Makaron z cukinią, 8 szybkich przepisów na lunch, obiad, a nawet na wakacje
Roman Ryżow 20 września 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Makaron z cukinią to danie, które można szybko przygotować na obiad lub kolację, a także ozdobić świąteczną potrawą. Wystarczy wziąć za podstawę tylko dwa składniki – makaron i cukinię – aby w rezultacie uzyskać dziesiątki niezwykłych dań. Zarówno cukinia, jak i makaron są dość neutralne w smaku i dobrze komponują się z innymi składnikami, co otwiera naprawdę nieograniczone pole dla kulinarnej wyobraźni.
Treść materiału:
- Makaron z cukinią i zielonym groszkiem
- Makaron z pieczarkami, cukinią, pomidorami i papryką
- Makaron z cukinią, pomidorami i fetą
- Makaron Z Cukinią
- Wegetariańska lasagne z cukinią
- Makaron z sosem serowym, cukinią i brokułami
- Makaron z młodą cukinią i pesto miętowym
- Spaghetti z cukinii
W ojczyźnie makaronów, Włoszech, cukinię ceniono i kochano już od XVI wieku, kiedy to właśnie sprowadzono ją z Ameryki. I nie jest to zaskakujące – warzywo gotuje się szybko i łatwo wchłania aromaty innych składników, zwłaszcza sera i ziół. Podczas gotowania spaghetti lub innego rodzaju makaronu, możesz łatwo podsmażyć na dużym ogniu cebulę, cukinię, paprykę, dodać posiekane pomidory, czosnek i ulubione przyprawy. Następnie lekko odparuj wilgoć, a jeśli to nie wystarczy, wręcz przeciwnie, dolej trochę płynu z gotowania makaronu i gotowe. Można też szybko przygotować sos na bazie cukinii/cukini ze śmietaną, dodając dla smaku i koloru młody zielony groszek, brokuły lub szpinak. Ostatnim akcentem jest posypanie gotowego dania dojrzewającym serem, fetą, ricottą lub po prostu twarożkiem.
Należy pamiętać, że do sosów nadają się tylko młode cukinie o najcieńszej skórce i nasionach, które nie miały jeszcze czasu na uformowanie. Jeśli Twoje warzywa przerosły, lepiej zachować je na naleśniki lub przetwory na zimę. Nawiasem mówiąc, w ostatnich latach na popularności zyskuje nowy trend – spaghetti nie z ciasta, ale z cukinii. Podaje się je jako dodatek do mięs czy owoców morza, ale spożywa się je również jako samodzielne danie.
W naszej selekcji znajdziesz 8 przepisów na makaron z cukinią, a także bonus – niezwykłe i bardzo smaczne spaghetti z cukinii.
Makaron z cukinią i zielonym groszkiem
Makaron z cukinią i zielonym groszkiem to lekkie, eleganckie danie. Kremowy sos wspaniale komponuje się ze słodyczą młodego groszku i delikatnym smakiem cukinii. A jeśli lubisz jasne smaki, dodaj trochę skórki z cytryny i dojrzałego sera. Spróbuj!
Makaron z cukinią i zielonym groszkiem
30 min., 4 porcje
- mała cukinia – 2 szt.
- tagliatelle – 250 g
- śmietana 10% tłuszczu – 120 ml
- groszek zielony – 100 g
- serek śmietankowy – 70 g
- tarty parmezan – 3 łyżki. l.
- cebula czerwona – 1/2 szt
- mały pęczek natki pietruszki – 1 szt.
- oliwa z oliwek – 1 łyżka. l.
- czosnek – 1 ząbek
- świeżo zmielony czarny pieprz
- gruba sól
- Cukinię przekrój wzdłuż na pół i pokrój w półpierścienie o grubości 0,5-0,7 cm. Przygotowaną natkę pietruszki drobno posiekaj. Pokrój także cebulę na półpierścienie.
- Makaron ugotować w osolonej wodzie, aż będzie al dente.
- Na grubej patelni rozgrzej oliwę i dodaj ząbek czosnku. Smażyć na dużym ogniu aż do złotego koloru. Gdy olej zostanie nasycony aromatem czosnku, usuń goździk; nie będzie już potrzebny. Na patelnię dodaj cebulę i połowę natki pietruszki i smaż przez 1 minutę. na średnim ogniu, aż cebula będzie miękka i przezroczysta. Dodaj cukinię i zielony groszek, kontynuuj gotowanie, ciągle mieszając, 2-3 minuty.
- Na patelnię wlewamy śmietanę, doprowadzamy do wrzenia i dodajemy gotowy makaron. Dodać ser i delikatnie wymieszać. Sól, pieprz, ponownie wymieszaj. Sos podgrzewaj przez 3-5 minut, ciągle mieszając, ale nie doprowadzaj do wrzenia.
- Wyłącz ogień i podziel makaron do misek. Podawać gorące, posypane tartym serem i posiekaną natką pietruszki.
UWAGA DO GOSPODARKI
Zielony groszek do makaronu z cukinii może być świeży lub mrożony. Jeśli świeży jest bardzo młody, można go dodać bezpośrednio do strąków.
PRZY OKAZJI
W makaronie z cukinią i zielonym groszkiem ten ostatni można zastąpić fasolką szparagową lub młodymi szparagami. Podczas gotowania warzywa należy pokroić na mniejsze kawałki.
Makaron z pieczarkami, cukinią, pomidorami i papryką
Makaron z grzybami, cukinią, pomidorami i papryką to danie godne świątecznego stołu. W razie potrzeby można go podawać z twarogiem w śmietanie. Sos ten doda dodatkowej tekstury i wzbogaci danie.
Makaron z pieczarkami, cukinią, pomidorami i papryką
25 min, 4 porcje
- makaron (fusilli, farfalle, penne) – 400 g
- średnia cukinia – 1 szt.
- grzyby uprawne (lub 500 g grzybów leśnych mrożonych) – 300 g
- pomidorki koktajlowe (małe) – 200 g
- cebula czerwona – 2 szt.
- duża słodka papryka – 1 szt.
- świeży korzeń imbiru – 2 cm
- zira – 1 łyżeczka.
- oliwa z oliwek
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
- Paprykę słodką i cukinię pokroić w małe plasterki, a cebulę w średnie kawałki. Zetrzyj korzeń imbiru na drobnej tarce. Wytrzyj uprawiane grzyby serwetką, usuń twardy spód łodyg i pokrój na średnie kawałki.
- Na dużej patelni rozgrzej olej, dodaj grzyby, smaż na dużym ogniu przez 5 minut. Umieścić na talerzu.
- Na patelnię wlej olej, dodaj cebulę, imbir, słodką paprykę, cukinię i całe pomidorki koktajlowe. Gotuj na średnim ogniu, mieszając, 5 minut. Sól, pieprz, dopraw kminkiem, dodaj podsmażone grzyby i smaż jeszcze przez 1 minutę.
- W tym samym czasie na pobliskim palniku ugotuj makaron w dużej ilości osolonego wrzątku zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Na patelnię z warzywami i grzybami wlać pół chochli płynu z gotowania makaronu i smażyć na dużym ogniu przez 2 minuty. Makaron odcedzamy na durszlaku, dodajemy na patelnię i mieszamy. Podzielić na talerze i podawać.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jako sos do makaronu z grzybami, cukinią, pomidorami i papryką można podać jogurt grecki z aromatycznymi ziołami: bazylią, oregano, kolendrą itp.
PRZY OKAZJI
Do makaronów z cukinią, pomidorami i papryką doskonale nadają się grzyby leśne: grzyby miodowe, borowiki, borowiki i inne. Ale lepiej unikać borowików, nadadzą potrawie ciemny kolor.
Makaron z cukinią, pomidorami i fetą
Szybki i smaczny makaron z cukinią, pomidorami i fetą zachwyci całą rodzinę. A jeśli nagle danie zostanie, to następnego dnia możesz je podgrzać w piekarniku, smak w ogóle się nie zmieni.
Makaron z cukinią, pomidorami i fetą
30 min, 4 porcje
- dojrzałe pomidory – 4 szt.
- cukinia (cukinia) – 300 g
- fettuccine – 300 g
- ser feta – 150 g
- oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
- czosnek – 2 ząbki
- sok z 1 cytryny
- sól
- Makaron ugotować w dużej ilości osolonej wody zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzić na durszlaku, 2 łyżki. l. zachowaj bulion.
- Cukinię lub cukinię pokroić na półpierścienie. Posiekaj czosnek. Drobno posiekaj pomidory. W rondlu rozgrzewamy oliwę i smażymy cukinię i czosnek przez 4 minuty.
- Dodać pomidory i bulion z makaronem i gotować 3 minuty. Zdejmij rondelek z ognia, dodaj pokrojony w kostkę ser, dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Makaron rozłóż do misek i polej sosem warzywnym.
PRZY OKAZJI
Ser feta w tym makaronie z cukinią i pomidorami można zastąpić bardziej słonym serem. Następnie przygotowując sos warzywny zmniejsz ilość soli.
Makaron Z Cukinią
Makaron z cukinii to pożywne danie główne, które uwielbiają nawet dzieci. Najtrudniejszą rzeczą w przygotowaniu jest obieranie warzyw, cała reszta zajmuje zaledwie kilka minut.
Makaron Z Cukinią
30 min, 6 porcji
- średnia cukinia (cukinia) – 2 szt.
- pomidory obrane we własnym soku – 350 g
- pasta – 250 g
- oliwki pestkowe – 120 g
- słodka papryka – 1 szt.
