Marynowane grzyby mleczne z chrzanem
Natalia Potapowa 17 września 2013 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz Do przepisu
Chcę podzielić się bardzo smacznym sposobem na fermentację grzybów mlecznych. Leczono mnie u nich na Uralu. Smak tych grzybów tak mi się spodobał, że na samo wspomnienie ślinka cieknie mi do ust.
Złożoność: przeciętny Porcje: 1 Gotowanie: 2 godziny 30 minutMarynowanieKuchnia rosyjskaPustySos/dressingWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘ10 kg grzybów mlecznychgałązki czarnej porzeczki i maliny z liśćmi3-4 liście dębu2-3 świeże korzenie chrzanu1 duża główka czosnkukoperek z kwiatostanami i nasionami2-3 liście laurowekilka groszków czarnego i ziela angielskiego500-600 g soli niejodowanej250 ml serwatki50-70 g cukru Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Grzyby mleczne do fermentacji przygotowuje się w taki sam sposób, jak do marynowania: moczy się przez 3 dni w wodzie źródlanej i dokładnie myje.
Krok 2
Na dnie wiadra, wanny lub dużej emaliowanej patelni ułóż gałązki porzeczek, malin, dębu, struganego korzenia chrzanu, posiekanego czosnku, kopru, liści laurowych i pieprzu.
Krok 3
Przygotowane, umyte grzyby mleczne lekko osuszyć i ułożyć warstwami z przyprawami i startym chrzanem, szczelnie umieścić je w pojemniku, kapturkami do dołu. Każdą warstwę grzybów posypać solą. Dodać serwatkę z rozpuszczonym w niej cukrem.
Krok 4
Połóż gotowaną płócienną serwetkę, drewniany okrąg wzdłuż średnicy pojemnika i dociśnij grzyby. Grzyby i drewniane kółko należy całkowicie zalać solanką. Jeśli nie ma wystarczającej ilości solanki, należy albo zwiększyć ciśnienie, albo dodać osoloną przegotowaną wodę.
Krok 5
Po 10-15 dniach grzyby mleczne przekładamy na zimno i pozostawiamy do dojrzewania na 30-40 dni, aż nabiorą pełni smaku. Przechowywać w chłodnym miejscu. Jeśli nie jest to możliwe, należy je przełożyć do czystych, wyparzonych słoików, pasteryzować i zwinąć pokrywki.
PRZY OKAZJI
Zimą, gdy jest zimno i wilgotno, ugotuj ziemniaki, dodaj odrobinę roztopionego masła, aby roztopiło się jak zachodzące słońce, dużą miskę napełnij grzybami mlecznymi, pokrój w nie słodką cebulę, dodaj odrobinę pachnącego masła i , jeśli chcesz, kwaśną śmietanę… Nakolov po jednym grzybku mlecznym na widelec, włóż go do ust i dociskając język do podniebienia, poczuj bukiet ostrych bąbelków, które przypomni Ci lato, las, grzybowe przygody – i zrozumiesz, że życie jest dobre…nawet zimą!