Marchew na zimę, 8 niezwykłych przepisów
Roman Ryżow 09 września 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Czy muszę zbierać marchewki na zimę? Odpowiadamy – zdecydowanie! To smaczne i zdrowe warzywo można nie tylko suszyć i zamrażać, ale także marynować, suszyć, fermentować, solić, gotować, a nawet zatapiać w oleju bez sterylizacji. I wtedy pojawia się kolejne pytanie – dlaczego? Wydawałoby się, że marchewki są sprzedawane w sklepach przez cały rok i można je również przechowywać w lodówce. Tak, to prawda, ale młodych, soczystych warzyw korzeniowych, właśnie zerwanych z ogrodu, nie da się porównać z czerstwymi warzywami zimowymi, które wylądowały na blacie z piwnicy. Spróbuj zrobić dżem lub kawior ze słodkich świeżych marchewek, a zimą otwórz słoik i ponownie zanurz się w prawdziwym lecie.
Treść artykułu:
- Marynowane marchewki na zimę
- Dżem z marchwi i imbiru
- Pikantna sałatka marchewkowa z różowym pieprzem
- Marchew z owocami w marynacie koperkowej
- Kandyzowane marchewki
- Marchew konserwowa w oleju
- Kawior marchewkowy
- Marchew do sałatek na zimę
Jeśli sam uprawiasz marchewki w swoim ogrodzie lub na daczy, prawdopodobnie wiesz, czym jest jesienna „bitwa o żniwa”. W końcu naprawdę chcesz zachować to smaczne i zdrowe warzywo ze wszystkimi jego cennymi właściwościami i nie stracić ani grama zbiorów!
Najłatwiejszym sposobem przygotowania marchewek na zimę jest ich zamrożenie. Wystarczy obrać i posiekać warzywa korzeniowe, następnie zapakować je do pojemników lub torebek i umieścić w zamrażarce. Jest tu jedna wada i to oczywista – taki preparat zajmuje dużo miejsca, bo nie każdy ma pojemną zamrażarkę skrzyniową czy odpowiednio dużą lodówkę.
Drugą najpopularniejszą metodą jest suszenie w suszarce lub piekarniku. Przygotowane w ten sposób kawałki warzyw korzeniowych nie wymagają specjalnych warunków przechowywania i są bardzo wygodne do przygotowywania dań na ciepło.
Następnym sposobem jest gotowanie soku z marchwi na zimę. Przecież to prawdziwe źródło witamin, które niemal o połowę zmniejsza ryzyko sezonowych przeziębień. Najważniejsze, aby przed użyciem nie zapomnieć dodać do niego odrobiny śmietanki lub oleju roślinnego, aby witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zostały całkowicie wchłonięte.
Przygotowaliśmy dla Ciebie wybór 8 niezwykłych przepisów na marchewkę na zimę. Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą dla Państwa inspiracją i wprawią w twórczy nastrój.
Marynowane marchewki na zimę
Marynowane marchewki na zimę to oryginalna, niedroga i bardzo łatwa w przygotowaniu przekąska. Spróbuj ugotować go w sezonie, kiedy młode warzywa są szczególnie soczyste i słodkie, a zimą na Twoim stole pojawi się nowe, ciekawe danie.
Marynowane marchewki na zimę
Do przygotowania marchewki na 10 porcji potrzebujesz:
- średniej wielkości młoda marchewka z wierzchołkami – 2 kg
- woda pitna – 1,5 l
- ocet (9%) – 200 ml
- cukier – 200 g
- olej roślinny – 100 ml
- sól – 3 łyżki. l.
- czosnek – 2–3 ząbki
- nasiona gorczycy – 1 łyżka. l.
- goździki – 8–10 pąków
- pieprz czarny – 5-6 szt.
- liść laurowy – 3-4 szt.
- Przygotuj składniki. Marchew dokładnie umyj szczoteczką pod bieżącą wodą. Odetnij wierzchołki, pozostawiając małe zielone ogonki. Ułożyć na papierowych ręcznikach i osuszyć.
- Wybór słoików zależy od wielkości marchewek. Dokładnie je umyj i wysterylizuj. Wygodnie jest to zrobić w kuchence mikrofalowej: wlej trochę wody do słoików i włóż do urządzenia na 2-3 minuty. Następnie obróć go na czysty ręcznik i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
- Umieść marchewki w przygotowanych, wysterylizowanych słoikach. Czosnek obierz i pokrój w plasterki. Do marchewki dodajemy liść laurowy, musztardę, goździki, ziarna pieprzu i przygotowany czosnek.
- Przygotuj marynatę. Do małego rondla wlej wodę pitną, zagotuj, dodaj cukier i sól. Mieszaj i gotuj przez 1 minutę na dużym ogniu.
- Zdejmij patelnię z ognia, dodaj ocet i zamieszaj. Powstałą marynatą ostrożnie polej przyprawione marchewki. Wlać olej roślinny, równomiernie rozprowadzając.
- Zamknij słoiki z marchewką. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia i przechowywać w lodówce.
Pomocna wskazówka: Marynowana marchewka nadaje się jako dodatek do smażonego mięsa lub drobiu. To będzie pyszne! Ponadto taka marchewka może stać się składnikiem różnych sałatek zimowych.
Przy okazji: Do marynowania według tego przepisu wybierz młode marchewki średniej grubości i długości. Bardzo cienki nie zadziała: okaże się zbyt miękki. Cóż, grube marchewki raczej nie będą dobrze namoczone w marynacie.
Dżem z marchwi i imbiru
Jeśli jeszcze nie próbowaliście dżemu z marchwi i imbiru, najwyższy czas to zrobić. Przysmak ten przygotowuje się łatwo i szybko, ale jednocześnie okazuje się bardzo smaczny, jasny i aromatyczny na lato. Prawie kawałek słońca na Twoim talerzu, spróbuj!
Dżem z marchwi i imbiru
Do przygotowania dżemu na 8-10 porcji potrzebne będą:
- cukier – 1,5 kg
- marchew – 1 kg
- woda – 1/2 l
- korzeń imbiru (świeży) – 2-5 cm
- Do rondla o grubym dnie wlać wodę, dodać cukier i, mieszając, doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz ogień i poczekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Syrop lekko zredukuj, cały czas mieszając i nie dopuszczając do zmiany koloru. Gotowy syrop powinien płynąć z łyżki szerokim strumieniem.
- Marchew obierz i pokrój w kostkę. Dodać do gorącego syropu, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 1 godzinę. Zdjąć z ognia i ostudzić.
- Obierz imbir i zetrzyj go na drobnej tarce. Dodać do dżemu, ponownie postawić na ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować kolejne 30-40 minut, aż do miękkości.
- Gotowy dżem ostudź, włóż do słoików i zamknij szczelnymi pokrywkami. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
Uwaga dla właściciela: Marchew i imbir bardzo dobrze komponują się z owocami cytrusowymi, dlatego można dodać odrobinę skórki do tego dżemu. Pomarańcza, limonka czy cytryna – wybierz według własnego gustu!
Przy okazji: Dżem marchewkowo-imbirowy można zamienić w sos do mięs, drobiu czy ryb. Rozcieńczyć go trochę wodą i sokiem z cytryny do pożądanej konsystencji, dodać szczyptę soli i ostrej papryki.
Pikantna sałatka marchewkowa z różowym pieprzem
Pikantna sałatka z marchwi z różowym pieprzem to dodatek, przystawka i dobry nastrój. W końcu jest tak jasno i apetycznie! Jest też bardzo zdrowy i tak smaczny, że spodoba się nawet tym, którzy nie przepadają za domowymi konserwami. Nawiasem mówiąc, nie musisz czekać do zimy; sałatka będzie gotowa dosłownie w ciągu jednego dnia.
Pikantna sałatka marchewkowa z różowym pieprzem
Aby przygotować sałatkę marchewkową na 3-4 porcje, potrzebujesz:
- marchewki – 300 g
- woda – 250 ml
- słodka papryka – 1 szt.
- czosnek – 2-3 zęby
- papryczka chili – 1/4 szt
- olej roślinny – 2 łyżki. l.
- cukier – 1,5 łyżki. l.
- sól – 1 łyżka. l.
- esencja octowa 70% – 1 łyżeczka.
- nasiona gorczycy – 1/2 łyżeczki.
- suszone oregano – 1/2 łyżeczki.
- różowy pieprz – 1/2 łyżeczki.
- jałowiec – 4 jagody
- ziele angielskie – 4 szt
- goździki – 2 pąki
- Marchewkę pokroić w kostkę, każda wielkości małego palca. Paprykę słodką pokroić w paski.
- Posiekaj czosnek tak drobno, jak to możliwe, posiekaj ostrą paprykę według uznania. Przygotuj słoik o pojemności 600 ml.
- Wszystkie składniki marynaty połączyć w rondlu, z wyjątkiem esencji octowej, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 2-3 minuty. Następnie wlej esencję.
- W rondelku lub rondlu zagotuj wodę, dodaj marchewkę i blanszuj przez około 1-2 minuty od momentu zagotowania.
- Marchewkę, paprykę i czosnek umieścić szczelnie w wysterylizowanym słoiku. Zalać gorącą marynatą. Zamknąć zakrętką lub zwinąć kluczem konserwacyjnym, owinąć czymś ciepłym i poczekać, aż całkowicie ostygnie.
- Przechowuj pikantną sałatkę z marchewki i różowego pieprzu w chłodnym, ciemnym miejscu. Możesz spróbować po jednym dniu, ale lepiej będzie, jeśli marchewki będą nalegane przez co najmniej 3-4 dni.
Pomocna wskazówka: Jeśli robisz taką sałatkę na zimę, przygotuj marynatę i jednocześnie blanszuj marchewki, aby żadna nie miała czasu ostygnąć. Ocet można zastąpić naturalnym octem jabłkowym lub winnym.
Uwaga dla właściciela: Zamykając sałatkę marchewkową z różowym pieprzem na zimę, nie wolno sterylizować słoików wraz z produktem. Jeśli chcesz być bezpieczny, sterylizacja słoika o pojemności 0,5 litra zajmuje 10 minut od zagotowania wody.
Marchew z owocami w marynacie koperkowej
Marchewkę z owocami w marynacie koperkowej można podawać jako samodzielną przekąskę lub jako dodatek do mięs lub drobiu. Idealne są młode, słodkie owoce, to one najlepiej komponują się z lekką kwaskowatością zielonych jabłek. Możesz wziąć trochę mniej lub bardziej suszonych moreli, w zależności od gustu.
Marchew z owocami w marynacie koperkowej
Do przygotowania marchewki potrzebujesz:
- młoda marchewka – 600 g
- małe zielone jabłka – 2 szt.
- ocet jabłkowy – 2 szklanki
- suszone morele słodko-kwaśne – 1 duża garść
- średni pęczek koperku (tylko łodygi) – 1 szt.
- brązowy cukier – 2 łyżki. l.
- gruba sól morska – 2 łyżki. l.
- nasiona kopru – 2 łyżki. l.
- Marchew myjemy szczoteczką, suszymy i w razie potrzeby odcinamy końcówki. Jabłka pokroić na osiem części, nie obierając ich i usunąć rdzeń. Posyp plasterki jabłka octem, aby zapobiec brązowieniu. Łodygi koperku podzielić na 2 równe części.
- W dużym rondlu zagotuj 2 szklanki wody, dodaj sól i cukier, całkowicie rozpuść, mieszając. Dodaj ocet i nasiona kopru i ponownie energicznie zagotuj.
- Do rondla dodać marchew, suszone morele, plasterki jabłka i łodygi kopru, doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, zmniejszyć ogień do średniego, przykryć rondel i gotować przez 10-12 minut.
- Marchew i owoce przełożyć do wyparzonych słoików, zalać gorącą marynatą, równomiernie rozprowadzając łodygi kopru i nasiona. Całkowicie ostudzić i przechowywać w chłodnym miejscu. Marchew będzie gotowa za 3-4 dni.
Uwaga dla właściciela: brązowy cukier w przepisie na marchewkę z owocami w marynacie koperkowej można zastąpić aromatycznym miodem kwiatowym. Wystarczy dodać tylko 1 łyżkę. l.
Przy okazji: Jeśli natkniecie się na mini marchewki (najczęściej sprzedawane są już umyte), przygotujcie z nich tę przekąskę, zaoszczędzicie czas. Gotowanie z takimi marchewkami należy skrócić do 5 minut.
Kandyzowane marchewki
Kandyzowane marchewki to zdrowy i bardzo smaczny przysmak, który spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pomimo tego, że proces ich przygotowania jest dość długi, nie są wymagane żadne specjalne umiejętności – poradzi sobie z tym nawet początkujący kucharz. Spróbuj dodawać te kandyzowane owoce do deserów i wypieków lub po prostu podawaj je z herbatą zamiast słodyczy.
Kandyzowane marchewki
Do przygotowania kandyzowanych owoców na 8 porcji potrzebne będą:
- marchewki – 500 g
- cukier – 250 g
- kwas cytrynowy – na czubku noża
- cukier puder do posypania – opcjonalnie
- Marchew obieramy i kroimy według uznania – w kostkę, słupki lub paski.
- Marchewkę włożyć do głębokiej miski, zalać wrzącą wodą i gotować 1-2 minuty. Następnie odcedź bulion, ale go nie wylewaj – będzie Ci potrzebny później.
- Marchew opłucz zimną wodą i poczekaj, aż całkowicie ostygnie.
- W tym czasie przygotuj syrop. W rondlu o grubym dnie wymieszaj bulion z marchwi, cukier i kwas cytrynowy. Doprowadzić do wrzenia.
- Marchewkę zalać syropem, zmniejszyć ogień i gotować około 15-20 minut. Następnie zdejmij z ognia i odstaw na 6-10 godzin. Powtórz proces jeszcze 2-3 razy. W rezultacie kawałki marchewki powinny stać się przezroczyste, a syrop powinien stać się gęsty i lepki.
- Gotowe kandyzowane marchewki ułożyć na pergaminie i pozostawić na noc w temperaturze pokojowej….