Nutria: czy warto jeść i jak ją gotować
Ludmiła Arkhipowa 11 lutego 2024 r
Być może jedna z najdziwniejszych i najbardziej ekstremalnych rzeczy, jakie można znaleźć w Rosji, — To jest mięso nutrii. W Krasnodarze i ogólnie na południu Rosji jest to dość powszechna rzecz, sprzedawana na każdym rynku. Ale dla mieszkańców innych regionów spróbuj nutrii — wyczyn. Jak?! Zjeść szczura, nawet wodnego? Nie ma mowy! I na próżno — Nutria jest smaczna, czysta i bardzo zdrowa.
Treść artykułu:
- Czy nutria jest szczurem?
- Jak nutrie osiedliły się w Rosji
- Jak smakuje mięso nutrii?
- Mięso nutrii: korzyści i szkody
- Jak wybrać nutrie
- Jak gotować nutrie
Czy nutria jest szczurem?
Jeśli wejdziesz w szczegóły, to niezupełnie. Zwierzę to należy do rzędu gryzoni, rodziny „szczurów” lub „szczurów szczeciniastych”, wszyscy jego towarzysze żyją głównie w Ameryce Południowej. Jak nutrie przepłynęły przez ocean? Teraz nikt nie może tego powiedzieć na pewno.
Istnieje wersja, w której pierwsze nutrie przywieźli żeglarze jako żywność — Na odkrytym przez nich kontynencie Europejczycy nie znali wieprzowiny ani wołowiny, a pulchne tusze nutrii były chętnie spożywane przez lokalnych mieszkańców. Więc konkwistadorzy spróbowali tego.
Zewnętrznie nutria wygląda jak bóbr, stąd jej druga nazwa — „bóbr bagienny”, chociaż biologicznie są dość odległymi krewnymi. Nutria jest znacznie mniejsza, wyróżnia się okrągłym, a nie spłaszczonym ogonem, kępką długich wąsów (wąsów) na pysku i jasnopomarańczowymi zębami.
Spieszymy uspokoić tych, którzy są zszokowani samym pomysłem zjedzenia gryzonia. — Nutria prowadzi wegetariański tryb życia, jedząc wyłącznie pokarmy roślinne. A to wyjątkowo czyste zwierzę — Nigdy nie zje nieświeżego jedzenia, a także będzie pamiętać o przepłukaniu całego jedzenia w wodzie, zanim dostanie się na zęby. Dlatego ryzyko zarażenia się jakąś infekcją poprzez zjedzenie nutrii, zwłaszcza tych hodowanych na farmie, a nie złowionych na wolności, jest znacznie mniejsze niż w przypadku dziczyzny, mięsa niedźwiedzia czy mięsa łosia. Już w 1961 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna uznała mięso nutrii za jadalne i bezpieczne dla człowieka.
Jak nutrie osiedliły się w Rosji
Nutria
Pierwsze nutrie sprowadzono do Rosji w latach dwudziestych XX wieku z Niemiec i Argentyny jako źródło niedrogiego futra. Szczeciniaste skóry nie wyglądały oczywiście tak imponująco jak norki czy bobry, ale nie bały się wilgoci i dobrze się nosiły.
Nutria jest przyzwyczajona do ciepłego klimatu, dlatego osiedliła się głównie w regionach południowych. Szczególnie dużo jest ich na Kubaniu. Obfitość rzek, zbiorników wodnych, kanałów irygacyjnych, pól ryżowych, roślinności i łagodny klimat pozwoliły zwierzęciu skutecznie się zaaklimatyzować.
Pysznego mięsa zasmakowaliśmy znacznie później, bo już w połowie stulecia. A w latach 80., kiedy modne stały się kapelusze z futra nutrii, na rynkach pojawiły się tusze z charakterystycznym ząbkowanym pyskiem.
Nie znaczy to, że nutrie od razu stały się bestsellerem, ale już w naszym stuleciu mięso to jest nie do przyjęcia, a nawet pojawia się w menu restauracji jako danie egzotyczne.
Jeśli chodzi o Kubań i okolice, nutrie tam są — dość powszechny produkt: duża liczba zwierząt hodowana jest nie tylko na skóry, ale także na mięso w gospodarstwach rolnych i na przydomowych działkach.
Jak smakuje mięso nutrii?
Z wyglądu, jeśli nie zwrócisz uwagi na długi ogon, tusza nutrii przypomina dobrze odżywionego królika, z wyjątkiem krótszych, bardziej krępych nóg. W smaku również przypomina królika czy chudą wieprzowinę z „marmurkowymi” żyłkami, choć konsystencją i kolorem bardziej przypomina wołowinę.
Nutrie hodowane na paszach z chowu na wolnym wybiegu mogą mieć słaby, specyficzny zapach, przypominający dziczyznę, który można łatwo usunąć za pomocą marynat. Mięso zwierząt hodowlanych jest bardzo delikatne, słodkawe i pozbawione zapachu.
Mięso nutrii: korzyści i szkody
Mięso Nutrii to cenne źródło łatwo przyswajalnego białka.
Nawet akademik N.K. Vereshchagin w latach trzydziestych XX wieku zauważył, że mięso nutrii jest cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka. W medycynie radzieckiej był aktywnie włączany do diety szpitali i sanatoriów gruźlicy, gdzie pacjenci potrzebowali wzmocnionego, ale zbilansowanego odżywiania.
Współczesna nauka również mówi o nutrii w samych superlatywach. Mięso to zawiera pełniejsze białko niż wołowina, ale mniej tłuszczu i w proporcji, która najlepiej nadaje się do trawienia w przewodzie pokarmowym człowieka. Pod względem zawartości lizyny i fenyloalaniny, aminokwasów niezbędnych dla zdrowia całego organizmu, nutrie przewyższają kurczaka i indyka.
Tłuszcz nutrii praktycznie nie obciąża naczyń krwionośnych płytkami cholesterolowymi, ponieważ jego temperatura topnienia wynosi 28–30 °Cjest to substancja znacznie bardziej przyjazna dla naszego układu trawiennego i naczyniowego niż ogniotrwały tłuszcz jagnięcy i wieprzowy.
Ponadto mięso nutrii zawiera wysoką zawartość kwasu linolowego: materiału budulcowego błon komórkowych i ścian naczyń krwionośnych.
Skład witaminowy nutraceutyków (tak na marginesie, jest to zatwierdzony termin używany przez GOST) również jest imponujący: zawiera prawie wszystkie witaminy z grupy B występujące wyłącznie w żywności dla zwierząt, a także witaminy A, E, H i PP. W połączeniu z dużą zawartością żelaza, wapnia, sodu i fosforu pomagają w utrzymaniu porządku w układzie odpornościowym, hormonalnym oraz odpowiadają za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.
Przeciwwskazaniem do spożywania nutrii może być jedynie wegetarianizm lub uporczywe uprzedzenia. Co do reszty, dietetycy radzą włączać ten pożywny produkt nawet do żywności dla niemowląt, a także nie lekceważyć kobiet w ciąży, matek karmiących i osób starszych. Produkt odżywczy, hipoalergiczny i lekki – V nutria ma tylko 144 kcal, a wołowina dla porównania ma 250 kcal.
Jak wybrać nutrie
Jak każde inne mięso powinno mieć przyjemny kolor, nie być śliskie, nie zwiotczałe. Jeśli to możliwe, dociśnij palcem najgrubsze części — W świeżym mięsie pestka szybko zniknie.
Rolnicy zazwyczaj zlecają ubój zwierząt 6–8 miesiąc życia, osiągnięcie wagi 3–4 kg. Nie warto kupować większych tusz — jeśli jest to przerośnięta nutria, mięso będzie twardsze, a zapach dojrzałego płciowo zwierzęcia będzie wyraźniejszy.
Jak gotować nutrie
Mięso Nutrii smakiem przypomina mięso królicze
W kontekście kulinarnym nutrie również mają mnóstwo zalet. W smaku najbardziej przypomina mięso królicze. Ale jeśli łatwo jest wysuszyć królika przez pominięcie czasu gotowania, to w przypadku nutrii jest to prawie niemożliwe. Faktem jest, że tłuszcz przenika przez jej ciało w najcieńszych warstwach, tej marmurkowej — gwarancja czułości.
Wybór dań, które mięso nutrii może uświetnić swoją obecnością, jest nieograniczony. Daje mocny, klarowny i bogaty bulion. Pyszne mięso mielone do gołąbków, pierogów i pasztetów. Duszone, smażone, w pilawu lub smażone z warzywami, nutrie nie ustępują wołowinie i kurczakowi.
Mięso tego zwierzęcia wodnego zawiera dużo kolagenu, a galaretowane mięso z niego jest bardziej przydatne niż wieprzowina. Na południu Rosji nutrie masowo wykorzystuje się do grillowania lub do produkcji chashlamy — pół zupa, pół gulasz, z dużymi kawałkami mięsa, warzywami i ziemniakami pływającymi w bulionie i jest naprawdę smacznie.
Rekomendacje restauracji: delikatne mięso połóż na burgerach, uwędź lub podawaj jako sznycel z dowolnym sosem, który na pewno nie zepsuje mięsa. – Z ketchup, teriyaki lub sos BBQ. W tej formie nutrie zapewnią przewagę wieprzowinie i jagnięcinie.
Jeśli natkniesz się na mięso nutrii o lekkim „zapachu” (dzieje się tak, jeśli zwierzę zostało złapane wczesną wiosną w okresie rui lub sprzedawca nie usunął bardzo ostrożnie gruczołów piżmowych), sytuację można łatwo uratować za pomocą podstawowych marynat. Na przykład moczyć przez około 6 godzin w kefirze wraz z posiekaną cebulą. Jeszcze szybszy przepis: parasolki koperkowe zalać wrzącą wodą, odstawić na pół godziny, ostudzić napar i zanurzyć w nim mięso nutrii na około godzinę. Po piżmowym zapachu nie pozostanie żaden ślad.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #mięsoPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych