Mięso gęsie w galarecie

Mięso gęsie w galarecie

gastronomia 15 grudnia 2023 r5.00(3)Dodaj do ulubionychUdziałMięso gęsie w galarecie Do przepisu

Galaretowane mięso z gęsi to doskonałe danie na noworoczny stół. Tradycyjnie ptak ten jest pieczony, ale my proponujemy gotować mięso w galarecie, gdyż gęś po długim gotowaniu okazuje się delikatna, a rosół złocisty, treściwy i bardzo pożywny.

Jeśli to możliwe, zalecamy zakup ptaka na rynku: jednocześnie poproś sprzedawcę, aby pokroił go na kawałki. A także spróbuj kupić dodatkowe łapy, szyję i skrzydełka gęsi (możesz też użyć kurczaka lub indyka), aby lepiej stwardniało bez żelatyny. Przecież galaretowane mięso zamarza dzięki dużej ilości kolagenu, który uwalnia się w wyniku długiego gotowania kości, ścięgien i chrząstek. Jeśli kupiłeś zamrożoną tuszę, rozmroź ją prawidłowo – włóż ją do lodówki na dzień przed gotowaniem i pozwól jej całkowicie się rozmrozić.

Gęś to bardzo tłusty ptak, dlatego na etapie przygotowania mięsa staraj się odciąć jak najwięcej tłuszczu. Można go stopić i wykorzystać do smażenia lub do celów leczniczych.

Złożoność: przeciętny Kalorie: 715,18 kcal/porcja Porcje: 12 Gotowanie: 30 minut Używany: 26,36 g/65,21 g/5,99PrzekąskaSKŁADNIKI NA 12 PORCJIGęś o wadze 2 kg lub o połowę większaMarchew średnia – 2 szt.Cebula Cebula duża – 1 szt.Korzeń pietruszki – 1 szt.Liść laurowy – 3-4 szt.Ziarna pieprzu – 5-7 groszkówZiele angielskie – 3-4 groszkiObrany czosnek – 5-7 ząbkówSól – do smakuDo podania chrzan lub musztarda Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Osusz gęś ręcznikiem papierowym, usuń pozostałe pióra (jeśli są), odetnij jak najwięcej tłuszczu. Tusze pokroić na kawałki, wszystko łącznie ze skrzydełkami, szyją, udkami, kośćmi umieścić w dużym rondlu i zalać zimną wodą, aż mięso będzie całkowicie przykryte. Umieścić na dużym ogniu. Musisz uważnie monitorować bulion przez następną godzinę.

Krok 2

Gdy bulion się zagotuje, natychmiast zmniejsz ogień do bardzo małego i przez kolejne 15 minut zbieraj pianę łyżką cedzakową, aby bulion był klarowny. Idealny tryb gotowania polega na ledwo zauważalnym bulgotaniu bulionu co 20-30 sekund. Gotuj mięso przez 1 godzinę. Warzywa obieramy, przekrawamy na pół i smażymy na suchej patelni, aż się zrumienią.

Krok 3

Po godzinie gotowania dodać warzywa, kilka szczypt soli, liść laurowy, ziele angielskie i czarny pieprz i gotować bulion przez kolejne 3-4 godziny na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie i łatwo będzie odchodzić od sosu. kości. Aby bulion się nie zagotował, przykryj patelnię pokrywką, zostawiając mały otwór.

Krok 4

Wyłącz ogień, zdejmij pokrywkę i odstaw naszą przyszłą galaretkę gęsią na około godzinę. Drobno posiekaj czosnek. Jeśli na powierzchni unosi się dużo tłuszczu, należy go ostrożnie usunąć łyżką. Wyjmij mięso, usuń kości i warzywa, a bulion przecedź przez drobne sito.

Krok 5

Do bulionu na galaretkę mięsną dodać czosnek. Całe mięso podziel na włókna i drobno posiekaj nożem. Posmakuj bulion pod kątem soli, pamiętaj, że może być jej trochę więcej: gdy bulion się zżeluje, zasolenie zmniejszy się.

Krok 6

Mięso układamy w szerokich, płytkich pojemnikach i za pomocą chochli równomiernie rozlewamy bulion. Przechowywać w lodówce przez co najmniej 4-5 godzin, a najlepiej przez całą noc. Podawaj gęsinę w galaretce z chrzanem lub musztardą.

UWAGA DO GOSPODARKI

Galaretkę z gęsi można ozdobić żurawiną lub borówką i natką pietruszki. W takim przypadku należy początkowo podawać danie w małych miseczkach lub płytkich naczyniach, a na końcu wyłożyć jagody i zioła na bulion, tak aby nie utonęły i były widoczne.

PRZY OKAZJI

Jeżeli na zamrożonej galaretce z gęsi pozostał tłuszcz, można go ostrożnie usunąć za pomocą łyżki podgrzanej we wrzącej wodzie lub zamoczonego w gorącej wodzie ręcznika papierowego.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja