Marynowane grzyby mleczne
Yuna 29 października 2019 r(1)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Najsmaczniejsze jesienne dania to dania z grzybów. Znane są dwa sposoby solenia grzybów mlecznych – na gorąco, gdy grzyby mleczne gotuje się przed soleniem, i na zimno, gdy solone są surowe grzyby mleczne. Istnieje również metoda mokra – polega to na soloniu gotowanych grzybów w specjalnie przygotowanej solance. Jeśli jesteś zainteresowany, zajrzyj, opowiem Ci wszystko szczegółowo.
Złożoność: przeciętny Porcje: 1GotowanieKonserwowanieKuchnia rosyjskaKolacjaKolacjaPustyPrzekąskaUrodzinyBoże NarodzenieSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘgrzyby mleczne (gotowane) 2-2,5 kgwoda 1 litrsól 4 łyżki.cukier 1 łyżka.serwatka (kwaśne mleko, śmietana) 1 łyżka.parasole koperkowe 3 sztliście czarnej porzeczki 3 szt.liście wiśni 5 szt.liście chrzanu 1 szt.czosnek 3 ząbki Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Grzyby mleczne umyj, obierz z liści i igieł, namocz w wodzie na 1-2 dni, zmieniając ją 2 razy dziennie. Grzyby mleczne pokrój w wygodne kawałki i gotuj w osolonej wodzie przez 10-15 minut moment wrzenia. Opłucz wodą i odsącz na durszlaku. Przygotuj parasole koperkowe, liście wiśni i czarnej porzeczki. Wszystkie liście dokładnie umyj i zalej wrzącą wodą. Czosnek obierz i pokrój w plasterki.
Krok 2
Przygotuj solankę do grzybów mlecznych. Zalewka jest zwyczajna, w obliczonych proporcjach sól-cukier-grzyby, ale dla lepszej fermentacji do solanki dodaje się serwatkę lub kwaśne mleko. Oczywiście muszą być bez konserwantów, z żywymi bakteriami kwasu mlekowego. Jeśli produkt pochodzi ze sklepu, to z minimalnym okresem przydatności do spożycia.
Krok 3
Grzyby mleczne układamy warstwami w rondelku, posypujemy plasterkami czosnku, układamy listkami wiśni, czarnymi porzeczkami, parasolkami koperkowymi, można dodać listek chrzanu. Przygotowaną solanką zalewamy grzyby mleczne. Przykrywamy płaskim talerzem i kładziemy na wierzchu ciężarek w postaci słoika z wodą. Grzyby należy zalać solanką. Pozostawić na 2-3 dni w temperaturze pokojowej.
Krok 4
Po upływie tego czasu grzyby mleczne przekładamy do słoików, posypujemy świeżym czosnkiem i koperkiem. Musisz dość ciasno upakować grzyby, ale bez fanatyzmu. Na wierzch wlać solankę z patelni, tak aby grzyby pokryły się płynem. Przykryć pokrywką, ale nie szczelnie, przechowywać i dojrzewać w chłodnym miejscu. Proces fermentacji trwa, więc solanka może trochę wyciekać, dopóki fermentacja nie uspokoi się. Słoiki ustawiam na małych talerzykach, żeby nie zabrudzić półek lodówki. Później wycieram słoiki i odkładam talerze. Grzyby mleczne można skosztować po 2-3 tygodniach.