Najciekawsze pomysły i przepisy na ciasta i ciasta z wiśniami, nie będzie kwaśne
Alena Spirina 31 lipca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Pieczywo z wiśniami można przygotowywać przez cały rok, jednak w sezonie, kiedy można kupić dojrzałe, soczyste wiśnie, po prostu trzeba mieć czas na przygotowanie jak największej liczby ukochanych ciast i ciast z tą piękną jagodą. I radzę spróbować czegoś nowego.
O czym porozmawiamy w artykule:Pierogi z wiśniami to świetny klasykCiasta i placki z wiśniamiClafoutis z wiśniami i ciasto szwarcwaldzkieDo czego pasują wiśniePrzepisy z wiśniamiPyszne słodkie bułeczki z wiśniami Sernik królewski z wiśniamiProsty placek z wiśniami Strudel z ciasta filo z wiśniamiCiasto czekoladowe z wiśniamiSzewc z wiśniami
Pierogi z wiśniami – świetny klasyk
O wiśniach po prostu nie da się przejść obojętnie obok przepisu na pierogi! Nie wygląda to oczywiście jak wypieki, ale jest ciasto, jest też nadzienie, tylko sposób przyrządzania jest inny. Świeżo ugotowane lub z zamrażarki są równie dobre. Z kwaśną śmietaną, sokiem wiśniowym lub galaretką zamaskowaną jako „sos”. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym ciastem na knedle z wiśniami jest krem budyniowy, przy czym wskazane jest rozwałkowanie większych kółek o średnicy 10-12 centymetrów, tak aby zmieścić co najmniej 5-7 jagód. W nadzieniu jest nadmiar skrobi, wystarczy odłożyć wypestkowane jagody na durszlak i posypać cukrem dopiero po wyłożeniu ich na ciasto. Pamiętaj, aby zebrać sok i polać nim gotowe kluski. Spróbujcie ugotować pierogi z wiśniami nie w wodzie, ale na parze: ciasto będzie gęstsze, a sok na pewno nie będzie wyciekał. Lub upiecz pierogi z tego ciasta w piekarniku, w pośpiechu otrzymasz doskonałe ciasta.
Ciasta i ciasta wiśniowe
Do ciast lub ciast z wiśniami stosuje się ciasto drożdżowe i tutaj zaleca się mieszanie jagód ze skrobią. Możesz go po prostu zwinąć lub zagotować sok wiśniowy z cukrem, dodać jagody i skrobię rozcieńczoną w wodzie i ponownie zagotować, aż będzie przezroczysty. I nie zapomnij schłodzić nadzienia do temperatury pokojowej przed dodaniem go do ciasta.
Jednym z moich ulubionych ciast z wiśniami jest „Klasztorna Izba”. Tak, jest to pracochłonne, ale jakie spektakularne i świąteczne! A na co dzień radzę upiec tzw. „tarty placek”. Aby go przygotować, wymieszaj mąkę z cukrem i masłem. Rezultatem jest miękisz, którego 2/3 wlewa się do naczynia do pieczenia, na wierzchu miękiszu znajduje się warstwa świeżych wiśni posypanych mieszanką cukru i skrobi. Przykryj nadzienie pozostałą bułką tartą i upiecz ciasto. Podczas pieczenia sok wiśniowy nasiąka dolną warstwą ciasta, natomiast górna pozostaje chrupiąca.
Wiśniowe clafoutis i ciasto z czarnego lasu
Najbardziej wiśniowym deserem we Francji jest clafoutis. Piecze się go zarówno z wiśniami, jak i słodkimi ciemnymi wiśniami, często bez pestek. Konsystencją clafoutis najbardziej przypomina zapiekankę lub zapiekaną śmietanę, chociaż niektórzy narzekają na jego „omletowość”. Zaufaj mi, jajeczny smak zniknie, jeśli upieczesz clafoutis dzień wcześniej i pozostawisz je w lodówce.
Niemieckim klasykiem z wiśniami jest ciasto czekoladowe Schwarzwald, zwane także Czarnym Lasem. Swoją drogą, wiśnie i czekolada to jedno z najlepszych połączeń cukierniczych. Więc wcale nie jest konieczne robienie „Czarnego Lasu” w formie ciasta, całkiem możliwe jest obejście się z mniej kapryśnym drobiazgiem; Wystarczy włożyć połamany czekoladowy biszkopt lub babeczkę do szklanek, namoczyć w soku wiśniowym, polać kremem czekoladowym, posypać świeżymi wiśniami i udekorować bitą śmietaną lub kwaśną śmietaną. Skład jest klasyczny, mniej pracy – dokładnie to, czego potrzeba do nieformalnego picia herbaty.
Austriacy, Węgrzy i wszystkie kraje byłego Austro-Węgier wykorzystują wiśnie do przygotowania nadzienia do strudla, łącząc je z twarogiem lub kremem lub makiem. Wiśnia i mak to świetne połączenie, które można nazwać klasycznym.
Amerykanie pieczą swoje słynne kruche ciasta z wiśniami i wykorzystują wiśnie do wielu tradycyjnych deserów owocowych – chipsów, kruszonek, szewców, slumpów, pandodies i grantów.
Z czym pasuje wiśnia?
Jak już wspomnieliśmy, wiśnie i czekolada to doskonałe połączenie, do którego można dodać kawę. Ale zakres możliwości dodania dodatkowego smaku i aromatu wypiekom z wiśniami nie jest ograniczony. Tarty wiśniowe najlepiej komponują się ze „słodkimi”, „ciepłymi” przyprawami, takimi jak wanilia, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa i ziele angielskie. Doskonałym towarzyszem wiśni jest fasolka tonka (owoc egzotycznego drzewa Ameryki Łacińskiej) o złożonym aromacie, w którym pachnie zarówno wanilią, jak i migdałami, a dokładniej pestką wiśni. Tak, tak, aromat gorzkich migdałów jest bardzo podobny do aromatu pestek wiśni. Dlatego esencja migdałowa uznawana jest za najlepszy dodatek do wypieków z wiśniami. Ten sam aromat ma popularny w Niemczech mocny napój alkoholowy – kirsch (lub kirschwasser), a także likier „Amaretto». Rum znakomicie wzbogaca także desery z wiśniami. Nawiasem mówiąc, mocne napoje alkoholowe, takie jak brandy, wyciągają sok z wiśni i fakt ten można wykorzystać, jeśli chcesz wysuszyć wiśnie w deserze dla dorosłych.
Skórka cytryny i pomarańczy to kolejny charakterystyczny aromat wiśni.
Jeśli mówimy o ziołach, na pierwszym miejscu znajduje się rozmaryn, a następnie tymianek. Spróbuj dodać kilka gałązek jednego lub drugiego do nadzienia wiśniowego lub na przykład kremu smakowego i podawać z wiśniami zamiast lodów z wypiekami.
A wiśnie, dzięki swojej mięsistej konsystencji, są bardzo przyjazne orzechom: migdałom, orzechom włoskim i orzechom laskowym.
I oczywiście wiśnie dobrze komponują się z innymi letnimi owocami: jabłkami, morelami, brzoskwiniami i nektarynkami.
Przepisy z wiśniami
Pyszne słodkie bułeczki z wiśniami
Dzięki kwaśnemu smakowi jagód pieczenie z wiśniami jest zawsze orzeźwiające. A w tych zwiewnych bułeczkach wiśnie łączy się w nadzieniu z ubitym białkiem, co czyni je niesamowicie smacznymi. Z kulinarnego punktu widzenia są bardzo wygodne: żółtka są używane do ciasta, białka do nadzienia. Jeśli przed użyciem namoczysz wiśnie w brandy lub rumie na co najmniej pół godziny, staną się gęste, mniej soczyste i trochę „pijane”.
Pyszne słodkie bułeczki z wiśniami
Do przygotowania bułek na 4 porcje potrzebne będą:
- masło – 250 g
- mąka pszenna – 450 g
- śmietana 15% tłuszczu – 200 g
- żółtka jaj – 5 szt. (100 g)
- białka jaj w temperaturze pokojowej – 5 szt. (150g)
- cukier – 400 g
- świeże wiśnie – 400 g lub mrożone 250 g
- orzechy włoskie, posiekane – 100 g
- brandy lub rum (opcjonalnie) – 50 ml
- Zimne masło pokroić na kawałki, wymieszać z mąką i rozetrzeć opuszkami palców na okruchy. Dodać żółtka i śmietanę, zagnieść miękkie ciasto.
- Ciasto podzielić na dwie części i rozwałkować pomiędzy dwoma kawałkami papieru do pieczenia lub grubej folii na warstwę o grubości 5 mm. Przełożyć na deskę, przykryć folią i wstawić do lodówki na 30 minut.
- Wiśnie obieramy i przekładamy na durszlak, aby puściły sok. W razie potrzeby skrop jagody brandy lub rumem. Pozostaw na czas przygotowania nadzienia.
- Białka ubić mikserem na puszystą masę, stopniowo dodając cukier. Ubijaj na średnich i wysokich obrotach, aż utworzy się sztywna, błyszcząca piana.
- Delikatnie wymieszaj szpatułką z posiekanymi orzechami włoskimi. Włożyć do rękawa cukierniczego bez końcówki, odciąć róg tak, aby powstał otwór o średnicy 2,5-3 cm.
- Rozgrzej piekarnik do 180C. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia.
