Marynowanie ogórków na zimę, dlaczego konieczna jest sterylizacja lub czy można się bez niej obejść
Roman Ryżow 20 lipca 2023 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Istnieją dwa sposoby przechowywania ogórków na zimę – bez sterylizacji i ze sterylizacją, i jest to temat wielu dyskusji. Często kłócą się tylko ci, którzy nie rozumieją, że obie metody są równie dobre. Najważniejsze tutaj jest przestrzeganie wszystkich zasad, a wtedy nawet najbardziej „niebezpieczne” warzywo do konserw nigdy cię nie „zbombarduje”, pokrywki pozostaną na swoim miejscu, a pokój będzie czysty.
O czym porozmawiamy w artykule:Rodzaje sterylizacji słoików i pokrywek do kiszenia ogórków na zimę O ogórkach do kiszenia Ogórki kiszone na zimę bez sterylizacji Ogórki kiszone na zimę ze sterylizacją
Chrupiący ogórek kiszony z gotowanymi na parze ziemniakami, smalcem i kawałkiem chleba Borodino od dawna jest częścią naszej kultury. Bez tego tradycyjna sałatka Olivier, rassolnik, modna kanapka, hot dog, tatar i co tam – nawet całe święto ogórka jest nie do pomyślenia!
Ogórek pojawił się na Rusi za czasów Iwana Groźnego, ale jego smak uznano za mdły i niewyraźny, dlatego zaczęto go kisić, fermentować i marynować. Początkowo były to duże drewniane beczki i kadzie, a na początku XIX wieku, kiedy francuski cukiernik Nicolas Appert wynalazł konserwację, zaczęto powszechnie stosować szklane słoje. Obecnie ogórek jest uważany za najpopularniejsze warzywo do marynowania nie tylko na obszarze poradzieckim, ale na całym świecie.
Dobrze kiszony ogórek ma słono-słodki smak, korzenny aromat, a większość witamin i składników odżywczych zostaje zachowana. Dzięki dużej zawartości sodu, który odpowiada za równowagę wodno-solną, ryzyko odwodnienia jest zmniejszone, a kwaśne środowisko działa antybakteryjnie i łagodzi zatrucia. Ogórek kiszony pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pomaga w utrzymaniu zdrowia tarczycy, a swoim wspaniałym smakiem po prostu poprawia nastrój. A jeśli marynata jest delikatna i zawiera niewielką ilość octu, pomaga na kaca równie dobrze jak solanka.
Rodzaje sterylizacji słoików i pokrywek do kiszenia ogórków na zimę
Niezależnie od tego, który z dwóch sposobów konserwowania ogórków kiszonych wybierzesz, obowiązuje jedna żelazna zasada – słoiki i pokrywki muszą być zawsze czyste. Oznacza to, że jeśli masz ogórki bez dalszej sterylizacji całego preparatu, pamiętaj o sterylizacji słoików i pokrywek. A jeśli sterylizujesz konserwy, dokładnie opłucz słoiki, opłucz wrzącą wodą i wytrzyj octem, ale pokrywki nadal będą musiały zostać wysterylizowane.
Pokrywki są po prostu sterylizowane we wrzącej wodzie – czasem gotują się przez kilka minut, a czasem zalewają wrzącą wodą i pozostawiają do zamknięcia słoików. Taka sterylizacja wieczek przyczynia się także do zmiękczenia i pęcznienia specjalnej gumki (w przypadku wieczek SKO) lub warstwy gumy (w przypadku wieczek zakręcanych TO), która stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas przechowywania konserwowanej żywności.
Słoiki możesz sterylizować na kilka sposobów – w piekarniku, kuchence mikrofalowej lub za pomocą pary
Słoiki można sterylizować na kilka sposobów. Najpierw umyj je płynem do naczyń, czasem nawet dodatkiem sody oczyszczonej. A następnie użyj dowolnej metody sterylizacji.
W kuchence mikrofalowej – do słoika wlej 1 cm wody i włącz pełną moc na 3-5 minut, odlej wodę i gotowe!
W piekarniku – mokre słoiki wstawić do zimnego piekarnika, włączyć temperaturę do 120°C i po osiągnięciu żądanej temperatury pozostawić słoiki na 15-20 minut.
Nad parą – na dno patelni wlej 2-3 cm wody, włóż grill lub parowar tak, aby nie dotykał powierzchni wody. Połóż słoiki do góry nogami na grillu, włącz ogień i poczekaj, aż woda się zagotuje. Zmniejsz ogień do małego i sterylizuj słoiki nad parą przez 10-15 minut.
O ogórkach do kiszenia
W ogrodzie, sklepach i na targowiskach znajdują się ogórki różnych odmian i stopni kondycji. Jeśli do kiszenia i fermentacji nadają się tylko dobre, świeże, mocne ogórki, to do marynowania można użyć prawie każdego – dużego, pożółkłego i zarośniętego. Główna zasada jest jedna – nie zepsuta, bez zgnilizny i pleśni.
Do młodych świeżych ogórków można użyć dowolnej marynaty – od najsłabszej i najdelikatniejszej po mocny ocet, który idealnie sprawdzi się do ogórków przekąskowych. Te przerośnięte najlepiej nadają się do marynat, których marynata zawiera bardzo dużą ilość octu, najczęściej jabłkowego.
Ogórki kiszone na zimę bez sterylizacji
Ogórki kiszone na zimę bez sterylizacji można wykonać całkowicie zgodnie z prośbą o nazwę – nie trzeba nawet sterylizować słoików. Jeśli chcesz zaryzykować, nikt nie będzie przeciwny; wielu szefów kuchni je robi. Ale nie jest to konieczne raz na jakiś czas, bo często nie chce się przyznać do choćby jednego nadętego słoiczka. Ryzyko to szlachetna sprawa! Wystarczy dokładnie przepłukać słoiki po takich ogórkach, najpierw płynem do mycia naczyń, a następnie sodą. Pokrywy nadal będą musiały być gotowane lub sterylizowane na parze.
Ogórki kiszone na zimę bez sterylizacji
Do przygotowania ogórków potrzebujesz:
- 2 kg ogórków
- 3-4 ząbki czosnku
- 1/2 ostrej papryki
- 3 groszki ziele angielskie
- 1-2 pąki goździków
- 1 łyżka. l. nasiona gorczycy (bez szkiełka)
- 1 łyżeczka nasiona kopru (ze zjeżdżalnią)
- liście wiśni
- liście porzeczki
- liście chrzanu
Na marynatę:
- 1,5 litra wody pitnej
- 80 ml octu stołowego 9%
- 3 łyżki l. Sahara
- 3 łyżki l. sól
- Posortuj ogórki i dokładnie opłucz je pod bieżącą wodą. Ogórki namoczyć w zimnej wodzie przez 3 godziny, zmieniając wodę co godzinę. Odcedź wodę i odetnij końcówki ogórków.
- Czosnek obierz i przekrój wzdłuż na pół. Sortuj i opłucz liście porzeczki, wiśni i chrzanu. Papryczki ostre myjemy i przekrawamy na pół (ilość papryki w słoiku dopasowujemy do własnych upodobań).
- Umieść czosnek, wszystkie liście oraz ostrą paprykę, goździki i groszek ziele angielskie na dnie czystego trzylitrowego słoika. Z góry ostrożnie zagęść wszystkie ogórki jeden po drugim, aż do samych ramion słoika.
- W rondelku zagotuj 1,5 litra wody, dodaj sól i cukier, ponownie zagotuj i od razu zalej tą zalewą ogórki w słoiku. Przykryć pokrywką i pozostawić na 20 minut.
- Ostrożnie wlej solankę ze słoika z powrotem na patelnię przez pokrywkę, zagotuj i ponownie wlej ogórki pod pokrywkę. Pozostaw na 20 minut. Powtórz procedurę ponownie.
- Po trzecim wlaniu solankę z powrotem przelej na patelnię i zagotuj. Do słoika dodać nasiona gorczycy i kopru, ocet i zalać wrzącą solanką. Zamknij szczelnie słoik pokrywką, odwróć go do góry nogami i zawiń w koc. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Ogórki kiszone przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Otwarty słoik przechowuj w lodówce.
Uwaga dla gospodyni domowej: jeśli pojemniki w postaci trzylitrowego słoika są dla ciebie niewygodne, to przy dokładnie tych samych składnikach otrzymasz 3 osobne słoiki po 1 litr każdy. Wystarczy podzielić wszystkie składniki na 3 części.
Przy okazji: aby uzyskać bardziej miękki i naturalny smak tych ogórków kiszonych, zamień 80 ml octu stołowego 9% na 100-120 ml octu jabłkowego 6%. Marynatę można nieco słodzić octem jabłkowym, dodając kolejną 1 łyżeczkę. Sahara.
Ogórki kiszone na zimę ze sterylizacją
Ogórki kiszone na zimę ze sterylizacją to niezawodna opcja konserwowania ogórków, która daje niemal 100% gwarancję, że Twoje słoiki nie pęcznieją. Dodatkowo przepis zawiera trzy dobre konserwanty – ocet, sól i cukier, dzięki czemu możesz mieć pewność, że te ogórki zachwycą Ciebie i Twoją rodzinę przez cały rok. Do tego przygotowania wybieraj ogórki małe i mocne, o cienkiej skórce i grudkowate. Możesz po prostu użyć słoików umytych sodą lub zachować bezpieczeństwo, sterylizując je osobno.
Ogórki kiszone na zimę ze sterylizacją
Do przygotowania ogórków potrzebujesz:
- 1 kg 300 g ogórków
- 2 ząbki czosnku
- 8-10 ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka nasiona kopru (lub 2 parasolki)
- 1 łyżka. l. nasiona gorczycy
- liście czarnej porzeczki
- liście wiśni
Na marynatę:
- 1 litr wody
- 100 g cukru
- 1 łyżka. l. sól
- 100 ml octu stołowego 9%
- Posortuj ogórki i dokładnie spłucz pod zimną bieżącą wodą. W dużej misce namocz ogórki w zimnej wodzie na 3 godziny, zmieniając wodę co godzinę. Ułożyć na durszlaku i odciąć końcówki.
- Na dnie każdego słoika ułóż liście wiśni i czarnej porzeczki, dodaj obrany czosnek (każdy ząbek możesz przekroić na pół), nasiona gorczycy i koperku. Ogórki docisnąć mocno od góry, aż do samych brzegów słoika.
- Zagotuj wodę, dodaj sól i cukier, rozpuść je całkowicie i ponownie zagotuj, zalej octem. Wymieszaj, wyłącz ogień i wlej gotową marynatę do słoików.
- Słoiki luźno przykrywamy pokrywkami i umieszczamy w rondlu o wysokich brzegach, zalewamy gorącą wodą aż do wysokości wieszaków słoików. Doprowadzić do wrzenia i zmniejszyć ogień do minimalnego wrzenia wody. Sterylizuj słoiki przez 20 minut.
- Zdejmij słoiki z patelni, szczelnie zamknij pokrywki i odwróć je do góry nogami. Przykryj kocem i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Ogórki kiszone przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Uwaga dla gospodyni domowej: w ten sposób i przy użyciu składników z przepisu można zakonserwować nie tylko ogórki, ale także pomidory, cukinię i wiele innych warzyw. Lub nawet twórz różne mieszanki.
Przy okazji: podczas sterylizacji należy umieścić na dnie patelni specjalną drucianą kratkę, ale jeśli jej nie masz, możesz użyć zwykłego ręcznika kuchennego złożonego w kilku warstwach.
Przydatne rady
Obecnie bardzo często spotyka się wieczka do konserw o bardzo złej jakości. Mają cienką blachę lub niewłaściwą średnicę, co jest wadą fabryczną. Aby tego uniknąć, szukaj na zamówienie pokrywek – pokrywek do autoklawów. Kosztują trochę więcej niż zwykle, ale na pewno będziesz mieć pewność, że zachowasz.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #ogórki na zimęPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Brak komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych