Nóż, nożyczki, zacisk – wszystko, czego potrzebujesz do filetowania ryby

Nóż, nożyczki, zacisk – wszystko, czego potrzebujesz do filetowania ryby

Nóż, nożyczki, zacisk – wszystko, czego potrzebujesz do filetowania ryby

gastronomia 01 lutego 2024 r

Napełnianie ryb ważny etap w przygotowaniu dań rybnych, który rodzi wiele pytań. Na przykład, który nóż jest najlepszy do krojenia ryb? Dlaczego potrzebujesz nożyczek do krojenia ryb? Czy podczas krojenia ryb konieczne jest używanie rękawiczek? Jak prawidłowo usunąć płetwy i ogon? Spróbujmy teraz odpowiedzieć na wszystkie pytania krótko i zwięźle.

Nóż, nożyczki, zacisk - wszystko, czego potrzebujesz do filetowania ryby

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Rodzaje cięcia ryb
  • Narzędzia do cięcia ryb
  • Świeże czy mrożone? Którą rybę łatwiej filetować?
  • O czym jeszcze warto pamiętać podczas filetowania ryb?

Zastrzegajmy od razu, że proces filetowania ryby może być dość pracochłonny (jeśli np. mamy bardzo kościstą rybę, jaką jest karp srebrny) i będzie wymagał pewnych umiejętności i narzędzi. Ale po opanowaniu podstawowych zasad nauczysz się robić to szybko i dokładnie. Samodzielne napełnianie ryb ma szereg innych zalet. Porozmawiamy o nich poniżej. Najpierw zastanówmy się, w jakiej formie chcemy, aby ryba była po pokrojeniu.

Rodzaje cięcia ryb

Istnieje kilka rodzajów krojenia ryb. Każda metoda krojenia jest odpowiednia dla niektórych potraw i zależy również od osobistych preferencji. Do najważniejszych z nich należą:

·
niepatroszona ryba bez głowy;

·
wypatroszona ryba z głową;

·
ryba w kawałkach, bez głowy i ogona;

·
steki i porcje;

·
oparcia (balyk);

·
filet (ze skórą lub bez).

Istnieją również inne sposoby krojenia ryb, niektóre z nich dość egzotyczne. Na przykład schładzanie (po usunięciu skrzeli i przełyku z ryby z pozostawieniem mleka i jaj) lub skrzelowanie (usuwanie tylko skrzeli, czasem z mlekiem i jajami). Tego typu cięcia są zwykle stosowane w produkcji ryb, więc nie będziemy ich brać pod uwagę.

Bardziej przydatna jest dla nas inna metoda, która nazywa się półwarstwowe. W tym przypadku ryba tnij wzdłuż grzbietu wzdłuż grzbietu od prawego oka do płetwy ogonowej. W tym przypadku wszystkie wnętrza, bez wyjątku, są usuwane. Jest to najpopularniejszy rodzaj przemysłu cięciew którym bez niepotrzebnego kłopotu oddzielisz filety rybne.

Narzędzia do cięcia ryb

Rybę kroić można na kilka sposobów: za pomocą noża i/lub nożyczek, a także za pomocą specjalnej deski do krojenia. Każda opcja ma swoje zalety, więc wybór zależy od preferencji i doświadczenia kucharza. W każdym razie będziesz potrzebować specjalnych narzędzi do filetowania ryb. Przede wszystkim dobry nóż, najlepiej z długim i wąskim ostrzem polędwica.

1.nóż do filetowania
(filet) Najpopularniejszy nóż do krojenia ryb.

Posiadają go wszyscy rybacy, ponieważ bardzo wygodnie i łatwo jest im oddzielić mięso od kości. Nawiasem mówiąc, noża do filetowania można używać nie tylko do krojenia ryb, ale także drobiu i mięsa.

2. OK też mam pod ręką kuchnia nożyczkiktóre są wygodne do przycinania rybich płetw, a nawet usuwania łusek. Z reguły te nożyczki są uniwersalne: mogą ciąć zarówno ryby, jak i kurczaka Każda kość może to zrobić. Nożyczki kuchenne do krojenia ryb mogą mieć dowolny kształt – w postaci małych „sekatorów” lub klasycznych. Najważniejsze, że czujesz się komfortowo, pracując z nimi.

3.Zacisk do czyszczenia ryb. Gadżet ten to ogromny, stalowy spinacz do bielizny, choć kształtem bardziej przypomina przedpotopowy dziurkacz do papieru (ktoś jeszcze je pamięta?). Dzięki temu zaciskowi, który mocno chwyta „ofiarę” za ogon, Twoja ryba nie wyślizgnie się z rąk w niewłaściwe miejsce, np. na podłogę. Idealna opcja deska do krojenia z zaciskiem. Jest to wygodne, praktyczne i będziesz mieć pewność, że na tej desce kroi się tylko ryby, a nie wszystko pod rząd.

4.Pincety lub kleszcze
do usuwania ości ryb. Podczas filetowania ryb nie można się bez tego obejść, chyba że trafi się flądra, tuńczyk lub morszczuk.

Nawet wspomniany powyżej mintaj, który nie może pochwalić się dużą ilością drobnych kości, nadal je ma. Zwłaszcza jak każda inna ryba rzeka. Jeśli planujesz wykorzystać filety rybne do przygotowania pasztetów lub pasztetów, niezbędna będzie ostra pęseta.

5. Podczas krojenia ryb zaleca się użycie specjalny rękawiceaby chronić dłonie przed skaleczeniami i zapobiegać ześlizgiwaniu się noża. Istnieją kolczugi z zabezpieczeniem palców (zwykle używa się ich przy otwieraniu muszli ostryg). Świetna opcja Kevlavr (nie można ich przeciąć). Świetnie sprawdzą się rękawice ze stalową nitką, które fakturą przypominają gąbkę do mycia naczyń (swoją drogą są bardzo wygodne do usuwania kamienia). W skrajnych przypadkach wystarczą zwykłe gumowe lub gumowane bawełniane.

Świeże czy mrożone? Którą rybę łatwiej filetować?

Idealnie nadają się do tego świeże ryby, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego rozważmy bardziej popularną opcję krojenie mrożonych ryb. Ale to jest bardziej skomplikowane zadanie. Ponadto jest to całkowicie niewygodne; istnieje ryzyko, że zamiast filetu dostaniesz „owsiankę” i zamrozisz palce. Dlatego zaleca się rozmrożenie ryby przed krojeniem, aby była miękka i łatwa w obróbce. Aby szybko rozmrozić, można użyć zimnej wody lub zrobić to powoli, wkładając zamrożone ryby do lodówki. Możesz zobaczyć krok po kroku jak filetować rybę Tutaj.

Jeśli nadal uważasz, że filetowanie ryby w domu jest zbyt pracochłonne…

I ogólnie Czy nie łatwiej kupić gotowe filety i zapomnieć o tych wszystkich nożach i nożyczkach, pachnących rybą dłoniach i drobnych kościach, które na pewno pozostaną w filecie, niezależnie od tego, jak je wybierzesz? Oczywiście, że jest łatwiej. Ale przypomnijmy o tym.

Po pierwsze, samodzielnie krojąc rybę, obniżysz koszty zakupu filetów, które zwykle są droższe niż cała ryba. A „odpady” w postaci głowy, grzbietu i ogona zawsze można wykorzystać na uchu.

Po drugie, filety są czasami wielokrotnie zamrażane lub pozbawieni skrupułów producenci/sprzedawcy wprowadzili do nich specjalne dodatki zatrzymujące wilgoć. W takim przypadku podczas rozmrażania domu jego waga może być znacznie niższa niż deklarowana.

Po trzecie, kupując świeżą lub mrożoną rybę, zawsze możesz (i powinieneś) patrzeć jej w oczy dosłownie, aby zrozumieć, że ryba nie umarła ze starości, nie była na nic chora przez całe życie i nie miała czasu umrzeć, zanim jej filet nie został zapakowany w plastik. Filety kupowane w sklepie nie mają oczek.

Po czwarte, zdecydowanie nie musisz się martwić o podróbki. Tak, tak, czasami znowu pozbawieni skrupułów biznesmeni dają „myślenie życzeniowe”, wsuwając do opakowania zamiast drogiego filetu podobny, ale z tańszej i mniej wartościowej jakościowo ryby. I dobrze, jeśli kupisz stosunkowo niedrogiego różowego łososia pod nazwą „filet z łososia”. Może się zdarzyć, że trafisz na pięknie wybarwioną białą rybę w modnym łososiowym kolorze w postaci dorsza lub mintaja (swoją drogą znakomita ryba, ale to jeszcze nie łosoś. O mintaju przeczytasz tutaj).

I po piąte. Nie ma ryby bez ości. A w filetach kupowanych w sklepie możesz napotkać te drobne problemy.

O czym jeszcze warto pamiętać krojąc ryby?

1. Prawidłowe filetowanie ryb gwarantują, że danie okaże się smaczne i piękne. Dlatego nie należy oszczędzać na narzędziach i czasie, aby osiągnąć najlepszy efekt.

2. Zachowaj ostrożność podczas krojenia ryb, aby uniknąć obrażeń i skaleczeń.

3.Pamiętaj także o higienie i właściwym obchodzeniu się z rybami przed i po pokrojeniu, aby uniknąć skażenia ewentualnymi bakteriami i pasożytami. Zwłaszcza jeśli mówimy o rybach, które sami złowiliśmy.

Jeśli już zdecydowałeś, zacznijmy ciąć.

Przyda nam się dobrze naostrzony nóż, pęseta, a także nożyczki i ręczniki papierowe.

1.W razie potrzeby przepłucz rybę zimną wodą i dokładnie osusz ręcznikami papierowymi. Za pomocą dużego, dobrze naostrzonego noża lub specjalnych nożyczek, ostrożnie, aby się nie skaleczyć, odetnij płetwy.

2. Za pomocą tego samego noża lub nożyczek odetnij ogon tuż nad nassadą, przecinając najpierw kręgosłup ryby.

3. Poruszając się płynnie od głowy do ogona, wykonaj nacięcie wzdłużne wzdłuż kości kręgowych i odetnij miąższ, trzymając wolną ręką oddzielony filet.

4. Z powstałego kawałka miąższu ostrożnie odetnij kości żeberkowe z jednej strony i skórę z drugiej.

5. Przewrócić rybę na drugą stronę, układając ją przecięciem do dołu i odciąć resztę kości kręgowych od mięsa.

6. Weź cienką, dobrze naostrzoną pincetę (najlepiej specjalną do ryb) i usuń z fileta pozostałe ości. Aby nie pominąć ani jednej kości, od czasu do czasu przesuwaj dłonią po filecie w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu kości – dzięki temu będziesz je dobrze czuł.

Ilustracje: Igor Savkin

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #masterclass #filet #Cięcie RybyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Berg1 (gość)

12 lipca 2013 r

A jeśli płetwa grzbietowa zostanie przecięta podstawą (to znaczy nie równolegle do grzbietu, ale prostopadle), wówczas jej wewnętrzna część nie będzie przeszkadzać w usuwaniu filetu.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja