Marmolada pomarańczowa: technologia przygotowania, opcje, różne formy, kombinacje, lifehacki

Marmolada pomarańczowa: technologia przygotowania, opcje, różne formy, kombinacje, lifehacki

Marmolada pomarańczowa: technologia przygotowania, opcje, różne formy, kombinacje, lifehacki

Alena Spirina 19 marca 2023 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Marmolada pomarańczowa to nie tylko marmolada pokrojona na kawałki i włożona do pudełka niczym cukierek. A nie cienkie „plasterki pomarańczy” w cukrze. Marmolada pomarańczowa to produkt, który gdyby powstał z jakichkolwiek jagód lub owoców innych niż cytrusy, nazwałby się konfiturą lub dżemem. Tak, zgadza się – jabłko czy malina to konfitura lub dżem, a pomarańcza to marmolada. Zasada ta została ustalona przez prawo w krajach europejskich już w połowie lat 80.

Marmolada pomarańczowa

O czym porozmawiamy w artykule i jaką marmoladę przygotujemy:

  • Z czego zrobić marmoladę pomarańczową
  • Wstępne przygotowanie
  • Jak zrobić marmoladę pomarańczową
  • Trzy sposoby sprawdzenia, czy marmolada pomarańczowa jest gotowa
  • Jak nalać marmoladę pomarańczową do słoików
  • Co dodać do marmolady pomarańczowej
  • Marmolada pomarańczowa i pektyna
  • Przepis na klarowną marmoladę pomarańczową
  • Przepis na marmoladę pomarańczową Oxford

Z czego zrobić marmoladę pomarańczową

Robienie marmolady z pomarańczy jest bardzo logiczne, ponieważ jej owoce są bardzo bogate w pektynę. Przypomnijmy, że pektyna to naturalny środek żelujący, dzięki któremu sok owocowy lub jagodowy (lub przecier) zmieszany z cukrem i kwasem gęstnieje i staje się gęsty, dzięki czemu mniej więcej zachowuje swój kształt nawet poza słoikiem.

Ale ten cenny składnik nie jest przechowywany w soku czy skórce pomarańczy, ale w jej nasionach i białym miąższu, który znajduje się pomiędzy soczystym środkiem a aromatyczną skórką. Ten biały miąższ nazywa się albedo.

Okazuje się więc, że w marmoladzie pomarańczowej za smak, kolor i aromat odpowiada soczysty miąższ i skórka, a albedo i pestki odpowiadają za konsystencję.

Pomarańcze są bardzo bogate w pektyny
Pomarańcze są bardzo bogate w pektyny

Uważa się, że z tzw. odmiany Sewilli produkuje się szczególnie smaczną i aromatyczną marmoladę pomarańczową. Pomarańcze sewilskie są bardziej kwaśne niż zwykłe pomarańcze przeznaczone do jedzenia lub wyciskania soku. Przygotowując marmoladę pomarańczową, dodanie cukru jest nieuniknione, a kwaśny smak owocu zapewnia dobrą równowagę kwaśności i słodyczy.

Pomarańcze sewilskie nie zawsze i nie wszędzie są dostępne, dlatego śmiało możesz zrobić marmoladę z pomarańczy zakupionych w najbliższym sklepie i dostosować słodkość dodając cytrynę lub grejpfruta.

Wiele przepisów na marmoladę pomarańczową zaczyna się od wezwania do zakupu nieprzetworzonych owoców oznaczonych jako „organiczne” lub „bio”. Niestety, w naszym kraju praktycznie nie można ich znaleźć, wszystkie owoce cytrusowe są przetwarzane ze względu na bezpieczeństwo podczas transportu. Wyjścia są dwa: albo odmówić zrobienia domowej marmolady z pomarańczy, albo umyć je pędzelkiem w gorącej wodzie, a może nawet specjalnym płynem do mycia owoców i wmówić sobie, że wszystko jest w porządku.

Wstępne przygotowanie

Niezależnie od tego, jaki owoc wybierzesz do marmolady pomarańczowej, musisz zacząć od wstępnego przygotowania mającego na celu zmiękczenie skórki przed dodaniem cukru.

Istnieją dwa główne sposoby: ugotuj owoce w wodzie lub pokrój je w plasterki i mocz w wodzie przez kilka godzin (do jednego dnia).

Rozmiar pojemnika do gotowania marmolady powinien być taki, aby owoc zajmował nie więcej niż jedną czwartą objętości patelni. Na przykład, jeśli nie ma więcej niż 1,5 kg pomarańczy, wystarczy rondel lub głęboka patelnia o średnicy około 24 cm.

Głębokość patelni również ma znaczenie: z głębokiej patelni woda odparowuje wolniej, przez co marmolada będzie gotować dłużej niż w płytkim rondlu czy misce.

Jak zrobić marmoladę pomarańczową

Aby uzyskać lekko gorzką marmoladę pomarańczową z kawałkami, gotuj pomarańcze i cytryny do miękkości w niewielkiej ilości wody przez około godzinę.

Woda jest spuszczana i magazynowana, gotowane owoce sieka się nożem lub w trybie pulsacyjnym robota kuchennego. Nasiona wyciśnięte z gotowanych owoców zawiązuje się w torebce z gazy. Nawiasem mówiąc, bardzo wygodnie jest umieścić nasiona w torebce na sypką herbatę (są sprzedawane w działach sklepów z herbatą) lub w metalowym sitku do herbaty.

Pestki pomarańczy dodadzą marmoladzie lekkiej goryczy
Pestki pomarańczy dodadzą marmoladzie lekkiej goryczy

Do zakonserwowanego bulionu dodaje się cukier, doprowadza do wrzenia i gotuje, usuwając pianę.

Do syropu dodaj pokruszone owoce i torebkę nasion i kontynuuj gotowanie, od czasu do czasu mieszając.

To chyba najprostszy sposób na przygotowanie tzw. marmolady pomarańczowej Oxford.

Inna metoda przygotowania marmolady pomarańczowej zajmuje więcej czasu, ale w rezultacie otrzymujemy delikatną, klarowną marmoladę o delikatnym smaku i kawałkach skórki. Pomarańcze i cytryny kroi się w cienkie plasterki, usuwając nasiona, które należy zachować. Owoce umieszcza się w szklanej lub plastikowej misce, zalewa wodą i pozostawia pod przykryciem na kilka godzin. Kości są również napełniane wodą w oddzielnym pojemniku. Dzięki długotrwałemu moczeniu skórka i albedo miękną, a w gotowej marmoladzie dosłownie rozpływają się w ustach, a woda wypijana w dużych ilościach niemal całkowicie zmywa goryczkę z albedo.

Najpierw owoce gotuje się do zmięknięcia w tej samej wodzie, a dopiero potem dodaje się do nich cukier i gotuje do pożądanej konsystencji. I nie zapomnij wyjąć torebki z nasionami!

Trzy sposoby sprawdzenia, czy marmolada pomarańczowa jest gotowa

Czy marmolada pomarańczowa jest na tyle wygotowana, że ​​nie rozpływa się, jest gęsta i plastyczna, możesz sprawdzić na jeden z trzech prostych sposobów.

Metoda 1, najszybsza: Zanurzaj łyżkę stołową w zagęszczonej marmoladzie i obracaj ją poziomo. Jeśli na dolnej krawędzi łyżki utworzą się dwie duże, przezroczyste krople, połączą się i odpadną z łyżki, marmolada jest gotowa. Jeśli marmolada jest płynna, gotuj dalej, co jakiś czas sprawdzając gotowość.

Metoda 2, najpopularniejsza: Na zimny spodek wrzuć trochę wrzącej marmolady. Jeśli na powierzchni rozsmarowanej kropli marmolady tworzy się film i marszczy się przy próbie przesuwania go palcem, czas zakończyć gotowanie. Jeśli stan próbki nie zmienia się z biegiem czasu, gotuj dalej, często sprawdzając gotowość.

Metoda 3, najbardziej niezawodna: Zmierz temperaturę w środku marmolady za pomocą termometru elektronicznego lub cukierniczego. Marmolada jest gotowa, gdy jej temperatura osiągnie 105°C.

Gotowość marmolady sprawdź za pomocą termometru cukierniczego
Gotowość marmolady sprawdź za pomocą termometru cukierniczego

Jak nalać marmoladę pomarańczową do słoików

Najbardziej odpowiednia wielkość słoika na marmoladę to 375 ml, z szeroką szyjką. Pokrywy – zakręcane lub z zamkiem jarzmowym. Słoiki można sterylizować w dowolny sposób – poprzez gotowanie, w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej.

Wlać gorącą marmoladę pomarańczową i odwrócić słoiki do góry nogami, jeśli są zakręcone. Lub lekko ostudź marmoladę, wymieszaj, aby kawałki owoców równomiernie się rozłożyły, a następnie przelej do słoików. Zakręcane słoiki można odwrócić na około pięć minut.

Marmoladę pomarańczową wlewa się na gorąco do słoików. Lepiej to zrobić chochlą
Marmoladę pomarańczową wlewa się na gorąco do słoików. Lepiej to zrobić chochlą

W każdym razie marmoladę pomarańczową wylewa się chochelką, a nie za krawędź. Przydałoby się zastosować lejek stalowy z szeroką szyjką, jednak nie każdy taki posiada. Połóż słoik na talerzu, ułatwi to sprzątanie kuchni po przelaniu całej marmolady do słoików.

I nie zapomnij o umieszczeniu na słoikach etykiet informujących, jaki to rodzaj marmolady pomarańczowej i kiedy została zaparzona.

Co dodać do marmolady pomarańczowej

Pomarańcze są jednymi z najbardziej przyjaznych owoców; dobrze komponują się z prawie wszystkimi owocami i jagodami. Najbardziej oczywistymi towarzyszami marmolady pomarańczowej są inne owoce cytrusowe: cytryny, mandarynki, grejpfruty, kumkwaty. Doskonałą marmoladę można przygotować z pomarańczy z żurawiną lub jagodami, z dodatkiem jabłek lub soku z granatów.

Pomarańcza, cytryna i imbir to także korzystna kombinacja dla marmolady.

Do marmolady pomarańczowej warto dodać cytrynę i imbir – połączenie smaków korzystne dla obu stron
Do marmolady pomarańczowej warto dodać cytrynę i imbir – połączenie smaków korzystne dla obu stron

Podczas gotowania możesz dodać przyprawy do marmolady pomarańczowej. Lista przypraw znajdujących się w pomarańczach jest dość długa. Oto tylko kilka z nich: cynamon i goździki, anyż i anyż gwiazdkowaty, kardamon i kolendra, jałowiec i papryka, szafran i tymianek, wanilia i czarny pieprz. Uważaj na ilość przypraw i ich kombinację.

Marmolada pomarańczowa i pektyna

Powiedzieliśmy już, że pomarańcze mają wystarczającą ilość własnej pektyny, aby przygotować marmoladę bez dodawania zagęstników. Jednak różne mieszanki do gotowania dżemów i konfitur przyspieszają i upraszczają proces, a ponadto niektóre pozwalają zmniejszyć ilość cukru, co jest dziś bardzo ważne.

Jeśli zdecydujesz się na użycie tych mieszanek, postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Cóż, jeśli zdecydujesz się dodać pektynę według własnego uznania, koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym temat pektyny w marmoladzie pomarańczowej jest więcej niż w pełni omówiony.

Przezroczysta marmolada pomarańczowa

Ta pomarańczowa marmolada składa się z kawałków owoców otoczonych prawie przezroczystą, średnio gęstą galaretką. W oryginalnym przepisie wykorzystano tarte pomarańcze Sewilli, które mają dużo nasion i wysoką zawartość pektyn. W przypadku słodkich pomarańczy można zwiększyć ilość cytryn lub dodać sok z cytryny.

Przezroczysta marmolada pomarańczowa
Przezroczysta marmolada pomarańczowa

Czas gotowania: 3 godziny + 24 godziny moczenia

Ilość porcji: ok. 4 kg

Czego potrzebujesz:

  • pomarańcze średniej wielkości – 6 szt.
  • cytryny – 2-3 szt.
  • cukier – 2,5 kg
  • woda – 3,5 l
  1. Owoce przeznaczone do przygotowania marmolady pomarańczowej dokładnie myjemy. Pokrój w cienkie plasterki, usuwając i wyrzucając pestki.
  2. Umieść posiekane owoce w szklanym lub plastikowym pojemniku i zalej 3 litrami zimnej wody.
  3. Kości przełożyć do drugiej miski i zalać pozostałą wodą. Pozostawić do namoczenia na 24 godziny.
  4. Umieść owoce i wodę w rondlu lub rondlu. Odcedź wodę z nasion.
  5. Zawiąż nasiona w węzeł z gazy i umieść je w rondlu z owocami. Doprowadzić do wrzenia na umiarkowanym ogniu.
  6. Gotuj z ledwo zauważalnymi oznakami wrzenia przez około dwie godziny, od czasu do czasu mieszając. Wyjmij torebkę z nasionami.
  7. Do rondla dodać cukier i gotować, mieszając drewnianą łyżką, na bardzo małym ogniu, aż cukier się rozpuści.
  8. Zwiększ ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 30 minut lub do momentu, gdy kropla na zimnym spodku utworzy film, który marszczy się pod palcem lub do momentu, gdy pomarańczowa marmolada osiągnie temperaturę 105-107°C.
  9. Ostudzić marmoladę pomarańczową przez 15-20 minut, następnie wymieszać, przelać do czystych, suchych słoików i zamknąć pokrywkami.

Uwaga dla właściciela:

Różnorodne zagęstniki do konfitur pozwalają na rezygnację z nasion i gwarantują stabilną pomarańczową marmoladę. Używaj ich zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Przy okazji:

Pod koniec zimy w sprzedaży pojawiają się krwiste pomarańcze. Użyj ich do przygotowania przepisu na marmoladę, być może w połączeniu ze zwykłymi pomarańczami.

Marmolada pomarańczowa Oxford

Ten…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja