Najlepsze przepisy na ciasto wiśniowe z całego świata
Roman Ryżow 20 lutego 2024 r
20 lutego to Światowy Dzień Ciasta Wiśniowego. Podczas tego wielkiego święta zwyczajowo przygotowuje się ciasta, z których najpopularniejsze to szarlotki. A nawet wtedy, być może, tylko dzięki filmowi „Amerykańskie ciasto». Złap kilka świetnych pomysłów na kwiaty wiśni, aby dotrzymać kroku światu.
Treść artykułu:
- Ciasto galaretkowe z wiśniami
- Twaróg z wiśniami w piekarniku
- Ciasto śmietanowe z wiśniami
- Francuskie clafoutis z wiśniami
- Czekoladowe ciasto wiśniowe
- Strudel z twarogiem i wiśniami
- Ciasto piaskowe z wiśniami w piekarniku
- Galette piekarnicza z wiśniami
- Świąteczne ciasto z wiśniami i kremem
- Ciasto Wiśniowe
- Ciasto wiśniowe z twarogiem
Tradycja obchodów Dnia Ciasto Wiśniowego wywodzi się z USA, gdzie ciasto to jest tak ukochane, że w 1976 roku w mieście Charlevoy otwarto jego prawdziwy pomnik.
Obecnie w Internecie jest ogromna liczba przepisów – z ciasta drożdżowego lub francuskiego, z nadzieniem twarogowym lub czekoladowym, z przyprawami, alkoholem, bitą śmietaną itp. To, który wybrać, to kwestia gustu, umiejętności, doświadczenia i czasu, jaki jesteśmy skłonni przeznaczyć na gotowanie.
Prawdziwy klasyk amerykańskiej wiśni to ciasto kruche z całymi jagodami i chrupiącą „siatką” na wierzchu nadzienia. Nie mniej popularne są ciasto wiedeńskie, austriacki strudel wiśniowy i francuskie clafoutis jagodowe. Jednak nawet zwykła konfitura wiśniowa zapieczona w gotowym cieście francuskim jest już pyszna w domu.
Nawiasem mówiąc, wszelkie wypieki wiśniowe mają osobliwość – muszą być całkowicie schłodzone na patelni i dopiero potem podawane. Dzięki temu nadzienie będzie lepiej ustabilizowane, a ciasto zachowa swój kształt i atrakcyjny wygląd.
Same mrożone wiśnie można teraz kupić w prawie każdym supermarkecie. Świetnie, jeśli masz możliwość samodzielnego przygotowania – w ten sposób będziesz mieć pewność jakości. Najwygodniej jest używać plastikowych pojemników, które szczelnie zamykają się: nie pozwolą wiśniom wchłaniać obcych zapachów. Im mniej czasu upłynie pomiędzy zbiorem jagód a zamrożeniem, tym więcej witamin i składników odżywczych pozostanie w nich. Nawiasem mówiąc, wiśnie z pestkami lepiej się przechowują, a także pozostają gęstsze po rozmrożeniu.
Wiśnie na ciasto należy rozmrażać w możliwie najdelikatniejszy sposób – na samej górnej półce lodówki. Im wolniejszy proces rozmrażania, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jagody zamienią się w papkę.
Oto 11 przepisów na ciasto wiśniowe krok po kroku. Wybierz i spróbuj!
Ciasto galaretkowe z wiśniami
Zauważono, że ciasto galaretkowe z wiśniami ma wyjątkową właściwość: nie nudzi się, nawet jeśli gotuje się je codziennie. Delikatna konsystencja, wspaniały smak i doskonały aromat. Przepis na zrobienie tego ciasta nie jest zbyt skomplikowany, a jeśli będziesz ściśle przestrzegać instrukcji, wszystko na pewno się ułoży.
Ciasto galaretkowe z wiśniami
Aby zrobić ciasto na 5–Potrzebne 8 porcji:
- mrożone wiśnie bez pestek – 300 g plus około 100–120 g do dekoracji
- cukier puder – 1 łyżka. l.
Do napełniania:
- śmietana o zawartości tłuszczu od 33% – 250 ml
- jajka – 2 szt.
- cukier brązowy – 70 g
- żółtka – 2 szt.
- cukier waniliowy – 1 łyżeczka.
Do testu:
- mąka – 160 g
- masło – 100 g
- twarożek tłusty – 100 g
- mielone orzechy włoskie lub laskowe – 80 g
- jajko – 1 szt.
- cukier puder – 1 łyżka. l.
- sól – na czubku noża
1. Przygotuj ciasto na ciasto. Do szerokiej miski przesiej mąkę i sól. Dodać pokrojone w kostkę zimne masło, twarożek i zmielone orzechy. Rozetrzyj rękami na okruchy.
2. Z maślanej okruszki uformuj kopczyk i zrób na wierzchu małe wgłębienie. Wbij do niego jajko, dodaj 1 łyżkę. l. cukier puder. Szybko zagnieść ciasto. Uformuj kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut.
3. Do czystej miski wlać śmietanę, dodać brązowy cukier, jajka i żółtka oraz cukier waniliowy. Ubijaj trzepaczką, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.
4. Rozwałkuj ciasto na cienki płaski placek i włóż do formy o średnicy 22–24 cm, tak aby uzyskać wysokie boki. Często nakłuwamy spód widelcem, aby ciasto równomiernie upiekło się w piekarniku.
5. Ostrożnie wylej kremowe nadzienie na ciasto. Na wierzchu ułożyć wiśnie (bez rozmrażania) i posypać 1 łyżką. l. cukier puder. Piec ciasto przez 45–50 minut w temperaturze 180°C.
6. Wyjmij gotowe ciasto z piekarnika i pozostaw do całkowitego ostygnięcia na patelni. Można go nawet wstawić do lodówki na kilka godzin. Następnie ostrożnie przełożyć na talerz i podawać.
Przydatne rady
Jeśli do ciasta na taki galaretkowy placek dodamy zmielone migdały, smak bazy nabierze szczególnie wyrafinowanych nut, które również harmonijnie będą łączyć się z nutami wiśni.
Przy okazji
Podobne ciasto w galaretce można przygotować nie tylko z wiśniami, ale także z morelami, truskawkami czy jabłkami. Te ostatnie pokroić w cienkie plasterki lub kostkę.
Twaróg z wiśniami w piekarniku
Opcja korzystna dla obu stron, z której będą zachwycone zarówno dzieci, jak i dorośli. Ciasto przypomina nieco sernik połączony z ulubionym biszkoptem.
Twaróg z wiśniami w piekarniku
Aby przygotować ciasto na 8 porcji potrzebujesz:
- mąka – 180 gr
- masło – 130 gr
- śmietana – 100 gr
- jajka – 2 szt.
- cukier – 80 gr
- skrobia – 1 łyżka. l.
- proszek do pieczenia – 10 gr
- sól – 1/3 łyżeczki
Do napełniania:
- twarożek 9% – 500 gr
- jajka – 2 szt.
- wiśniowy – 70–100 gr
- masło – 50 gr
- cukier – 50 gr
- grysik – 2 łyżki l.
- cukier waniliowy – 10 gr
1. W głębokiej misce połączyć wszystkie składniki na ciasto i ubić mikserem zanurzeniowym lub robocie kuchennym na gładką masę.
2. W osobnej misce połączyć i ubić wszystkie składniki na farsz oprócz wiśni. Nie ma potrzeby rozmrażania jagód.
3. W naczyniu do pieczenia o średnicy 24–Przygotowane ciasto wylewamy na 26 cm objętość, wykładamy na nie nadzienie twarogowe, a na wierzchu pięknie układamy wiśnie.
4. Piec ciasto w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 50–60 minut. Sprawdź gotowość drewnianym szpikulcem.
5. Całkowicie ostudź gotowe ciasto na patelni. Zajmie to co najmniej 1,5 godziny. Podawać wypieki ciepłe lub schłodzone.
Uwaga dla gospodyni
Do nadzienia tego ciasta wiśniowego lepiej jest użyć suchego, ziarnistego twarogu.
Przy okazji
Podczas serwowania ciasto można udekorować cukrem pudrem i listkami mięty.
Ciasto śmietanowe z wiśniami
Ciasto śmietanowe z wiśniami przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie soczystość i lekką kwaskowatość w deserach. Przepis jest dość prosty, poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Nawiasem mówiąc, do tego ciasta wiśnie należy wcześniej rozmrozić na samej górnej półce lodówki, a następnie wrzucić na sito.
Ciasto śmietanowe z wiśniami
Aby przygotować ciasto na 8 porcji potrzebujesz:
- mąka – 320 g
- masło – 150 g
- śmietana – 100 g
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka.
- sól – na czubku noża
Do napełniania:
- wiśnia – 750 g
- śmietana – 200 g
- cukier – 200 g
- jajka – 1 szt.
- mąka – 2 łyżki. l.
- skrobia kukurydziana – 1 łyżka. l.
1. Przygotuj wiśnie. Jagody należy wcześniej rozmrozić, usunąć nadmiar wilgoci i osuszyć papierowymi ręcznikami.
2. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Masło pokroić w kostkę, roztopić na kuchence lub w kuchence mikrofalowej i lekko ostudzić.
3. W dużej misce wymieszaj masło, śmietanę i mąkę przesianą z solą. Zagnieść na miękkie ciasto. Umieścić je w formie do pieczenia o średnicy 24 cm i rękami rozprowadzić je po dnie i bokach, tworząc małe boki.
4. W osobnej misce ubij jajko ze śmietaną i cukrem. Dodaj mąkę. Ubij ponownie. Wiśnie ułożyć na cieście na patelni i posypać mąką kukurydzianą. Wlać mieszankę jajeczno-śmietanową.
5. Piec ciasto śmietanowe z wiśniami przez około 40 minut. Gotowe ciasto pozostawić do całkowitego wystygnięcia w formie, a następnie włożyć do lodówki na co najmniej godzinę.
Przydatne rady
Podobne ciasto z kwaśną śmietaną można przygotować nie tylko z wiśniami, ale też np. ze średniej wielkości dojrzałymi śliwkami czy morelami: też wyjdzie świetnie!
Przy okazji
Zarówno do ciasta, jak i nadzienia ciasta wiśniowego należy dodawać śmietanę o zawartości tłuszczu co najmniej 20%: smak i konsystencja tego przysmaku w dużej mierze zależą od jakości tego produktu.
Francuskie clafoutis z wiśniami
Francuskie clafoutis z wiśniami to niezwykle popularny deser w Europie. Przepis wydaje się prosty i oczywisty, ale będzie wymagał od Ciebie pewnych umiejętności. Do ciasta tego galaretkowego ciasta dodaje się mnóstwo płynnych składników – jajka, mleko, śmietanę, więc w zasadzie jest to słodka zapiekanka.
Francuskie clafoutis z wiśniami
Aby przygotować ciasto na 6 porcji potrzebujesz:
- mąka – 125 gr
- mrożone wiśnie – 600 gr
- śmietanka 10% – 200 ml
- jajka – 3 szt.
- cukier – 100 gr
- mleko – 100 ml
- masło
- sól
1. Aby przygotować wiśniowe clafoutis, rozgrzej piekarnik do 180°C. Nasmaruj patelnię olejem. Wiśnie ułożyć w jednej warstwie i posypać 50 g cukru.
2. W głębokiej misce ubij jajka, dodaj mąkę i sól. Dodaj cukier i dobrze wymieszaj.
3. Powoli dodawaj mleko i śmietanę, cały czas mieszając, aby uniknąć grudek.
4. Powstałym ciastem wylać na wiśnie i piec clafoutis przez około 40 minut–50 minut, aż pojawi się ładny złoty kolor. Ostudzić i podawać.
Uwaga dla gospodyni
Uważa się, że takie wypieki są smaczne tylko „tu i teraz”, dlatego staraj się, aby wiśniowe piękno zostało zjedzone natychmiast, bez pozostawiania śladów.
Przy okazji
Dla aromatu i smaku do ciasta clafoutis dodaj mielony cynamon.
Czekoladowe ciasto wiśniowe
Ciemna czekolada i wiśnie to zwycięskie połączenie, szczególnie jeśli chodzi o wypieki. Ciasto czekoladowe przygotowane według naszej receptury w niczym nie ustępuje smakiem słynnemu Tortowi Pijanej Wiśni, a jest o wiele łatwiejsze i szybsze w przygotowaniu. Spróbuj.
Czekoladowe ciasto wiśniowe
Aby przygotować ciasto na 12 porcji, potrzebujesz:
Do testu:
- cukier puder – 175 gr
- białka jaj – 5 szt. (150 g)
- gorzka czekolada (65–70% kakao) – 100 gr
- mąka pszenna – 85 gr
- masło – 50 gr
- kakao w proszku – 25 gr
Do napełniania:
- pestki wiśni – 300 gr
- brandy lub rum – 100 ml (najlepiej)
Aby przesłać:
- lody, sos waniliowy lub wiśniowy
1. Zamrożone wiśnie zalej brandy lub rumem i odstaw na kilka godzin. Alkohol wyciąga sok z jagód, czyniąc je elastycznymi, a jednocześnie nasyca je aromatycznym alkoholem.
2. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Kwadratową formę do pieczenia o wymiarach 21×21 cm lub okrągłą o średnicy 24 cm wyłóż papierem do pieczenia.
3. Czekoladę strugamy piłą (nóżem do chleba) i przekładamy do miski. Masło pokroić w kostkę nie większą niż 1 cm i dodać do czekolady. W tej samej misce umieść kakao i 4 łyżki. l. cukier puder. Zawartość miski zalać 100 ml wrzącej wody, wymieszać do uzyskania gładkiej, jednorodnej masy.
4. Za pomocą trzepaczki lub miksera ubić białka z pozostałymi 2 łyżkami. l. cukier puder, aż utworzą się stabilne, błyszczące szczyty. Do białek przesiać mąkę i lekko wymieszać. Do miski z białkami włóż masę czekoladową i delikatnie, ale dokładnie wymieszaj silikonową szpatułką. W tym samym czasie unieś białka z dna miski i połóż je na masie czekoladowej. Ciasto powinno stać się równomiernie czekoladowe i pozostać puszyste.
5. Odcedź wiśnie na durszlaku. Włóż około 2/3 ciasta do formy i wyrównaj. Ułożyć wiśnie. Pozostałe ciasto włóż do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki i wyciśnij nadzienie, tworząc kratkę.
6. Piec ciasto przez 30–35 minut, aż na powierzchni ciasta utworzy się krucha skórka. Całkowicie ostudź…