Maliny na miód – przygotowanie na zimę
Marina MARmeladINKA 03 czerwca 2020 r(2)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Dżemy wytwarzano już w starożytności z cukru trzcinowego. Ze względu na niedostępność i wysoką cenę cukru, na starożytnej Rusi tradycyjnie przygotowywano dżemy z miodem. Miód naturalny ma wiele zalet w porównaniu z cukrem buraczanym, np. miód nie tylko zachowuje korzystne właściwości świeżych owoców, ale dodatkowo wzbogaca je unikalnymi enzymami. Jednocześnie właściwości konserwujące miodu są nienaganne. Jagody z miodem to nie tylko lekarstwo na przeziębienia, ale także pyszny i zdrowy deser, który doskonale komponuje się z wieloma różnymi daniami i smakołykami: od naleśników, pasztetów po lody i słodkie sosy. Jagody z miodem – podwójne korzyści! Najzdrowsze jagody będą te ugotowane na zimno. Dzieje się tak, gdy jagody są po prostu mielone z miodem i przechowywane w sterylnych słoikach. Ta opcja jest szczególnie dobra, ponieważ zachowuje wszystkie zalety nie tylko użytych świeżych owoców, ale także zachowuje całe bogactwo unikalnych właściwości naturalnego miodu.
Złożoność: łatwo Kalorie: 187,00 kcal/porcja Porcje: 20 Gotowanie: 30 minut Używany: 0,80 g/0,25 g/44,30Bez obróbki cieplnejŚniadaniePopołudniowa przekąskaPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciImpreza, bufetPiknikSKŁADNIKI NA 20 PORCJImaliny – 1 kgmiód – 1 kg Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Sortuj jagody z liści i patyków.
Krok 2
Różne odmiany miodu charakteryzują się różnymi walorami smakowymi, co daje dodatkową swobodę twórczą w zakresie konserwowania jagód i owoców oraz tworzenia niepowtarzalnych bukietów smakowych. Wzięłam tegoroczny miód kwiatowy, ale miód lipowy byłby tutaj idealny. Ważne, żeby miód był naturalny, tylko żeby miał niezawodne właściwości konserwujące. Zgodnie z przepisem należy ręcznie rozgnieść jagody drewnianą łyżką lub tłuczkiem. Dokładnie wymieszaj zmielone jagody z miodem w równych częściach. Zmiksowałam połowę jagód i przygotowałam jeden słoik z częściowo całymi jagodami. Na dno słoiczka wlałam trochę miodu, dodałam warstwę jagód i ubijałam.
Krok 3
Nalałam kolejną porcję miodu. Następnie porcja jagód. Jagody należy ubić i zagnieść tak, aby miód równomiernie wymieszał się z sokiem malinowym, a jagody nie wypłynęły na wierzch. I tak dalej, aż do samej góry.
UWAGA DO GOSPODARKI
Zmielone jagody z miodem włóż do czystych, suchych słoików (pojemników) i szczelnie zamknij. Aby jak najlepiej zachować korzystne właściwości tego słodkiego deseru, zaleca się przechowywanie go w lodówce na półce o temperaturze bliskiej 0, dla niezawodności – w zamrażarce. Miód nie traci swoich dobroczynnych właściwości do temperatury minus 20 stopni (informacja ze strony pszczelarskiej), wystarczy go stopniowo rozmrażać w lodówce.
PRZYDATNE RADY
To nie tylko magiczny przysmak, ale także doskonałe lekarstwo na wiele zimowych dolegliwości. Aby poradzić sobie z pierwszymi oznakami przeziębienia, wystarczy zaparzyć napar z lipy i dodać kilka łyżek tych aromatycznych jagód z miodem, wypić na noc – a rano poczujesz ulgę!