- Wyjąć połowę ciasta z lodówki. Za pomocą noża do pizzy lub zwykłego ostrego noża pokrój ciasto na kwadraty o wymiarach 10×10 cm i ułóż je na blasze do pieczenia.
- Na połówkę każdego kwadratu nałóż odrobinę masy białkowej i połóż na niej kilka wiśni. Przykryć luźno drugą połową kwadratu.
- Piec bułeczki przez 20-25 minut. Ciasto powinno być złociste, a wystające nadzienie złocistobrązowe.
Uwaga dla właściciela: Ciasto można ugniatać w misie robota kuchennego lub w mikserze stojącym za pomocą końcówki łopatkowej. Kolejność mieszania składników pozostanie taka sama: najpierw mąka z zimnym masłem, następnie spoiwa, czyli tzw. żółtka i śmietana.
Przy okazji: Z tego samego ciasta można zrobić wspaniałe koszyczki lub tartaletki, które można wypełnić kremem i udekorować dowolnymi sezonowymi owocami lub jagodami.
Sernik królewski z wiśniami
Wiśnia dobrze komponuje się z twarogiem. Sernik królewski jest tego doskonałym potwierdzeniem. Do tego prostego ciasta wiśniowego używa się kruszonki – kruszonki mąki, masła i cukru – oraz mieszanki twarogu, przypominającej zapiekankę. Nadzienie będzie wyglądało na płynne, ale nie przejmuj się tym: na pewno stwardnieje dzięki jajkom.
Sernik królewski z wiśniami
Do przygotowania serników na 7 porcji potrzebne będą:
- masło zimne – 220 g
- cukier – 230 g
- mąka pszenna – 350 g
- mąka kukurydziana – 100 g
- cukier waniliowy – 20 g
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka.
- sól – 1,5 łyżeczki.
- twarożek o zawartości tłuszczu 5-9% – 250 g
- jaja kategorii CO – 3 szt.
- wiśnie bez pestek (mrożone, wcześniej rozmrożone) – 300 g
- cukier puder do wykończenia
- Formę o średnicy 22-24 cm, najlepiej z wyjmowanymi bokami, wyłóż papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 160 C.
- W misce wymieszaj mąkę pszenną i kukurydzianą, sól, proszek do pieczenia, cukier i cukier waniliowy. Dodajemy pokrojone w kostkę zimne masło i rozcieramy opuszkami palców na grubą okruchy.
- Do nadzienia ubij twarożek blenderem, aż stanie się jednorodny. Za pomocą szpatułki lub łyżki wymieszaj jajka, cukier, wanilię i sól. Mieszaj, aż będzie gładkie.
- Na patelnię włóż 2/3 bułki tartej i lekko ugniataj. Nadzienie twarogowe rozsmaruj na okruszkach.
- Na twarogu ułożyć wiśnie i przykryć pozostałą bułką tartą. Wstawić do piekarnika i piec około godziny. Powierzchnia powinna stać się złocista, a nadzienie twarogowe powinno być gęste.
- Ciasto studzimy w formie na metalowej kratce przez 30 minut, następnie wyjmujemy z formy na metalową kratkę i całkowicie ostudzamy. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
Uwaga dla właściciela: pokruszona mąka kukurydziana jest opcjonalna, ale zalecana. Dzięki niemu ciasto zyskuje po pierwsze przyjemny żółty kolor, a po drugie słodkawy, kremowy smak.
Przy okazji: Do nadzienia użyj dowolnych sezonowych jagód lub owoców miękkich: porzeczki, maliny, agrest, morele, nektarynki. Zimą na sernik królewski nadają się mrożone lub konserwowe jagody i/lub owoce.
Proste ciasto wiśniowe
Cienkie kruche ciasto i mnóstwo wiśni… Co może być lepszego?! Syrop wiśniowy gotuje się w gorącym piekarniku, nadzienie staje się gęste, ale jego smak pozostaje jasny i świeży. Siateczka na powierzchni pozwala na odparowanie i zgęstnienie nadzienia, dlatego warto poświęcić czas na jego zaplecenie.
Proste ciasto wiśniowe
Aby przygotować ciasto na 8-12 porcji, potrzebujesz:
- mąka pszenna – 375 g
- cukier puder – 20 g
- sól – 1,5 łyżeczki.
- zimne masło – 255 g
- zimna wódka lub brandy – 2 łyżki.
- zimna woda – 3 łyżki.
- cukier – 200 g
- skrobia kukurydziana – 3 łyżki.
- wiśnia – 1 kg
- sok z cytryny – 1 łyżeczka.
- skórka z cytryny – 2 łyżeczki.
- mielony cynamon – ½ łyżeczki.
- do podania lody waniliowe lub czekoladowe
- Do dużej miski przesiej mąkę z solą i cukrem pudrem. Dodajemy pokrojone w kostkę zimne masło, obtaczamy je w mące i rozcieramy opuszkami palców…