjąć z ognia i przecedzić przez sito.

3. Przecedzone puree wlać do rondla, dodać masło i wymieszać.

4. Rozcieńczyć skrobię wodą do uzyskania gładkości, wlać do sosu wiśniowego i wymieszać. Wstaw rondelek z powrotem na kuchenkę i gotuj na umiarkowanym ogniu, mieszając, aż zgęstnieje. Fajny.

UWAGA DO GOSPODARKI

Sos wiśniowy do mięs można przygotować bez wina – zastąpi go czerwone wino…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja