Naleśniki z piwem i kefirem
gastronomia 25 czerwca 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz Do przepisu
Naleśniki z piwa i kefiru to oryginalne danie na śniadanie, lunch czy kolację. Cechą charakterystyczną naleśników jest ich delikatny aromat, który nadaje im dodatek piwa. Do tych złocistych, smacznych i cienkich naleśników można podać kwaśną śmietanę wymieszaną z posiekanymi ziołami i czosnkiem, cienko pokrojony śledź z zieloną cebulką, boczek smażony na chrupkość lub wątróbkę dorsza puree z gotowanym jajkiem. Można je zawinąć w koperty z nadzieniem mięsnym lub grzybowym lub podać jako osobną, gorącą przekąskę do herbaty – z miodem gryczanym, konfiturą pomarańczową lub syropem klonowym. Gotowanie naleśników z piwem i kefirem jest bardzo proste – ciasto jest łatwe w obróbce i dobrze rozprowadza się na patelni. Naleśniki ładnie się zarumienią, wyjdą porowate i koronkowe, idealnie się wywracają, nie przyklejając się do dna.
Złożoność: łatwo Kalorie: 405,25 kcal/porcja Porcje: 4 Gotowanie: 45 minut Dodać. czas: 10 minut Używany: 10,03 g/19,07 g/44,26Ciasto bez drożdżyNaleśnikiPiekarniaProdukt z ciastaCiastoKarnawałNa świątecznym stoleSKŁADNIKI NA 4 PORCJImąka pszenna – 200 gkefir 1% tłuszczu – 250 mlpiwo jasne – 250 mljaja C0 – 2 szt.olej roślinny – 3 łyżki. l.cukier – 1 łyżeczka.soda – ½ łyżeczki.sól – ½ łyżeczki. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Wyjmij wcześniej kefir, piwo i jajka z lodówki – muszą ogrzać się do temperatury pokojowej, aby po dodaniu mąki do ciasta gluten zaczął się w nim aktywnie rozwijać. Jeśli używasz zimnych składników, gotowe ciasto pozostaw w ciepłym miejscu na co najmniej 20 minut.
Krok 2
Jajka rozbić do dużej miski, dodać sól i cukier. Całość wymieszaj mikserem lub ubijaj, aż białka i żółtka połączą się na gładką masę.
Krok 3
Do miski wlać kefir i piwo i ponownie wymieszać. Mąkę z sodą oczyszczoną przesiać przez drobne sito i wlać do miski z płynnymi składnikami. Dodaj 2 łyżki. l. olej roślinny i dokładnie wymieszaj mikserem. W cieście nie powinny pozostać niezmieszane grudki mąki.
Krok 4
Na kuchence ustawić suchą patelnię o średnicy 18-20 cm i podgrzewać przez 1-1,5 minuty. Zmniejsz ogień do średniego. Nasmaruj dno i boki patelni cienką warstwą oleju roślinnego.
Krok 5
Na przygotowaną patelnię wlewamy porcję ciasta, zwykle używa się do tego małej chochli lub miarki. Objętość jednej porcji ciasta waha się od 120 do 140 ml.
Krok 6
Przechylaj patelnię w różne strony i rozsmaruj ciasto na całym dnie. Piecz naleśnik przez 1-1,5 minuty, przewróć na drugą stronę i smaż przez kolejne 45 sekund-1 minutę. Gotowe naleśniki układamy w stos na talerzu.
PRZYDATNE RADY
Do ciasta naleśnikowego optymalne jest użycie jasnego piwa – smak gotowych naleśników jest miękki i zrównoważony. Naleśniki gotowane z ciemnym, niefiltrowanym piwem nabierają wyraźniejszego aromatu. Nie jest to wcale złe, ale nie jest uniwersalne – na pewno zostaną one bardzo docenione przez dużych piwoszy.
PRZY OKAZJI
Kefir niskotłuszczowy najlepiej nadaje się do robienia cienkich naleśników. Jeśli pieczesz naleśniki na kefirze pełnotłustym, zmniejsz ilość mąki o 1 łyżkę. l.