- cebula czerwona – 1 szt.
- natka pietruszki – 50 g
- czosnek – 3 ząbki
- oliwa z oliwek
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Cukinię lub cukinię obierz i pokrój w średnią kostkę. Paprykę i cebulę pokroić w paski. Drobno posiekaj czosnek i pietruszkę. Pomidory przekrój na pół.
- Cebulę i paprykę podsmaż na oliwie przez 5-7 minut, dodaj czosnek i odstaw na minutę. Następnie dodać pomidory, cukinię, oliwki i smażyć kolejne 10 minut. na średnim ogniu.
- Makaron ugotować w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Do warzyw dodać makaron i podgrzewać na średnim ogniu przez 2 minuty. Dodać natkę pietruszki, sól i pieprz.
- Gotowy makaron wyłóż na talerze, posyp parmezanem i od razu podawaj.
UWAGA DO GOSPODARKI
W razie potrzeby oliwki w makaronie z cukinią można zastąpić kaparami, a pietruszkę bazylią. Skoncentruj się na swoim smaku, eksperymentuj. To będzie pyszne!
PRZY OKAZJI
Jeśli wolisz makaron al dente, ugotuj go o 3-4 minuty krócej niż jest napisane na opakowaniu. Makaron będzie również ugotowany na patelni w sosie.
Wegetariańska lasagne z cukinią
Pyszna, jasna, kremowa wegetariańska lasagne z cukinii to nowe spojrzenie na włoską klasykę. Zamiast sosu beszamelowego zastosowano tu duet mozzarelli i ricotty, a jako pikantną bazę wykorzystano czosnek, cebulę, bazylię i pietruszkę. Jeśli chcesz, dodaj także seler lub marchewkę i oczywiście nie zapomnij o oliwie z oliwek.
Wegetariańska lasagne z cukinią
1 godzina 30 minut, 6 porcji
- cukinia (cukinia) – 1 szt.
- płaty lasagne – 6 szt.
- mozzarella do pizzy – 150 g
- ricotta – 125 g
- tarty parmezan – 100 g
- małe pomidorki do dekoracji wierzchniej – 3-5 szt.
- cebula (mała) – 1 szt.
- czosnek – 2 ząbki
- passata pomidorowa – 1 łyżka. l.
- oliwa z oliwek
- posiekana natka pietruszki
- liście bazylii
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Posiekaj cebulę i posiekaj czosnek. Paprykę i cukinię pokroić w kostkę. Smażyć 3 łyżki. l. oliwa z oliwek cebula i czosnek, 2 min. Na patelnię dodać paprykę i cukinię i smażyć kolejne 5 minut.
- Dodać passatę, liście bazylii, sól i pieprz. Gotować na małym ogniu przez 25 minut, mieszając. Mozzarellę pokroić na kawałki, pokruszyć ricottę, zetrzeć parmezan na drobnej tarce.
- Ugotuj arkusze makaronu lasagne zgodnie z instrukcją na opakowaniu, niedogotowane przez 1 minutę. Odcedź wodę i połóż makaron na papierowym ręczniku.
- Rozgrzej piekarnik do 200°C. Na dno prostokątnego naczynia nalej trochę sosu, połóż arkusz lasagne i ponownie posmaruj sosem warzywnym.
- Posypać ricottą, mozzarellą, parmezanem i posiekaną natką pietruszki. Połóż kolejny arkusz lasagne i powtórz wszystkie kroki. Ostatni płat polej sosem (jeśli nie wystarczy, to tylko passatą pomidorową) i posyp parmezanem (możesz wymieszać go z bułką tartą lub zmielonymi orzeszkami piniowymi). Skropić oliwą z oliwek.
- Na wierzchu ułóż małe pomidorki i piecz przez 25-30 minut na dolnym lub środkowym poziomie piekarnika. Jeżeli wierzch zacznie szybko się rumienić, należy obniżyć temperaturę o 20°C.
- Niech gotowa lasagne lekko ostygnie, 10 minut. Następnie pokroić na porcje i podawać.
PRZYDATNE RADY
W wegetariańskiej lasagne ricottę można śmiało zastąpić miękkim młodym serem kozim, a mozzarellę burratą. Zamiast parmezanu można użyć: Pecorino Romano lub grana.
PRZY OKAZJI
Lasagne to w swej istocie zapiekanka z szerokim, płaskim makaronem. Jeśli nie masz pod ręką gotowych arkuszy i nie masz czasu na gotowanie w domu, użyj innego rodzaju makaronu. I nazwij to danie swoim własnym imieniem.
Makaron z sosem serowym, cukinią (cukinią) i brokułami
Chcesz, żeby Twoje dzieci chętnie jadły brokuły i cukinię? Ugotuj je z makaronem! Pappardelle z…