Naleśniki z kefirem i wodą
gastronomia 13 czerwca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz Do przepisu
Wydawać by się mogło, że naleśniki z kefirem i wodą to najbardziej tradycyjny przepis. Jednak naleśniki na bazie starterów z fermentowanego mleka trafiły do Rosji nie tak dawno temu. Właśnie w XIX wieku. Wcześniej ciasto naleśnikowe zawsze mieszano z mlekiem. Kefir wniósł do tradycyjnego dania nowe nuty smakowe: lekką kwaskowatość i miękkość samego naleśnika. Krajowi spodobały się innowacje. Naleśniki na kefirze stały się popularne i lubiane na całym świecie. Teraz nie można sobie wyobrazić bez nich tradycyjnej kuchni rosyjskiej. Aby naleśniki na bazie kefiru były cieńsze i lżejsze, do ciasta dodawano wodę. Wykonanie tych naleśników jest bardzo proste – postępuj zgodnie z naszym przepisem krok po kroku.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 355,88 kcal/porcja Porcje: 6 Gotowanie: 1 godzina Używany: 7,46 g/18,65 g/39,37PiekarniaSKŁADNIKI NA 6 PORCJIKefir 2,5% – 200 mlWoda – 200 mlMąka – 250 grJaja kurze I kategorii – 2 szt.Olej roślinny – 3 łyżki (60 ml) + do smażeniaMasło – 40 gCukier – 2 łyżkiSól – 1 łyżeczka (bez zjeżdżalni)Soda – 0,5 łyżeczki/l Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Połącz mąkę z sodą i przesiej przez sito. Weź osobny pojemnik, wbij do niego jajka, połącz z cukrem i solą, ubijaj, aż powstanie gęsta piana. Najłatwiej to zrobić za pomocą miksera.
Krok 2
Kefir podgrzej do temperatury około 40 stopni (tak, abyś czuł ręką, że jest ciepły, ale nie gorący!). Wymieszaj kefir z jajkami. Dodaj olej roślinny. Dokładnie wymieszaj.
Krok 3
Do masy jajeczno-kefirowej wlać przesianą mąkę. Dodawać partiami, ciągle mieszając. Aby proces był łatwiejszy i szybszy, możesz użyć miksera.
Krok 4
Ciasto pozostawić na 15 minut, aby „odpoczęło”. Zagotować wodę. Wlać wodę do ciasta. Wlewać cienkim strumieniem, ciągle mieszając masę. Ciasto powinno być dość płynne, o konsystencji mniej więcej kefiru.
Krok 5
Rozgrzej patelnię na dużym ogniu. Nasmaruj rozgrzaną patelnię olejem roślinnym. Lepiej smarować, a nie polewać! Na patelnię wlewamy ciasto, trochę ponad pół chochli. Przechyl patelnię, aby ciasto równomiernie rozłożyło się na dnie.
Krok 6
Smaż naleśniki po 1-1,5 minuty z każdej strony. Warto pamiętać: jeśli chcemy, aby naleśniki były grubsze, należy obniżyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia – naleśnik powinien być upieczony, ale nie przypalony.
Krok 7
Gotowe naleśniki z kefiru i wody układamy na szerokim płaskim talerzu i od razu smarujemy masłem. Dzięki temu naleśnik będzie elastyczny i będzie jeszcze smaczniejszy! Smacznego!
UWAGA DO GOSPODARKI
Z każdym nowym naleśnikiem patelnia staje się coraz gorętsza, dzięki czemu pieczenie zajmie coraz mniej czasu. Możesz nieco zmniejszyć temperaturę. Ale nadal nie rozpraszaj się, w przeciwnym razie naleśniki natychmiast się spalą.
PRZY OKAZJI
Rekord szybkości pieczenia naleśników należy do Amerykanina Rossa McCurdy’ego. W ciągu godziny temu człowiekowi udało się upiec 1092 naleśniki.