Nie przegap bogatej w witaminy letniej jagody, 5 dań z agrestem dla oszczędnej gospodyni domowej
gastronomia 04 lipca 2022 r4,75 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Sezon na agrest jest krótki – trwa tylko kilka letnich tygodni, a jagód nie można już znaleźć w sklepach ani na targowiskach. I nie można jeść dużo agrestu z krzaka – te bursztynowe jagody są zbyt kwaśne. Zawierają jednak strategiczną podaż witamin i mikroelementów, począwszy od witamina C (nie mniej jest go w agrescie niż w pomarańczach), a kończąc na pektynach i kwasach organicznych. Grzechem byłoby zmarnować takie bogactwo – dlatego ogłaszamy tydzień agrestu!
Kwaśność agrestu jest właściwie jego wyjątkową zaletą kulinarną. Dzięki niemu chutney z agrestu, dżem czy marynowane jagody można spożywać nie tylko z herbatą na deser, ale także wykorzystywać je w różnorodnych rolach – od dodatku do smażonego mięsa, aż po dodatek do kapusty prowansalskiej. Ponadto nadzienie kwaśnymi jagodami sprawia, że najsmaczniejsze słodkie ciasta i serniki. Warto również zauważyć, że w większości przepisów agrest jest całkowicie samowystarczalny; przygotowując pięć dań, wydaliśmy około 1000 rubli na zakup wszystkich dodatkowych składników.
Pachnące ciasto agrestowe
Od dawna zauważono: kwaśne jagody robią najsmaczniejsze słodkie ciasta. Świeży agrest ma swój specyficzny aromat, który znika w konficie, ale można go łatwo wydobyć i wzmocnić, jeśli jagody zostaną lekko zblanszowane. Krem jajeczny usunie nadmiar kwasu, a chrupiące ciasto kruche sprawi, że placek agrestowy stanie się ulubionym letnim wiejskim obiadem.
Ciasto agrestowe
Dżem z agrestu carskiego
Kiedy wspominamy dżem agrestowy, od razu na myśl przychodzi słowo „królewski”. A potem wyobraźnia z pomocą przychodzi obraz ciężkiej pracy na daczy, kiedy aby dżem był klarowny jak łza, cała rodzina przez dwa dni z rzędu patroszyła agrest, wyciągając pestki z każdej jagody. Zapomnij o strasznym obrazie – nie trzeba usuwać nasion z jagód, aby zrobić ten dżem, ale skórka pomarańczowa nadaje agrestowi iście królewski smak. Niech dżem agrestowy nie lśni przezroczystością (nikt od niego tego nie wymaga), ale dzięki niemu zaoszczędzisz energię latem i pieniądze zimą.
Dżem agrestowy
Niezwykły sos agrestowy
Niezwykły – ostry, słodki, kwaśny, a nawet lekko gorzki – sos podkreśli smak steku czy smażonego kurczaka, doskonale nadaje się do kiełbas i wędlin, ale jednocześnie jest całkowicie samowystarczalny – chutney agrestowy jest po prostu pyszny smarować chlebem i spożywać jako przekąskę do słodkiej herbaty.
Chutney z agrestu
Piękny i zdrowy kompot z agrestu
Jeśli przygotujesz kompot tylko z jednego agrestu, będzie on miał lekki, „winny” posmak, co nie każdemu odpowiada. Ale mięta i cytryna podkreślą zalety jagód, eliminując wszystkie niedociągnięcia. Do kompotu z agrestu używaj mocnych, nawet niedojrzałych jagód – po ugotowaniu nie zamienią się w papkę. Preferowane są odmiany zielone – agrest czerwony może podczas przechowywania zmienić kolor, a kompot będzie miał „rdzawy” odcień. Jeśli jednak koniecznie chcesz czymś zabarwić klarowny napój, wrzuć do słoików garść czerwonych porzeczek, malin lub jeżyn.
Kompot z agrestu
Agrest marynowany do każdego dania
Uniwersalny dodatek do wielu zimowych smakołyków: marynowany agrest można dodawać do sałatek ziemniaczanych i mięsnych, podawać jako dodatek do duszonych lub pieczonych mięs, a nawet czerwonej ryby. Można dodać także kapustę prowansalską zamiast lub razem z żurawiną. Spróbuj na przykład dodać marynowany agrest zamiast kaparów do Niçoise lub do Oliviera zamiast marynat – zyskasz nowy wizerunek swojej ulubionej sałatki.
Agrest marynowany
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #czerwiec #lipiec #przygotowania #dżem #agrest #oszczędna gospodyni domowa #ciasta #chutney #ciasto z jagodami #dżem agrestowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstancja16 lipca 2020 r
Przepisy są wspaniałe i bardzo aktualne. Dziękuję!
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych