5 prostych przepisów na Apple Spa
19 sierpnia obchodzone jest święto Jabłkowego Zbawiciela, co zbiega się z kościelnym świętem Przemienienia Pańskiego. Podpowiadamy, jak świętować i co przygotować.
O czym porozmawiamy w artykule:Smażone krążki jabłekSzewc z owocamiJabłka w cieście Ratatouille z winogronami Kompot rabarbarowo-jabłkowy
Na Rusi przed Jabłkowym Zbawicielem zakazano spożywania jabłek, winogron i innych owoców, a od 19 sierpnia – dopiero po konsekracji w kościele w czasie święta. Tradycja ta pojawiła się wraz z wprowadzeniem kalendarza greckiego, gdyż właśnie w dzień Przemienienia Pańskiego Grecy błogosławili dojrzewające do tego czasu winogrona. Ponieważ winogrona praktycznie nie rosną na naszych szerokościach geograficznych, zastąpiono je jabłkami. W dniu Jabłkowego Zbawiciela zwyczajem jest przygotowywanie wielkopostnych potraw z jabłkami: pasztetów, naleśników i deserów.
Smażone krążki jabłek
Apple Spa obchodzone jest w czasie ścisłego Postu Zaśnięcia i wydaje się, że we wszystkim trzeba się ograniczać. Ale jest wiele pysznych dań bezmięsnych, takich jak smażone krążki jabłek.
Smażone krążki jabłek
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
- mąka – 3/4 szklanki
- proszek do pieczenia – 2 łyżeczki
- sól – 1 szczypta
- olej roślinny
- jabłka – 2 szt.
- woda – 150 ml
- drobny cukier lub cukier puder
- mielony cynamon
- W misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i sól. Zalać wodą i 1 łyżką. l. olej roślinny i wymieszaj trzepaczką. Otrzymasz ciasto o grubości podobnej do kefiru. W razie potrzeby dodać trochę więcej wody lub mąki.
- Obierz jabłka i wydrąż gniazda nasienne. Jabłka pokroić w pierścienie o grubości 1,2–1,5 cm.
- Do małego rondla lub frytkownicy wlać około 4 cm oleju roślinnego i dobrze podgrzać. Aby sprawdzić gotowość oleju, nabierz trochę ciasta i wrzuć je na patelnię – jeśli olej wokół niego zacznie skwierczeć, a ciasto szybko zmieni kolor na złocisty, możesz przystąpić do smażenia.
- Zanurz krążek jabłka w cieście i ostrożnie włóż go do gorącego oleju. Smażyć z obu stron na złoty kolor. Gotowy pierścień połóż na zmiętych ręcznikach papierowych, aby usunąć nadmiar oleju. W ten sposób usmaż wszystkie krążki.
- Na spodek wsypać cukier, zanurzyć w nim obie strony krążków jabłek, po czym posypać cynamonem. Podawaj natychmiast.
Szewc z owocami
Cobbler to lekkie, owocowe ciasto amerykańskie. Wybraliśmy wspaniały przepis wielkopostny ze świeżymi owocami, płatkami owsianymi i aromatycznymi przyprawami.
Szewc z owocami
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- brzoskwinie konserwowe – 1 puszka (800 g)
- śliwki (można zamrozić) – 400 gr
- jabłka – 3 duże
- brązowy cukier – 1/2 szklanki
- skrobia – 2 łyżki l.
- płatki migdałowe do podania
- ekstrakt waniliowy – 1 łyżeczka
- mielony cynamon – 1/2 łyżeczki
- woda – 1/3 szklanki
Do testu:
- owsianka – 1 szklanka
- mielone migdały – 1/4 szklanki
- cukier – 2 łyżki l. i jeszcze trochę do posypania
- mleko (migdałowe, sojowe, kokosowe itp.) – 1/2 szklanki
- mielony cynamon – 1/2 łyżeczki
- olej roślinny – 3 łyżki l.
- Rozgrzej piekarnik do 200°C i nasmaruj średniej wielkości naczynie do pieczenia olejem roślinnym.
- Obierz jabłka. Wszystkie owoce pokroić na równe plasterki. W dużym rondlu wymieszaj owoce, cukier, skrobię kukurydzianą i cynamon. Zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy 40 minut, aż zgęstnieje. Zdejmij patelnię z ognia i dodaj ekstrakt waniliowy. Nadzienie owocowe przełożyć do przygotowanej formy.
- Płatki owsiane zmiel na mąkę za pomocą blendera i wsyp do miski. Dodać migdały, cukier, sól, cynamon i proszek do pieczenia i wymieszać do połączenia. Wlać olej roślinny i ponownie wymieszać. Cienkim strumieniem wlewamy mleko i zagniatamy ciasto. Za pomocą łyżki nałóż ciasto na nadzienie owocowe i posyp odrobiną cukru.
- Piec przez 25-30 minut, aż uzyska złoty kolor. Na suchej patelni podpraż migdały na złoty kolor, 2–3 minuty. Podawaj szewc na ciepło, posypany prażonymi migdałami lub cukrem pudrem.
Jabłka w cieście
Nie bez powodu jeden z głównych symboli władzy królewskiej – państwo – został nazwany jabłkiem. Idealne nie tylko w formie, ale i w treści, owoce doskonale smakują po upieczeniu!
Jabłka w cieście
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- ciasto francuskie bez drożdży – 500 g
- jabłka – 4 szt.
- obrane orzechy włoskie – 2 łyżki. l.
- jajko – 1 szt.
- miód – 2 łyżki. l.
- Ciasto francuskie bez drożdży, w którym będą pieczone jabłka, wyjmij z opakowania i połóż na stole roboczym. Pozostawić do całkowitego rozmrożenia w temperaturze pokojowej.
- Rozgrzej piekarnik do 200°C. Jabłka umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Następnie bardzo ostrożnie, za pomocą ostrego, cienkiego noża lub specjalnego nacięcia, usuń rdzenie z nasionami z boku łodygi.
- Przygotuj nadzienie jabłkowe. Obrane orzechy włoskie posiekaj nożem. Połączyć z miodem i wymieszać. Powstałym nadzieniem napełnij przygotowane jabłka.
- Ciasto rozwałkować na warstwę o grubości 2-3 mm. Pokrój na 4 kwadraty. Połóż jabłko z nadzieniem na środku. Ze środka każdego boku kwadratu ciasta wykonaj nacięcie pod kątem prostym do podstawy jabłka.
- Podnieś powstałe trójkąty ciasta nad jabłkami i połącz wierzchołki. Ostrożnie ściśnij szwy boczne. Ubij jajko i posmaruj nim powierzchnię jabłek w cieście. Piec 15–20 minut.
Ratatuj z winogronami
Wśród Słowian południowych za dzień rozpoczęcia zbiorów winogron uważano Jabłkowe Spa, dlatego też nazywano go „winogrono». W tym łatwym warzywnym ratatouille jabłka i winogrona czują się dosłownie „swobodnie».
Ratatuj z winogronami
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- ziemniak
- jabłko
- natka pietruszki – 1 gałązka
- estragon – 1 gałązka
- majeranek – 1 gałązka
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l.
- białe winogrona – 2 pęczki
- cebula – 1 cebula
- seler – 1 łodyga
- słodka papryka – 1 szt.
- pomidor – 1 szt.
- cukinia – 3 szt.
- Warzywa obrać i pokroić na kawałki. Winogrona umyć i osuszyć. Jabłko obrać i pokroić na 4 części. Drobno posiekaj warzywa.
- W naczyniu do pieczenia ułóż warzywa, winogrona i jabłka, dodaj mieszankę ziół.
- Dolać olej i pół szklanki wody. Dopraw solą, pieprzem, przykryj i piecz przez 1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 200°C, w razie potrzeby dodając odrobinę gorącej wody. Podawać na gorąco.
Kompot z rabarbaru i jabłek
Pachnące jabłko i kwaśny rabarbar to idealna para na orzeźwiający, letni kompot.
Kompot z rabarbaru i jabłek
Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:
- rabarbar – 500 g
- jabłka słodko-kwaśne – 3 szt.
- wanilia – 0,5 strąka
- cynamon – 1 laska
- cukier – 60–70 g
- cytrynowy – 1 sztuka
- Rabarbar pokroić na kawałki o długości 3 cm. Jabłka pokroić na 4 części, usunąć nasiona. Każdą ćwiartkę pokroić w średnią kostkę.
- Zagotować 2,5–3 litry wody pitnej. Dodać rabarbar, jabłka, cukier, ziarenka wanilii i laskę cynamonu. Ponownie zagotuj.
- W tym czasie usuń cienką (tylko żółtą) warstwę skórki za pomocą obieraczki do warzyw. Dodać na patelnię i zdjąć kompot z ognia. Pozostaw do ostygnięcia 6–8 godzin Przed podaniem, jeśli to konieczne, odcedzić i ostudzić.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jabłka #Apple SpaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych