Co ugotować z twarogu oprócz serników
Twarożek to nie tylko serniki. Można z niego ugotować wiele pysznych rzeczy i zadowolić zarówno miłośników klasycznych dań, jak i tych, którzy cenią sobie kulinarne eksperymenty. Oto 14 sprawdzonych przepisów na niesyrniki!
O czym porozmawiamy w artykule:
- Nie serniki nr 1. Leniwe knedle z serem i pesto
- Nie serniki nr 2. Pierogi z twarogiem i cebulką na każdą porę roku
- Nie serniki nr 3. Cervelle de canut: francuski krem z domowego twarogu
- Nie serniki nr 4. Prosty, a jakże pyszny twarożek z koperkiem i czosnkiem
- Nie serniki nr 5. Cukinia z pomidorami, twarogiem i orzeszkami pinii
- Nie serniki nr 6. Roladki z cukinii z lemon curd
- Nie serniki nr 7. Cienkie naleśniki kremowe z delikatnym nadzieniem twarogowym
- Nie serniki nr 8. Domowy sernik nadziewany twarogiem i kwaśną śmietaną
- Nie serniki nr 9. Ciasto drożdżowe z twarogiem i serem dla całej rodziny
- Nie serniki nr 10. Serniki drożdżowe z twarogiem, jak u babci
- Nie serniki nr 11. Eremchek yukalary: Podpłomyki z twarogu po tatarsku
- Nie serniki nr 12. Różowa zapiekanka dyniowa na słodko z twarogiem
- Nie serniki nr 13. Kurczak faszerowany twarogiem, suszonymi śliwkami i orzechami
- Nie serniki nr 14. Kotlety szczupakowe z twarogiem i smalcem, które zje nawet mięsożerca
Syrniki to oczywiście klasyk, a wielu moich kolegów i znajomych robi serniki z twarogu. My też je uwielbiamy (zobacz przepisy tutaj), ale dziś chcemy zaproponować Wam smaki, aromaty, apetyczne nazwy i spektakularne prezentacje innych dań z twarogu. Powiedz nam, jaki sukces odnieśliśmy i które przepisy przypadły Ci najbardziej do gustu.
Najpierw zastanówmy się, jaki rodzaj twarogu nadaje się do serników. Czy myślisz, że serniki można zrobić z dowolnego twarogu? Można, oczywiście, ale nie w dobrej wierze. Są serniki idealne, są przeciętne i są takie nieważne. O tym ostatnim nawet nie będziemy rozmawiać. Średnie często robi się z twarogu w prostokątnych opakowaniach. Chociaż jest gęsty, wciąż jest w nim dużo płynu i to właśnie szkodzi masie twarogowej do serników. Niektórzy robią serniki z masy twarogowej, ale ten „surowiec” jest produktem słodkim i tłustym. Optymalny twarożek do serników jest możliwie wytrawny, lekko kruchy, o zawartości tłuszczu co najmniej 5%. Ten sam twarożek nadaje się do leniwych pierogów.
Nie serniki nr 1. Leniwe knedle z serem i pesto
Leniwe kluski są dobre, bo gotują się szybciej niż zwykle: nie trzeba osobno robić ciasta i nadzienia, a potem zrobić zgrabną i piękną kluskę. Najczęściej leniwe knedle robi się na słodko, a najpopularniejszym nadzieniem jest twarożek. Ale leniwe kluski można też przyrządzić na słono, dodając do ciasta na przykład ziemniaki.
Leniwe knedle z serem i pesto
Do przygotowania 2-3 porcji potrzebne będą:
- 200–220 g suchego gęstego twarogu o zawartości tłuszczu 5–9%
- 2 żółtka
- 100 g startego parmezanu lub innego twardego sera
- 1–2 łyżeczki skrobia kukurydziana, w razie potrzeby oliwa z oliwek
- Pesto maślane i bazyliowe do podania
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Twarożek ucieramy z żółtkami, solą i pieprzem na gładką masę. Dodać parmezan i wymieszać. Jeśli mieszanina nie wydaje Ci się wystarczająco gęsta (zależy to od stopnia wytrawności twarogu), dodaj skrobię.
- W rondlu energicznie zagotuj wodę i sól. Deskę i dłonie nasmaruj olejem, ułóż ciasto twarogowe w formie kiełbasy. Zanurzając każdorazowo nóż we wrzącej wodzie, odcinamy z ciasta twarogowego kawałki o szerokości około 2 cm i ostrożnie zanurzamy je we wrzącej wodzie. Gotuj, aż kluski wypłyną, 3–4 minuty.
- Nasmaruj talerze olejem, wyjmij kluski łyżką cedzakową, poczekaj, aż woda odcieknie, połóż kluski na talerzach. Na wierzchu posmaruj pesto i od razu podawaj.
Jeśli są leniwe kluski dla tych, którym się spieszy lub po prostu jeszcze nie zdali sobie sprawy z piękna modelingu, nie mogą zabraknąć też klusek klasycznych. Oczywiście można je ugotować z wiśniami, ale my oferujemy przepis, który jest tańszy pod względem składników. To jakby sugerować zrobienie serników z rodzynkami zamiast serników z sosem kumkwatowym.
Nie serniki nr 2. Pierogi z twarogiem i cebulką na każdą porę roku
Do tego dania lepiej jest użyć średnio tłustego twarogu, bo w dobrych pierogach z twarogiem powinno być mało ciasta i dużo twarogu. Ciasto jest gęste i miękkie, można je rozwałkować cienko bez rozrywania.
Pierogi z twarogiem i zieloną cebulką
Do przygotowania 2-3 porcji potrzebne będą:
- 450 g mąki
- 200 ml wody do picia
- 4–5 łodyg zielonej cebuli
- 10 g masła
- 1 jajko
- 300 g twarogu o zawartości tłuszczu 15% i więcej
- liście 2-3 gałązek koperku
- śmietana do podania
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Do dużej miski przesiej mąkę i sól. Stopniowo wlewaj wodę na środek szkiełka, zagniatając ciasto widelcem. Nie wylewaj całej wody na raz!
- Zacznij wyrabiać ciasto rękami: powinno być bardzo miękkie. Jeśli to konieczne, dodaj trochę więcej wody. Zwiń ciasto w kulę i włóż do miski. Przykryj folią spożywczą i pozostaw na 40 minut.
- Posiekaj zieloną cebulę. Rozgrzej patelnię z masłem i podsmaż zieloną cebulę do miękkości, 5 minut.
- Jajko lekko roztrzep widelcem i wymieszaj z twarogiem, zieloną cebulką i drobno posiekanym koperkiem, solą i pieprzem.
- Rozwałkuj ciasto na cienką warstwę. Za pomocą szklanki lub foremki wycinamy kółka o średnicy 5 cm, na środku koła umieszczamy nadzienie i zawiązujemy brzegi warkoczem.
- W szerokim rondlu zagotuj wodę, dodaj sól, włóż kluski i gotuj 1-2 minuty. po wypłynięciu na powierzchnię lub do czasu, aż będą całkowicie gotowe. Odcedź kluski na durszlaku. Ułożyć na talerzach, dodać śmietanę i podawać.
Rozmawiając o sernikach zapomnieliśmy wspomnieć o domowym twarogu. Zwykle, jeśli masz domowy twaróg, nie musisz być z nim fantazyjny – wystarczy przygotować pastę, krem, pastę i podawać z pieczywem lub świeżymi warzywami. Jeśli w twarogu jest za dużo serwatki, należy go przełożyć na sito wyłożone gazą i poczekać, aż nadmiar płynu odcieknie.
Nie serniki nr 3. Cervelle de canut: francuski krem z domowego twarogu
Nazwę tego tradycyjnego lyońskiego dania wymawia się „servel de canu” i dosłownie tłumaczy się jako „mózg tkacza”, ale od dawna nikt nie zwracał uwagi na znaczenie tych słów. To po prostu bardzo znane wyrażenie, jak nasza „biedronka”.
Cervelle de canut: francuski krem z domowego twarogu
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 1 mała słodka cebula lub szalotka
- 1 ząbek czosnku
- 4–5 gałązek liści pietruszki
- 7–8 zielonej cebuli
- liście z 4 gałązek estragonu
- 300 g świeżego, domowego twarogu
- 20 g gęstej śmietanki
- 2–3 łyżeczki pyszny olej roślinny
- sól, najlepiej morska i świeżo zmielony czarny pieprz
Na paluszki chlebowe:
- 1 mały bochenek chleba wiejskiego
- oliwa z oliwek
- Cebulę, czosnek i zioła posiekać bardzo drobno.
- Posiekane zioła, szalotkę i czosnek wymieszać z twarogiem i śmietaną, zmiksować na gładką masę. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać z masłem. Przykryj folią i włóż do lodówki do stężenia na kilka godzin.
- W przypadku paluszków chlebowych odetnij skórkę z chleba, pokrój okruchy w plastry o grubości 1,5 cm, a następnie pokrój je w paluszki. Obtaczamy je w oliwie z oliwek i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C z grillem na złoty kolor. Podawać na ciepło z kremem twarogowym.
To francuska wersja domowej pasty śmietankowej z twarogu. A potem twarożek z koperkiem. Jego zaletą jest łatwość przygotowania, niewielka ilość składników i możliwość użycia niemal każdego twarogu. Przecież twaróg z koperkiem to jeszcze nie serniki.
Nie serniki nr 4. Prosty, a jakże pyszny twarożek z koperkiem i czosnkiem
W czasach, gdy półki supermarketów pełne są kolorowych pudełek z wszelkiego rodzaju smarowidłami i świeżymi serami z dodatkami, my oszczędnie i umiejętnie sami przygotowujemy taką przekąskę. To takie proste!
Twarożek Z Koperkiem I Czosnkiem
Do przygotowania 2-3 porcji potrzebne będą:
- 2 ząbki czosnku
- 20–30 g koperku
- 4 łyżki l. pełnotłusta śmietana
- 200–250 g wysokiej jakości, smacznego twarogu
- 1–2 łyżki. l. oliwa z oliwek, według potrzeby
- tosty żytnie do podania
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Ząbki czosnku rozgnieć nożem. Koperek grubo posiekać. Umieścić w szklance blendera zanurzeniowego, dodać sól i pieprz. Ubić na konsystencję pasty, w razie potrzeby dodając oliwę z oliwek.
- Dodaj śmietanę i twarożek. Ubij mieszaninę, aż będzie gładka.
- Serek twarogowy podawaj z koperkiem na toście z chleba żytniego.
Co jeszcze można zrobić z twarogu suchego, żeby nadawał się do serników? Można go używać do przygotowywania gorących i zimnych przekąsek warzywnych. Odpowiednie są dla nich warzywa dostępne dla każdego – cukinia.
Nie serniki nr 5. Cukinia z pomidorami, twarogiem i orzeszkami pinii
Faszerowana cukinia to przytulne danie o smaku lata, kiedy do nadzienia można włożyć wszystko, co dojrzało w ogrodzie. Teraz łóżka są tylko w przeszłości i przyszłości, więc używamy tylko pomidorów, papryki i twarogu. A dzięki złotobrązowej skórce krakersów i orzeszków pinii danie okazuje się pyszne o każdej porze roku.
Cukinia z pomidorami, twarogiem i orzechami
Do przygotowania 4 sztuk potrzebujesz:
- 4 małe cukinie lub cukinie
- 4 średnie słodkie pomidory
- 1 słodka papryka, bez nasion i błon
- 2 łyżki l. oliwki lub oliwki bez pestek
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała czerwona papryczka chili, bez nasion i błonek
- 150 g twarogu o zawartości tłuszczu 5–9%
- liście 3-4 gałązek pietruszki
- 30–50 g orzeszków piniowych plus do posypania
- 50 g bułki tartej plus dodatkowa ilość do posypania
- oliwa z oliwek do smażenia
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Cukinię przekrój wzdłuż na pół, za pomocą noża lub łyżki ostrożnie usuń rdzeń, tworząc łódkę. Na razie odłóż rdzenie na bok. Cukinię posypać solą, pieprzem, polać oliwą i wstawić do nagrzanego pomieszczenia na temp. 200 °Wstawić do piekarnika na 8–10 minut.
- Pomidory przekrój na pół, łyżką usuń rdzeń i nasiona. Miąższ pokroić w małe kostki. W tej samej kostce pokrój paprykę, oliwki, cebulę i rdzenie cukinii (jeśli nasiona są zbyt duże i twarde, usuń je). Drobno posiekaj papryczkę chili i czosnek. Wszystkie warzywa wymieszaj w misce. Smażyć na patelni na oliwie z oliwek, aż będą miękkie i złote, od 4 do 5 minut.
- Przełóż zawartość do miski blendera. Ubij razem z serkiem wiejskim na gładką masę. Dodać połowę drobno posiekanych liści pietruszki, orzeszków piniowych i połowę bułki tartej. W zależności od konsystencji nadzienia, stopniowo dodawaj pozostałe krakersy, nie przerywając mieszania. Nadzienie nie powinno być płynne! Doprawić solą i pieprzem.
- Powstałym nadzieniem napełnij „łódeczki” cukinii. Posypać bułką tartą, dodać szczyptę pieprzu i soli oraz orzeszki piniowe. Skropić oliwą z oliwek. Piec w nagrzanym piekarniku przez 15 minut. Podawać posypane pozostałą natką pietruszki.
Powyższy przepis, podobnie jak w przypadku kremu z twarogu francuskiego, jest wersją nieco skomplikowaną. Od razu na myśl przychodzą naleśniki serowe z kumkwatem. Podajmy prosty przepis na przekąskę z cukinii i twarogu.
Nie serniki nr 6. Roladki z cukinii z lemon curdem
Prosty przepis na wspaniałą i efektowną przystawkę, odpowiednią na każdą okazję. Jeśli to możliwe, użyj cukinii. To warzywo ma jaskrawą skórkę, a ponieważ nie trzeba go odcinać, przekąska wygląda bardziej imponująco. Ale cukinia też będzie dobra.
Roladki z cukinii z twarogiem
Do przygotowania 16–20 sztuk potrzebujesz:
- 4 duże cukinie
- sok i skórka z 1 cytryny
- 3 goździki…