Mrożony kompot jagodowy: tajemnice i sztuczki

Mrożony kompot jagodowy: tajemnice i sztuczki

Mrożony kompot jagodowy: tajemnice i sztuczki

Olga Siutkina 02 marca 2024 r

Najlepszy sposób na zaopatrzenie się w jagody na zimę zamrażanie Najważniejsze, że pozwala na to wielkość zamrażarki. A jeśli masz zapasy, możesz ugotować wszystko z mrożonych jagód, tak jak ze świeżych. Mrożone jagody zachowują witaminy tak bardzo, jak to możliwe. A kompoty robione z takich jagód zimą są o wiele zdrowsze niż te robione w zwiniętych latem słoikach. Ale aby te witaminy mogły zostać zachowane w najlepszy możliwy sposób, nadal musisz przestrzegać kilku zasad.

Mrożony kompot jagodowy

O czym porozmawiamy w artykule i jakie kompoty przygotujemy:

  • Jak gotować kompot z mrożonych jagód
  • Ile jagód wziąć na 3 litry
  • Kiedy dodać cukier do kompotu
  • Jak prawidłowo ugotować kompot z czarnych porzeczek i innych jagód
  • Czy mrożony kompot jagodowy jest zdrowy?
  • Jak zachować witaminy podczas gotowania kompotu z mrożonych jagód
  • Przepisy na pyszne i zdrowe mrożone kompoty jagodowe
  • Mrożony kompot z czarnej porzeczki
  • Kompot z mrożonego rokitnika i jabłek
  • Mrożony kompot malinowy
  • Mrożony kompot wiśniowy z cytryną
  • Kompot z różnych mrożonych jagód

Jak gotować kompot z mrożonych jagód

Pierwsza i główna zasada Nie wkładaj jagód z zamrażarki bezpośrednio do garnka z gorącą wodą. To szok dla jagód; w tym momencie witaminy są tracone. To tak samo, jak nalanie gorącej wody do szklanki z lodem: ściany nie wytrzymują tego i pękają. Oto właściwe rozwiązanie wyjmij jagody, najpierw włóż je do durszlaka i spłucz letnią wodą.

W rondelku zagotuj wodę i dodaj cukier. Mieszaj cukier aż do całkowitego rozpuszczenia i dodaj jagody.

Jeśli dodasz mrożone jagody do wrzącej wody, kompot straci wszystkie witaminy. Jak zrobić wszystko dobrze, przeczytaj poniżej
Jeśli dodasz mrożone jagody do wrzącej wody, kompot straci wszystkie witaminy. Jak zrobić wszystko dobrze, przeczytaj poniżej

Nie zaleca się umieszczania jagód na kompot na patelni z zimną wodą. Gotowanie będzie przebiegać wolniej, co również częściowo zabije witaminy.

Doprowadź kompot do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 4–6 minut, w zależności od rodzaju jagód. Mrożony kompot truskawkowy gotuje się nieco dłużej niż kompot z czarnej lub czerwonej porzeczki.

Gdy kompot będzie gotowy, zdejmij kompot z ognia. Można pić na gorąco, na ciepło lub całkowicie wystudzone.

Nawiasem mówiąc, nie trzeba mylić kompotu i napoju owocowego. To dwa zupełnie różne napoje. Kompot To napój, w którym jagody gotuje się w słodkim syropie. Sok owocowy przygotowuje się inaczej: sok wyciska się z jagód, ciasto gotuje się, a bulion filtruje. Wyciśnięty sok wlewa się do bulionu, a napoju nie poddaje się już obróbce cieplnej. Morse zawiera znacznie więcej witamin i pije się go wyłącznie schłodzonego.

Ile jagód wziąć na 3 litry

Optymalny stosunek wody i jagód 100 g jagód na 1 litr wody. Odpowiednio 3 litry wody wymagają 300 g jagód. Mniej nie będzie już smaczne. Oto więcej poprawia smak i aromat. Nie możemy jednak zapominać o naszym tradycyjnym kompocie to wciąż napój, w przeciwieństwie do francuskiego kompotu deser z jagód lub kawałków owoców zalany gęstym słodkim syropem.

Kiedy dodać cukier do kompotu

Cukier należy dodać do kompotu przed dodaniem jagód do gorącej wody. Do wrzącej wody wsypać cukier, wymieszać i doprowadzić wodę do wrzenia. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej dodać trochę mniej cukru niż zwykle. Tak jest zdrowiej. A jeśli nadal wydaje Ci się to za mało, dodaj do smaku pod koniec gotowania i mieszaj, aż się rozpuści.

Dzieciom poniżej pierwszego roku życia należy dodawać syrop cukrowy zamiast cukru. Swoją drogą, wszystkie napoje smakują lepiej z syropem cukrowym.

Jak prawidłowo ugotować kompot z czarnych porzeczek i innych jagód

Napój kompotowy można zaparzyć z dowolnych mrożonych jagód: czarnych i czerwonych porzeczek, borówek, rokitnika, borówek, żurawiny, borówek, malin, truskawek. Każda z tych jagód ma swój niepowtarzalny smak i aromat. Smak można regulować dodając cukier, sok z cytryny, kwasek cytrynowy, aromatyczne przyprawy i zioła według uznania.

Aby ugotować kompot, należy odmierzyć i wlać wodę na patelnię. Postawić na ogniu i doprowadzić do wrzenia.

Przed włożeniem zamrożonych jagód do garnka z wrzącą wodą należy je przepłukać ciepłą wodą.
Przed włożeniem zamrożonych jagód do garnka z wrzącą wodą należy je przepłukać ciepłą wodą.

Dodać cukier, wymieszać i gdy woda się zagotuje, wyjąć jagody z zamrażarki. Umieść w durszlaku lub misce i spłucz ciepłą wodą. Natychmiast włóż na patelnię. Nie trzeba czekać, aż jagody całkowicie się stopią, w przeciwnym razie wypłynie z nich sok.

Doprowadź kompot do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu przez 1 do 5 minut, w zależności od rodzaju jagód. Pamiętaj, aby spróbować dostosować smak. Zamknij pokrywkę i pozwól kompotowi parzyć się przez 20–30 minut.

Kompot można pić zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Czy mrożony kompot jagodowy jest zdrowy?

Zamrażanie najlepszy sposób na zachowanie witamin jagodowych, ponieważ nie są poddawane obróbce cieplnej. W mrożonych jagodach nie ma również cukru, co czyni tę metodę podwójnie przydatną. Kompot z mrożonych jagód jest nie mniej zdrowy niż świeże, a ma lepszy smak i zalety niż kompoty w słoikach zwiniętych na zimę.

Jak zachować witaminy podczas gotowania kompotu z mrożonych jagód

Opłucz mrożone jagody przed gotowaniem, aby zachować witaminy.
Opłucz mrożone jagody przed gotowaniem, aby zachować witaminy.

Aby zachować witaminy w mrożonych jagodach podczas gotowania kompotu, nie jest wymagany żaden specjalny wysiłek. Nie ma potrzeby wcześniejszego rozmrażania jagód. W ten sposób traci się witaminy. A dla jeszcze większego bezpieczeństwa, przed włożeniem jagód na patelnię wystarczy włożyć je na durszlak i przepłukać ciepłą wodą z kranu niech jagody trochę się rozgrzeją.

Przepisy na pyszne i zdrowe mrożone kompoty jagodowe

Mrożony kompot z czarnej porzeczki

Sama porzeczka jest bardzo wyrazistą jagodą, a mrożony kompot jagodowy ma wszystkiego dość: kwasowości, aromatu, letniej świeżości. Ale zawsze chcesz dodać coś wyjątkowego, aby aromat i smak były wyjątkowe. Gdyby było lato, dodalibyśmy liście porzeczki, miętę i bazylię. Zimą można zastosować przyprawy, które najlepiej podkreślą i tak już jasny aromat porzeczek. Może to być anyż gwiazdkowaty, pączek goździka, kawałek świeżego imbiru. Zimą te przyprawy będą miały również działanie rozgrzewające, a jeśli masz zimny, mrożony kompot z czarnej porzeczki, sprzyja szybkiej regeneracji.

Mrożony kompot z czarnej porzeczki
Mrożony kompot z czarnej porzeczki

Do mrożonego kompotu porzeczkowego potrzebujesz:

2 litry wody

300 g świeżo mrożonych porzeczek

2 cm korzeń imbiru

150–180 g cukru (lub do smaku)

  1. Postaw garnek z wodą na ogniu i zagotuj wodę.
  2. Imbir obierz i pokrój w cienkie plasterki.
  3. Do wrzącej wody wsypać cukier, wymieszać i dodać imbir. Rada. W razie potrzeby cukier można zastąpić miodem do smaku.
  4. Gotuj przez 2 minuty.
  5. Wyjmij jagody z zamrażarki, umieść je na durszlaku i spłucz ciepłą wodą.
  6. Jagody włóż do garnka z wodą, poczekaj, aż się zagotują, zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu przez 4-5 minut.
  7. Zamknij pokrywkę, zdejmij z ognia i pozostaw do zaparzenia na 20 minut.
  8. Pij mrożony kompot z czarnej porzeczki z imbirem, gorący lub schłodzony. Rada. Kiedy jesteś przeziębiony, warto pić gorący kompot, np. herbatę.

Kompot z mrożonego rokitnika i jabłek

Rokitnik zwyczajny Witaminowa i bardzo zdrowa jagoda, ma więcej smaku niż aromatu. Dlatego też chciałabym dodać coś, co nie wpłynie znacząco na smak, a za to doda subtelnego aromatu. Nie chcę używać czerwonych jagód. Rokitnik ma cudowną żółto-złotą barwę. Idealne są pachnące odmiany jabłek. Jedno zastrzeżenie: rokitnik zwyczajny Jagoda jest gęsta i przed dodaniem jej do garnka z wodą należy ją lekko rozgnieść tłuczkiem.

Kompot z mrożonego rokitnika i jabłek
Kompot z mrożonego rokitnika i jabłek

Do przygotowania kompotu z rokitnika i jabłek potrzebne będą:

  • 2 litry wody
  • 2 jabłka
  • 200 g mrożonego rokitnika zwyczajnego
  • 180 g cukru (lub do smaku)
  1. Wyjmij rokitnika z zamrażarki i opłucz ciepłą wodą.
  2. Umieścić w misce i pozostawić do rozmrożenia. Nie trzeba czekać, aż jagody całkowicie się rozpuszczą.
  3. Do rokitnika wsyp trochę cukru i rozgnieć jagody tłuczkiem. Cukier sprawia, że ​​​​jest twardszy, a kruszenie jagód jest znacznie wygodniejsze.
  4. Postaw garnek z wodą na ogniu i zagotuj wodę.
  5. Jabłka pokroić w cienkie plasterki.
  6. Do wrzącej wody wsypać cukier, wymieszać i doprowadzić syrop do wrzenia.
  7. Zacznij od rokitnika i jabłek.
  8. Zagotuj kompot z mrożonego rokitnika i jabłek, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 5-6 minut.
  9. Zamknij pokrywkę, zdejmij z ognia i pozwól kompotowi parzyć się przez 20–30 minut.

Mrożony kompot malinowy

Napoje malinowe są samowystarczalne. Delikatny smak, niezrównany aromat. Nie chcę nawet niczym przerywać, chcę to po prostu zachować jak najbardziej. Dlatego wystarczy odpowiednio ugotować kompot i uzyskać prawdziwą malinową przyjemność.

Mrożony kompot malinowy
Mrożony kompot malinowy

Do mrożonego kompotu malinowego potrzebujesz:

  • 300 g mrożonych malin
  • 2 litry wody
  • 150 g cukru
  1. Postaw garnek z wodą na ogniu i zagotuj wodę.
  2. Wyjmij maliny z zamrażarki, umieść je na durszlaku i opłucz ciepłą wodą. Zasadniczo maliny są zbierane i mrożone w czystości. Spłucz ciepłą wodą, aby trochę ogrzać jagody i usunąć kontrast temperaturowy. Nie ma potrzeby całkowitego rozmrażania jagód, w przeciwnym razie sok wypłynie.
  3. Do rondelka z wodą wsypać cukier, wymieszać i dodać maliny.
  4. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast wyłączyć ogień. Malina Jagoda jest bardzo delikatna, nie wymaga długiego gotowania.
  5. Przykryj patelnię pokrywką i pozostaw zamrożony kompot malinowy do zaparzenia na 20–30 minut.
  6. Po ugotowaniu maliny stają się miękkie, rozpadają się i tracą kolor. Dlatego wskazane jest odcedzenie kompotu i wyciśnięcie jagód łyżką.
  7. Mrożony kompot malinowy pij ciepły lub schłodzony.

Mrożony kompot wiśniowy z cytryną

Kompot wiśniowy charakteryzuje się doskonałym smakiem i lekkim aromatem gorzkich migdałów. I co za kolor! Prawdziwy rubin! Do kompotu wiśniowego nie trzeba nawet dodawać cukru, nieważne jakiego, świeżego czy mrożonego, smak jest przyjemny i harmonijny. Może tylko trochę soku z cytryny, gdyby wiśnie nie były wystarczająco cierpkie. Kompot można zrobić z dowolnej wiśni z nasionami lub bez.

Mrożony kompot wiśniowy z cytryną
Mrożony kompot wiśniowy z cytryną

Do mrożonego kompotu wiśniowo-cytrynowego potrzebujesz:

  • 2 litry wody
  • 400 g mrożonych wiśni
  • 3 łyżki l. sok z cytryny
  • cukier do smaku
  1. Wyciśnij sok z cytryny.
  2. Postaw garnek z wodą na ogniu i zagotuj wodę.
  3. Dodać cukier, wymieszać i doprowadzić do wrzenia.
  4. Wyjmij wiśnie z zamrażarki, umieść je na durszlaku i spłucz ciepłą wodą.
  5. Wiśnie włóż do wrzącej wody i zagotuj.
  6. Zmniejsz ogień i gotuj przez 5-6 minut. Pod koniec gotowania dodać sok z cytryny.
  7. Zdejmij z ognia, przykryj i odstaw na 30 minut.

Kompot z różnych mrożonych jagód

Jakie mrożone jagody masz w zamrażarce? Zbierz garść borówek, truskawek, malin, czarnych porzeczek i ugotuj kompot, który wydobędzie z jagód cały aromat i smak. Możesz umieścić taką samą ilość jagód lub trochę więcej to nie ma znaczenia. W każdym razie taki kompot będzie wiele witamin i korzyści.

Bardzo dobre połączenie zapewniają jagody i truskawki, wiśnie i czerwone porzeczki.

Jak…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja