Naleśniki z całego świata: 8 najlepszych przepisów z Afryki, Indii, Serbii i innych krajów
Tatiana Sotnikowa 10 marca 2024 r
Nasze naleśniki drożdżowe są najlepsze i najbardziej „naleśnikowe”. Dobre są też naleśniki mamy i koronkowe naleśniki babci. Jak się jednak okazało, nie tylko Rosjanie tysiące lat temu wymyślili, jak robić ciasto i piec z niego cienkie, elastyczne podpłomyki. Zapraszamy do spróbowania szerokiej gamy naleśników zagranicznych.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Kto i kiedy wynalazł naleśniki?
- Amerykańskie naleśniki
- Francuskie naleśniki
- Serbscy i czescy kaci
- Szwedzkie ragmurki
- Fińskie pannukakku
- Holenderski holenderski naleśnik dziecięcy
- Indyjskie dosy
- Malezyjskie naleśniki Apam Balik
Nawet ci, którzy nie chcą się do tego przyznać na głos, uwielbiają naleśniki. Przyczyna? Dzięki szerokiej gamie przepisów każdy może wybrać opcję odpowiadającą jego gustom. Drożdżowe i świeże, słodkie i słone, cienkie i grube, dietetyczne, wegańskie, z nadzieniem lub bez. Chociaż wszystko zaczęło się prosto.
Kto i kiedy wynalazł naleśniki?
Nie ma jednego autora, gdyż historia potrawy sięga niewyobrażalnej starożytności. Uważa się, że już w starożytnej Grecji jedzono podobne danie, a konkretnie chodziło o „miękkie”, elastyczne podpłomyki.
Ale te naleśniki były tylko odległymi przodkami współczesnych. Ale świeże, podobne do „naszych”, pojawiły się na Rusi w X wieku. Były pieczone w piekarniku. Dlatego nawet dzisiaj, smażąc naleśniki na patelni, mówimy „piecz”.
Zwykła nazwa zaczęła być używana około XIV wieku. Filolodzy kojarzą pochodzenie słowa „naleśnik” ze staroruskim „mlin” – „mielić” lub „młyn”.
Od XI wieku danie to stało się głównym przysmakiem Maslenitsy – święta pożegnania zimy: naleśnik swoim kształtem i kolorem przypominał słońce, które przygotowywało się do aktywnego wyjścia na swoje.
Pierwsza wzmianka o naleśnikach w Anglii pochodzi mniej więcej z tego samego okresu. Autor przepisu radzi rozgrzać patelnię na dużym ogniu, wlać na nią ciasto i smażyć z obu stron. Przepis jest nadal aktualny.
Ogólnie rzecz biorąc, gdzie i kiedy dokładnie pojawiły się naleśniki, nie jest tak ważne. Najważniejsze, że zarówno w Rosji, jak i za granicą uważano je za „ludowe”, ponieważ dzięki prostemu składowi były dostępne dla każdego biednego człowieka.
Później „widzieli” ich bogatsi panowie. Szlachetni szefowie kuchni zmodyfikowali przepis, dodając jajka, masło i cukier. A naleśniki podawano klasie wyższej z bitą śmietaną, owocami i jagodami lub z soloną rybą, kawiorem, mięsem i drobiem.
Amerykańskie naleśniki
Amerykańskie naleśniki, fot. Shutterstock
Sama nazwa naleśnika jest angielska, a przepis przyszedł do Nowego Świata ze Starego. Ale Amerykanie przemyśleli ten pomysł i zasadniczo dostali nowe danie. Naleśniki to skrzyżowanie naleśników i naleśników, zarówno pod względem wielkości, jak i grubości. Danie to przygotowywane jest na maślance, ale częściej tylko na mleku. Do ciasta należy dodać olej roślinny i proszek do pieczenia, dzięki czemu naleśniki będą puszyste. Placki te smażone są na suchej patelni z powłoką nieprzywierającą i najczęściej podawane są na śniadanie.
Składniki na 10 porcji:
Jajka – 2 szt.
Cukier – 60 gr
Sól– do smaku
Mleko lub maślanka – 250 ml
Mąka – 200 gr
Proszek do pieczenia – 1/2 łyżeczki
Olej roślinny – 1,5 łyżki. l.
1. Ubij jajka mikserem z cukrem i solą. Dodać połowę mleka (maślanki) i wymieszać.
2. Dodać mąkę i proszek do pieczenia. Zamieszaj ponownie. Połączyć z pozostałym mlekiem (maślanką), wlać olej roślinny.
3. Z powstałego ciasta przygotuj małe naleśniki na patelni z powłoką nieprzywierającą.
Francuskie naleśniki
Naleśniki francuskie, fot. Shutterstock
Nazwa pochodzi od starofrancuskiego „crespe”, co oznacza „kręcony”. Być może to właśnie te skojarzenia spowodowały nierówne krawędzie cienkich naleśników. I tak, naleśniki są bardzo podobne do naszych przaśnych – zarówno pod względem składu, jak i wyglądu. Te naleśniki najczęściej podaje się ze słodkimi sosami, z których najbardziej znanym jest pomarańczowy. Istnieje jeszcze bardziej spektakularna opcja – „Crepe Suzette”, gdy naleśniki w sosie zalewa się mocnym alkoholem i podpala przed podaniem.
Składniki na 8 porcji:
Jajko – 2 szt.
Cukier puder – 1 łyżka. l.
Sól – do smaku
Mąka – 120 gr
Mleko – 300ml
Olej roślinny – 1 łyżka. l.
Na sos pomarańczowy:
Cukier – 100 gr
Masło – 100 gr
Sok i otarta skórka z 2 dużych pomarańczy
Koniak 1 – Sztuka. l. (fakultatywny)
1. Ubij jajka cukrem pudrem i solą. Dodać mąkę i wymieszać. Stopniowo, mieszając trzepaczką, wlewaj mleko. Na koniec dodaj olej roślinny.
2. Z powstałego ciasta przygotuj cienkie naleśniki, okresowo smarując patelnię olejem roślinnym.
3. Na sos rozpuść masło na patelni. Dodać cukier i mieszając smażyć na średnim ogniu przez 3 minuty. Masa powinna ściemnieć.
4. Dodaj skórkę pomarańczową i sok. Gotuj na średnim ogniu, mieszając, aż zgęstnieje. Na koniec dodaj koniak, jeśli używasz.
5. Każdy naleśnik polej ciepłym sosem i złóż na ćwiartki.
Serbscy kaci
Serbscy kaci, fot. Shutterstock
Te cienkie, duże naleśniki przygotowywane są na Bałkanach: w Serbii, Czarnogórze, Chorwacji. Nie ma w nich nic superoryginalnego, ale mają jedną cechę. Do ciasta na palachinki nie dodaje się oleju, ale patelnię (zwykle bardzo dużą) smaruje się nim dość obficie. Naleśniki wychodzą cienkie i delikatne. A na Bałkanach podaje się je z kajmakiem, serbskim fermentowanym produktem mlecznym.
Składniki na 6 porcji:
Jajko – 2 szt.
Cukier – 1 łyżeczka
Sól – do smaku
Mleko – 250 ml
Woda – 25ml
Mąka – 120 gr
Olej roślinny do smażenia
1. Lekko ubij jajka, cukier i sól. Zalać wodą, dodać mąkę i wymieszać.
2. Zmieszaj mleko z wodą. Następnie stopniowo wlewaj powstałą mieszaninę do mieszanki mąki, mieszając trzepaczką, aby nie było grudek.
3. Z ciasta przygotuj naleśniki, za każdym razem dobrze natłuszczając patelnię.
Szwedzkie ragmurki
Szwedzkie ragmurki, fot. Shutterstock
Znudziły Ci się podobne przepisy? Teraz będzie więcej zabawy. W Szwecji też robią naleśniki, ale nie ze zwykłego przaśnego ciasta „jaja-mleko-mąka”, ale z ciasta ziemniaczanego. Podawane z boczkiem i uzupełnione słodko-kwaśnym sosem z borówek.
Składniki na 10 porcji:
Ziemniak – 700 gr
Mleko – 300ml
Jajko – 2 szt.
Mąka – 150 gr
Sól – do smaku
Olej roślinny do smażenia
Sos z boczkiem i jagodami do podania
1. Obierz ziemniaki i zetrzyj je na drobnej tarce. Do mleka wbić jajko, dodać mąkę i sól. Dokładnie ugniataj. Dodać starte ziemniaki i wymieszać. Włożyć do lodówki na 30 minut.
2. Z powstałej mieszanki przygotuj małe naleśniki, smaż z obu stron na złoty kolor.
3. Włożyć do formy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C na 7 minut. Podawać ze smażonym boczkiem i sosem jagodowym.
Fińskie pannukakku
Fińskie pannukakku, fot. Shutterstock
Sąsiedzi Szwedów, Finowie, nie są tak oryginalni pod względem ciasta, ale przygotowują podobne danie w bardzo energooszczędny sposób. Żadnego długiego stania przy kuchence! Finowie wolą gotować jeden duży i gruby naleśnik, ale w piekarniku. Następnie kroi się na porcje i podaje z konfiturą np. z maliny moroszki.
Składniki na 6 porcji:
Jajko – 3 szt.
Cukier – 1 łyżka. l.
Sól – 1 szczypta
Mleko – 400ml
Mąka – 250 gr
1. Jajka ubić trzepaczką z cukrem, solą, proszkiem do pieczenia i mlekiem. Dodać mąkę i dokładnie wymieszać. Można dodać szczyptę proszku do pieczenia.
2. Wyłóż małą blachę pergaminem do pieczenia. Wlać do niego ciasto i wyrównać. Piec około 20 minut w temperaturze 200°C.
Holenderski holenderski naleśnik dziecięcy
Holenderski holenderski naleśnik dziecięcy, fot. Shutterstock
Mówią, że ten przepis powstał w wyniku twórczej reinterpretacji klasycznych amerykańskich naleśników. Ale Holendrzy najwyraźniej nauczyli się czegoś od Finów i ugotowali także jeden naleśnik w piekarniku. Aby być uczciwym, zauważamy, że wersja holenderska jest bardziej „bogata”: do ciasta dodaje się wanilię, a naleśnik podaje się ze świeżymi jagodami, cukrem pudrem, syropem lub sosem czekoladowym.
Składniki na 6 porcji:
Jajko – 3 szt.
Cukier – 2 łyżki l.
Cukier waniliowy – 1 łyżeczka
Sól – 1 szczypta
Mleko – 100 ml
Mąka – 100 gr
Masło do formy
1. Ubij jajka mikserem z cukrem i solą. Wlać mleko i wymieszać. Dodaj mąkę. Zamieszaj ponownie.
2. Małą blachę wyłóż pergaminem i posmaruj masłem. Wlać ciasto i wyrównać. Piec 20 minut w temperaturze 200°C.
Indyjskie dosy
Dosy indyjskie, fot. Shutterstock
Zostawmy teraz w spokoju starą Europę i jedźmy do Azji. Przygotowuje się tu także naleśniki, tyle że bez jaj i mąki pszennej. Zawiera wyłącznie ryż, fasolę i wodę. Placki te podawane są same lub z nadzieniem, najczęściej ziemniaczanym.
Składniki na 8 porcji:
Ryż – 170 gr
Czerwona soczewica – 100 gr
Cukier – 1/2 łyżeczki
Sól – 1 szczypta
Woda według potrzeby
Olej roślinny do smażenia
Zmielony czerwony pieprz do smaku
1. Namocz ryż i soczewicę przez noc w zimnej wodzie. Rano odcedź, zmiel płatki i rośliny strączkowe w blenderze.
2. Przełożyć do miski. Zalać wodą, dodać przyprawy, wymieszać. Pozostawić pod przykryciem na 2 godziny w ciepłym miejscu.
3. Sprawdź ciasto. Jeśli jest płynny, jak w przypadku tradycyjnych naleśników, możesz przystąpić do gotowania. Jeśli jest gęsty, rozcieńczyć go wodą.
4. Z ciasta smażymy naleśniki na patelni, za każdym razem obficie smarując je olejem. Można podawać ze smażoną cebulą.
Malezyjskie naleśniki Apam Balik
Malezyjskie naleśniki Apam Balik, fot. Shutterstock
Te puszyste, słodkawe naleśniki to popularne danie uliczne, które można kupić na straganach i namiotach na ulicach miast. Gospodynie często przygotowują też na śniadanie apam balik, układając go z jajecznicą i kawałkami smażonej ryby. Ta kombinacja jest bardzo popularna w Malezji.
Składniki na 6 porcji:
Mąka ryżowa – 150 gr
Proszek do pieczenia – 1 niekompletna łyżeczka.
Sól – 1 szczypta
Cukier – 1 łyżka. l.
Woda – 250 ml
Olej roślinny do smażenia
1. W misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, sól i cukier. Zalać wodą i wymieszać trzepaczką.
2. Z powstałego ciasta przygotuj naleśniki na patelni, smarując je olejem roślinnym. Smaż po 1,5 minuty z każdej strony.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #naleśniki #naleśniki #naleśnikiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych…