Najdziwniejsze dania z czosnkiem, które nie wydzielają żadnego zapachu
Ksenia Woroncowa 2 kwietnia 2024 r
Czosnek to przyprawa wszechstronna i bardzo popularna. Chodzi o jego zdolność do nadawania aromatu i smaku, łączenia z warzywami i mięsem oraz zmiany w zależności od różnych metod gotowania. Jest jedna rzecz „Ale» – zapach, który może pozostać po wspaniałym posiłku.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak uniknąć zapachu czosnku
- Pesto z czosnku i rozmarynu
- Stek z kalafiora z czosnkiem
- Kotleciki z paluszków krabowych z serem i czosnkiem
- Brukselka z przyprawą czosnkowo-orzechową
- Pieczony czosnek z kozim serem
Jak uniknąć zapachu czosnku
Świeży i gotowany czosnek ma różne smaki. Surowy – jasny, ostry, ostry, jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym produktem. Smak czosnku dobrze ujawnia się w sałatkach z olejem roślinnym oraz w zimnych przekąskach, na czarnym pieczywie tostowym i w sosach. Ale każde z tych dań może pozostawić przypomnienie w postaci nieświeżego oddechu.
Rozwiązaniem jest ugotowanie czosnku. To prawda, należy pamiętać, że podczas obróbki cieplnej (smażenia, pieczenia) czosnek również uwalnia aromat, ale inny, chociaż nie każdemu to się podoba. Ale smak się zmienia. Czosnek staje się bardziej tłusty i pikantny, nie pozostawiając w ustach śladu swojej obecności.
O wszystkich zaletach smażonego i pieczonego czosnku pisaliśmy bardziej szczegółowo w tym artykule.
Dlaczego pieczony czosnek? Nie tylko po to, żeby bez wstydu porozmawiać z bliskimi po wspaniałej kolacji. Czosnek poddany obróbce cieplnej zmienia smak znanych potraw, ma mniejszy wpływ na przewód pokarmowy, zachowując jednocześnie wszystkie zalety. A dań, w których ta przyprawa się przyda, jest mnóstwo. Wybraliśmy te najbardziej niezwykłe.
Pesto z czosnku i rozmarynu
Samo słowo pochodzi od włoskiego pestare, co dosłownie oznacza „mielić”, dlatego w gotowaniu można to nazwać dowolnym sosem mielonym. Wczesną wiosną przygotuj pesto z pierwszych warzyw, latem ze szczytów, a niezależnie od pory roku z pieczonego czosnku.
Pesto z czosnku i rozmarynu
Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:
- czosnek – 20 dużych główek
- świeży rozmaryn – 3 gałązki
- oliwa z oliwek – 5 łyżek. l.
- sól morska
- Usuń zewnętrzną warstwę skóry z główek czosnku. Lekko go połam, ale nie rozdzielaj go całkowicie na goździki.
- Umieść głowy w głębokim naczyniu do pieczenia. Skropić oliwą i umieścić gałązki rozmarynu pomiędzy goździkami.
- Na patelnię wlej 3/4 szklanki zimnej wody. Przykryj szczelnie folią i włóż do piekarnika nagrzanego do 180°C na 1 godzinę. w 30–40 minut sprawdź, czy w formie znajduje się płyn. Jeśli nie, dolej 1/2 szklanki wody i ponownie przykryj folią.
- Gotowy czosnek powinien być bardzo miękki. Ostudzić i przetrzeć przez sito, aby usunąć łuski i łodygi rozmarynu. Doprawić do smaku solą i oliwą z oliwek. Wymieszaj, przelej pesto do słoiczków i wstaw do lodówki.
Przy okazji
Spróbuj poeksperymentować z ziołami: razem z rozmarynem możesz dodać tymianek, oregano i estragon do czosnku w naczyniu do pieczenia.
Uwaga dla gospodyni
Pesto można przechowywać w lodówce 5–6 dni.
Stek z kalafiora z czosnkiem
Rodzaj „alternatywnego” steku, ale nie z mięsa, ale z kalafiora. Okazuje się smaczne i niezbyt bogate w kalorie. Dobra opcja na dni, kiedy mamy przerwę od dań mięsnych.
Stek z kalafiora z czosnkiem
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- kalafior – 1 duża głowa
- mascarpone – 400 g
- czosnek – 4 ząbki
- pietruszka – 4 gałązki
- cytryna – 1 szt.
- ghee – 50 g
- oliwa z oliwek – 40 ml
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- cytryna do podania
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Główkę kalafiora przekrój wzdłuż na 4 płaskie kawałki o grubości około 2 cm (resztka kalafiora nie będzie już potrzebna). Przykryj blachę do pieczenia papierem do pieczenia i ułóż powstałe „steki”. Skrop obficie oliwą z oliwek, posól i piecz przez 20 minut.
- Do sosu posiekaj natkę pietruszki. Cytrynę umyj pędzelkiem, osusz, usuń skórkę na drobnej tarce. Wyciśnij sok z cytryny. Sok i skórkę wymieszać z mascarpone i natką pietruszki, solą i pieprzem.
- Czosnek obierz, przekrój wzdłuż na 3 części–4 rekordy. Na patelni rozgrzej ghee, dodaj sól, włóż czosnek i kalafior. Smażyć na średnim ogniu przez 5 minut.
- Podawaj gorące steki z kalafiora z sosem mascarpone.
Przy okazji
Kapusta ta świetnie komponuje się z sałatką z dojrzałych pomidorów z czerwoną cebulą i oliwą z oliwek.
Uwaga dla gospodyni
Pozostały kalafior można ugotować, a następnie usmażyć na patelni z masłem i bułką tartą. Tutaj znajdziesz prosty przepis na przystawkę.
Kotleciki z paluszków krabowych z serem i czosnkiem
Paluszki krabowe nadają się nie tylko do sałatek. Spróbuj użyć ich jako mielonego mięsa na kotlety. Ser łączy w sobie składniki, a czosnek dodaje pikantnego smaku.
Kotleciki z paluszków krabowych z serem i czosnkiem
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- paluszki krabowe – 200 g
- jajko – 1 szt.
- mąka pszenna – 50 g
- ser półtwardy – 200 g
- kwaśna śmietana lub majonez – 50 g
- czosnek – 1 ząbek
- sól, mielony czarny pieprz
- biała bułka tarta lub nasiona sezamu
- ghee lub olej roślinny do smażenia kotletów
- Usuń folię opakowaniową z paluszków krabowych i zetrzyj je na grubej tarce.
- Zetrzyj ser na drobnej lub grubej tarce. Czosnek przeciśnij przez praskę lub zetrzyj na drobnej tarce.
- Wymieszaj starte paluszki i ser. Dodać jajko, śmietanę i mąkę pszenną. Sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj mięso mielone, aż będzie gładkie.
- Formuj okrągłe lub owalne kotleciki. Obtocz w białej bułce tartej lub sezamie.
- Przygotowane kotlety z paluszków krabowych smażymy na rozgrzanym oleju z serem na złoty kolor. Podawaj kotlety z dowolnym dodatkiem.
Przy okazji
W podobny sposób przyrządza się paluszki krabowe w Nowym Orleanie. Przepis można znaleźć na zachodnich stronach kulinarnych, używając słowa kluczowego New Orleans Crab Cakes.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast paluszków krabowych możesz, jeśli to możliwe, użyć mięsa kraba. Rezultatem będzie prawdziwy przysmak.
Brukselka z przyprawą czosnkowo-orzechową
Niezwykłe danie, które z pewnością zmieni zdanie u tych, którzy nie przepadają za brukselką. Wybierz piękne dania – przystawka nie tylko ciekawie smakuje, ale także wygląda luksusowo.
Brukselka z przyprawą czosnkowo-orzechową
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
- Brukselka – 1,2 kg
- czosnek – 3 głowy
- klarowany sok jabłkowy – 200 ml
- masło – 120 g
- sól
Do przyprawienia:
- nieprażone orzechy laskowe – 100 g
- nieprażone nasiona sezamu – 100 g
- wędzona papryka – 1 łyżeczka.
- sól
- Główki brukselki przekrój na pół, ostrożnie usuń łodygi: są gorzkie. Czosnek podziel na ząbki i obierz, nie siekaj.
- Rozpuść masło, wymieszaj z solą i sokiem jabłkowym. Umieść brukselkę i ząbki czosnku na patelni wyłożonej pergaminem, polej mieszaniną masła i soku i wymieszaj, aby pokryć się nimi.
- Włóż patelnię do piekarnika nagrzanego do 180°C i piecz, aż kapusta i czosnek będą miękkie i karmelizowane, około 35 minut.
- Aby przygotować przyprawę orzechową, zmiel orzechy laskowe w blenderze tak, aby powstały zarówno duże kawałki, jak i drobna okruchy. Wymieszać z nasionami sezamu, smażyć na suchej patelni na średnim ogniu, mieszając, aż pojawi się przyjemny orzechowy zapach, 2–3 minuty. Zdjąć z ognia, wymieszać z wędzoną papryką i solą.
- Tuż przed podaniem posyp kapustę czosnkową przyprawą orzechową. Podawaj przystawkę na gorąco.
Przy okazji
Można kupić gotową przyprawę orzechową, ale domowa będzie lepsza.
Uwaga dla gospodyni
Podawaj brukselkę z dressingiem orzechowym jako przystawkę lub połóż na stole jako danie główne – są na to wystarczająco sycące.
Pieczony czosnek z kozim serem
Sam czosnek może być świetną przekąską. Aby to zrobić, należy go odpowiednio upiec i podać. Pyszne i bez zapachu!
Pieczony czosnek z kozim serem
Do przygotowania 3 porcji potrzebne będą:
- tymianek – 6 gałązek
- orzechy włoskie – 50 g
- rozmaryn – 3 gałązki
- czosnek – 3 głowy
- miękki ser kozi – 150 g
- pietruszka – 2 gałązki
- biały chleb – 6 kromek
- oliwa z oliwek – 3 łyżki. l.
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Obierz główki czosnku, ale nie rozdzielaj ich na ząbki. Umyj warzywa i wysusz. Umieść czosnek w małym naczyniu do pieczenia. Dodaj rozmaryn i tymianek i skrop oliwą z oliwek. Doprawić solą i pieprzem.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Blaszkę szczelnie przykrywamy folią, wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 35 minut. Następnie zdejmij folię i włóż ponownie do piekarnika na kolejne 25 minut.
- Posiekaj natkę pietruszki. Grubo posiekaj kozi ser i orzechy. W dużej misce wymieszaj ser z ziołami i orzechami włoskimi.
- Z patelni z pieczonym czosnkiem odlać olej do czystej miski.
- Wlać 1 łyżkę do mieszanki serowo-orzechowej. l. oliwę czosnkową, doprawić solą i czarnym pieprzem. Włożyć do lodówki na 10 minut.
- Na patelni rozgrzej pozostały olej czosnkowy. Smaż na nim chleb po 4 minuty z każdej strony, aż uzyska złoty kolor. Podawaj pieczony czosnek z tostowym pieczywem i dodatkiem z mieszanki serowo-orzechowej.
Przy okazji
Jedyna prostsza opcja jest taka: obrany, pieczony czosnek rozgnieć widelcem i podawaj z ulubionym pieczywem.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast sera koziego można użyć miękkiego sera przaśnego z mleka krowiego. Na przykład mozzarella.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #czosnek #przepisy z czosnkiemPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych